Denní souhrn zpráv

ČR na požádání poskytne gripeny k ochraně nebe na východě

Pokud o to bude požádána, může Česká republika poskytnout svá vojenská letadla k ochraně nebe nad státy blízkými Ukrajině. Jde například o hlídání vzdušného prostoru Rumunska, které s Ukrajinou přímo sousedí. Zatím ale k takové žádosti nedošlo. V České televizi v pořadu "Otázky Václava Moravce" to řekl ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Podle něj se zatím nerýsuje česká účast v žádném masivnějším cvičení NATO, které by tak reagovalo na ruské vojenské aktivity na Ukrajině. Stropnický uvedl, že na základě žádosti Varšavy již Spojené státy poslaly několik dodatečných stíhaček F-16 na jednu z polských leteckých základen. Čeští piloti se již v minulosti úspěšně zapojili do ochrany vzdušného prostoru nad Pobaltím. Nebe nad Estonskem, Litvou a Lotyšskem hlídali piloti gripenů opakovaně. Letos na podzim se mají vydat také na Island, kde na ně čeká podobně zaměřená mise.

Vláda bude znovu jednat o přistoupení země k fiskálnímu paktu EU

Vláda se bude v pondělí zabývat návrhem ministerstva financí o přistoupení Česka k fiskálnímu paktu EU. Naváže tak na debatu, kterou 19. února přerušila. Pakt zavazuje země EU k tomu, aby do národní legislativy zavedly pravidla hlídající rozpočtovou kázeň. Česko by se hlavními opatřeními v paktu řídilo podle návrhu premiéra Bohuslava Sobotky až po přijetí eura. Sobotka dříve uvedl, že přistoupení k paktu by vláda mohla definitivně přijmout na začátku léta. O návrhu vlády by mezitím měly jednat parlamentní výbory nebo i tripartita. Cílem vlády je připojit se ke smlouvě tak, aby rozpočtová omezení byla účinná pro ČR, až přijme euro.

Premiér Sobotka přijme olympioniky ze Soči

Premiér Bohuslav Sobotka se ve středu setká s olympioniky. Chce jim poděkovat za to, jak reprezentovali Česko na nedávných zimních hrách v Soči. Představí jim také to, jak chce vláda v příštích letech sport a jeho rozvoj podporovat. Schůzky se zúčastní i ministr školství, mládeže a tělovýchovy Marcel Chládek, předsedové obou parlamentních komor Milan Štěch a Jan Hamáček a také šéf Českého olympijského výboru Jiří Kejval. Čeští sportovci získali na únorové olympiádě rekordních osm medailí. Na setkání budou chybět úspěšní biatlonisté Ondřej Moravec, Jaroslav Soukup a Gabriela Soukalová či rychlobruslařka Martina Sáblíková, která v Soči získala zlato a stříbro.

Starostové si vyberou nového předsedu, Gazdíka asi nahradí Půta

Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) si příští týden v pátek zvolí nové vedení. Na předsedu už nebude kandidovat Petr Gazdík, který uskupení vede od jeho vzniku v roce 2009. Novým předsedou se pravděpodobně stane liberecký hejtman Martin Půta, který kvůli tomu opustil spřízněné hnutí Starostové pro Liberecký kraj a stal se členem STAN. Gazdík chce být prvním místopředsedou. Půta bude podle Gazdíka v případě zvolení dobrým nástupcem. Dvaačtyřicetiletý hejtman má zkušenosti z komunální politiky, od roku 2002 byl třikrát po sobě zvolen starostou v pohraničním Hrádku nad Nisou. Funkci opustil v roce 2012, kdy byl zvolen hejtmanem. Půta je dlouhodobě zastáncem volnější spolupráce s TOP 09, s kterou má STAN dohodu o spolupráci.

Zahájení kampaně DSSS do eurovoleb narušovali antifašisté

Zhruba dvacítka antifašistů v sobotu odpoledne narušila předvolební mítink Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) na Jungmanově náměstí v centru Prahy. Příznivci politické strany zahájili kampaň do evropských voleb zapálením vlajky EU. Antifašisté mítink DSSS zastavili hned na začátku vyvoláváním hesel a pískáním. Skandováním několikrát přerušili projev předsedy strany Tomáše Vandase, například ve chvíli, kdy mluvil o imigrantech. Jeho zhruba patnáctiminutový proslov byl zaměřen zejména proti EU, evropské měně, přistěhovalectví a tuzemským politikům. Na akci dohlíželi běžně uniformovaní policisté nebo kriminalisté, kteří si celou situaci nahrávali na kameru. V záloze byli připraveni také těžkooděnci. Policisté proti oběma skupinám nezasahovali silou, některé odpůrce DSSS na místě legitimovali.

Zemřel bývalý člen ÚV KSČ Miroslav Štěpán

Ve věku nedožitých 69 let v neděli po krátké těžké nemoci zemřel bývalý člen ÚV KSČ a vedoucí tajemník pražské KSČ Miroslav Štěpán. Potvrdil to zdroj blízký rodině. Štěpán se v roce 1988 stal členem Ústředního výboru Komunistické strany Československa a členem předsednictva ÚV KSČ. Při listopadové revoluci v roce 1989 se nechvalně proslavil svým vystoupením v pražské továrně ČKD, kde označil demonstranty za děti. Oo pobouření dělníků musel projev předčasně ukončit. Koncem listopadu 1989 musel Štěpán rezignovat na své funkce. V roce 1990 byl odsouzen ke dvěma a půl letům vězení za to, že dal v říjnu 1988 pokyn použít proti účastníkům protirežimní demonstrace vodní děla a granáty se slzným plynem. Po odpykání poloviny trestu byl propuštěn. Štěpán se pak dál věnoval politice, s Komunistickou stranou Čech a Moravy se ale rozešel. Založil vlastní komunistickou stranu. Neúspěšně kandidoval do Senátu. Věnoval se i podnikání a snažil se i psát. Vyšla mu knížka Můj život v sametu aneb Zrada přichází z Kremlu či Zpověď vězně sametové revoluce.

Klumpar: ČEB má problematické pohledávky za 16 mld. Kč

Česká exportní banka (ČEB) má problematické pohledávky za 16 miliard korun. Z této částky by zhruba šest až sedm miliard mohla vymoci zpátky. Zbylých devět až deset miliard bude velmi obtížně vymahatelných. V pořadu České televize "Otázky Václava Moravce" to uvedl generální ředitel ČEB Jiří Klumpar. Místopředseda představenstva ČEB a náměstek generálního ředitele Michal Bakajsa minulý týden rezignoval na oba své posty. Odchod Bakajsy požadovala už delší dobu Česká národní banka (ČNB). Klumpar se domnívá, že by Bakajsova rezignace mohla vylepšit vztahy mezi ČEB a centrální bankou. Ta exportní bance vytýkala dále také ne zcela účinný systém řízení rizik nebo zastaralé vnitřní předpisy.

Při výbuchu ve Vítkově zemřel muž, tři další lidé byli zraněni

Při výbuchu ve Vítkově na Opavsku zemřel v sobotu večer čtyřiatřicetiletý muž a tři lidé byli vážně zraněni, někteří přišli o ruce či nohy. Informoval o tom mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl. Policejní mluvčí René Černohorský řekl, že exploze se stala v garážích. Čtyři známí tam manipulovali se zatím blíže neurčeným předmětem, který údajně našli v bývalém vojenském prostoru Libavá. Zraněné ještě nebylo možné vyslechnout. Nejvážněji zraněného muže se záchranáři tři čtvrtě hodiny marně snažili zachránit. V okamžiku jejich příjezdu byl už v bezvědomí a selhávaly mu životní funkce. Policisté událost vyšetřují jako obecné ohrožení z nedbalosti.

V Č. Budějovicích boural vůz ujíždějící policii, zemřeli dva lidé

V Českých Budějovicích havaroval vůz ujíždějící policejní hlídce. Na místě zemřel čtyřicetiletý řidič i jeho spolujezdkyně. Auto nad ránem zastavili policisté dopravní služby kvůli běžnému dopravnímu přestupku. Řidič počkal, až ze služebního auta vystoupí první policista a pak rychle odjel. U stadionu ale nezvládl zatáčku a narazil do stromu. Z jakého důvodu se muž snažil policii ujet, budou zjišťovat kriminalisté při vyšetřování nehody, sdělil mluvčí jihočeské policie Jiří Matzner. Na mokré vozovce havarovalo také auto BMW s rakouskou poznávací značkou u Bujanova na Českokrumlovsku. Řidič zřejmě při projíždění zatáčky nezvládl řízení, vyjel do pole a v převráceném voze zůstal zaklíněn. Utrpěl těžké zranění.

Rolando Villazón v Praze nabídne koncert s hudbou Mozarta

V pražském Obecním domě vystoupí 28. března proslulý mexický tenorista Rolando Villazón. Pěvce doprovodí Basilejský komorní orchestr, který se v metropoli představil loni, když doprovázel mezzosopranistku Cecilii Bartoliovou. Na koncertu zazní díla W. A. Mozarta. Villazón při turné s jeho áriemi kromě Prahy navštíví Berlín, Londýn, Paříž, Dortmund a Vídeň. V Praze vystoupil poprvé v roce 2007, od té doby se vrátil několikrát. Loni programem svého koncertu v zaplněné Smetanově síni Obecního domu vzdal hold Giuseppe Verdimu. Villazóna doprovodil Český národní symfonický orchestr (ČNSO) pod vedením španělského dirigenta ruského původu Guerassima Voronkova.

V Karlových Varech představili své práce studenti sklářských škol

Celkem 53 studentů ze 13 sklářských škol z Česka, Slovenska, Polska se zúčastnilo letošního, už sedmého ročníku soutěže Sanssouci Junior Glass Match, která se koná o víkendu v Karlových Varech. Vítězem letošního ročníku se stal Jiří Liška ze Zlína v kategorii vyšších a vysokých škol a Martina Fabiánová z Stření umělecké školy sklářské v Železném Brodě v kategorii středních škol. Kromě dvou hlavních kategorií se uděluje i cena za řemeslo, kterou letos obdržel Matouš Volák ze školy v Kamenném Šenově, a cena pořádajícího hotelu Spa Resort Sanssouci, kterou dostal Radek Brezar. Výběr soutěžních exponátů bude vystaven v Sun Gallery v Sanssouci od neděle do 12. července.

Otužilci si ve Vltavě připomněli narození Alfreda Nikodéma

Kolem 90 otužilců si v neděli zaplavalo ve Vltavě v Praze, aby uctili památku českého zakladatele zimního plavání Alfreda Nikodéma. Od jeho narození 25. března uplyne 150 let. Teplota vody v řece byla kolem devíti stupňů Celsia, podobná byla i teplota vzduchu. Otužilci si plavání pochvalovali. Na čtyři desítky lidí si zaplavaly na tratích 100 a 500 metrů v pražském Braníku, kde vzpomínkovou akci pořádala Česká otužilecká unie. Druhou akci pořádal I. plavecký klub Praha, který sdružuje asi 200 členů. Do Vltavy se z náplavky pod Vyšehradem vrhlo zhruba 50 lidí. Alfred Nikodém byl pražský zlatník a zakladatel sportovního otužování v Československu. Je po něm pojmenována nejstarší tuzemská soutěž otužilců, při které 26. prosince každoročně plavou ve Vltavě u Národního divadla. Poprvé se soutěž uskutečnila v roce 1923. Nikodém, který chtěl akci zpopularizovat, plaval následující rok v uniformě i s puškou na rameni.

Ve Vysokých Tatrách na Slovensku zahynul český horolezec

Na Slovensku v sobotu zahynul český horolezec, spadl při horském výstupu ve Vysokých Tatrách. Neštěstí se stalo v dolině nad Vareškovým plesem. Informoval o tom slovenský zpravodajský server TVNoviny. Na túru vystupovaliTři Češi takzvanou Puškášovou cestou, a to bez jištění. Z dosud neznámých důvodů jeden z nich vypadl z horské stěny a pád v délce asi 100 metrů nepřežil. Druhý český horolezec poté sám sestoupil do doliny, zatímco třetí si na to netroufl a čekal na pomoc. Také minulý víkend zahynul ve Vysokých tatrách jeden český turista, kterého zasypala lavina. Stalo se to při sestupu ze sedla Prielom k Zbojnické chatě ve Velké studené dolině.

Policie zadržela v Ostravě tři desítky fotbalových chuligánů

V souvislosti se sobotním utkáním fotbalové ligy mezi Baníkem Ostrava a Spartou Praha zadržela policie už tři desítky lidí. Dopouštěli se výtržností a napadali policisty. Většina zadržených je podezřelá z přestupků, ale někteří i z trestných činů. Zadržení patří k oběma táborům. První desítku chuligánů zadrželi policisté ještě před zápasem. Příznivci Sparty dělali výtržnosti už cestou do Ostravy ve vlaku, kterým jich cestovalo asi 400. Výtržnosti pak pokračovaly u nádraží v Ostravě. Sparťané cestou z nádraží na stadion omezovali dopravu, házeli pyrotechniku, napadali i policisty. Policie je nakonec nechala na stadion odvézt autobusy. Další šarvátky propukly na stadionu Bazaly o přestávce utkání, které mělo do té doby klidný průběh. Zhruba stovka ostravských chuligánů se pokusila dostat do sektoru hostů. Příznivci Baníku zdemolovali část stadionu a pak útočili na policejní těžkooděnce. Přibližně po půlhodině se situace na stadionu zklidnila, druhý poločas utkání začal s asi dvacetiminutovým zpožděním.

FAČR po řádění fanoušků v Ostravě znovu volá po změně legislativy

Fotbalová asociace ČR odsoudila chování fanoušků při ligovém utkání mezi Baníkem Ostrava a Spartou Praha. Ve spolupráci s policií chce hříšníky důsledně potrestat. Případem se bude na svém čtvrtečním zasedání zabývat disciplinární komise. Podle bezpečnostního manažera FAČR Martina Syneckého nepokoje vyprovokovala skupinu fanoušků hlásících se k polskému klubu GKS Katovice. Hlavní vinu na konfliktu mají podle Syneckého chuligáni z Polska. I proto chce situaci znovu řešit. V současnosti podle něj nemá policie ani pořadatelé právní oporu k tomu, aby podobným problémům předešli.

Sport

Souboj poslední Ostravy s první Spartou přinesl ve 21. kole fotbalové ligy překvapivou remízu 1:1. Baník měl po gólu Dávida Škutky na dosah skalp lídra tabulky, ale od první prohře v sezoně Pražany deset minut před koncem ochránil prvním ligovým gólem Lukáš Juliš. Zápas skončil s dvacetiminutovým zpožděním kvůli poločasovému řádění chuligánů, proti kterým na tribunách zasahovala policie.

Fotbalisté Bohemians Praha 1905 bodovali i ve druhém utkání pod vedením nového trenéra Luďka Klusáčka, v 21. kole první ligy uhráli v souboji nováčků bezbrankovou remízu na hřišti Znojma. To doma bodovalo počtvrté za sebou a už 296 minut ve svém brněnském azylu neinkasovalo.

Fotbalisté Dukly ve 21. kole první ligy remizovali doma s Příbramí 1:1 a ukončili sérii tří porážek. Pražský tým na Julisce poslal do vedení Lukáš Štetina, ještě v prvním poločase vyrovnal z penalty Jakub Řezníček. Příbram venku nezvítězila v patnáctém utkání za sebou.

Fotbalisté Slovácka počtvrté za sebou doma vyhráli, když ve 21. kole první ligy porazili Brno jasně 5:0. Do vedení je poslal vlastní brankou Pavel Košťál po akci Jakuba Petra, který ještě do poločasu zvýšil. Po změně stran výhru vyšperkoval hattrickem Jaroslav Diviš, který navíc trefil tyč. Brno se počtvrté z pěti jarních zápasů gólově neprosadilo, Slovácko doma neinkasovalo už 376 minut.

Vítkovice podaly stížnost na výkon rozhodčích Milana Mináře a Vladimíra Jeřábka v sobotním třetím čtvrtfinálovém utkání hokejové extraligy proti Spartě. Ostravané nejlepšímu týmu základní části podlehli 2:3 v prodloužení a před dnešním duelem prohrávají v sérii 1:2.

Hokejisté Sparty zvítězili v dramatickém třetím čtvrtfinálovém utkání na ledě Vítkovic 3:2 v prodloužení a ujali se v sérii vedení 2:1. Vyrovnaný duel rozhodl útočník Daniel Přibyl v čase 71:45. Vítězství Pražanů podpořil dvěma góly kanonýr Petr Ton. Série pokračuje čtvrtým soubojem v neděli od 18 hodin opět v Ostravě.

Hokejisté Plzně zvítězili ve třetím čtvrtfinále play off extraligy v Brně nad domácí Kometou 2:1. Ve vyrovnané bitvě rozhodl o výsledku 53 sekund před koncem útočník Tomáš Vlasák. Plzeň, která obhajuje titul, vede v sérii 2:1. Čtvrtý zápas je na programu v neděli opět v Brně, úvodní buly padne v 16:40.

Česká tenistka Petra Kvitová postoupila na turnaji v Miami poprvé v kariéře do osmifinále. Osmá nasazená hráčka porazila ve 3. kole sedmnáctiletou Chorvatku Donnu Vekičovou 6:3, 6:4 a její příští soupeřkou bude Ana Ivanovičová ze Srbska. Dál jde i Tomáš Berdych, který ve 2. kole přehrál Francouze Stéphana Roberta 7:6, 6:1.

Tenistka Lucie Šafářová v Miami v 3. kole s Marií Šarapovovou odvrátila osm mečbolů, nakonec ale čtvrté nasazené Rusce podlehla 4:6, 7:6, 2:6.

Tenistka Barbora Záhlavová-Strýcová skončila na turnaji v Miami v 3. kole. Nadějně rozehraný duel s Elinou Svitolinovou prohrála 6:4, 4:6 a 1:6.

Skokan na lyžích Jakub Janda uzavřel sezonu SP 18. místem v Planici, Roman Koudelka byl 25. Vítězství ve Slovinsku vybojoval domácí Peter Prevc.

Biatlonista Jaroslav Soukup udržel ve stíhacím závodu Světového poháru v Oslu elitní desítku a po devátém místě ze sprintu obsadil desátou pozici.

Gabriela Soukalová v posledním závodu Světového poháruv této sezóně doběhla sedmnáctá a uhájila o bod čtvrtou příčku v konečném pořadí. Svého maxima v celkovém hodnocení SP dosáhla i Veronika Vítková, která skončila dvanáctá a udržela se na deváté pozici.

Lyžařka Nikol Kučerová zakončila Světový pohár ve skikrosu desátým místem, což je její nejlepší výsledek v sezoně. V La Plagne postoupila z osmifinále, v němž obsadila druhé místo za Kanaďankou Marielle Thompsonovou, která vyhrála nedělní závod i celkové hodnocení. Ve čtvrtfinále už Kučerová vypadla, když skončila znovu za Thompsonovou a Francouzkou Marielle Bergerovou-Sabbatelovou.

Jakub Kornfeil vstoupil do sezony mistrovství světa silničních motocyklů ve třídě Moto3 šestým místem ve Velké ceně Kataru. Dvacetiletý Kornfeil projel cílem 586 tisícin sekundy za vítězem a poprvé v kariéře skončil v Kataru v první desítce. O jedno místo zaostal za svým nejlepším výsledkem v kariéře. Debutant v šampionátu Karel Hanika bodoval pod umělým osvětlením na čtrnácté pozici.

Cyklista Zdeněk Štybar obsadil sedmé místo v jednorázovém závodě Milán - San Remo. Nejdelší jarní klasiku po 299 kilometrech vyhrál Nor Alexander Kristoff. Štybar ve finiši skončil jen o dvě místa za hlavním spurtérským esem svého týmu Omega Pharma-Quick-Step Britem Markem Cavendishem.

Chodci Lukáš Gdula a Pavel Schrom splnili na Dudinské padesátce limit pro účast na srpnovém atletickém mistrovství Evropy v Curychu. Titul českého mistra získal Gdula, který skončil v závodu na 50 km desátý v osobním rekordu 4:01:52. Schrom byl jedenáctý.

Šachisté z Nového Boru vyhráli popáté za sebou extraligu. O dalším triumfu rozhodli hned na úvod závěrečného trojkola, které se od pátku do neděle uskutečnilo v Brně. Tým, jehož barvy hájili dva nejlepší čeští šachisté současnosti David Navara a Viktor Láznička, prošel celou soutěží bez jediné prohrané partie a přidal další úspěch k říjnovému prvenství v Evropském poháru.

Počasí

Zataženo s deštěm, teploty 5 až 9 st. C.

Meteorologové varují před sněžením, v Jizerských horách a Krkonoších může dnes večer a v pondělí napadnout přes 30 centimetrů sněhu.