Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

Předsedové šesti stran podepsali deklaraci o obraně státu

Předsedové ČSSD, hnutí ANO, KDU-ČSL, ODS, TOP 09 a hnutí Úsvit přímé demokracie na Pražském hradě podepsali deklaraci, která stvrzuje, že základem obrany České republiky jsou členství v NATO a společná obranná politika států EU. Pod dokument se ze stran zastoupených ve Sněmovně nepodepsali jen komunisté. Šest politických uskupení chce v otázce bezpečnosti státu postupovat jednotně. "Zajišťovat obranu ČR a přispívat k obraně spojenců je hlavním úkolem našich ozbrojených sil. Účast v kolektivní obraně a schopnost alianční pomoc přijmout musí být nedílnou součástí budování obranných schopností ČR. Solidarita se spojenci je předpokladem fungování kolektivní obrany," píše se v dokumentu nazvaném Deklarace předsedů politických stran k zajištění obrany České republiky. Předsedové stran ji podepsali u příležitosti 15. výročí vstupu Česka do NATO.

Prezident Zeman kritizoval plýtvání penězi v armádě

Prezident Miloš Zeman na úvod konference k 15 letům České republiky v NATO na Pražském hradě kritizoval snižování výdajů na armádu, ale především neefektivní vynakládání prostředků na ozbrojené síly. Současnou krizi na Ukrajině označil za bezpečnostní hrozbu a vyjádřil naději, že tato krize urychlí vznik společné evropské armády, o níž se už řadu let diskutuje. Zeman ve svém projevu připomněl vstup Česka, Polska a Maďarska do Severoatlantické aliance v roce 1999, kdy byl českým premiérem. Cíl vynakládat dvě procenta hrubého domácího produktu na obranu podle prezidenta Česko plnilo jen do roku 2003. "Poté dochází k pozvolnému poklesu a dnes musím konstatovat, že bohužel tyto výdaje se pohybují těsně nad jedním procentem," konstatoval Zeman. "I tyto výdaje ale byly často vynakládány naprosto neefektivně," prohlásil k hospodaření armády prezident. Jako příklad uvedl pořízení "více než 60 bitevníků L-159, které nám hnijí v hangárech a pro něž nemáme použití".

Zeman: ČR v roce 2015 vyšle asi 150 vojáků do mise na Golanech

Podle prezidenta Miloše Zemana vyšle Česká republika v roce 2015 do mírové mise OSN na Golanských výšinách zhruba 150 vojáků. Náčelník generálního štábu Petr Pavel ale míní, že nasazení začne až po roce 2015. Současná kapacita mírové mise je totiž podle něj plně obsazena. Zeman o nasazení českých vojáků na Golanech hovořil v projevu k účastníkům konference k 15. výročí vstupu ČR do Severoatlantické aliance na Pražském hradě. Hlava státu vyslání českých vojáků do mírové mise na Golanech podporuje od léta, kdy ji poprvé zmínila v projevu k velvyslancům. Prezident na konferenci také vyzdvihl roli českých vojáků v zahraničních misích, například na Balkáně a v Afghánistánu.

Pavel: Finanční situace armády je neudržitelná

Armáda je s financemi pod hranicí udržitelnosti, snižování výdajů státu na obranu povede ke ztrátě některých schopností vojska. V projevu na konferenci k výročí vstupu do NATO na Pražském hradě to řekl náčelník generálního štábu Petr Pavel. Evropské státy budou muset zvyšovat výdaje na armádu vzhledem k tomu, že USA již nechtějí být nejvýznamnějším tahounem společné alianční obrany, dodal. Ministerstvo obrany se v posledních letech vyrovnávalo s vládními rozpočtovými škrty. Úřad by měl letos hospodařit s výdaji ve výši téměř 43 miliardy korun. Armáda by přitom podle některých svých představitelů měla mít rozpočet zhruba o 12 miliard vyšší.

Schwarzenberg: Putin na Krymu upozornil na důležitost NATO

Ruský prezident Vladimir Putin intervencí na ukrajinském Krymu upozornil na důležitost NATO. V Evropě skončila doba, kdy bylo nemyslitelné, aby jeden stát obsadil druhý. Na konferenci k výročí vstupu do NATO to řekl někdejší ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09). "Někteří politici už na /důležitost NATO/ zapomínali a přiznávám, že také u nás ve Sněmovně, ba dokonce ve vládě, byl sklon k tomu, abychom náš obranný rozpočet zkrátili," řekl v projevu Schwarzenberg. Vyjádřil přání, aby ruská vojenská intervence na Ukrajině přispěla k "vystřízlivění" západních politiků ve vztahu k obraně a navýšení rozpočtů armádám. Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) dalo členství v Severoatlantické alianci České republice stabilitu, která pomohla k přílivu zahraničních investic a hospodářskému růstu. Tradičně proti NATO se v projevu postavil předseda komunistů Vojtěch Filip. Zkritizoval, že rozhodnutí o vstupu do aliance učinili v 90. letech minulého století politici, a nikoli lidé. Řada občané přitom podle něj členství v alianci neuznává.

Vláda schválila prodloužení pronájmu gripenů do roku 2027

Vláda schválila prodloužení pronájmu švédských nadzvukových stíhaček Gripen do roku 2027 s dvouletou opcí. Novinářům to po jednání vlády řekl ministr obrany Martin Stropnický. Roční splátky mají být asi o třetinu nižší, než byly podle současné smlouvy. Podle Stropnického bude Česko za pronájem podle nové smlouvy ročně platit 1,7 miliardy korun. Původní informace mluvily o částce zhruba 1,4 miliardy, podle Stropnického ale číslo vycházelo z jiného kurzu přepočtu na českou měnu a nezapočítávalo některé daně. Stropnický vyzdvihl to, že letouny budou modernizovány a Česko s novým kontraktem získá také více služeb. Letouny Jas-39 Gripen používá vedle Švédska a České republiky také Maďarsko, Jihoafrická republika a Thajsko.

Česko podpoří Ukrajinu dalšími 50 miliony korun

Vláda schválila další pomoc Ukrajině ve výši 50 milionů korun. Směřovat má především na obnovu zdravotnických, vzdělávacích a sociálních zařízení i další infrastruktury v celé zemi. Po jednání kabinetu to řekl ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiří Dienstbier (ČSSD). Připomněl, že Česko již v minulých týdnech dalo 18 milionů korun na zdravotnický program Medevac. Další část financí by podle ministra mohla být určena na dlouhodobější podporu vzdělávání občanské společnosti v oblasti podpory základních lidských práv a svobod, zásad dobrého vládnutí nebo boje proti korupci. Z částí se podle něj také počítá na stipendia pro ukrajinské studenty, zejména ty postižené při protestech z minulých měsíců.

Kabinet schválil svůj legislativní plán

Koaliční vláda sociální demokracie, hnutí ANO a lidovců schválila svůj legislativní plán. Kabinet chce letos předložit mimo jiné návrh na rozšíření pravomocí ombudsmanky, návrh zákona o liniových stavbách, který má zrychlit přípravu a výstavbu dopravní infrastruktury či normu o státním zastupitelství. Ministerstvo pro místní rozvoj už dříve oznámilo, že do letošního června představí zcela nový zákon o zadávání veřejných zakázek. Měl by zjednodušit proces jejich zadávání. Podle předběžného návrhu legislativního plánu vláda počítala rovněž s vyšší valorizací penzí už od ledna příštího roku, úpravou životního minima a každoročním zvyšováním minimální mzdy. Od roku 2017 by mohlo v Česku začít fungovat sociální bydlení. Ministerstvo školství chce do prázdnin předložit kabinetu novelu vysokoškolského zákona. Zákony o památkách a veřejnoprávní instituci, které vznikají na ministerstvu kultury a na něž se čeká mnoho let, bude vláda projednávat až příští rok.

HN: Ministr zastaví soutěž na studii kanálu Dunaj-Odra-Labe

Ministr dopravy Antonín Prachař (ANO) zastaví soutěž na studii kanálu Dunaj-Odra-Labe, píšou Hospodářské noviny (HN). Prachař deníku řekl, že je třeba se zaměřit na menší projekty, jako je splavnění Labe u Děčína a Přelouče. Velký zastáncem kanálu Dunaj-Odra-Labe je prezident Miloš Zeman. Jeho mluvčí Jiří Ovčáček HN řekl, že studie proveditelnosti projektu je v koaliční smlouvě a její zrušení by prezident chápal jako porušení koaliční dohody. V koaliční smlouvě podle deníku strany skutečně slibují "vznik enviromentálních a ekonomických podkladů", ale v navazujícím programovém prohlášení vlády už o kanálu zmínka není. Text koaliční smlouvy navíc dodává, že na počátku projektu musí být "mezinárodní shoda".

Ministerstvo životního prostředí čelí exekuci

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) čelí exekuci. Svých práv se domáhá společnost REMA Systém. S úřadem se už osm let soudí kvůli pochybení ve výběrovém řízení. O zahájení exekuce na majetek MŽP požádal Obvodní soud pro Prahu 10. Vyplývá to z dokumentů o exekuci a soudním řízení, které má ČTK k dispozici. Soudní spory se mezi společností, která zajišťuje organizaci sběru, třídění i recyklaci odpadů, a MŽP vlečou od roku 2006. Úřad totiž nedodržel řádný postup ve správním řízení. Městský soud v Praze nedostatky ve výběrovém řízení potvrdil a ministerstvu uložil, že musí chybu napravit. Po rozhodnutí Městského soudu v Praze z loňského října na ochranu proti nečinnosti mělo MŽP sjednat nápravu i zaplatit náklady řízení. Nařízení soudu však v zákonné padesátidenní lhůtě nesplnilo. Firma uvádí, že k exekuci přistoupit musela.

ERÚ se kvůli novele zákona obrátil na Evropskou komisi

Energetický regulační úřad (ERÚ) se kvůli novele energetického zákona obrátil na Evropskou komisi (EK). Podle úřadu je zejména pozměňovací návrh poslance Milana Urbana (ČSSD), směřující ke změně organizace ERÚ a změně způsobu vydávání cenových rozhodnutí, v rozporu s evropskými směrnicemi. ČTK to sdělil mluvčí ERÚ Jiří Chvojka. Předsedkyně ERÚ Alena Vitásková minulý týden uvedla, že cílem navrhovaných úprav energetického zákona je její odstranění z čela úřadu a ovládnutí ERÚ zájmovými skupinami. Podle Urbana však jeho návrh v rozporu s evropskou směrnicí není.

ÚOHS prošetřuje zakázku ČEZ na stavbu skladu jaderného paliva

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) prošetřuje zakázku ČEZ z roku 2008 na vybudování meziskladu vyhořelého jaderného paliva z elektrárny Temelín. Zahájil správní řízení, uvedl předseda ÚOHS Petr Rafaj. Zakázku za 1,5 miliardy Kč v roce 2008 získala firma CEEI. Mluvčí ČEZ Ladislav Kříž sdělil, že firma oznámení o zahájení správního řízení obdržela, ÚOHS prošetřuje splnění kvalifikace vybraným uchazečem. ČEZ antimonopolnímu úřadu předal všechny požadované podklady, dodal Kříž. Zakázkou se v minulosti zabývala také policie. Případ ale odložila. Sklad vyhořelého jaderného paliva v Temelíně byl od září 2010 ve zkušebním provozu. Kapacita skladu byla projektována na 30 let provozu elektrárny. Vejde se do něj 152 kontejnerů Castor s obsahem 1370 tun těžkých kovů.

Policie obvinila 5 lidí z ROP Severozápad, včetně exhejtmana Šulce

Policie obvinila z porušování povinnosti při správě cizího majetku pět bývalých a současných zaměstnanců ROP Severozápad. Mezi obviněnými je i někdejší poslanec ODS, bývalý ústecký hejtman a předseda výboru regionální rady ROP Severozápad Jiří Šulc. Uvedl to předseda výboru Petr Navrátil (ČSSD). Obvinění se týká uzavření konkurenčních doložek v řádu statisíců korun pro dva bývalé ředitele úřadu Petra Kušnierze a Pavla Markvarta. Doložky zajišťovaly ředitelům Kušnierzovi a Markvartovi dvanáct měsíčních platů po jejich odchodu z funkcí. Úřad jim statisíce vyplatil. Mezi obviněnými je kromě Šulce i Markvart, Petr Červinka, který úřad vedl jako pověřený ředitel, právník úřadu Jan Martinovský a současná ředitelka Jana Havlicová, uvádí se v obvinění.

GIBS loni zaznamenala pokles obviněných policistů

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) loni obvinila nebo navrhla obvinit 269 lidí. Proti roku 2012 je to pokles o 86 trestně stíhaných. Mezi trestnými činy, ze kterých jsou příslušníci bezpečnostních sborů podezřelí, dominovala hospodářská a násilná kriminalita. O rok dříve nejčastěji příslušníci bezpečnostních sborů zneužívali pravomoc, loni počet těchto případů klesl. Novinářům to řekl ředitel GIBS Ivan Bílek. Inspekce vznikla 1. ledna 2012. Prověřuje a stíhá příslušníky policie, celní správy a vězeňské služby, u občanských zaměstnanců se zajímá o trestné činy spáchané v souvislosti s výkonem pracovních úkolů.

HN: Soud osvobodil exšéfa správy železnic Komárka

Pražský městský soud v úterý pravomocně osvobodil bývalého šéfa Správy železniční a dopravní cesty (SŽDC) Jana Komárka. Podle státního zástupce Komárek uzavřel před několika lety nevýhodné smlouvy na nákup elektřiny, čímž mohl způsobit škodu nejméně 439 milionů korun. O úterním verdiktu informovaly Hospodářské noviny. Komárkovi podle HN nikdo neprokázal, že při podpisu kontraktu věděl o tom, že ceny ve smlouvě neodpovídají aktuálním tržním cenám. Cena elektřiny mezi 13. listopadem, kdy byla vybrána jedna z nabídek, do 19. prosince téhož roku, kdy byla smlouva podepsána, na burze klesla. Někdejší dlouholetý ředitel vinu od počátku odmítá. U soudu se již dříve hájil tím, že neměl o cenách na burze přehled.

Policisté zadrželi muže z loupežného přepadení v Přemyslovicích

Jána Bakalára podezřelého z loupežného přepadení vozu bezpečnostní agentury, převážejícího více jak 33 milionů korun v Přemyslovicích na Prostějovsku, zadrželi policisté v pondělí v Praze. Dopadl jej Útvar rychlého nasazení, muž skončil ve vazbě. Bakalárovi hrozí za pokus o vraždu a loupež až 20 let vězení nebo výjimečný trest. Novináře o tom v Olomouci informovali policisté. Vůz přepadl podle kriminalistů loni v únoru společně s dalšími dvěma pachateli, ti dosud dopadeni nebyli. Posádku přitom ohrožovali granátem a vůz nakonec rozstříleli. Pracovníci z agentury, kteří převáželi peníze České spořitelny, vyvázli bez zranění.

Požár ve výcvikovém prostoru Hradiště se podařilo uhasit

Rozsáhlý požár, který vznikl v úterý odpoledne při ostrých střelbách ve výcvikovém prostoru Hradiště na Karlovarsku, se podařilo přes noc uhasit. Armáda plochu zasaženou požárem nadále monitoruje, řekla mluvčí Generální štábu Armády ČR Jana Růžičková. Při střelbách začala hořet tráva a křoviny. Vzhledem k velkému suchu se požár rychle rozšířil a na pomoc vojenských hasičům vyjely i jednotky hasičů Karlovarského kraje. Jak velkou plochu nakonec oheň zasáhl, vojáci zatím přesně neví. Večerní odhady mluvily o asi 300 hektarech. Požár vznikl uvnitř nepřístupného výcvikového prostoru, který je vzdáleny kilometry od lidských obydlí. V újezdu podle Růžičkové cvičí nyní 4. brigáda rychlého nasazení.

Kraj zamítl odvolání proti stavbě distribučních hal Amazonu

Kraj zamítl dvě odvolání proti stavbě distribučních hal společnosti Amazon. Úřad tak potvrdil, že americká internetová firma Amazon může u Dobrovíze stavět. Odvolání proti rozhodnutí stavebního úřadu Hostivice podala obec Dobrovíz a občanské sdružení Občané pro Dobrovíz loni v prosinci. Místní zastupitelé ale v únoru těsně schválili memorandum o spolupráci a smlouvu s developerem, který chce distribuční centrum pro Amazon vybudovat. Rozhodnutí kraje lze ještě napadnout žalobou u krajského soudu nebo podat podnět na přezkum na ministerstvo pro místní rozvoj.

V Česku trvale klesají plochy speciálních plodin

V Česku trvale klesají plochy takzvaných speciálních plodin, mezi něž patří ovoce a zelenina, chmel, vinná réva a květiny. V současnosti se pěstují již na méně než 50.000 hektarech, což představuje asi jen 1,2 procenta zemědělské půdy. Ve srovnání s klimaticky podobnými zeměmi EU je tento podíl jeden z nejmenších. Současná vláda chce v rámci dotací podpořit návrat speciálních plodin na tuzemská pole. Na polích v posledních letech převládají hlavně obiloviny a řepka. Významná část komodit pak směřuje nezpracovaná na vývoz. Pole naopak opouští řada dříve tradičních plodin jako například brambory. Speciální plodiny jsou přitom schopny produkovat výrazně vyšší přidanou hodnotu než většina dalších plodin.

Inspekce v květnu otestuje znalosti žáků 4. a 8. tříd a studentů

Česká školní inspekce bude v květnu na 400 školách testovat znalosti žáků 4. a 8. tříd a středoškoláků. Naváže tak na pokusné testování žáků 5. a 9. tříd, které se konalo v posledních dvou letech a od něhož ministerstvo školství upustilo. Výsledky elektronického testování se žáci dozví okamžitě, mají sloužit coby zpětná vazba o úrovni znalostí. Po skončení testování si úlohy mohou vyzkoušet i školy nezařazené do průzkumu. U žáků čtvrtých tříd bude inspekce ověřovat znalosti z oblasti nazvané Člověk a jeho svět, což zhruba odpovídá předmětu prvouka. Žáci středních odborných škol a učilišť pak budou skládat test z jazykové gramotnosti, školy mají na výběr z testů v angličtině, němčině a francouzštině. Jazykový test čeká i žáky osmých tříd, kromě něj ale budou vyplňovat ještě test z přírodovědné gramotnosti. V něm budou otázky z chemie, fyziky či biologie.

Ministerstvo zčásti uhradí studium českých žáků na lyceu v Dijonu

Ministerstvo školství zčásti zaplatí studium českých žáků na lyceu Carnot ve francouzském Dijonu. Takzvanou českou sekci, která na škole funguje od roku 1920, už francouzská strana nechtěla dál financovat. Ministerstvo letos uhradí studium polovině Čechů nastupujících do prvního ročníku, postupně bude platit studium polovině celé české sekce, tedy devíti studentům. Bude to stát 18.000 eur (492.000 korun). ČTK to sdělila mluvčí ministerstva Klára Bílá. Lidové noviny už dřív uvedly, že Burgundsko ukončilo obdobné programy i s jinými státy. Důvodem byly rozpočtové škrty. Tříleté studium na francouzském lyceu odpovídá studiu na českém gymnáziu. V Dijonu v minulosti studoval například textař Jiří Voskovec, filozof Václav Černý nebo herec Raoul Schránil.

Studenti z Kroměříže skončili se střevními problémy v nemocnici

Pět desítek studentů onemocnělo na kroměřížském internátě zatím neznámou střevní infekcí, 30 z nich skončilo s průjmem a zvracením v nemocnicích. Příčina zatím není známá, řekl ředitel Střední školy hotelové a služeb Kroměříž Petr Hajný. Hygienici na místě odebrali vzorky a zkoumají je. "Možná by to mohla být nějaká virová nákaza, protože se to šířilo dál," poznamenal Hajný. Internát slouží 500 studentům několika kroměřížských středních škol. Výuka v hotelové škole pokračovala bez omezení.

Znalec: Trvalé následky po pití metanolu se mohou projevit později

Trvalé následky se u lidí, kteří vypili alkohol kontaminovaný metanolem, mohou objevit i za několik měsíců či let. U zlínského krajského soudu to řekl Miroslav Šafr z Ústavu soudního lékařství královéhradecké lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Je současně předsedou komise, jež zpracovávala znalecký posudek na všechny poškozené z roku 2012. Posudek má 2546 stran a týkal se téměř 120 lidí. Podle znalce se trvalé následky mohou týkat orgánů, které bývají poškozeny krátce po konzumaci metanolu. Jde především o zrak a trávící, případně i oběhový, dýchací a vylučovací systém. "Je to ale otázka značně individuální, čas ukáže," doplnil znalec. Metanolová aféra vypukla 3. září 2012 a vyžádala si pět desítek obětí. Zlínský krajský soud projednává případy deseti obžalovaných osob včetně dvou míchačů a hlavního distributora otrávené směsi. Kauzy dalších 21 osob, na které státní zástupce v hlavní, takzvané zlínské větvi případu podal obžalobu, projednají jiné soudy po celé České republice.

Archeologové znovu zamíří do Iráku

Zřejmě nikoliv zbytky města, ale pravděpodobně veliký rezidenční areál pro islámskou elitu objevili čeští archeologové v irbílské provincii v iráckém Kurdistánu. Lokalitu Machmúr začali zkoumat loni, tehdy první indicie ukazovaly na to, že narazili na pozůstatky velkého města z předislámského a raně islámského období. Podrobnější zkoumání struktur osídlení ale posouvá jejich pohled. Do oblasti za tři týdny odjíždí znovu, čeká je intenzivní sběr dat, řekl novinářům Karel Nováček, šéf mise v severním Iráku, jenž pracuje na katedře archeologie plzeňské filozofické fakulty. Podle Nováčka zatím vše směřuje k tomu, že by nemuselo jít o město, ale o rezidenční areál pro islámskou elitu 8. nebo 9. století. Elitou je myšlen přímo chalífa (kalif), tedy tehdejší vůdce společnosti, a jeho dvůr.

V Křižanově začnou budovat památník rodačky sv. Zdislavy

Na křižanovském náměstí začnou dělníci v nejbližších týdnech budovat památník tamní rodačky svaté Zdislavy. Hlavní práce budou provedeny během letoška, příští rok by měla být osazena bronzová socha mladé světice od akademického sochaře Otmara Olivy. Památník s kašnou by měl být dokončen do oslav 20. výročí svatořečení Zdislavy v květnu 2015. Na vzniku památníku měřícího v průměru 12 metrů spolupracují římskokatolická farnost a městys Křižanov. Peněžní příspěvek poskytlo mnoho dárců, stále ale ještě není vybráno potřebných pět milionů korun. Zatím se sešlo přes 2,8 milionu korun a další peníze mají ještě organizátoři slíbené. Zdislava byla nejstarší dcerou majitelů Křižanova, brněnského purkrabího Přibyslava a jeho ženy Sibyly. Narodila se kolem roku 1220. V 17 letech byla provdána za Havla z Markvartic, zakladatele Lemberka. Proslula péčí o nemocné a chudé. Svatořečena byla papežem Janem Pavlem II. při jeho návštěvě v Olomouci 21. května 1995.

V Praze zemřela režisérka Věra Chytilová

Ve věku 85 let zemřela v Praze první dáma českého filmu Věra Chytilová. ČTK to oznámila její rodina, která jí byla doma nablízku. Chytilová upoutala už svými školními filmy Strop a Pytel blech. V roce 1966 excelovala slavnými Sedmikráskami. Její filmy, plné satirické nadsázky, nelítostně odrážejí stav společnosti a mezilidských vztahů. Na jejím kontě jsou i například snímky Ovoce stromů rajských jíme, Hra o jablko, Faunovo velmi pozdní odpoledne, Kalamita, Šašek a královna a Dědictví aneb Kurvahošigutntag. Jejím posledním celovečerním filmem byla v roce 2006 hořká komedie Hezké chvilky bez záruky. V posledních letech se tato filmařka věnovala více dokumentární tvorbě. Vadilo jí, že se svět příliš nezměnil ani po pádu komunismu, že stále chybí soucit, morálka stojí na okraji zájmu společnosti. Byla držitelkou řady cen, včetně francouzského Řádu za umění a literaturu, Českého lva za dlouholetý umělecký přínos českému filmu či státní medaile Za zásluhy.

Začal předprodej vstupenek na Febiofest

V Praze začal předprodej vstupenek na mezinárodní filmový festival Febiofest. Jeho 21. ročník se uskuteční od 20. do 28. března. Vzápětí zavítají festivalové ozvěny do regionů. Diváci si mohou vybrat z celkem 542 projekcí, z toho 436 jich bude v Praze. Uvedeno bude 141 snímků z 60 zemí. Kompletní program i další informace o festivalu najdou zájemci na webu http://www.febiofest.cz www.febiofest.cz. Do Prahy přijedou představitel hlavní role Wajdova filmu o Lechu Walesovi Robert Więckiewicz, francouzský režisér a animátor Sylvain Chomet, známý díky svému animovanému filmu Trio z Belleville z roku 2003, a Jarmuschův oblíbenec Isaach de Bankolé. Ten se stane letošním držitelem Kristiána za přínos světové kinematografii. Mezi hosty bude i norský herec s Downovým syndromem Svein André Hofsø Myhre, hlavní představitel žánrové hříčky Detektiv Down. Hlavní festivalovou porotu povede oscarový kostýmní výtvarník Theodor Pištěk.

ČR na Pražském quadriennale reprezentují Preková a Kubák

Českou expozici na největší světové výstavní akci v oboru scénografie a divadelního prostoru Pražské quadriennale, jejíž 13. ročník bude probíhat od 18. do 28. června příštího roku, budou reprezentovat Jana Preková a Ivo Kristián Kubák. Vybrala je sedmičlenná odborná porota, oznámila Tereza Moravcová Institutu umění - Divadelního ústavu (IDU) v Praze. Pro sekci zemí a regionů jde o projekt kostýmní výtvarnice a scénografky Jany Prekové věnovaný režiséru Janu Nebeskému. Pro výstavu Prostor vybrala porota Kubákův projekt Golem Cube. Vychází z interaktivní inscenace divadelního souboru Tygr v tísni, kterou Kubák pro potřeby výstavy přetransformuje do audiovizuální podoby. Umělec se věnuje činohernímu divadlu v netradičních prostorách, inscenování nedramatických látek a zajímá se o režii scénických čtení.

Šumavský had Kašperk se díky teplému počasí otevře už v březnu

Šumavský hrad Kašperk se letos díky nebývalé teplému počasí otevře už v březnu. Nejvýše položený královský hrad v Čechách uvítá první turisty už během tří zbývajících březnových víkendů. Vždy v sobotu a v neděli nabídne v přesně stanovených časech čtyři časy prohlídek. Na hlavní sezonu pak Kašperk připravil novinky zaměřené zejména na přiblížení života na středověkém hradě, řekl kastelán hradu patřícího městu Kašperské Hory Zdeněk Svoboda.

Alcron a La Degustation opět obhájily michelinskou hvězdu

Michelinskou hvězdu obhájily pražské restaurace Alcron a La Degustation Boheme Burgeoise. O ocenění kvalitní restaurace s jídlem za rozumnou cenu (Bib Gourmand) přišla restaurace La Terroir. Divinis, Aureole, Sasazu, Aromi a Sansho, které toto ocenění získaly vloni, si jej podržely i v letošním průvodci. V tiskové zprávě to uvedlo české zastoupení společnosti Michelin. Nová ocenění inspektoři udělili například v sousedním Rakousku, kde svou první hvězdu získaly čtyři vídeňské restaurace, mezi nimiž je i jedna vegetariánská.

Sport

Basketbalisté Nymburku prohráli v odvetě osmifinále Evropského poháru v Kazani 59:76 a v soutěži končí. Středeční zápas byl v podstatě formalitou, protože před týdnem český mistr v úvodním domácím utkání podlehl favorizovanému ruskému celku rozdílem 33 bodů.

Denisa Rosolová má po pádu v semifinále běhu na 400 metrů na halovém mistrovství světa v Sopotech prasklou čéšku. Zranění odhalilo úterní rentgenové vyšetření. Atletka podstoupila podrobné vyšetření u profesora Pavla Koláře a bude muset nuceně odpočívat zhruba dva týdny. Odkládá se tak o týden její plánovaný pondělní odlet na tradiční soustředění do Jihoafrické republiky.

Hokejisté Lva Praha vyhráli na ledě Medveščaku Záhřeb 3:2 a po jednoznačném vítězství v sérii 4:0 postoupili do čtvrtfinále Kontinentální ligy. Jediný český zástupce v soutěži potvrdil proti nováčkovi roli favorita a 20. března bude pokračovat v boji o Gagarinův pohár. Jméno soupeře pozná v příštích dnech.

Tenistka Petra Kvitová skončila na turnaji v Indian Wells v osmifinále. Osmá nasazená prohrála se Slovenkou Dominikou Cibulkovou ve dvou setech 3:6 a 2:6 a nezopakovala loňské čtvrtfinále.

Fotbalista Zbrojovky Brno Martin Husár odchází do Nitry. Devětadvacetiletý slovenský obránce se v Brně dohodl na předčasném ukončení smlouvy a za novým angažmá míří jako volný hráč.

Lyžařka Klára Křížová skončila znovu třetí ve sjezdu Evropského poháru. Ve finále v Soldeu v Andoře česká olympionička ztratila 53 setin na vítěznou Rakušanku Ramonu Siebenhoferovou a jen čtyři setiny na stříbrnou Corinne Suterovou ze Švýcarska.

Počasí:

Až do pátku mohou padat teplotní rekordy, už v úterý bylo například na stanici Praha Karlov naměřeno 21,3 stupně Celsia a rekordy padly na dalších 26 místech po republice. Podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) má být do konce pracovního týdne jasno a denní maxima do 15, postupně do 19 stupňů. O víkendu ale přijde studená fronta a rtuť spadne o deset stupňů níž.

Meteorologové vyhlásili ve středu ráno smogovou situaci v části Moravskoslezského kraje. Platí pro Ostravsko, Karvinsko a Frýdecko-Místecko bez Třinecka. ČTK to sdělil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Rozptylové podmínky se v kraji zhoršily už koncem minulého týdne.