Denní souhrn zpráv

Premiér Sobotka věří, že si Slováci vyberou dobrého prezidenta

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) věří, že si Slováci ve druhém kole voleb vyberou prezidenta, který je bude dobře a státnicky reprezentovat. Premiér to sdělil ČTK v reakci na výsledky prvního kola prezidentských voleb na Slovensku. Uspěli v něm současný premiér Robert Fico a podnikatel Andrej Kiska, o post prezidenta se utkají v druhém kole za dva týdny. Ministr zahraničí a místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek ČTK řekl, že Fico pro česko-slovenské vztahy udělal velmi mnoho a je pro Česko předvídatelný partner. "Byl bych rád, kdyby tu kampaň úspěšně dokončil," uvedl Zaorálek i s připomenutím Ficova poranění nohy.

Internetové stránky NATO se staly terčem kybernetických útoků

Některé veřejné internetové stránky Severoatlantické aliance (NATO) se staly terčem kybernetických útoků, po nichž se zhroutily. Na činnost tohoto vojenského paktu to však nemělo žádný vliv. Uvedla to mluvčí NATO Oana Lungescuová. V neděli ráno mluvčí doplnila, že útoky pokračují, alianční systémy ani data ale podle ní ohroženy nejsou. K útokům se přihlásila skupina označující se jako "Kybernetický Berkut" a zdůvodnila je vměšováním se NATO do záležitostí Ukrajiny. Podle agentury Reuters však zatím toto tvrzení nebylo možné potvrdit z nezávislých zdrojů. Název skupiny odkazuje na zvláštní policejní jednotky Berkut, které se v Kyjevě účastnily krvavých zásahů proti odpůrcům nyní již sesazeného ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče.

Kalousek: Politika dobré vůle vůči Rusku po Krymu definitivně prohrála

Podle místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska politika dobré vůle vůči Rusku po ruské intervenci na ukrajinském Krymu definitivně prohrála. Česko by mělo v rámci Evropské unie a NATO vůči Rusku prosazovat co nejtvrdší postup. Kalousek to řekl v České televizi. Krym je podle něj projevem imperiální politiky ruského prezidenta Vladimíra Putina, která nekončí na východních hranicích Ukrajiny. Česko by podle Kalouska nemělo přijímat vůči Rusku jednostranné sankce. Společně se zeměmi takzvané visegrádské čtyřky, které jsou v imperiálním zájmu Ruska, by ale měla "vůči agresorovi" prosazovat co nejtvrdší postup a sankce.

Podle ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD) má česká vláda zájem, aby postup Evropské unie byl jednotný. "Ta nejhorší varianta je, že Evropská unie přijme nějaký radikální postoj, který některé země prosazují, a pak ho neudrží. Protože zájmem Ruska je rozdělit evropské země," řekl Mládek. Zároveň poznamenal, že vidí určitou paralelu mezi současnými událostmi a oddělením Kosova od Srbska, které se stalo proti vůli bělehradské vlády. Postavil se tak proti postoji premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) a představitelů EU a USA, podle kterých se tyto události nedají porovnávat.

Před ruským velvyslanectvím demonstrovaly desítky lidí

Před ruským velvyslanectvím v Praze 6 se dnes sešlo několik desítek lidí. S vlajkami Ukrajiny a Evropské unie protestují proti ruské intervenci na ukrajinském Krymu a proti referendu o připojení Krymu k Rusku. Na pořádek dohlíží asi 20 policistů. Na rozdíl od sobotní demonstrace na Hradčanském náměstí, na které přišlo mnoho Čechů, se nedělního protestu zúčastnili především Ukrajinci.

Poslanec Šarapatka: Krymské referendum je spíš o nostalgii po SSSR

Referendum o připojení Krymu k Rusku je bez jakýchkoli incidentů a za velkého zájmu ruskojazyčného voličstva. Informují o tom agentury s odvoláním na pozorovatele po celém poloostrově. Stejné dojmy popsal ČTK i poslanec za hnutí Úsvit Milan Šarapatka, který hlasování sleduje v jihokrymském městě Sudaku. Podle Šarapatkova mínění bude většina lidí zřejmě skutečně hlasovat pro Rusko, nicméně jde jen o zjištění názoru lidí. "Jaké bude nakonec politické rozhodnutí, asi ještě nikdo nemá ani moc vymyšlené," poznamenal. "Ale mně to přijde, že to je hodně o nostalgii. Tady to není bohatý kraj. Naopak. Ti lidé jsou hodně chudí a oni si to Rusko spojují s bývalým Sovětským svazem, kdy jim bylo podle všeho asi podstatně lépe a hlavně měli pocit stability," řekl Šarapatka. "Všichni tady hořekují, že za Sovětské svazu tu byl sovchoz a ten pěstoval tabák a víno a kdeco, a teď je tu všechno v rozvalinách. Přijde mi, že spousta lidí bez rozdílu věku si to Rusko stylizuje do toho, jak tady bylo dřív. A to mě hodně zaskočilo," dodal.

Euro: V dole Bílina padnou limity těžby hnědého uhlí

V dole Bílina padnou limity těžby hnědého uhlí, píše týdeník Euro. Plán, který umožní limity zrušit, připravuje ministerstvo průmyslu a obchodu. Rozhodnout by se o tom mělo na počátku příštího roku. Ministerstvo hovoří o takzvaném malém prolomení limitů, které se nedotkne jiných dolů. Zrušení limitů v Bílině je jednodušší, protože případné těžební pozemky patří Severočeským dolům a neleží na nich žádná obec. Prolomením by se Severočeské doly dostaly ke zhruba 180 milionům tun uhlí.

Limity těžby hnědého uhlí v severních Čechách stanovilo usnesení vlády z roku 1991. Zaručují městům a obcím, pod nimiž je uhlí, že nebudou kvůli těžbě zbourány. Zrušení limitů by postihlo především Horní Jiřetín a jeho místní část Černice poblíž dolu ČSA. Hrana těžební jámy by se dostala jen pár set metrů od okraje Litvínova.

Ministr Mládek: Pravděpodobnější je ukončení tendru na dostavbu Temelína

Pravděpodobnější variantou tendru na dostavbu jaderné elektrárny Temelín je v současnosti jeho zrušení. Řekl to ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) v pořadu ČT Otázky Václava Moravce. O tendru rozhodne ČEZ, role vlády podle Mládka spočívá v rozhodnutí o případných garancích. Podle něj by o zrušení neměla pouze rozhodovat vláda, přestože je většinovým vlastníkem energetické firmy. Minoritní akcionáři by se totiž prý mohli o svá práva legitimně soudit. Bývalý ministr financí a první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek v debatě zdůraznil, že výběru vítěze musí předcházet důkladná ekonomická analýza dostavby.

Bulharsko hrozí zahraničním energetickým firmám odebráním licence

Bulharské ministerstvo energetiky pohrozilo zahraničním distributorům elektřiny odebráním licence, pokud státní energetické společnosti NEK neuhradí dlužné poplatky. Tři hlavní distributoři, rakouská EVN a české firmy ČEZ a Energo-Pro, mají podle bulharského regulátora energetického trhu do tří dnů zaplatit 318 milionů leva (4,4 miliardy Kč). ČEZ a EVN jakékoliv provinění odmítají a tvrdí, že NEK jim naopak nevyplatil peníze, které jim ze zákona má vyplatit za instalaci větrných a solárních elektráren. Státní společnost NEK je silně zadlužená, na konci loňského roku její dluh činil dvě miliardy leva (zhruba 28 miliard Kč). Loni bulharský regulátor vyšetřoval společnost ČEZ kvůli obvinění, že porušil tamní energetické předpisy. Nenašel však žádné pochybení, které by bylo důvodem k odebrání distribuční licence.

Euro: Česko bude muset příští rok vrátit EU 60 miliard Kč dotací

Česká republika bude muset v příštím roce vrátit Evropské unii zhruba 60 miliard korun dotací. Týdeníku Euro to řekla ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová (ANO). Ministerstva proto chystají inventuru projektů. Chtějí tak zjistit, kde by se daly peníze co nejefektivněji využít. "Černé prognózy, které se stávají stále více realistickými, jsou deset nevyčerpaných miliard z loňska, dalších 24 bude zřejmě letos a 26 v roce 2015," řekla týdeníku Jourová. Ve výčtu ale ještě nejsou započítány možné sankce za chyby ani rozpracované plány, které mohou úplně zkrachovat.

Ministři musí inventuru evropských projektů sepsat do dubna. Hledat budou například projekty, které se podle plánu nestihnou dokončit, nebo takzvané spící projekty, jež ale mají připravenou dokumentaci. Do nich by potom mohly proudit peníze z těch méně úspěšných. Podle Jourové se ministerstvo chystá také jednat o rozdělení velkých projektů, které se nedaří dotáhnout, do více fází. Existuje alespoň šance, že Česko bude nakonec za loňský rok vracet méně než deset miliard. Jourová o tom jednala na nedávné schůzce s eurokomisařem pro regionální rozvoj Johannesem Hahnem. "Argumentovali jsme příchodem povodní, které řadu prací zdržely, následky finanční krize a dalšími aspekty. Existuje ještě šance, že Evropská komise přistoupí na to, abychom nemuseli vracet celou částku," řekla Euru Jourová.

Rozptylové podmínky v Moravskoslezském kraji se vrátily k normálu

Rozptylové podmínky v Moravskoslezském kraji se vrátily k normálu. Imisní limit pro polétavý prach, který je 50 mikrogramů na metr krychlový, byl dnes ráno překročen už pouze na měřicí stanici v Ostravě-Radvanicích. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Průměrné denní koncentrace polétavého prachu dnes ráno dosahovaly hodnoty v rozmezí od 16 do 56 mikrogramů na metr krychlový. Se zhoršenými rozptylovými podmínkami se region musel potýkat několik dní, meteorologové v části kraje vyhlásili i smogovou situaci, kterou pak odvolali v pátek. Příznivá situace by měla vydržet.

Halík chce Templetonovy peníze dát na dialog církví a s ateisty

Duchovní a filozof Tomáš Halík chce peníze spojené s Templetonovou cenou, jejímž laureátem se stal jako první z Čechů, věnovat zejména na iniciativy spojené s dialogem mezi církvemi a mezi věřícími a ateisty. Právě působení v této oblasti patřilo k důvodům, pro které cenu obdržel. S oceněním za výjimečný přínos pro duchovní rozměr života je spojena odměna 1,1 milionu liber (asi 36 milionů korun). Tu má oceněný použít nikoli k osobnímu obohacení, ale k dalšímu rozvoji činností ve svém oboru. Halík zopakoval, že by část peněz chtěl věnovat také některé charitativní organizaci. Templetonova cena bývá označována jako Nobelova cena v oblasti duchovních nauk. Nadace Johna Templetona, zesnulého investora a filantropa, vyzdvihla, že pětašedesátiletý Halík se po sovětské invazi a následné okupaci Československa v letech 1968 až 1998 zasloužil o budování náboženské a kulturní svobody. Zdůraznila, že letošní laureát se stal mezinárodně uznávanou osobností obhajující dialog mezi různými vyznáními a nevěřícími.

Zemřel výtvarník novinář a básník Karel Trinkewitz

Ve věku 82 let zemřel po dlouhé nemoci v noci z pátku na sobotu v Německu výtvarník, novinář, básník, karikaturista a esejista Karel Trinkewitz. ČTK to oznámil spisovatel a dramatik Pavel Kohout. Trinkewitz spolupracoval v 60. letech s řadou časopisů, exponoval se i jako politický žurnalista a satirik. V 70. letech byl perzekvován. V roce 1977 podepsal Chartu 77, o dva roky později byl donucen odejít do exilu. V Německu navázal na spolupráci s exilovým i německým tiskem a publikoval několik básnických a esejistických knih. V návaznosti na rodinnou tradici vstoupil do exilové ČSSD, ve straně se angažoval i v 90. letech.

Před 75 lety byl zřízen Protektorát Čechy a Morava

Jednou z nejtemnějších kapitol české historie bylo období takzvaného Protektorátu Čechy a Morava, který byl zřízen 16. března 1939 výnosem nacistického vůdce Adolfa Hitlera. Formální hlavou tohoto útvaru, jenž byl součástí Třetí říše, zůstal sice prezident Emil Hácha, moc měl však v rukou úřadující říšský protektor. Nacistický teror za protektorátu, který zanikl v květnu 1945, si vyžádal přes sto tisíc obětí. Mezi prvními popravenými podle směrnice o "zvláštním zacházení" (smrt bez soudního řízení) byli v listopadu 1939 studentští funkcionáři po pohřbu Jana Opletala, který se stal další demonstrací proti okupační moci.

Život bez auta si neumí představit více žen než mužů

Život bez auta si neumí představit 35 procent mužů a 43 procent žen. Naopak jen pět procent lidí si s jistotou myslí, že by se bez automobilu obešli. Vyplývá to z průzkumu pojišťovny Generali v pěti zemích střední Evropy včetně ČR. Ti, kteří si umí představit, že by se auta vzdali, by tak ve třech čtvrtinách případů učinili z ekonomických důvodů. Téměř čtvrtinu řidičů by k podobnému kroku vedly ekologické pohnutky. Třetina řidičů je na své auto vyloženě hrdá a 17 procent motoristů považuje svůj vůz za člena rodiny. Pro 11 procent řidičů je důležité vlastnit auto, které dělá dojem na ostatní. Lidé nejvíce oceňují svobodu, kterou jim auto dává. ká maďarská režisérka. Původně si myslela, že se vrátí do Maďarska jen asi na rok, proces se ale nakonec protáhl na více než dva a půl roku.

V Ostravě vystoupil argentinský tenorista José Cura

Jeden z nejlepších současných světových tenoristů, Argentinec José Cura poprvé vystoupil v Ostravě. Doprovodil jej pětasedmdesátičlenný orchestr opery Jihočeského divadla z Českých Budějovic, vedený dirigentem Mariem De Rose rovněž z Argentiny. Jako hosta pozval Cura slovenskou operní pěvkyni Lindu Ballovou. Sám Cura se předvedl i jako kytarista. Koncert sledovalo v ČEZ Aréně na 3000 diváků. Jednapadesátiletý pěvec je známý zejména interpretaci rolí italských a francouzských oper. Na nich stálo také dnešní ostravské vystoupení. Cura se ale pustil i do světa populární hudby, když s kytarou v ruce zazpíval Yesterday. Píseň z repertoáru legendární anglické skupiny The Beatles patřila spolu s árií Měsíčku na nebi hlubokém z Dvořákovy Rusalky, již zazpívala Ballová, k vrcholům večera. V jeho závěru publikum aplaudovalo vestoje.

Tomáš Klus a Anna K obhájili vítězství v anketě Žebřík

Zpěvák Tomáš Klus a zpěvačka Anna K obhájili svá loňská prvenství v hlavních kategoriích hudební ankety Žebřík za rok 2013. Skupinou roku se stali Mandrage, nejlepší album podle hlasujících na internetu natočil rapper Vladimir 518 (Idiot). Výsledky ankety v noci na dnešek vyhlásili v areálu Fakulty umění a designu Západočeské univerzity v Plzni. "Jsem rád, že se prosadili hlavně ti interpreti, kteří loni natočili povedené nahrávky. Jak vidno, vydání regulérního alba si fanoušci cení stále vysoko a neberou je jen jako pozvánku na koncerty," podotkl v průběhu hlasování ředitel cen Žebřík Jarda Hudec.

Před 140 lety zemřel polárník Ota Kříž

Daleko od rodné země, u břehů krátce před tím objeveného souostroví Země Františka Josefa, zemřel 16. března 1874 moravský polárník Ota Kříž. Skonal v pouhých 28 letech na tuberkulózu a kurděje a jeho ostatky byly uloženy do skalní pukliny na Wilczekově ostrově. Vojenskou službu absolvoval u válečného námořnictva a po odchodu z armády v roce 1872 začal pracovat u paroplavební společnosti v Terstu. Na doporučení svého zaměstnavatele byl záhy přijat jako strojník na loď Viceadmirál Tegetthoff, která se chystala na náročnou výpravu do Severního ledového oceánu. Expedice vedená dvěma zkušenými důstojníky a badateli Juliusem Payerem a Karlem Weyprechtem vyplula v červnu 1872 z německého Bremerhavenu. Třebaže dosáhnout severního pólu nebo najít cestu kolem Sibiře do Asie se jí nepodařilo, s prázdnou se také nevrátila. Koncem srpna následujícího roku totiž objevila neznámé ostrovy, které pojmenovala po tehdy vládnoucím císaři Františku Josefovi I.

Výstava modelářů For Model v Olomouci přilákala 9500 lidí

S velkým zájmem malých i velkých návštěvníků se setkala třídenní výstava modelářství a sběratelů For Model v Olomouci. Branami olomouckého Výstaviště Flora prošlo na 9500 lidí. Čekaly je modely a repliky, sbírky všeho druhu či četné kuriozity. Akce má na výstavišti dlouholetou tradici. Výstava se stala druhou v pořadí po otevření výstaviště po jeho rozsáhlé rekonstrukci. Ústřední část pavilonu zabrala například "voliéra", ve které své letecké modely předváděli modeláři před zraky diváků v akci. Pozornosti se těšila i expozice představující stavbu, ve které se činily při práci řady bagrů, nakladačů či kamionů na dálkové ovládání. Mnozí malí návštěvníci se nedokázali odtrhnout od maket lodí a ponorek, které čeřily vodu v napuštěném velkém bazénu.

Sport

Cyklista Roman Kreuziger se posunul na průběžné třetí místo v závodu Tirreno-Adriatico, v kterém předvedl famózní výkon jeho kolega ze stáje Tinkoff-Saxo Alberto Contador. Španělský jezdec po dlouhé sólové jízdě v páté etapě vybojoval druhé vítězství za sebou a posunul se do čela závodu s více než dvouminutovým náskokem. Kreuziger skončil sedmý, celkově ztrácí jen sedm sekund na druhého Kolumbijce Naira Quintanu. Závod skončí v úterý.

Romanu Koudelkovi se na mistrovství světa v letech na lyžích v Harrachově splnilo přání. Po pátečních dvou kolech s trochou nadsázky řekl, že kdyby se v sobotu už neskákalo, byl by rád. Figuroval totiž na šestém místě. A v sobotu kolem páté hodiny věděl, že dosáhl po čtvrtém místě v Trondheimu druhého nejlepšího výsledku sezony a vůbec nejlepšího na MS v kariéře. Byl se totiž osobně podívat na hranu můstku a na vlastní kůži pocítil sílu větru, který byl za další hodinu příčinou zrušení zbytku závodu. "Kdyby to rozjeli, byla by to sebevražda, protože tam opravdu foukalo hodně. Nebylo jasné, z jaké strany přijde jak velký poryv, jsem rád, že to nikam nehnali a že se to v poklidu ukončilo," prohlásil třiadvacetiletý Koudelka. Na mistrovství světa v letech na lyžích v Harrachově byl zrušen také nedělní závod družstev. Důvodem je vítr, který po sobotě ještě zesílil a dosahoval v areálu pod Čertovou horou rychlosti přes deset metrů za sekundu.

Norka Therese Johaugová poprvé v kariéře vyhrála Světový pohár běžkyň na lyžích. Velký křišťálový glóbus vybojovala díky triumfu v závěrečném závodu sezony ve Falunu. V dějišti příštího mistrovství světa udržela první místo ve stíhačce na 10 km volně před krajankou Marit Björgenovou, kterou porazila i v boji o celkové vítězství. Česká lyžařka Eva Vrabcová-Nývltová se s životní sezonou rozloučila desátým místem.

Francouzský biatlonista Martin Fourcade vyhrál potřetí za sebou Světový pohár. Zisk křišťálového glóbu si zajistil tři závody před koncem sezony díky dnešnímu druhému místu ve stíhacím závodu v Kontiolahti. Český reprezentant Ondřej Moravec ve větrných podmínkách nenavázal na čtvrté místo ze sprintu a po deseti chybách na střelnici dojel až na 42. místě. Naopak dobře zvládla stíhací závod Veronika Vítková, která se z 11. místa po sprintu posunula na šestou pozici. Třetí žena sobotního závodu Gabriela Soukalová naproti tomu stupně vítězů neudržela a kvůli sedmi chybám na střelnici klesla na 29. místo.

Rychlobruslařka Karolína Erbanová zakončila sezonu Světového poháru ve finále v Heerenveenu sedmým místem na 1000 metrů a devátou pozicí na poloviční trati. Celkově byla svěřenkyně trenéra Petra Nováka na kilometru sedmá, na pětistovce obsadila konečnou čtrnáctou pozici.

Počasí

Bude oblačno, až zataženo, nejvyšší teploty 9 až 13 °C.

Silný vítr, před kterým varovali meteorologové, trápí od sobotního poledne hlavně sever Čech. Vítr vyvrátil na mnoha místech stromy a kvůli popadaným větvím přerušil provoz na některých železničních tratích. Problémy způsobil i v některých lyžařských areálech, zjistila ČTK. Až deset centimetrů sněhu napadlo o víkendu v Jeseníkách. Sníh však pokryl jen nejvyšší partie. Ostatní areály se dnes potýkaly s deštěm, pro některá střediska byl tento víkend v sezoně posledním.