Denní souhrn zpráv

Volyňští Češi žádají vládu i prezidenta znovu o pomoc

Volyňští Češi na Ukrajině zaslali prezidentu Miloši Zemanovi, premiéru Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD) i dalším politikům novou žádost o pomoc. V dopise, který má ČTK k dispozici, tvrdí, že ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) nepochopil úplně jejich současnou situaci. Nebojí se útoků místních obyvatel, ale možného válečného konfliktu. Česká diplomacie v reakci na novou žádost krajanů o pomoc uvedla, že věří ve schopnost Ukrajiny zajistit jejich práva a bezpečnost. "V případě bezprostředního ohrožení jsou české úřady připraveny okamžitě vyřídit všechny náležitosti pro udělení víz a usnadnit jim přesun do bezpečí," sdělila dnes ČTK mluvčí ministerstva Johana Grohová. Podle ní krajany na Ukrajině v nejbližší době navštíví ministerský zmocněnec pro krajanské záležitosti. Tři pracovníky zastupitelského úřadu v Kyjevě vyslalo české ministerstvo zahraničí na severovýchod Ukrajiny už po první žádosti volyňských Čechů. Podle šéfa diplomacie Zaorálka zjistili, že česká komunita momentálně není vystavena žádné bezpečnostní hrozbě a snahy o návrat části volyňských Čechů jsou motivovány spíše ekonomicky a sociálně.

Krajané také vyjadřují obavu ze souvisejícího nárůstu kriminality a extremismu na obou stranách, který zbytkům fungujících ukrajinských složek nedovolí dostatečně ochránit jejich životy a zdraví v případě náhlého vyhrocení situace. Signatáři dopisu přitom přiznávají, že k odchodu z Ukrajiny mají i sociální a ekonomické důvody, protože jejich majetky "ztratily veškerou hodnotu", a není je tak možné prodat a odjet. Žádají proto české úřady, aby jim pomohly překonat těžké období a zajistit rodinám minimální životní standard a vlastní důstojnost. Na Ukrajině žije asi 20.000 Čechů. Signatáři dopisu přitom vyjadřují přesvědčení, že žádný z krajanů přestěhovaných v 90. letech neskončil ve vězení, ani se krátkodobě nespoléhal na sociální dávky nebo trvalé bydlení ve státním bytě zadarmo.

Novým předsedou zemanovců je Jan Veleba, strana změnila název

Novým předsedou Strany práv občanů - zemanovců (SPOZ) se v Praze stal bývalý prezident Agrární komory Jan Veleba. Ve volbě na mimořádném sjezdu jasně porazil dva protikandidáty. Strana, jejímž čestným předsedou je prezident Miloš Zeman, podle něj potřebuje restart, změnu image a emancipaci. Začala změnou názvu, z něhož delegáti odstranili slovo zemanovci. Odstranila ho na žádost svého čestného předsedy a zakladatele, prezidenta Miloše Zemana. "Ta image zkrátka a dobře není dobrá," prohlásil Veleba po volbě, v níž ze 160 odevzdaných hlasů získal 111. Jeho konkurenti Miroslav Matějka a Martin Schubert dostali 22, respektive 21 hlasů. Svým spolustraníkům Veleba nabídl vizi postavenou na pevných kořenech, za které považuje jazyk, kulturu nebo půdu, které podle něj patří ke zdravému národu.

Zeman: Podnikatelem je ten, kdo podniká, majitel jim být nemusí

Prezident Miloš Zeman se zastal ministra financí Andreje Babiše (ANO), který v pátek přes média diskutoval s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) o možném střetu zájmů. Podnikatelem je ten, kdo podniká, majitel firmy jim být nemusí, reagoval Zeman na výzvu Sobotky, aby Babiš ukončil své podnikání a byl nadále jen politikem. Jeho postoj tak odpovídá stanovisku Babiše, který se v pátek nechal slyšet, že už nepodniká a je pouze majitelem Agrofertu. Sobotka podle něj možná netuší, co to znamená podnikat. Ministerský předseda v pátek dopoledne debatu otevřel, když prohlásil, že nejčistším řešením by bylo, kdyby Babiš ukončil své podnikání a věnoval se jen politice. Jinak se podle něj šéf hnutí ANO musí vyvarovat střetu zájmů, za který ho ve čtvrtek kritizovala i členka výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu. Babiš odmítá, že by byl ve střetu zájmů.

NKÚ zkontroluje peníze na centra popularizace vědy

Nejvyšší kontrolní úřad se rozhodl zkontrolovat peníze na financování projektů nadregionálních a regionálních center popularizace vědy a vývoje. Kontrola má začít v dubnu a skončit v prosinci letošního roku. O jejím zařazení do letošního plánu rozhodlo vedení úřadu na svém zasedání v polovině března. Kontroloři zamíří do obecně prospěšné společnosti iQLandia v Liberci, která provozuje tamní stejnojmenné zábavní vědecké centrum, a na ministerstvo školství. Projekty na vybudování center popularizace výzkumu jsou součástí Operačního programu výzkum a vývoj pro inovace a peníze do něj míří jak z evropských fondů, tak ze státního rozpočtu. Unie na něj vyčlenila přes dvě miliardy eur, tedy víc než 55 miliard korun v současném kurzu.

Zájem o science centrum v Liberci je větší, než v iQLandii čekali

Na otevření nového zábavního vědeckého centra iQLandia v Liberci čekaly dnes ráno dvě desítky lidí. Jen za dopoledne přišlo na 300 návštěvníků. Zájem je větší, než v science centru čekali. ČTK to dnes řekl jeho ředitel Pavel Coufal. Projekt koncepčně navazuje na menší iQPark, který už v Liberci funguje deset let. Březen a duben, stejně jako září, jsou podle něj co do návštěvnosti nejslabší měsíce. "Největší nápor čekáme od poloviny května do konce letních prázdnin," dodal Coufal. Ročně v iQLandii předpokládají kolem 250.000 až 300.000 návštěvníků.

Science centrum iQLandia vybudovala a provozuje stejnojmenná obecně prospěšná společnost. Stojí na místě zchátralé továrny Desta. Na výstavní ploše o rozloze jednoho hektaru nabízí návštěvníkům na 350 většinou interaktivních exponátů. "Rozhodně se to nedá všechno stihnout v jediném dni, budeme se sem muset s dětmi vrátit. Třeba od robota jsme je vůbec nemohli dostat," řekla ČTK žena, která přišla do centra s manželem a dvěma dětmi.

V Moravskoslezském kraji jsou znovu zhoršené rozptylové podmínky

V Moravskoslezském kraji, který má dlouhodobě nejhorší ovzduší v zemi, jsou znovu zhoršené rozptylové podmínky. Imisní limit pro polétavý prach PM10, který je 50 mikrogramů na metr krychlový, byl dnes ráno překročen téměř na všech měřicích stanicích. Výjimkou byla pouze stanice v Ostravě-Mariánských Horách. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Při likvidaci požáru v Krnově hasiči objevili mrtvou ženu

Při likvidaci požáru rodinného domu v Krnově na Bruntálsku našli dnes hasiči mrtvou starší ženu. Příčina požáru i úmrtí se stále vyšetřuje. Oheň způsobil škodu za zhruba půl milionu korun, řekl ČTK mluvčí hasičů Marek Gašparín. Dům hořel v místní části Krásné Loučky. "Po příjezdu hasičů na místo požáru bylo potvrzeno, že se jedná o požár staršího jednopodlažního rodinného domu s dřevěnou střechou. V době příjezdu hasičů na místo byla už větší část rodinného domu v plamenech, včetně střechy," uvedl Gašparín. Podle něj hasiči mrtvou ženu nalezli po příjezdu při prohledávání hořícího domu.

Zloděj v Brně ukradl plynové trubky, únik plynu zastavili plynaři

V centru Brna v bývalém areálu Technických sítí Brno dnes dopoledne neznámý zloděj odcizil plynové trubky a plyn nechal volně unikat z neuzavřené roury. Plynaři už přívod uzavřeli a budovu odvětrávají, řekl ČTK mluvčí brněnských strážníků Jakub Ghanem. Podle něj strážníci a policisté areál prohlédli, nikomu se nic nestalo.

Spisovatel Bohumil Hrabal má ode dneška v Polné pamětní desku

Budovu bývalého pivovaru v Polné na Jihlavsku ode dneška zdobí pamětní deska připomínající několik let, která tam jako dítě se svou rodinou prožil budoucí spisovatel Bohumil Hrabal. Pamětní deska je stylizovaná do podoby dna pivního sudu. Ke 100. výročí spisovatelova narození byla v Polné představena také nová publikace Bohumil Hrabal a Polná, místní divadelní soubor pak sehrál ukázku z Hrabalových slavných Postřižin. V restauraci Parlament si lidé mohli prohlédnout vystavené Hrabalovy knihy a dokumenty vztahující se k jeho životu. Mezi hosty byl i Hrabalův přítel a autor jeho životopisu Tomáš Mazal, jenž připomněl, že v Polné krátce pobývali dva významní čeští spisovatelé - vedle Hrabala také Božena Němcová.

Zemřel dvorní fotograf Václava Havla Oldřich Škácha

Po dlouhé nemoci dnes v Praze zemřel dokumentární fotograf Oldřich Škácha. ČTK to řekl spisovatel, dramatik Pavel Kohout. Škácha fotografoval disent a byl dvorním fotografem Václava Havla. Bylo mu 72 let. Škácha studoval fotografii a v 60. letech minulého století byl fotoreportérem Světa sovětů, poté pracoval pro různá nakladatelství a instituce, například pro filmová studia Barrandov, Svobodné slovo, Mladý svět a Květy. Po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy strávil krátkou dobu v Německu a ve Francii v emigraci, ale poměrně brzo se vrátil domů, nemohl již fotit a odešel do disentu. Od počátku 70. let začal fotografovat Havla a osobnosti rodícího se disentu. Bývalého prezidenta fotil i po jeho odchodu z prezidentského křesla a od poloviny 90. let fotografoval také další osobnosti českého politického a kulturního života. Měl několik samostatných výstav po celém světě, vystavoval například ve Vídni, Paříži, New Yorku, Washingtonu nebo v Tel Avivu. Slavná je také například jeho fotografie zachycující protestní pochod se zakrvácenou vlajkou u budovy rozhlasu na Vinohradské třídě nebo snímek architekta Jana Kaplického se zpěvákem Pavlem Bobkem ze srpna 1968.

Letní sezonu na Pražském hradě dnes zahájili císařové tří epoch

Letní sezonu na Pražském hradě dnes symbolicky zahájí císařové tří epoch. U Brány gigantů, která odděluje první nádvoří od Hradčanského náměstí, sešli císařovna Marie Terezie a císařové Rudolf II. a Karel IV., který si přivedl i své čtyři manželky Blanku z Valois, Annu Falckou, Annu Svídnickou a Elišku Pomořanskou. Panovníci společně bránu otevřeli, a tak symbolicky zahájí letošní letní turistickou sezonu. Kostýmy panovníků, včetně Karlových manželek, vznikly v dílnách Studia Barrandov.

Židovskou lázeň v Chrudimi by mohl zachránit zápis mezi památky

Rituální židovskou lázeň, takzvanou mikve, objevenou vloni u hotelu Bohemia v Chrudimi by mohlo zachránit prohlášení za kulturní památku. Návrh na zapsání je už zpracován, nyní jej bude posuzovat ministerstvo kultury. Místo nálezu je zatím zakonzervované a zavezené hlínou, řekl ČTK archeolog Jan Frolík, který vykopávky vedl. Pozemek, kde se mikve nachází, patří městu, vlastník hotelu Bohemia na něm chtěl vybudovat parkoviště. Pokud se lázeň dostane na seznam památek, musí zůstat na místě a mohla by v budoucnu ozvláštňovat okolí hotelu. V opačném případě by mohla být převezena a obnovena jinde.

V Olomouci se chystá dětská divadelní přehlídka, slaví 10 let

Do Olomouce se v polovině dubna sjede stovka malých divadelníků. Během dětské divadelní přehlídky s názvem Poděs se chystá deset představení, ale i divadelní dílny. Malým účastníkům se budou věnovat divadelní režiséři i šéfové divadel. Přehlídka, která má ve městě desetiletou tradici, se bude konat od 12. do 13. dubna. ČTK o tom za pořadatele informovala Zuzana Zapletalová. Na přehlídce děti předvedou nastudovaná představení, podle minulých ročníků jde většinou o pohádky. Dříve se inspirovali například díly Josefa Čapka, Daniely Fischerové, Jana Wericha či Hanse Christiana Andersena.

Zahájení 83. sezony pražské zoo přilákalo tisíce lidí

Tisíce lidí přišly v dnešním slunečném počasí do pražské zoo na zahájení její 83. sezony. Program se nesl v africkém duchu, zahradou znělo bubnování skupiny afrických muzikantů. U restaurace Gulab vyrostlo středisko strážců pralesa, na stejné téma zahráli scénky herci Dejvického divadla. Vedení zahrady ukázalo, kde by měl stát chystaný pavilon goril. Loni za celý rok navštívilo pražskou zoo 1,1 milionu lidí, je to téměř tolik, kolik obyvatel má Praha. Zoo letos chystá další další úpravy. Zmizí například řada voliér z 30. let, která bude nahrazena expozicí exotických ptáků, otevřeno bude velemlokárium, rekonstruovaný pavilon velkých želv. Zahrada dále představí největšího a také jednoho z nejvzácnějších obojživelníků na světě, velemloka čínského.

Zoologická zahrada v Liberci zahájila už 95. turistickou sezonu

Křtinami žirafích mláďat zahájila Zoologická zahrada v Liberci svou už 95. turistickou sezonu. Nejstarší česká zoo patří k nejoblíbenějším turistickým cílům v Libereckém kraji. Loni jí prošlo téměř 330.000 návštěvníků. Liberecká zoo už dávno není jen zvěřincem starajícím se o vzácná či exotická zvířata, její součástí je také Centrum pro zvířata v nouzi Archa, Středisko ekologické výchovy Divizna a druhým rokem také Kulturní centrum Lidové sady. Zoo dnes chová kolem 950 zvířat ze 170 druhů, z nichž řada patří k vážně ohroženým.

Areál Ovčárna rozjel tři vleky, na svazích je přes půl metru

Na třech sjezdovkách si mohou po celý víkend zalyžovat návštěvníci nejvýše položeného tuzemského střediska na Ovčárně v Jeseníkách. Ode dneška je v provozu i sjezdovka A. Na svazích leží podle provozovatelů v průměru kolem 60 centimetrů přírodního sněhu. Běžkaři však už mají na horách pouze omezené možnosti, trať už není celistvá. Zatímco na Ovčárnu mohou lidé ještě zamířit s lyžemi, ve středisku v Koutech dnes naopak zahájili letní sezonu.

Vodáci dnes v Suchdole odemkli Lužnici a zahájili sezonu

Na první letošní jarní plavbu po Lužnici se dnes vydalo přibližně 140 kanoí, kajaků, raftů a dalších plavidel. Tradiční odemykání řeky se uskutečnilo popětatřicáté. Zatímco loni bylo při zahájení vodácké sezony na Lužnici zataženo s teplotou vzduchu pouhé tři stupně nad nulou, letos vyjížděli vodáci za krásného jarního počasí.mRituál odemykání řeky začal tradičně zvoněním zvonu. Poté se Lužnice symbolicky odemkla velkým, přibližně 40 centimetrů dlouhým železným klíčem. Lužnice je poklidná nížinná řeka, od pramene k soutoku s Vltavou je dlouhá kolem 200 kilometrů. Vodáků přijíždějí v sezoně tisíce. I na tomto toku jsou ale nebezpečná místa. Pověstný je jez Pilař, kterému se někdy říká jez smrti. O život tam přišlo několik desítek lidí.

Noc je o hodinu kratší, v ČR začne v neděli platit letní čas

Dnešní noc je o hodinu kratší. V Česku jako ve většině evropských zemí začne platit letní čas, takže si lidé musí posunout hodinky o hodinu dopředu. Oficiálně se čas mění v neděli ve 02:00 na 03:00. Důvodem k zavedení letního času byla snaha o úsporu elektřiny, protože je poté večer déle světlo. Změny času ale mají řadu odpůrců, podle kterých poškozuje přechod na letní čas a zpět zdraví. Letní čas bude platit sedm měsíců, letos skončí 26. října. Ačkoli k zavedení letního času vedla snaha o úsporu elektrické energie, mluvčí energetické společnosti ČEZ Ladislav Kříž ČTK v minulých letech opakovaně řekl, že změna času zřejmě nemá na spotřebu elektřiny žádný vliv.

Hokejisté Brna a Zlína doplnili Spartu s Třincem v semifinále

Hokejisté Zlína a Komety Brno si zajistili postup do semifinále extraligy a doplnili tak Spartu a Třinec, kteří mezi čtveřici nejlepších postoupili již ve čtvrtek. Zlín se v semifinále utká v moravském derby s Třincem, Brno nastoupí proti Spartě. Oba celky dnes přidaly čtvrté postupové vítězství až v prodloužení. Zlín vyhrál na ledě Hradce Králové 2:1, když duel ukončila branka kapitána Petra Čajánka v 76. minutě. "Možná, že zkušenost s play off a podobnými momenty rozhodla," řekl Čajánek. "Když to vidím na našem mužstvu, tak mladí kluci rostou a ty zkušenosti jsou poznat. Za ty tři roky jsme jako mužstvo vyspěli a čím víckrát se mužstvo dostane do takových situací, tím lépe je zvládá," dodal Čajánek, jenž se do Zlína vrátil v roce 2011 z KHL a loni dovedl tým až do extraligového finále. Kometa porazila mistrovskou Plzeň 4:3 v prodloužení, o vítězný gól se postaral v 65. minutě Hynek Zohorna. Brňané měli lepší vstup do zápasu, ovšem Plzeň ve druhé třetině v rozmezí necelých osmi minut třemi góly otočila stav. K vítězství jí to ale nestačilo. Domácí ve třetí části vyrovnali a pak v prodloužení rozhodli o postupu do semifinále.

V druhém kole baráže se z výhry radovali hostující týmy. V souboji prvoligových celků uspěla Olomouc na ledě Mladé Boleslavi 3:2, v extraligovém vyhrál Chomutov na kladenském stadionu 4:2.

Olympijský šampion Straka potvrdil, že končí aktivní kariéru

Hokejový útočník Martin Straka po vyřazení Plzně ve čtvrtfinále play off extraligy potvrdil, že v jedenačtyřiceti letech končí aktivní kariéru. Olympijský vítěz z Nagana a mistr světa z roku 2005 loni dovedl Plzeň k historickému extraligovému titulu, letos však Indiáni vypadli již ve čtvrtfinále, ve kterém prohráli 2:4 na zápasy s Kometou Brno. Blížící se konec kariéry Straka avizoval již před začátkem sezony, na startu play off poté prohlásil, že jeho rozhodnutí je definitivní. "Mám za sebou skvělých 25 let, trošku blbý konec, ale tak to v hokeji někdy bývá. Loni to bylo skvělé, letos jsme vypadli. Teď už jsem rád, že je to za mnou," řekl Straka. V posledním zápase ocenil výkony mladších spoluhráčů, kteří se postarali o obrat z 0:1 na 3:1.

Hvězdný centr, který má na kontě včetně play off více než tisíc zápasů v zámořské NHL za Pittsburgh, Ottawu, New York Islanders, Floridu, Los Angeles a New York Rangers, se do mateřské Plzně vrátil v roce 2008 a pomohl západočeský klub zachránit. Stal se jeho majoritním vlastníkem, generálním manažerem i jednatelem. Zároveň byl i ústřední postavou na ledě, teď už se bude soustředit jen na roli funkcionáře. Straka je druhým hvězdným veteránem, který po této sezoně ukončil kariéru. Podobně se rozhodl i Petr Nedvěd z Liberce. V minulých měsících definitivně skončili i Pavel Kubina, Václav Prospal, Petr Sýkora nebo Milan Hejduk. Výjimkou je pouze Jaromír Jágr. "Ten bude hrát ještě pět let. A je to dobře. Alespoň je tam všechny dohoní. Je to legenda a my jsme všichni rádi, že hraje. Dělá nám jméno ve světě," dodal Straka.

Další informace ze sportu

Hokejisté Lva Praha vyhráli šesté utkání čtvrtfinále play off Kontinentální ligy na ledě Doněcku 1:0, sérii ovládli 4:2 a postoupili do semifinále soutěže. Utkání na Ukrajině rozhodl gól Ondřeje Němce v přesilové hře ve třetí třetině. Lev se ve finále Západní konference utká s Jaroslavlí a na úvod bude mít výhodu domácího prostředí.

Druhým místem v závodu Aarefjällsloppet uzavřel český běžec na lyžích Stanislav Řezáč sezonu dálkových běhů. Ve finále světové série Ski Classics dnes ve Švédsku nestačil jen na domácího Daniela Richardssona a v konečném pořadí seriálu obsadil čtvrté místo. Lukáš Bauer dokončil závod na 61 kilometrů na 46. místě.

Tomáš Berdych si na turnaji Masters v Miami semifinálový zápas se světovou jedničkou Rafaelem Nadalem nezahraje. Postihly ho žaludeční potíže a nedlouho před začátkem duelu se omluvil. Berdych se díky výsledkům v Miami posune v novém světovém žebříčku na páté místo a vyrovná své maximum, ale souboj o finále musel vzdát. Měl přitom šanci přerušit sérii 16 proher s Nadalem za sebou.

Čeští tenisté budou hrát ve čtvrtfinále Davisova poháru v Japonsku jen ve třech. Do Tokia dnes kvůli zranění kolena neodletěl Jan Hájek a kapitán Jaroslav Navrátil se rozhodl, že nikoho dalšího nepovolá. O postup do semifinále tak budou v týmu obhájců titulu příští týden bojovat Lukáš Rosol, Radek Štěpánek a Jiří Veselý. V daviscupovém kvartetu chybí vedle Hájka rovněž nejlepší český hráč Tomáš Berdych, který s předstihem oznámil, že minimálně čtvrtfinále vynechá.

Český hokejový brankář Dominik Hašek, který bude dnes uveden do klubové Síně slávy Buffala před utkáním NHL s Tampou Bay, se dočká v příští sezoně další pocty. Sabres v pátek zveřejnili, že Haškovo číslo 39 slavnostně vyřadí a vyvěsí ke stropu haly First Niagara Center. Devětačtyřicetiletý šestinásobný držitel Vezinovy trofeje z doby působení v Buffalu bude prvním českým hokejistou, který bude v NHL za svou hvězdnou kariéru takto oceněn. Hašek v Buffalu působil v letech 1992 až 2001. S 55 čistými konty drží klubový rekord.

V nedožitých 57 letech dnes náhle zemřel Václav Fiřtík, prezident Českého svazu biatlonu a viceprezident Mezinárodní biatlonové unie IBU. Týden poté, co s biatlonovou reprezentací oslavil v Norsku závěr historicky nejúspěšnější sezony, ho nečekaně postihla cévní mozková příhoda. Fiřtík měl zásadní vliv na chod českého biatlonu od roku 1993 a pomohl mu prosadit se mezi nejsledovanější české zimní sporty. Se současnou reprezentací prožil pohádkovou sezonu, která vyvrcholila ziskem pěti medailí na olympijských hrách v Soči.

Počasí

Je jasno nebo skoro jasno. Na severovýchodě ojediněle nízká oblačnost. Nejvyšší teploty 16 až 20 °C, v 1000 m na horách kolem 12 °C. Současné teplé počasí by mělo vydržet i v dubnu. Podle dlouhodobého výhledu Českého hydrometeorologického ústavu bude duben převážně nadprůměrně teplý a maximální denní teploty by se měly pohybovat mezi 13 až 20 stupni Celsia. Nebude však moc pršet, proto se bude srážkový deficit v příštích dnech prohlubovat.