Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

Sobotka: Postup Ruska je nepřijatelný, sankce se mohou zpřísnit

Postup Ruska vůči Ukrajině považuje premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) za nepřijatelný. Připouští proto možné rozšíření sankcí. Pro sankce přímo proti ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi ale zatím není. Uvedl to v rozhovoru pro ČTK. Česko podle ministerského předsedy zatím žádná zvláštní bezpečnostní opatření nechystá. Na konci týdne šéfové evropských vlád vyhodnotí situaci a zejména ochotu Ruska k dialogu. "Pokud nebudeme schopni ve čtvrtek nebo v pátek konstatovat pozitivní výsledky, pak nepochybně bude diskuse o tom, jak by Evropa měla ve vztahu k Rusku z hlediska svého postoje přitvrdit," uvedl. Důvod, aby Evropa své sankce vůči Rusku výrazně zpřísnila, by Sobotka viděl například v tom, kdyby Moskva směřovala k anektování dalších území na východě Evropy. Dodal, že společnou politiku EU je připraven podpořit.

Sobotka přislíbil Radě Evropy řešit diskriminaci Romů v ČR

Znepokojení nad protiromskými akcemi a rétorikou v České republice vyjádřil komisař Rady Evropy (RE) pro lidská práva Nils Muižnieks v dopise Bohuslavu Sobotkovi. "Jsem hluboce znepokojen vznikajícím modelem protiromských akcí v České republice, když mnohé vedou rasistické extremistické skupiny a jsou současně organizovány na různých místech země. Jejich stále větší četnost a rétorika proti romské komunitě si vyžadují komplexní reakci českých úřadů," uvedl Muižnieks, podle něhož "bylo jen loni fyzicky napadeno 22 Romů". Český premiér ve své odpovědi uvedl, že jeho vláda se bude stavět proti násilí a diskriminaci vůči Romům a bude se snažit řešit příčiny jejich marginalizace v ČR. Sobotka zdůraznil, že "budování tolerantní společnosti" je jednou z priorit jeho vlády. Premiér je zároveň odhodlán zaměřit se na "kořeny marginalizace a diskriminace Romů v České republice". Kabinet podle něj také připravuje národní strategii pro integraci Romů, která má platit pro období do roku 2020.O výměně dopisů informovala Rada Evropy. Muižnieks napsal Sobotkovi koncem února a premiér mu odpověděl v pondělí.

Sobotka neví o důvodech pro zastavení tendru na Temelín

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) neví o důvodech pro zastavení miliardového tendru na dostavbu jaderné elektrárny Temelín. Řekl to ČTK. Podle něj má tendr jasná pravidla a vláda do něj nijak nezasahuje. Neuvažuje ani o garancích výkupních cen elektřiny, Sobotka by to považoval za riskantní. Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) v neděli uvedl, že pravděpodobnější variantou tendru je jeho zrušení. Temelín by podle něj měla dostavět státní firma, která by byla k tomu účelu založena. Soutěže o dostavbu dvou bloků Temelína se účastní americko-japonská společnost Westinghouse a česko-ruské konsorcium MIR.1200. Dalšího uchazeče, francouzskou Arevu, předloni z tendru ČEZ vyřadil s poukazem na závažná pochybení v předložené nabídce. Dva nové bloky temelínské elektrárny mají víc než zdvojnásobit její výkon, který činí 2000 megawattů. Stavba má být podle plánu dokončena v roce 2025, nové bloky by měly být v provozu 60 let. Jde o zakázku za několik set miliard korun.

OECD očekává růst české ekonomiky o 1,1 procenta

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) očekává, že česká ekonomika letos poroste o 1,1 procenta. V příštím roce by měla růst o 2,3 procenta. Vyplývá to z březnového hospodářského výhledu OECD, který na tiskové konferenci s premiérem Bohuslavem Sobotkou prezentoval generální tajemník OECD Ángel Gurría. OECD zároveň doporučuje setrvat v současném nastavení měnové politiky, dokud neodezní riziko deflace. Udržitelnost veřejných rozpočtů by se v Česku měla zajistit zvyšováním skutečného věku odchodu do důchodu. Zároveň by vláda měla valorizovat důchody a zvážit možnost diverzifikovat zdroje příjmů důchodců. Zpráva OECD uvádí, že nejvýznamnějším úkolem makroekonomické politiky je udržet začínající oživení a zvýšit potenciální růst. Rizikem ekonomického oživení je podle OECD vývoj na zahraničních trzích, jako jsou Německo a další země eurozóny. Další obavou je možnost opětovného propuknutí finančních turbulencí v Evropě. Gurría se během své návštěvy Prahy setkal ještě s prezidentem Milošem Zemanem a guvernérem České národní banky Miroslavem Singrem.

Do eurovoleb se přihlásilo 39 uskupení

Celkem 39 uskupení přihlásilo na ministerstvu vnitra své kandidáty pro letošní volby do Evropského parlamentu. Je jich o šest více než při minulých eurovolbách před pěti lety. ČTK to oznámil mluvčí ministerstva Vladimír Řepka. Lhůta pro předkládání kandidátek skončila v úterý v 16:00. Do letošního soupeření se standardně rozhodlo zapojit všech sedm sněmovních stran. Kandidaturu ohlásili také tradiční účastníci volebních soubojů. Patří mezi ně Strana zelených, Česká pirátská strana, Strana svobodných občanů, strana kolem někdejší europoslankyně Jany Bobošíkové, národní socialisté bývalého premiéra Jiřího Paroubka, Volte Pravý Blok dřívějšího disidenta Petra Cibulky nebo krajně pravicová Dělnická strana sociální spravedlnosti. Mezi nováčky budou Liberální ekologická strana někdejšího ministra životního prostředí Martina Bursíka, konkurenční uskupení s názvem strana Antibursík - stop ekoteroru nebo Občanská konzervativní strana bývalého poslance ODS Jiřího Janečka.

Poslanci podpořili zrušení vojenského újezdu Brdy

Sněmovna podpořila v prvním čtení předlohu o zrušení vojenského újezdu Brdy a zmenšení ostatních výcvikových prostorů. Kontroverzní norma přečkala hlasování o návrhu na její vrácení k přepracování, pro který se vyslovili hlavně poslance koaliční ČSSD a opoziční KSČM. Teď míří k posouzení do branného výboru a do výboru pro životní prostředí, které na to budou mít čtyři měsíce. Spor se mezi poslanci vedl hlavně kvůli zrušení brdského újezdu. Neshodnou se na něm ani Plzeňský a Středočeský kraj, který je proti. Kritici zrušení argumentovali koaliční smlouvou mezi ČSSD, hnutím ANO a KDU-ČSL, ochranou přírody i obavami, že obce, které nově vzniknou, se brzy dostanou do špatné finanční situace. Předlohu hájil ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Pokud bude návrh zákona schválen, uvolní se asi 42.000 z celkové rozlohy zhruba 129.600 hektarů vojenských újezdů. Hranice změní újezdy Boletice, Březina, Hradiště a Libavá. Bude tam moci vzniknout šest nových obcí.

Katolíci chtějí se svým majetkem hospodařit sami

Katolická církev chce podle generálního sekretáře České biskupské konference Tomáše Holuba na svém majetku spíše hospodařit, než ho prodávat. Zbavovat se ho bude, jen pokud bude muset. Počítá však s tím, že se k restituovanému majetku dostane nikoliv za tři roky, jak původně počítala, ale kvůli průtahům v majetkovém vyrovnání s církvemi až za pět let. Diecéze mají připravené strategické plány hospodaření na příštích 30 let, během nichž má dojít k úplné odluce církve od státu. Už nyní mají o mnohamiliardový církevní majetek zájem spekulanti s nemovitostmi, katolíci ale využívat služby zprostředkovatelů nechtějí. Budeme si případný prodej obstarávat sami, řekl Holub. Církve podle zákona o majetkovém vyrovnání mají dostat nemovitý majetek, o který byly za komunismu připraveny, v hodnotě zhruba 75 miliard korun. Už 25 let jednotlivé církevní subjekty ale hospodaří s majetkem, který je dohromady větší než ten, který má být vrácen.

Regece v čele senátního výboru nahradil Bublan

Předseda senátorského klubu bývalých zemanovců a komunistů Jozef Regec (dříve ČSSD) skončil v čele senátního výboru pro zahraničí, obranu a bezpečnost. Nahradil ho exministr vnitra František Bublan (za ČSSD). Změnu ve vedení výboru inicioval Regec jako vstřícný krok, aby se výměna nemusela odehrát na středeční schůzi horní komory. Regec připustil, že podle povolebních dohod senátorských klubů náleží funkce předsedy zahraničního výboru zástupci ČSSD. Loni v létě, když tuto stranu opustil a přešel k zemanovcům, se ale funkce odmítl vzdát. Postoj změnil až nyní, "aby nedošlo ke zbytečným problémům, neshodám, které by mohly Senát poškodit". Bublana na nového předsedu nominovali Pavel Lebeda spolu s Regecovým předchůdcem v čele klubu exzemanovců a KSČM Vladimírem Drymlem, také bývalým sociálním demokratem.

Primátor Hudeček povede do voleb pražskou kandidátku TOP 09

Pražskou kandidátku TOP 09 do podzimních komunálních voleb povede primátor Tomáš Hudeček. Rozhodl o tom krajský výkonný výbor strany. Hudeček získal o tři hlasy víc než jeho protikandidát, předseda pražské TOP 09 Jiří Vávra. Třetí skončil náměstek primátora Jiří Nouza. Jednání o tom, koho strana ve volbách nakonec vyšle jako adepta na primátorské křeslo, bylo bouřlivé a do poslední chvíle nebylo jisté, zda Hudeček uspěje. Spolustraníci Hudečkovi vyčítali mimo jiné to, že čelí trestnímu stíhání v kauze opencard. Přesto nakonec po více než dvouhodinovém jednání získal 19 hlasů. TOP 09 v metropoli očekává souboj především s hnutím ANO, které chce za lídra kandidátky exprimátora Jana Kasla.

E15: Babiš investoval státní miliardy na peněžním trhu

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) investoval několik desítek státních miliard na peněžním trhu. Použil peníze, které měl stát uložené u České národní banky. Vklady státu u ČNB od počátku vlády Bohuslava Sobotky (ČSSD) klesly o 92 procent, tedy o 36 miliard korun, píše deník E15. K 10. březnu měl stát u centrální banky uloženy zhruba tři miliardy korun, což je historicky nejméně. Během loňska to bylo v průměru kolem 50 miliard korun. Podle deníku byly vklady umístěny na peněžní trh až v situaci, kdy bylo potvrzeno, že budou potřebné později a je tedy možné je investovat. Část vkladů v eurech byla krátkodobě investována s výnosem kolem 0,25 procenta. Běžné úročení státních peněz u ČNB přitom bývá okolo 0,04 procenta. Podle hlavního ekonoma České spořitelny Davida Navrátila ale mohou tak vysoký výnos nyní nabídnout jen tříměsíční pokladniční poukázky rizikovějších zemí, jako je například Španělsko nebo Itálie. Babiš již dříve kritizoval, že na účtech ČNB leží miliardy korun, které by stát mohl lépe využít.

Babiš odvolal šéfa tiskárny cenin

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) odvolal ředitele Státní tiskárny cenin Richarda Bulíčka. V tiskové zprávě uvedl, že se rozcházeli v pohledu na efektivitu a hospodárnost v oblasti věcných darů. Lidové noviny před týdnem napsaly, že tiskárna v posledních pěti letech rozdala desetigramové zlaté slitky, tzv. zlatíčka za 4,677 milionu korun. Ministerstvo financí na uvolněné místo vypíše výběrové řízení, do jeho ukončení byla řízením státního podniku pověřena dosavadní zástupkyně generálního ředitele Olga Dudková.

Ministr Stropnický odvolal šéfa vojenských lesů

Ministr obrany Martin Stropnický odvolal ředitele Vojenských lesů a statků Jiřího Janotu. Janota stál v čele podniku, jemuž patří zhruba pět procent lesů v zemi, od roku 2009. Na ředitelský post ho jmenoval tehdejší ministr obrany Martin Barták. O tom, že by měl být Janota odvolán, informovaly v pátek Lidové noviny. Novým ředitelem Stropnický jmenoval kvestora České zemědělské univerzity v Praze Josefa Vojáčka, který byl Janotovým předchůdcem v čele VLS. Informoval o tom mluvčí resortu obrany Vladimír Lukovský. Podle předběžných výsledků měly vojenské lesy loni rekordní hrubý zisk 357 milionů Kč. Spravují 126.000 hektarů lesů ve výcvikových prostorech armády, jde zhruba o pět procent lesní půdy v Česku. Jsou tak druhým největším podnikem v oboru po jiné státní firmě, Lesech ČR. VLS dále hospodaří na více než 6000 hektarech zemědělské půdy, věnují se též myslivosti a rybářství.

Zastupitelé Brna opět odmítli smlouvy pro příchod firmy Amazon

Brněnští zastupitelé opět odmítli smlouvy s developerem CTP Invest a Ředitelstvím silnic a dálnic (ŘSD), které by ve městě umožnily stavbu logistického centra americké internetové obchodní společnosti Amazon. Zastupitelům se nelíbilo, že CTP už pracoval na městských pozemcích. Ke schválení smluv dnes nestačil ani závazek firmy CTP, která měla vykoupit pozemky pro stavbu sjezdu z dálnice D1, jenž má odlehčit přetížené dopravě v přilehlých městských částech. Neschválení projektu plánované výstavby logistického centra Amazonu je pro Brno promarněná příležitost. Ve sněmovně to řekl předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD). Požádal ministra průmyslu Jana Mládka (ČSSD), aby vláda prostřednictvím CzechInvestu nabídla Amazonu jiné průmyslové zóny pro výstavbu centra.

Volyňští Češi požádali stát o pomoc s návratem do vlasti

Několik desítek rodin Volyňských Čechů kvůli obavám z další eskalace konfliktu mezi Ukrajinou a Ruskem požádalo ministerstva vnitra a zahraničních věcí o pomoc s návratem do ČR. Volyňští Češi usazení v ČR míní, že úřady by měly krajanům na Ukrajině pomoci, protože situace je tam velmi nepřehledná a v zemi prudce vzrostla kriminalita. "Můžeme potvrdit, že jsme dopis (od zástupce rodin Volyňských Čechů) obdrželi," řekl mluvčí ministerstva vnitra Vladimír Řepka. Žádostí o přesídlení Volyňských Čechů zpět do ČR se už začal zabývat zvláštní zmocněnec pro krajanské záležitosti ministerstva zahraničních věcí Karel Kühnl. Podle odhadů na Ukrajině žije až 20.000 Čechů. Při případném návratu do vlasti se neobejdou bez finanční a materiální pomoci. Češi se Volyň stěhovali od druhé poloviny 19. století. Část krajanů se vrátila do vlasti po 2. světové válce, usazovali se především na území vysídlených Sudet. Ostatní, jimž se tehdy návrat z různých administrativních důvodů nezdařil, dostali novou šanci až po roce 1989. Tehdy se z Ukrajiny kvůli havárii černobylské elektrárny vrátilo přes 1800 lidí.

Škoda Electric vyrobí části trolejbusů pro Boloňu za 430 mil. Kč

Škoda Electric vyrobí pro italskou Boloňu elektrické výzbroje pro 49 trolejbusů. Dále zajistí kompletní montáž vozidel v Plzni, kde se uskuteční také jejich testování a homologace. Hodnota kontraktu pro Škodu Electric je kolem 430 milionů korun. Závěrečné zkoušky proběhnou přímo na lince v Boloni. První trolejbus tam začne sloužit počátkem roku 2015, dodávka bude ukončena v létě. Finálním dodavatelem vozů je firma Iveco France. Boloňa je s více než 50 vozy jeden z největších provozovatelů trolejbusů v Itálii. Škoda Electric je největším evropským výrobcem trolejbusů, které jezdí ve 30 zemích světa. Plzeňská firma letos plánuje vyrobit více než 300 trolejbusů, třikrát více než loni. Zamíří do bulharských měst, Rigy, Bratislavy, Szegedu a ČR. V roce 2012 podnik utržil 3,3 miliardy korun, meziročně o desetinu více. Loni plánoval téměř čtyři miliardy Kč.

Justice musí znovu řešit spor o zámek Opočno

Justice musí znovu řešit vleklý restituční spor o státní zámek Opočno. Ústavní soud (ÚS) vyhověl stížnosti dědičky původních majitelů Kristiny Colloredo-Mansfeldové, která žádala obnovu řízení. Justice jejímu návrhu nevyhověla, nyní musí Okresní soud v Rychnově nad Kněžnou rozhodovat znovu. Colloredo-Mansfeldová se obnovy řízení domáhala na základě údajně nového a klíčového důkazu, který nemohla uplatnit v původním řízení. Výpis z Almanachu židovské šlechty z roku 1913 podle ní dokazoval, že babička Colloredo-Mansfeldové byla židovského původu a že konfiskace šlechtického majetku nacisty v roce 1942 měla nejen politické, ale také rasové pozadí. Podle ústavních soudců nové důkazy skutečně mohly vést ke změně náhledu na celou kauzu. Pokud justice řízení neobnovila, porušila práva Colloredo-Mansfeldové. Zámek zabavený nacisty převzal po skončení války stát na základě Benešových dekretů. Proto se na nemovitost později nevztahovaly restituční zákony.

Policie dopadla muže, kteří v Praze ukradli 18,5 milionu

Pražští kriminalisté zadrželi trojici mužů, kteří podle policie počátkem loňského února poblíž pražské Koněvovy ulice ukradli ze zaparkované dodávky bezpečnostní agentury téměř 18,5 milionu korun. Jeden z nich tehdy v agentuře pracoval. Policie je dopadla, protože náhle zbohatli. Na webu pražské policie to dnes uvedl mluvčí Tomáš Hulan. Zaměstnanec bezpečnostní agentury se podle policie dohodl se svými komplici, že dodávku odstaví na domluveném místě za poštovním úřadem. Zbylí dva muži rozlomili zámek dveří a odcizili hotovost. Policie muže ve věku 34, 43 a 53 let obvinila z krádeže a poškození cizí věci, hrozí jim až deset let vězení. Soud je poslal do vazby.

Pardubičtí celníci zabavili tisíce léků k výrobě pervitinu

Pardubičtí celníci zabavili ve vlaku jedoucím z Polska přes 5000 tablet léku, který lze zneužít k výrobě pervitinu. Převážela je žena, na niž byl již dříve vydán mezinárodní zatykač. Spolu s ní celníci zadrželi ještě jednu ženu a muže. Devětadvacetiletá žena, která se k převozu tablet přiznala, je trestně stíhána. Za neoprávněný dovoz látek určených k výrobě omamných a psychotropních látek jí hrozí až pětileté vězení nebo peněžitý trest. Za dobu jednoho měsíce pardubičtí celníci evidují již druhý případ, kdy ženy pašovaly tisíce tablet zakázaných léků. Koncem února je těhotná ukrývala v potravinách a pod dětským oblečením.

Pohřební oděv Tychona de Brahe je kulturní památkou

Ošacení, ve kterém byl pohřben dánský astronom Tycho de Brahe (1546 až 1601), se stalo kulturní památkou. Jejich zápis na seznam movitých památek by měl pomoci tomu, aby mohly brzy začít práce na jejich restaurování. Oděv patří církvi a uložen je v Muzeu hlavního města Prahy. Podle kurátorky sbírek muzea Pavly Státníkové si restaurování oděvu vyžádá statisíce korun. Pokud se roucho podaří restaurovat a prozkoumat, získají odborníci ojedinělý renesanční soubor textilií, který je navíc spjat s významnou osobností. Pozůstatky pohřební výbavy slavného astronoma původně tvořil sametový střevíc, pletená punčocha, sametový klobouk, rukáv z kabátce a kus hedvábného damašku trojúhelníkového tvaru, které se našly při otevření hrobu v roce 1901. Vše dostalo městské muzeum, ošacení bylo konzervováno a v roce 1997 bylo součástí výstavy Rudolf II. a Praha. Před čtyřmi lety se v pražském chrámu Matky Boží před Týnem otevíral hrob s ostatky astronoma proto, aby je mohli prozkoumat vědci. Průzkum měl objasnit příčiny astronomovy smrti. Před dvěma lety dánští odborníci zveřejnili první výsledky analýzy vzorků. Výzkumy vyloučily spekulace o jeho otravě rtutí.

Kulturní fabrika Světovar se otevře za rok

Za rok se v Plzni na Slovanech otevře Kulturní fabrika Světovar, která nyní vzniká v bývalém pivovaru a kasárnách. Stavba, podpořená z EU 40,5 milionu Kč, vyjde na 136 milionů Kč. Tvoří stěžejní část programu Plzně jako Evropského hlavního města kultury. Novinářům to řekli zástupci Plzně 2015, která pro město projekt zajišťuje. "Prostor pojímáme jako kulturní fabriku, ve které se bude potkávat kultura, rozvoj tvůrčího podnikání i spolkový život obyvatel Slovan a celé Plzně," uvedl programový ředitel Plzeň 2015 Jiří Sulženko. Budou zde byty až pro devět umělců, zkušebny, zvuková studia, studio animace, taneční sál, výtvarný ateliér a další. V komplexu bude hlavní sál o 600 metrech čtverečních, multifunkční sál a další sály s výstavní plochou zhruba 400 metrů čtverečních, jež mají poskytnout zázemí hlavně interaktivním výstavám pro celé rodiny. Menší foyer by pak mělo sloužit filmovým a divadelním produkcím a komornějšímu programu. Ve dvou patrech takzvaných bývalých ledáren najde zázemí Archiv města Plzně. Z akcí se tam budou konat třeba Tanec Praha, Festival nového cirkusu, Festival mimoevropských kultur a další.

Chalupeckého cena zná pět finalistů

Finalisty 25. ročníku Ceny Jindřicha Chalupeckého jsou Martin Kohout, Richard Loskot, Lucia Sceranková, Roman Štětina a Tereza Velíková. Uvedli to pořadatelé prestižní tuzemské ceny pro umělce do 35 let. Do jubilejního ročníku se přihlásilo 83 umělců, nejvíce v historii ceny. Mezi finalisty jsou tvůrci zabývající se konceptuální tvorbou, autoři fotografií, videí i instalací. Vítěz bude vyhlášen 20. listopadu při ceremoniálu, který bude ve Studiu Hrdinů režírovat Jan Nebeský. K tradičním odměnám pro vítěze patří 100.000 korun na uspořádání výstavy nebo realizaci projektu, stipendijní pobyt v New Yorku a rezidenční pobyt s možností výstavy v některém z Českých center. Letos přibude hmotná cena. Finalisté svoji tvorbu představí na společné výstavě, která začne 26. září ve Veletržním paláci. Během roku se jednotlivě představí vedle Prahy také v Brně, Ostravě, Karlových Varech a Plzni.

Ornitologové zaznamenali v Opavě první vlaštovku

Ornitologové zaznamenali v pondělí v Opavě přílet vlaštovky obecné, která je symbolem jara. Jde o první vlaštovku letos pozorovanou v Česku, kam dorazila o pět dní dříve než v loňském roce. Hlavní vlna příletu těchto ptáků se ale stejně jako každý rok očekává v první polovině dubna, řekl Zdeněk Vermouzek z České společnosti ornitologické. Podle odhadů v Česku každoročně pobývá kolem milionu dospělých jedinců vlaštovky obecné. Podle odborníků ale jejich počet klesá. Vlaštovky ale nejsou prvními stěhovavými ptáky, kteří letos přiletěli. Ornitologové už zaznamenali například skřivany, čejky, drozdy, rehky a budníčky. Objevili se už i první čápi bílí.

Sport

Cyklista Roman Kreuziger obsadil třetí místo ve špičkově obsazeném etapovém závodu Tirreno-Adriatico. Třetí podnik letošní WorldTour vyhrál suverénně jeho kolega z týmu Tinkoff-Saxo Španěl Alberto Contador, za kterým český jezdec zaostal o dvě minuty a 14 sekund. Kreuziger, jehož hlavním úkolem bylo pomáhat Contadorovi, se dostal na celkové třetí místo v nedělní horské etapě. V závěrečné časovce ještě mohl zaútočit na druhého Kolumbijce Naira Quintanu, ale nakonec s ním o dvě sekundy prohrál a zůstal třetí.

Tenista Tomáš Berdych zvolil i pro letoší sezonu jako přípravu na Wimbledon start na červnovém turnaji v Queen´s Clubu. Sedmý hráč světového žebříčku účast potvrdil pořadatelům londýnského podniku, na němž loni při svém prvním startu od roku 2005 došel do čtvrtfinále.

Lyžař Kryštof Krýzl vyhrál obří slalom na mezinárodním mistrovství Rakouska. Český reprezentant se šampionem sjezdařské velmoci stal podruhé v kariéře, poprvé to dokázal předloni ve slalomu.

Dvě nejlepší současné české sportovní gymnastky Jana Šikulová s Kristýnou Pálešovou se za měsíc představí v exhibiční soutěži světových hvězd v Soulu. Pořadatelé pozvali pro cvičení na každém nářadí tři medailistky z olympijských her v Londýně, nejlepší tři z loňského mistrovství světa a tři závodnice z pořadí Světového poháru na základě výsledků od roku 2012.

Ondřej Palát se podílel gólem a přihrávkou na výhře hokejistů Tampy Bay 4:3 nad Vancouverem a byl vyhlášen největší hvězdou pondělního zápasu. Dvaadvacetiletý útočník bodoval v pátém utkání v řadě, ve kterých si připsal čtyři trefy a pět asistencí. I díky tomu je Palát v produktivitě nováčků NHL druhý s šestibodovou ztrátou na vedoucího Nathana MacKinnona.

Dva dny po skončení předkola play off hokejové extraligy budou zahájeny čtvrtfinálové série. Na rozdíl od předešlých let se budou všechny hrát v jeden den, nově se také v případě nerozhodného stavu po normální hrací době bude prodlužovat dvacet minut. Až pak by ke slovu přišly samostatné nájezdy. Zatímco o soubojích Plzně s Brnem a Zlína s Hradcem Králové bylo jasno již po skončení základní části, Sparta i Třinec se jména soupeřů dozvěděly až v neděli. Pražané nastoupí proti Vítkovicím a Třinec se utká s Pardubicemi.

Fotbalisté Mladé Boleslavi v dohrávce 20. kola první ligy porazili Duklu Praha 1:0 a třetím Teplicím se přiblížili na rozdíl jediného bodu. O výhře rozhodl sedm minut před koncem Jasmin Ščuk. Mladá Boleslav bodovala popáté za sebou a nový trenér Karel Jarolím zůstává neporažen. Naopak Dukla prohrála třetí zápas v řadě.

Soupeřem hokejistů Lva Praha ve čtvrtfinále KHL bude Doněck. Český klub zahájí sérii ve čtvrtek na domácím ledě a v Praze se bude hrát i v pátek. Doněck v rozhodujícím osmifinále porazil na neutrální půdě v Bratislavě Dinamo Riga 3:1.

Prvoligový hokejový klub z Havlíčkova Brodu bude pro příští sezonu hledat nového trenéra. Současný kouč Jiří Mička se v pondělí s vedením Rebelů nedohodl na prodloužení smlouvy a po ročním angažmá v klubu končí.

Počasí:

Čekáme místy přeháňky nebo déšť. Teploty 9 až 13, na jihovýchodě až 15 stupňů