Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

ČR příští týden navštíví šéf OSN, setká se se Zemanem a Sobotkou

Prahu navštíví 3. a 4. dubna generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Setká se mimo jiné s prezidentem Milošem Zemanem a s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). ČTK to sdělili mluvčí hlavy státu Jiří Ovčáček a mluvčí vlády Martin Ayrer. Šéf OSN se v Česku sejde také s ministrem zahraničí Lubomírem Zaorálkem (ČSSD), navštíví Poslaneckou sněmovnu a Univerzitu Karlovu. První den by se nejvyšší představitel OSN měl zúčastnit večeře pořádané na jeho počest šéfem české diplomacie. Jihokorejec Pan Ki-mun stojí v čele Spojených národů od roku 2007 a Česko navštíví ve své funkci podruhé. Poprvé v ČR byl v dubnu 2011, kdy se mimo jiné setkal s tehdejším prezidentem Václavem Klausem. Předtím zavítal generální tajemník OSN do České republiky v červenci 1999. Tuto funkci tehdy zastával Ghaňan Kofi Annan.

Sobotka chce vytvořit vládní tým pro vyjednávání s církvemi

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) chce vytvořit vládní tým, který by pokračoval ve vyjednávání s církvemi po úterním krachu jednání expertních komisí. Jeho ustavení navrhne na příští koaliční radě. V případě, že se koalice s církvemi nedohodne, považuje Sobotka za možné zdanit jim finanční náhrady vyplácené za nevydaný majetek. Zdanění ale odmítají lidovci i opoziční TOP 09 a ODS. Několikaměsíční vyjednávání zástupců církví s týmem sociální demokracie a hnutí ANO skončilo v úterý, aniž došlo k dohodě na úpravě církevních restitucí. Zástupci náboženských společností vyjádřili přesvědčení, že se nyní věc stává jednoznačně politickou diskusí o postavení církve ve společnosti, a měla by o ní proto jednat vláda. Předseda lidovců Pavel Bělobrádek s tím ale nesouhlasí. Lidovci dlouhodobě změnu církevních restitucí odmítají a považují je za uzavřenou záležitost. Církve podle zákona o majetkovém vyrovnání mají dostat nemovitý majetek, o který byly za komunismu připraveny, v hodnotě zhruba 75 miliard korun. Během 30 let stát církvím vyplatí také 59 miliard korun navýšených o inflaci jako náhradu za nevydaný majetek. Zároveň se bude během 17 let církvím postupně až na nulu snižovat příspěvek na podporu činnosti, který dnes činí asi 1,5 miliardy korun ročně. Platnost církevních restitucí loni potvrdil Ústavní soud.

Prezident Zeman je proti přílišnému zvyšování podílu obnovitelných zdrojů

Prezident Miloš Zeman nepokládá za správné, aby se příliš zvyšoval podíl obnovitelných zdrojů energie. Podle něj jsou drahé a subvencemi vysávají státní rozpočet. Také zvyšují ceny pro domácnosti a výrobce. Prezident to řekl u příležitosti otevření Střediska pro civilní jadernou spolupráci mezi USA a Českou republikou. Jaderná energetika má podle Zemana budoucnost, protože není producentem skleníkových plynů. "Jsem přesvědčen, že jaderná energetika bude mít rostoucí místo v energetickém mixu. Mimo jiné i z ekologických důvodů," řekl Zeman v budově ČVUT v Dejvicích, kde centrum otevřel. Spojené státy podle hlavy státu mají výrazně levnější energii než Evropská unie, což se podepisuje na jejich lepším ekonomickém růstu. Kromě otevření Střediska pro civilní jadernou spolupráci odpoledne ministr průmyslu Jan Mládek a ministr energetiky USA Ernest Moniz podepsali dohodu o spolupráci na civilním výzkumu a vývoji v oblasti jaderné energetiky. Podle serveru E15.cz se Moniz sešel separátně také s ředitelem energetické firmy ČEZ Danielem Benešem, ale o dostavbě Jaderné elektrárny Temelín, o niž se uchází i americká firma Westinghouse, prý nejednali. Americký ministr s Benešem mluvil například o globálních trendech v Organizaci pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), světovém setkání ke snižování celosvětových emisí nebo budoucnosti elektromobility, píše E15.cz.

Sněmovna schválila zákon o vydání dluhopisů za 210 mld. Kč

Sněmovna schválila vládní návrh zákona o vydání státních dluhopisů v celkovém objemu 209,6 miliardy korun. Dluhopisy mají sloužit zejména k tomu, aby stát mohl za peníze získané jejich prodejem skupovat své dluhopisy splatné v letošním roce. Návrh nyní dostane k projednání Senát. Stát bude moci vydat dluhopisy podle navrhovaného zákona se splatností až 100 let. Prodejem takto vydaných státních dluhopisů se o uvedenou částku zvýší státní dluh, který na konci roku 2013 byl 1,683 bilionu Kč. Letos jsou splatné státní dluhopisy v celkovém objemu téměř 148 miliard korun. Jde například o padesátimiliardovou emisi z roku 2011 nebo o některé emise spořicích dluhopisů.

Délka služby pro získání statusu válečného veterána se prodlouží

Doba, kterou musí voják strávit v oblasti válečného konfliktu, aby měl nárok na postavení veterána, se zřejmě prodlouží z jednoho na tři měsíce. Počítá s tím vládní novela, kterou schválila Sněmovna. Norma taky uvádí, že nárok na postavení veterána budou mít kromě vojáků a policistů i civilní účastníci zahraničních vojenských misí. Podle nyní platného zákona, který se vztahuje jen na vojáky a policisty, stačí k uznání za válečného veterána lhůta 30 dní v ozbrojeném konfliktu či mírové operaci po roce 1945. Veteráni mají nárok na příplatky k důchodu, lázně a rekreaci a další výhody. Novodobí účastníci z misí mohou mít při odchodu z armády nárok na větší výsluhový příspěvek či šanci navštěvovat rekvalifikační kurzy. Novela také reaguje na zákon o třetím odboji, který rovněž zakládá nárok na postavení veterána. Nová úprava stanoví, že v určitých situacích může být do domova péče o válečné veterány přijat veterán i se svou manželkou nebo družkou.

Sněmovna podpořila možnost hlídání v dětské skupině

Sněmovna v prvním čtení podpořila návrh zákona, který má umožnit vznik takzvaných dětských skupin. Do nich by pracující rodiče mohli dávat své potomky na hlídání. Předloha, kterou podala ještě bývalá úřednická vláda, míří k posouzení do sociálního a do školského výboru. Dětské skupiny nebudou podle ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové Tominové (ČSSD) konkurencí mateřským školám, ale rozšířením služeb péče o dítě. Fungovaly by na nekomerčním základě. Provozovatel by mohl stanovit úhradu jen do výše nákladů. O předloze poslanci vedli rozsáhlou debatu, kritikou nešetřili komunisté. Marta Semelová (KSČM) uvedla, že návrhem se vrátí opatrovny z 19. století. Vláda by podle komunistů měla místo zavádění "hlídací služby" podpořit rozvoj jeslí a mateřských školek.

Okamurův Úsvit svou představu o referendu ve Sněmovně neprosadil

Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury podle očekávání neprosadil ve Sněmovně svou představu o referendu, v němž by lidé mohli hlasovat téměř o všem. Právě to bylo hlavním uváděným důvodem, proč poslanci ostatních sněmovních stran s výjimkou KSČM tento návrh odmítli. Mezi kritiky zákona patřil ministr pro legislativu Jiří Dienstbier (ČSSD), podle něhož je norma nepřijatelná. Umožnila by měnit ústavu, odvolávat kohokoli, hlasovat o zrušení Parlamentu nebo vlády nebo o přenosu pravomocí a o daních. Kvůli tomu předlohu odmítla také vláda. Okamura za to obvinil vládní koalici z pokrytectví, neboť Úsvit prý ve svém návrhu vycházel z dřívější předlohy ČSSD, pouze změnil parametry. Dienstbier nicméně Okamurovo tvrzení odmítl s tím, že obsah návrhu Úsvitu je "zásadně odlišný". "Návrh zákona je opravdu legislativním zmetkem, vedl by k rozvratu státu jako takového," přidal se někdejší ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (dříve ODS).

Poslanci zamítli normu KSČM o zavedení obecného referenda

Sněmovna zamítla už v úvodním kole předlohu KSČM o zavedení obecného referenda. Stejně dopadla v úterý norma Úsvitu na uzákonění všelidového hlasování, v němž by lidé mohli rozhodovat téměř o všem. Vláda slibuje, že do konce roku předloží vlastní úpravu. K opozičním návrhům kabinet vznesl řadu připomínek. Návrh na zamítnutí předlohy komunistických poslanců vznesl zpravodaj Marek Benda (ODS), jenž pokládá obecný zákon o všelidovém hlasování za zbytečný. Ve shodě s dlouhodobým postojem opoziční ODS se vyslovil pro jednorázové ústavní zákony o referendech. Naopak podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa by měl obecný zákon existovat. Přispěl by podle něho k dobudování českého ústavního systému. Pro zamítnutí hlasovalo 91 ze 146 přítomných poslanců. Proti jich bylo 44.

Ústavní soud obdržel poslaneckou stížnost na stíhání Nečase

Ústavní soud (ÚS) obdržel poslanecký návrh, který souvisí s obviněním někdejšího premiéra a bývalého předsedy ODS Petra Nečase. Ve čtvrtek návrh připadne konkrétnímu soudci zpravodaji podle rozvrhu práce, uvedla mluvčí soudu Miroslava Sedláčková. Podnět směřuje proti části vyhlášky o jednacím řádu státního zastupitelství, která umožnila, že se kauzou zabývá olomoucké státní zastupitelství místo pražského. Nečas je obviněn z podplacení tří bývalých poslanců, jakoukoli korupci popírá. Návrh podepsalo všech 15 členů klubu ODS a dalších 12 poslanců z klubu TOP 09 a Starostové. Podmínka 25 podpisů, potřebných k návrhu na zrušení takzvaného jiného právního předpisu, je proto splněná. Občanští demokraté se už dříve Nečase zastali. Tvrdili, že jeho obvinění je pokusem o kriminalizaci politiky. Kritizovali také to, že se kauzou zabývá olomoucké státní zastupitelství, když záležitost věcně náleží do Prahy.

Zimola se vzdá funkce poslance, zůstane jihočeským hejtmanem

Sociální demokrat Jiří Zimola se k 31. březnu vzdá poslaneckého mandátu. Jihočeským hejtmanem zůstane. Oznámil to na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně. "Jako hejtman budu svému kraji platnější," řekl Zimola. Uvedl, že se ho dotýkaly některé útoky, které mluvily o kumulaci funkcí a platů. Doufá také, že jeho rozhodnutí přispěje ke zklidnění situace v ČSSD. V poslaneckých řadách ho má nahradit bývalá zákonodárkyně Vlasta Bohdalová, která nyní ve Sněmovně působila jako Zimolova asistentka. Rozhodnutí, který z mandátů si ponechají, by do 26. dubna měli učinit i tři další sociálnědemokratičtí hejtmani, kteří jsou zároveň poslanci. Týká se to jihomoravského hejtmana Michala Haška, karlovarského hejtmana Josefa Novotného a hejtmana z Vysočiny Jiřího Běhounka. Premiér Bohuslav Sobotka krok hejtmana Zimoly vítá. Podle něj tak splnil slib voličům, že ČSSD nebude kumulovat funkce.

Úřady evidují téměř 5400 restitučních výzev církví

Církve podle dosud sečtených údajů podaly úřadům v rámci restitucí 5368 výzev, v nichž nárokují vydání 114.252 pozemků a 1851 staveb. Vyplývá to z údajů zveřejněných ke 20. březnu na webu Státního pozemkového úřadu (SPÚ). Největší část žádostí připadá na SPÚ a Lesy České republiky. Za poslední měsíc přibylo zhruba tři sta výzev. Uzavřeno bylo ke stejnému datu celkem 197 dohod k vydání 1990 pozemků a 12 staveb. Schváleno ve správním řízení bylo 63 dohod o vydání 511 pozemků a dvou staveb. Podle SPÚ budou údaje ještě aktualizovány, nepředpokládá se však již výrazný nárůst výzev. Bývalý šéf SPÚ Petr Šťovíček ještě před svým nuceným odchodem uvedl, že vyřizování restitučních nároků brzdí nízký počet zaměstnanců úřadu. Zažádal proto ministra zemědělství Mariana Jurečku (KDU-ČSL) o dočasný nábor 100 nových lidí. To by si podle Šťovíčka vyžádalo asi 50 milionů korun. Ministerstvo i SPÚ v tomto týdnu ČTK potvrdily, že jednání stále pokračují, zatím bez konkrétního výsledku.

Stát může rozdělit v Ústeckém kraji na nová místa 100 mil. Kč

V Ústeckém kraji může stát rozdělit na tvorbu nových pracovních míst až 100 milionů korun. Dotaci může získat krajská samospráva, obce, malí a střední podnikatelé. Nové místo musí zaměstnavatel zachovat nejméně tři roky. Program vyhlásí ministerstvo pro místní rozvoj na začátku dubna. V Ústeckém kraji je dlouhodobě nejvyšší nezaměstnanost v Česku, v únoru činila 11,9 procenta. Peníze půjdou přímo přes ministerstvo, proplácet je bude Česká národní banka. Dalších 200 milionů korun stát nabídne podnikatelům a obcím v Moravskoslezském kraji. Podmínky dotace ještě upřesňuje ministerstvo. Její maximální výše je 500.000 Kč na jedno nově vytvořené místo. Úřady práce (ÚP) letos poskytují zaměstnavatelům v případě vytvoření dotovaného pracovního místa 10.000 Kč měsíčně po dobu devíti měsíců. Podmínkou je zaměstnat uchazeče evidovaného na ÚP, který patří do skupiny uchazečů do 25 let nebo nad 55 let nebo více jak pět měsíců v evidenci nebo s péčí o dítě.

Amazon chce být dále na Černovické terase

Americká společnost Amazon i nadále počítá se stavbou obřího logistického skladu v Brně v průmyslové zóně Černovická terasa. Bude usilovat o to, aby brněnské zastupitelstvo na zasedání 15. dubna schválilo aktualizaci územního plánu, která se minulý týden stala důvodem, proč zastupitelé ODS pro Amazon ruce opět nezvedli. Padnout by tak mohla nabídka Jihomoravského kraje na pozemky u letiště. Hejtman Michal Hašek (ČSSD) nyní nechce tyto informace komentovat. Developerská společnost CTP a Amazon nyní změnily taktiku a přestaly tlačit na co nejrychlejší výstavbu centra. Amazon už nyní počítá s tím, že sklad otevře až v příštím roce. Amazon slibuje v Brně investici zhruba 2,7 miliardy korun a práci nejméně pro 1500 lidí. CTP už se také zavázala, že vykoupí pozemky pro dálniční sjezd přímo do průmyslové zóny, který výrazně ulehčí přilehlým městským částem a které trpí nadměrnou dopravou.

Jihokorejský výrobce pneumatik Nexen uvažuje o továrně v ČR

Jihokorejský výrobce pneumatik Nexen Tire uvažuje o výstavbě závodu v České republice. Oznámila to firma. Potvrdila tak dřívější spekulace o možném umístění továrny v Česku. Upozornila však, že konečné rozhodnutí ještě nepadlo. Nexen patří mezi dodavatele mladoboleslavské automobilky Škoda Auto a jihokorejské Hyundai Motor. Hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček loni oznámil, že do zóny Triangle u Žatce by mohl přijít nový investor, který by vytvořil 1000 pracovních míst a investoval až deset miliard korun. Podle některých informací by mělo jít právě o firmu Nexen.

TON v Miláně představí židle navazující na úspěšné křeslo Merano

Společnost TON z Bystřice pod Hostýnem představí na veletrhu designu a nábytku Salone del Mobile, který se v Miláně koná od 8. do 13. dubna, tři židle navazující na úspěšné křeslo Merano a k tomu stůl. Vše navrhl italský designér žijící ve Vídni Alexander Gufler. TON je podle webu organizátorů jediným vystavovatelem z ČR, který se této prestižní světové přehlídky s návštěvností kolem 300.000 lidí účastní. Křeslo Merano je na trhu zhruba tři roky. Dosud se ho prodalo kolem 6000, posbíralo také všechna možná ocenění, která se týkají produktového designu. TON nyní přichází s její adaptací - židlí a barovou židlí ve dvou různých výškách. K tomu představuje stůl od stejného designéra, který bude vhodný do jídelen i do pracoven. Bystřická firma se milánské přehlídky účastní v posledních letech pravidelně a má své místo v prestižní designové hale. TON je jedním z několika světových výrobců ohýbaného nábytku. Tradice společnosti se počítá od roku 1861, kdy svou firmu založil truhlář, vynálezce a návrhář nábytku Michael Thonet. Firma zaměstnává 832 lidí a své výrobky dodává do 60 zemí.

Šnajdr přišel vypovídat jako svědek v kauze údajných trafik

Exposlanec ODS Marek Šnajdr vypovídal jako svědek v kauze údajných trafik pro sebe a své bývalé kolegy Pavla Tluchoře a Ivana Fuksu. Při odchodu ze služebny Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu na pražském Perštýně novinářům řekl, že policistům vysvětloval, proč se v listopadu 2012 vzdal poslaneckého mandátu. Uvedl, že na některé otázky vyšetřovatele odmítl odpovědět. Na rozdíl od Tluchoře, který byl u výslechu v úterý, však kvůli tomu nedostal pokutu. Trojice bývalých zákonodárců byla původně obviněna z přijetí úplatku a zneužití pravomoci, jejich trestní stíhání však zrušil Nejvyšší soud s odkazem na poslaneckou imunitu. Obvinění v kauze nadále čelí tři lidé - expremiér Petr Nečas (ODS), jeho manželka Jana Nagyová a někdejší Fuksův náměstek Roman Boček. Šnajdr, Tluchoř i Fuksa již v případu vypovídali, ovšem jako obvinění. Po změně jejich procesního postavení je nyní vyšetřovatelé musí vyslechnout znovu jako svědky. Podle vyšetřovatelů přijala trojice exposlanců ODS úplatek v podobě příslibu lukrativních postů ve státních firmách za to, že se vzdají mandátu a nebudou dělat problémy při schvalování vládního daňového balíčku. "Trafiky" ve státních společnostech jim údajně nabízel tehdejší předseda vlády Nečas.

Dvořák vysvětloval policii okolnosti zadání dostavby metra A

Bývalý ředitel pražského dopravního podniku Martin Dvořák byl na policii podat vysvětlení k financování stavby nového úseku metra trasy A z Dejvic do Motola. ČTK na místě řekl, že se ho policisté ptali na okolnosti zadání stavby a na následné zvýšení její ceny. Zdůraznil, že částka vzrostla až poté, co z podniku odešel. Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) prověřuje výstavbu trasy A od loňského října, a to pro podezření z trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže. Výstavba prodloužení trasy metra A z Dejvické do Motola by měla být podle webu dopravního podniku dokončena v závěru letošního roku. Vyjít má na zhruba 22,5 miliardy korun, přibližně 7,5 miliardy by měla Praha získat z evropských fondů. Úsek je dlouhý asi šest kilometrů a na trase jsou čtyři stanice - Bořislavka, Nádraží Veleslavín, Petřiny a Nemocnice Motol.

Kvůli údajné manipulaci armádních zakázek padl i pětiletý trest

Až pětiletý trest vězení udělil českobudějovický soud kvůli zmanipulovaným armádním zakázkám. Při líčení se zatím poslední skupinou obžalovaných v případu tendrů Vojenské ubytovací a stavební správy vynesl soud čtyři tříleté podmíněné tresty. Dalším šesti obžalovaným udělil tresty vězení dvakrát na 3,5 roku, jednou na čtyři roky, dvakrát na 4,5 roku a jednou na pět let. V případu bylo obžalováno 52 lidí, kteří podle vyšetřování způsobili škodu 330 milionů korun. Soud obžalovaným udělil také peněžité tresty v rozmezí od 50.000 do milionu korun. V celkovém součtu musí všech 50 lidí zaplatit téměř 11,5 milionu korun.

Vrchní soud zrušil rozsudek za vraždu Tofla, kauza se vrací kraji

Olomoucký vrchní soud zrušil rozsudek v případu vraždy bývalého policisty Michala Tofla a kauzu vrátil krajskému soudu. Důvodem je i změna výpovědi jednoho z obžalovaných mužů. Krajský soud původně za vraždu potrestal Radka Sobotku a Tomáše Trkana 19 lety vězení. Sobotka dosud tvrdil, že o vraždě nic neví. U soudu ji však nyní podrobně popsal, Tofla podle něj samopalem zastřelil jeho komplic Trkan. Ten to však odmítá a tvrdí opak. Podle odvolacího soudu je potřeba doplnit dokazování. Tofl zemřel 14. června 2010 před svým rodinným domem v Brně - Žebětíně. Vraždu si podle obžaloby objednal podnikatel Petr Pavel Bezděkovský. Motivem činu byly zřejmě finanční spory Tofla a Bezděkovského kolem firmy Edbusy, která nabízela zhodnocení vkladů a své klienty připravila o půl miliardy korun. Bezděkovský s Toflem si část těchto peněz nárokovali.

Ministerstvo zamítlo kontroverzní přestavbu kostela sv. Michala

Ministerstvo kultury odmítlo kontroverzní přestavbu odsvěceného kostela svatého Michala v centru Prahy. Zjistilo řadu pochybení. Pražští magistrátní památkáři, kteří stavbu v minulosti povolili, postupovali nezákonně. Podle některých odborníků hrozí nenávratné poškození památky. Na ministerstvo se s podnětem obrátili památkáři a historikové. Poukázali mimo jiné na údajné porušení památkového zákona a architektonickou devastaci památky. O využití kostela se debatuje léta. Stojí kousek od Staroměstského náměstí, jako zchátralý byl v roce 1984 převeden na Národní knihovnou (NK), která pro něj nenašla využití. V 90. letech se ho pokoušela neúspěšně prodat, pak ho pronajala. V roce 2005 ho kontroverznímu nájemci prodala za 46 milionů korun. Majitel Jerry Nowikovsky v 90. letech ještě jako nájemce objekt přestavěl. Podobu přestavby odborníci kritizují, i když někteří připouštějí, že bez zásahu by kostel těžko do dneška přežil.

České Budějovice zastavily přípravu stavby Kaplického Rejnoka

Českobudějovičtí radní zastavili přípravu stavby Koncertního a kongresového centra Antonína Dvořáka - takzvaného Rejnoka. Důvodem jsou prý nejasnosti kolem investora, jehož garant projektu stále nepředstavil. Stavbu za dvě miliardy korun navrhl zesnulý architekt Jan Kaplický. Rejnok přitom získal loni územní rozhodnutí. Stavba měla vzniknout na ploše několika desítek tisíc metrů čtverečních v areálu bývalých kasáren ve čtvrti Čtyři Dvory. Garantem projetu je Jihočeská společnost přátel hudby (JSPH). Její předseda Antonín Kazil uvedl, že v nejbližší době by investora oznámil. "Máme konkrétnější údaje, ale chtěli jsme jméno zveřejnit až ve chvíli, kdy bude vše definitivně uzavřeno," řekl ČTK Kazil. Dodal, že jej rozhodnutí radních mrzí, ale stále věří, že tím projekt Rejnoka nekončí.

Židovská obec zpřístupní mikve u Pinkasovy synagogy

Pražská židovská obec od 1. dubna zpřístupní historickou mikve v suterénu objektu ležícího vedle Pinkasovy synagogy. Mikve je židovská rituální lázeň, tvořena nádrží s přírodní vodou. Patří k nejstarším dokladům židovského osídlení v dané oblasti. Mikve pochází nejspíše z počátku 16. století. Byla objevena při archeologickém průzkumu v roce 1968. Komentované prohlídky budou od neděle do pátku, vždy ve 13:00. Od letošního ledna Židovská obec v Praze také znovu spravuje Starý židovský hřbitov na Žižkově. Tento druhý nejstarší židovský hřbitov byl založen v roce 1680 jako morové pohřebiště pražské židovské obce. Bylo na něm pohřbeno na 40.000 osob, mezi nimi řada významných rabínů a učenců. Nejnavštěvovanější je hrob pražského vrchního rabína Ezechiela Landaua (1713 až 1793). Pro návštěvníky je letos hřbitov zdarma otevřen s výjimkou sobot a židovských svátků v neděli, úterý a ve čtvrtek v době od 11:00 do 16:00 a v pátek od 10:00 do 14:00.

Film o Hrabalovi nabídne vzpomínky mnoha pamětníků

Místy dojemné vzpomínky na Bohumila Hrabala nabízí celovečerní polohraný dokument s názvem Takže se stalo, že..., který bude mít 28. března, tedy v den 100. výročí spisovatelova narození, premiéru v pražském kině Lucerna. Film natočil režisér Oliver Malina Morgenstern, který se při jeho tvorbě setkal s mnoha známými i neznámými lidmi z okolí významného spisovatele. Režisér v úterý představil svůj film v Hrabalově oblíbené pražské pivnici U Zlatého Tygra. Páteční premiéra filmu bude součástí akce s názvem Bohumil Hrabal 100 let, která se bude konat v pražské Lucerně. Nabídne i křest výpravné vzpomínkové publikace Hlučná samota a knihy Via Hrabal. Hrabal se narodil 28. března 1914. Brněnský rodák do roku 1963, kdy se stal spisovatelem z povolání, vystřídal řadu zaměstnání včetně divadelního kulisáka, obchodního cestujícího a baliče papíru ve sběrných surovinách. Do literatury druhé poloviny 20. století se zapsal jako autor nevšedního pozorovacího talentu a strhujícího vypravěčského stylu. Za života byl vedle Milana Kundery světově nejznámějším soudobým českým prozaikem, jeho dílo bylo přeloženo do tří desítek jazyků.

Sport

Olympijské vítězky ze Soči rychlobruslařku Martinu Sáblíkovou a o berlích chodící snowboardcrossařku Evu Samkovou i další úspěšné olympioničky dnes přijala česká politická špička v čele s premiérem Bohuslavem Sobotkou. Vedle gratulací, které nestihla opožděná biatlonistka Gabriela Soukalová, zazněl nahlas příslib zvýšení přílivu financí do sportovního prostředí. Setkání se kromě premiéra zúčastnili i ministr školství Marcel Chládek a šéfové obou komor parlamentu Milan Štěch a Jan Hamáček.

Tomáš Verner po životním vystoupení v úvodní části soutěže na mistrovství světa v japonské Saitamě půjde do volných jízd ze čtvrté příčky, naopak Michal Březina propadl a do finále prošel až ze třiadvacáté pozice. Překvapivě vede domácí Tacuki Mačida, který si známkou 98,21 o více než sedm bodů vylepšil osobní rekord a předčil španělského mistra Evropy Javiera Fernándeze i olympijského šampiona Juzura Hanjua.

Tenista Tomáš Berdych si stejně jako loni zahraje na turnaji série Masters v Miami čtvrtfinále. Sedmý nasazený mezi osmičku nejlepších postoupil po výhře v osmifinále nad domácím Američanem Johnem Isnerem 6:3 a 7:5. V duelu o semifinále Berdycha čeká Ukrajinec Alexandr Dolgopolov. Berdych se v utkání s Isnerem mohl spolehnout na pevné podání, o které ani jednou nepřišel. Dolgopolova (23. ATP), který v osmifinále vyřadil vítěze Australian Open Stanislase Wawrinku, Berdych porazil ve všech třech předešlých vzájemných zápasech.

Česká tenistka Petra Kvitová skončila na turnaji v Miami ve čtvrtfinále. Osmá nasazená hráčka nestačila na turnajovou čtyřku Marii Šarapovovou a s Ruskou prohrála ve dvou setech 5:7 a 1:6. Zápas přitom rozehrála Kvitová výborně, hned v první hře vzala soupeřce čistou hrou servis. Ruska se ale postupně zlepšovala a její agresivní hra dělala Kvitové problémy. Za stavu 5:5 v prvním setu byl zápas na pár minut přerušen kvůli dešťové přeháňce a po pauze Kvitová vypadla z role. Po návratu na kurt prohrála sedm her v řadě.

Fotbalisté Plzně porazili v odvetě osmifinále Poháru České pošty Domažlice 4:0 a po výhře 3:0 v prvním utkání jasně postoupili do čtvrtfinále. V něm narazí na Jihlavu. Viktoria o své výhře nad třetiligovým soupeřem rozhodla až v druhé půli, kdy se dvakrát trefil Ďuriš a další góly přidali Hrdlička s Rezkem, který se trefil poprvé od svého návratu do Plzně.

České házenkářky po úvodních dvou výhrách utrpěly v kvalifikaci mistrovství Evropy první porážku. Obhájkyním titulu a stříbrným olympijským medailistkám Černohorkám podlehly v Mostě těsně 23:24 a klesly za ně na druhé místo v tabulce skupiny 3. V neděli čeká oba týmy odveta v Černé Hoře, kvalifikace pak vyvrcholí dvěma zápasy v červnu. Český celek má na druhém místě tabulky čtyřbodový náskok před Polkami, ty ale mají k dobru večerní zápas na půdě outsidera Portugalska. Na šampionát postoupí dva týmy ze skupiny.

Počasí

Zítra už bude slunečno, teploty 10 až 14 st. C.