Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

Kancléřka Merkelová vítá proevropské směřování české vlády

Německá kancléřka Angela Merkelová uvítala proevropské zaměření nové české vlády. Po setkání s českým premiérem Bohuslavem Sobotkou řekla, že změna přístupu Prahy k Evropské unii je dobrá zpráva, která umožní lepší spolupráci s Berlínem. Merkelová především uvítala rozhodnutí české vlády připojit se k fiskálnímu paktu. Ten je dohodou většiny zemí EU o odpovědné rozpočtové politice. Má přispět k větší stabilitě eurozóny v případě dalších hospodářských krizí. Český podpis bude mít symbolický charakter, opatření paktu by se na Česko měla podle vlády vztahovat až ve chvíli, kdy země zavede euro. Sobotka na tiskové konferenci uvedl, že jeho kabinet chce Česko zasadit do jádra evropské integrace.

Sobotka kritizoval postup Ruska v ukrajinské krizi

Premiér Bohuslav Sobotka kritizoval postup Ruska v současné krizi na Ukrajině. Po jednání s německou kancléřkou Angelou Merkelovou v Berlíně prohlásil, že by Moskva měla svůj postoj přehodnotit a respektovat svrchovanost Ukrajiny. S Merkelovou se shodli, že je třeba situaci na Ukrajině řešit diplomatickými prostředky. Česká republika má podle Sobotky velký zájem na tom, aby Evropská unie vystupovala jednotně a ve vztahu k Rusku a Ukrajině mluvila jedním hlasem. Uvítal přitom postup EU, která chce stupňovat opatření proti Rusku v případě, že se Moskva nebude snažit přistoupit k dialogu s Kyjevem.

Nejvíce evropských peněz půjde do regionů a na dopravu

Nejvíce peněz z evropských fondů půjde v příštích sedmi letech regionům, na dopravu a podporu podnikání. Tyto oblasti získají přes 110 miliard korun. Vyplývá to z materiálu, který měla ve středu projednávat vláda, ale už podruhé ho odložila, tentokrát na příští týden. Česká republika má v nadcházejícím programovém období k dispozici necelých 22 miliard eur (594 miliard korun). V období 2007 až 2013 může Česko z Bruselu podle aktuálního kurzu získat přibližně 703,6 miliardy korun. Pro úspěšné čerpání musí ČR přidat navíc dalších 124 miliard korun z národních rozpočtů, protože Evropská unie financuje maximálně 85 procent výdajů a 15 procent je financováno z národních zdrojů. Z pohledu čerpání evropských peněz je však ČR nejhorší z celé EU. Loni nedočerpala až deset miliard korun. Letos hrozí, že ČR přijde o dalších 24 miliard korun. Ministerstvo pro místní rozvoj, které je koordinátorem dotačních programů, odhaduje, že celkem za končící programové období hrozí nedočerpání až 62,8 miliardy korun. Různými opatřeními se nyní snaží, aby se tato částka snížila.

ČR začne čerpat 412 mil. Kč na škody po povodních

Česká republika by měla zhruba do dvou týdnů začít čerpat peníze z EU na likvidaci následků loňských červnových povodní. Ministr financí Andrej Babiš totiž podepsal se zástupci EU dohodu, která umožní čerpání prostředků z evropského Fondu solidarity ČR za 15,9 miliónu eur (zhruba 412 milionů korun). Česká republika podle úřadu získala nejvyšší možný příspěvek, který podle pravidel fondu činí 2,5 procenta celkových odhadovaných škod. Celkové povodňové škody byly odhadnuty na 16,473 miliardy korun. ČR přitom využila takzvaného kritéria sousední země. O pomoc tímto způsobem může žádat i stát, který sousedí se zemí postiženou závažnou katastrofou, kde škody přesáhly limit pro hlavní kritérium. Na hlavní kritérium totiž ČR objemem škod nedosáhla. O pomoc požádaly i Rakousko a Německo.

HN: Temelín možná dostaví nová státní firma

Dva nové bloky Jaderné elektrárny Temelín možná nakonec místo ČEZ postaví státní firma. Hospodářské noviny (HN) napsaly, že ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) potvrdil úvahy o takovém postupu. Aktivity spojené s dostavbou by byly vyděleny do samostatné, čistě státní společnosti. ČEZ by se tím zbavil rizik spojených s investicí. Podle zdrojů HN a týdeníku Ekonom je nejpravděpodobnější, že ČEZ nejpozději v červnu ukončí tendr na dostavbu Temelína bez výběru vítěze, potom by prý mohla vzniknout nová státní firma, která by měla za úkol nové bloky postavit. Soutěže o dostavbu se nyní účastní americko-japonská společnost Westinghouse a česko-ruské konsorcium MIR.1200. Dalšího uchazeče, francouzskou Arevu předloni v říjnu z tendru vyřadil ČEZ s poukazem na závažná pochybení v předložené nabídce. Dva nové bloky temelínské elektrárny mají víc než zdvojnásobit její výkon, který činí 2000 megawattů. Stavba má být podle plánu dokončena v roce 2025, nové bloky by měly být v provozu 60 let. Jde o zakázku za několik set miliard korun.

Ministr Brabec chce víc peněz za vytěžené uhlí

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) chce, aby stát dostával za vytěžené uhlí víc peněz než dosud. Brabec to řekl po jednání se starosty obcí Mostecka. V současné době dostává stát za vytěžené uhlí 1,5 procenta jeho hodnoty. Více peněz dlouhodobě požadují starostové dotčených obcí, mimo jiné Horního Jiřetína a Litvínova. "Je to výsměch lidem tohoto kraje. Procento z vytěženého nerostu se musí výrazně zvýšit," řekl starosta Litvínova Milan Šťovíček (STAN). To, že vláda limity těžby hnědého uhlí neprolomí, ministr starostům ale neslíbil. Vše bude podle něj závislé na aktualizaci státní energetické koncepce. Limity těžby hnědého uhlí v severních Čechách stanovilo usnesení vlády z roku 1991. Zaručují městům a obcím, pod nimiž je uhlí, že nebudou kvůli těžbě zbourány. Zrušení limitů by postihlo především Horní Jiřetín a jeho místní část Černice poblíž dolu ČSA. Hrana těžební jámy by se dostala jen pár set metrů od okraje Litvínova.

Nová Škoda z Kvasin by mohla u dodavatelů vytvořit až 3000 míst

Pokud Škoda Auto začne v závodě Kvasiny na Rychnovsku vyrábět nový vůz, mohlo by u dodavatelů dílů v okolí rozšířeného závodu vzniknout až 3000 nových pracovních míst. Informovala o tom společnost Accolade, která již pro dodavatele automobilky připravuje pozemky v průmyslové zóně asi dva kilometry od Kvasin. Nezaměstnanost na Rychnovsku nyní činí 6,1 procenta, bez práce tam je 3400 lidí. V hradeckém kraji nemá práci 29.000 lidí a nezaměstnanost je 7,7 procenta. V Kvasinách by Škoda měla údajně vyrábět velký terénní vůz, a to i pro svou sesterskou automobilku Seat. Zatím Škoda v Kvasinách vyrábí modely Superb, Yeti a Roomster, ročně závod s asi 4500 zaměstnanci vyrobí přes 150.000 vozů. Škoda Auto rozšíření Kvasin zatím nepotvrdila.

V krajích se kvůli Červíčkovi vymění čtyři policejní ředitelé

Bývalý šéf policie Martin Červíček bude od 15. března ředitelem Královéhradecké policie. Kvůli jeho novému působišti se také vymění policejní ředitelé v Pardubickém kraji, Jihočeském kraji a kraji Vysočina. Na tiskové konferenci to oznámil náměstek policejního prezidia Tomáš Tuhý. Červíček v čele policie v Královéhradeckém kraji nahradí Jana Švejdara, který se stane ředitelem policie v Pardubickém kraji. Její šéf Radek Malíř se přesune do čela policie v kraji Vysočina, odkud se nynější ředitel Miloš Trojánek přesune do vedení jihočeské policie. V jižních Čechách teď policii šéfuje Radomír Heřman, kterého Tuhý pověřil vedením projektu zaměřeného na modernizaci policejního školství a technického zabezpečení pro živelné katastrofy. Červíček se stane krajským ředitelem poté, co v pozici policejního prezidenta nahradil Petra Lessyho, který čelil obvinění z pomluvy. Z funkce byl však sesazen letos v lednu tehdejším ministrem vnitra Martinem Pecinou, protože soud Lessyho stíhání pravomocně zastavil.

Stát nedodržuje lhůty zákona o restitucích, říká arcibiskupství

Téměř u třetiny výzev, které v rámci majetkového vyrovnání státu s církvemi podalo pražské arcibiskupství, nebyla dodržena půlroční lhůta na uzavření dohody o vydání. Arcibiskupství to uvádí v březnovém Zpravodaji pražské arcidiecéze. Podalo 624 výzev na nemovitosti a 33 výzev na movité věci, zákonná lhůta uběhla u 194 výzev. Úřady se brání tvrzením, že je často třeba doplnit dokumenty, jež by nárok podpořily. Podle zákona však nemohou po žadatelích dokumenty vyžadovat, mohou je pouze upozornit na to, že mají právo je doplnit. Dle zákona leží důkazní břemeno na žadatelích. Arcibiskupství jako příklad, kdy lhůta na uzavření dohody nebyla dodržena, uvádí Sázavský klášter. "Povinná osoba, která měla uzavřít dohodu o vydání Sázavského kláštera, nepodala návrh ani po osmi měsících od převzetí výzvy," uvedl Petr Vyskočil z restitučního oddělení pražského arcibiskupství.

Fond si stěžuje na státní příspěvky pro Klokánky

Fond ohrožených dětí (FOD) si stěžuje na zpožďování a výši státních příspěvků na péči pro jeho Klokánky i pravidla pro maximální počet dětí v zařízeních. Podle něj tak hrozí Klokánkům pro děti v tísni zavírání a krach. Uvedla to šéfka FOD Marie Vodičková. Zástupci ministerstva práce postup úřadů hájí. Podle nich by se velká zařízení měla zmenšit a měla by upravit podmínky tak, aby připomínala rodinné prostředí. Vlastní či náhradní rodina by měla mít pak vždy přednost před ústavem. Klokánky jsou zařízení pro okamžitou pomoc ohroženým dětem. Pravidla změnila loni od ledna novela o sociálně právní ochraně dětí. Státní příspěvek na péči činí na dítě měsíčně 22.800 korun. Částka se snižuje za dny, kdy je dítě mimo zařízení. V něm může být maximálně 28 chlapců a děvčat. Nový občanský zákoník, který platí od letoška, omezuje dobu pobytu v Klokánku či podobném domově pro okamžitou pomoc na půl roku. Za tu dobu by se měla situace vyřešit a dítě by se mělo buď vrátit domů, nebo se dostat do náhradní rodiny.

Soud poslal mošnovskou opravnu letadel Job Air Technic do úpadku

Krajský soud v Ostravě poslal opravnu letadel Job Air Technic sídlící na letišti v Mošnově na Novojičínsku do úpadku. Insolvenční návrh podala Česká exportní banka kvůli stamilionovým dluhům. Věřitelé mají dva měsíce na to, aby přihlásili své pohledávky. Bance a České spořitelně dluží Job Air Technic přes 760 milionů korun za nesplacené úvěry, které si firma vzala v roce 2007. Mezi dalšími věřiteli je například společnost Letiště Ostrava s pohledávkami téměř 13 milionů korun.

Rodiny Češek unesených loni v Pákistánu věří v jejich návrat

Rodiny dvou českých turistek, které před rokem unesli v Pákistánu neznámí ozbrojenci, děkují všem, kteří se v případu angažují. Věří, že se obě brzy najdou. Rodiny unesených žen o tom ve společném prohlášení informovaly ČTK. Ministerstvo zahraničí se k věci nebude nijak vyjadřovat. Skupina osmi až deseti ozbrojenců unesla loni 13. března tehdy čtyřiadvacetileté Češky v jihozápadní pákistánské provincii Balúčistán. Ženy cestovaly z Íránu do Indie. Na internetu se později objevily dva videozáznamy s unesenými: první loni v červnu a druhý o čtyři měsíce později. Česká diplomacie je, co se týče informací o stavu vyjednávání o propuštění dívek, zdrženlivá. V polovině října prezident Miloš Zeman ale potvrdil, že jednání stále probíhají.

Policie zadržela podezřelého z vraždy podnikatele Housky

Kriminalisté zadrželi muže, kterého obvinili z vraždy podnikatele a vlivného politika ČSSD Romana Housky. Mluvčí ústecké krajské policie Šárka Poláčková uvedla, že podezřelého zadrželi policisté ve středu. Bližší informace nyní nemůže policie s ohledem na vyšetřování poskytnout. Housku zastřelil pachatel loni 18. listopadu u vily v Chomutově, kde žil s bývalou hejtmankou a současnou náměstkyní hejtmana Janou Vaňhovou (ČSSD). Houska byl v Ústeckém kraji vnímán jako kontroverzní člověk, čelil i podezření z úplatkářství. Ještě před měsícem neměli kriminalisté nic, co by je k pachateli dovedlo. Pracovali s několika verzemi. Prověřovali přidělené i nepřidělené evropské dotace i veřejné zakázky. Jednou z vyšetřovacích verzí jsou provize, které Houska mohl požadovat za zprostředkované dotace, další je možnost, že podnikatel peníze půjčoval.

ČRo: Protikorupční policie vyšetřuje Oulického a exsenátora Nováka

Protikorupční policie vyšetřuje vlivného podnikatele Patrika Oulického a exsenátora Alexandra Nováka, údajně kvůli praní špinavých peněz. Uvedl to Český rozhlas Radiožurnál, podle kterého oba muži zřejmě skrytě investovali do kasina. Oulický byl v médiích často označován za "kmotra" ústecké ODS, loni ale ze strany vystoupil. Novák býval považován za jednoho z nejvlivnějších členů severočeské ODS. Předloni byl odsouzen za korupci a také ODS opustil. Trestní oznámení na Oulického a Nováka podalo podle rozhlasu už před dvěma lety ministerstvo financí. Bývalý senátor Novák je nyní ve vězení kvůli přijetí úplatku ve výši více než 40 milionů korun a jeho advokát se k případu nechtěl vyjadřovat, uvedl rozhlas. Oulický také nechtěl kauzu blíže komentovat.

Tomáš Halík získal Templetonovu cenu - "nobelovku" za náboženství

Český duchovní a filozof Tomáš Halík převzal prestižní Templetonovu cenu, která bývá označována za Nobelovu cenu za náboženství. Ocenění je každoročně udělováno v Londýně za výjimečný přínos pro duchovní rozměr života. S cenou je podle webu příslušné britské nadace spojena odměna 1,1 milionu liber (asi 36 milionů korun). Nadace britského investora a filantropa Johna Templetona vyzdvihla, že pětašedesátiletý Halík se po sovětské invazi a následné okupaci Československa v letech 1968 až 1998 zasloužil o budování náboženské a kulturní svobody. Zdůraznila, že letošní laureát se stal mezinárodně uznávanou osobností obhajující dialog mezi různými vyznáními a nevěřícími. Jako významnou událost pro českou církev i celou společnost vnímají udělení Templetonovy ceny Tomáši Halíkovi představitelé křesťanského života. Podle kardinála Dominika Duky je prestižní ocenění důkazem, že Halíkovo dílo dokáže oslovit lidi napříč kontinenty - přestože čerstvý držitel ceny pochází z míst, kde bylo náboženství v minulosti potlačováno.

Odešla velká filmařka, shodují se kolegové zesnulé Věry Chytilové

Odešla velká filmařka, shodují se kolegové Věry Chytilové, která ve věku 85 let zemřela. Herce Boleslava Polívku smutná zpráva velmi zasáhla. Upřímnou soustrast nad úmrtím významné české režisérky vyjádřil i prezident republiky Miloš Zeman. Umělecká poradkyně karlovarského festivalu a filmová kritička Eva Zaoralová bude na Věru Chytilovou vzpomínat jako na umělkyni i na člověka. Energii Věry Chytilové obdivoval producent Fero Fenič, v jehož společnosti Febio natáčela posledních 20 let své dokumenty. "Byla zjevením v české kultuře, které se jen tak opakovat nebude. To místo po ní zůstane ještě dlouho nezaplněné," uvedl Fenič. Připomněl i jeden z dílů televizního cyklu České milování, přičemž celkový počet jejích dokumentů pro svou společnost odhadl na 30.

Výstava v Klementinu představuje fenomén samizdatové literatury

Fenomén neoficiální knižní a časopisecké tvorby 70. a 80. let minulého století ukazuje výstava Samizdat - tvůrčí síla odporu, která začala v pražském Klementinu. Zakázané tiskoviny umožnily za normalizace přežití nezávislé literární i publicistické produkce a nahrazovaly neexistující veřejnou debatu o tématech, k nimž sdělovací prostředky i režimní instituce mlčely. Knižní tvorba je představena zejména tituly Edice Petlice, kterou vydával spisovatel Ludvík Vaculík, Edice Expedice vydávané Olgou Havlovou i řadou dalších knih. Výstava přináší příležitost zhlédnout vzácné bibliofilie básnických sbírek s výtvarným doprovodem významných umělců. V expozici budou i dobové psací stroje či funkční klikový cyklostyl. Spolu s Národní knihovnou výstavu pořádá knihovna Libri prohibiti, která spravuje největší sbírku československého samizdatu na světě čítající 13.000 knih. Loni byla zapsána do registru UNESCO Paměť světa, řediteli knihovny a spoluautorovi výstavy Jiřímu Gruntorádovi při vernisáži ministr kultury Daniel Herman předal certifikát o zápisu.

Sezona na hradech a zámcích bude patřit pánům z Kunštátu

Turistická sezona na státních hradech a zámcích bude letos ve znamení dalšího z významných šlechtických rodů, pánů z Kunštátu. V rámci Roku pánů z Kunštátu chce Národní památkový ústav (NPÚ), správce stovky hradů a zámků, představit dějiny rodu, sídla, fenomény typické pro období středověku na Moravě i významné památky spojené s tímto rodem. Kunštát bude také centrem letošní Hradozámecké noci, při níž se 30. srpna ve večerních a nočních hodinách otevírají brány státních i soukromých památek. Loni se do akce zapojilo 75 objektů a přišlo téměř 28.000 návštěvníků, uvedl náměstek pro správu památkových objektů NPÚ Petr Fedor. Další událostí, která se letos bude připomínat, je výročí atentátu na arcivévodu Františka Ferdinanda d´Este, řekla ředitelka NPÚ Naďa Goryczková.

Strahovský klášter otevře výstavu ruských ikon

Strahovský klášter nabídne svým návštěvníkům výstavu ruských ikon. Expozice zahrnuje skoro 200 uměleckých exponátů. Nejstarší jsou exponáty, které pocházejí z konce 11. století, nejmladší jsou z konce 19. století. Artefakty jsou zapůjčeny z Muzea ruské ikony v Moskvě. Soubor byl vytvořen při příležitosti 1150. výročí příchodu sv. Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu. Výstava potrvá do 4. května.

Sport

Harrachovský mamutí můstek počtvrté v historii a po 12 letech opět hostí mistrovství světa v letech na lyžích. Pořadatelé v teplém počasí museli nouzově zasněžovat, na mistrovství jsou však připraveni. Čtyřkolový závod jednotlivců nemá jasného favorita. Využít domácího prostředí a zaútočit na cenné kovy chtějí po 20 letech i Češi v čele Romanem Koudelkou a Antonínem Hájkem.

Fotbalisté Plzně se dnes v Lyonu pokusí vykročit za historickým postupem v Evropské lize. Na cestě do čtvrtfinále jim stojí Olympique Lyon, který bude od 21:05 hostit první zápas. Odveta v Plzni se uskuteční za týden. Západočeši cítí šanci na vylepšení loňského osmifinálového maxima po vyřazení silného Šachtaru Doněck. Na druhou stranu si jsou vědomi, že proti tradičnímu francouzskému celku je nečeká nic snadného.

Trojnásobný olympijský medailista Ondřej Moravec skončil šestý ve sprintu Světového poháru biatlonistů v Kontiolahti, vyhrál Nor Johannes Bö.

Čeští sledge hokejisté porazili ve čtvrtém utkání na paralympijském turnaji v Soči Koreu 2:0 a budou hrát o konečné páté místo. Mohou tak zopakovat umístění z předchozích her ve Vancouveru. Jejich posledním soupeřem bude v pátek Itálie, jež zdolala v prodloužení Švédsko 3:2.

Olympijská vítězka ve snowboardcrossu Eva Samková nemusí se zlomeným kotníkem na operaci. Příznivou zprávu se dozvěděla po vyšetření ve vojenské nemocnici v pražských Střešovicích. Dva týdny se nemá moc hýbat. Čeká ji rehabilitace. Ze Švýcarska, kde v úterý při tréninku na závod Světového poháru ve Veysonnaz upadla, se Prahy dostala ve středu večer malým soukromým letadlem ze Sionu. "Je to zlomené dole na vnější straně kotníku. Navíc krásně čistě, takže to je dobrá zpráva," uvedla Samková. Nemusí proto nosit ani sádru, lékaři jí ponechali plastovou fixaci, kterou dostala hned ve Švýcarsku.

První kolo ankety Zlatá hokejka ovládl Jaromír Jágr z New Jersey. Druhý je s minimální ztrátou pěti bodů loňský vítěz David Krejčí z Bostonu.

Počasí:

Je jasno, nejvyšší teploty 14 až 18 °C. O víkendu ale přijde studená fronta a rtuť spadne o deset stupňů níž.

Na desetině stanic padly teplotní rekordy, v Praze Karlově bylo 21,1 st. Průměrná teplota je pět stupňů nad normálem, pátek bude ještě teplejší.