Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

Ministr Zaorálek: EU může dohodu s Ukrajinou podepsat příští týden

Politickou část asociační dohody s Ukrajinou by Evropská unie mohla podepsat 17. března na jednání šéfů diplomacií zemí EU nebo následně na summitu šéfů států a vlád EU, který se uskuteční v Bruselu 20. až 21. března. Na dotaz ČTK to řekl ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Na podpisu politické části asociační dohody se dohodli minulý týden šéfové států a vlád na mimořádném summitu k Ukrajině. Právě odmítnutí uzavřít s Bruselem připravenou asociační smlouvu stálo na začátku protivládních nepokojů na Ukrajině, které vyústily v pád bývalého prezidenta Viktora Janukovyče a jeho vlády.

Vláda projedná prodloužení pronájmu gripenů

Vláda ve středu projedná prodloužení pronájmu švédských nadzvukových stíhaček Gripen. Projednávání jí přenechal předchozí úřednický kabinet, který připravil podklady pro podpis dodatku stávající smlouvy. Na jejím základě má Česká republika 14 stíhaček v nájmu. Návrh počítá s prodloužením pronájmu nadzvukových stíhaček do roku 2027 s dvouletou opcí. Roční splátky mají být podle ministerstva obrany zhruba o třetinu nižší, než byly podle současné smlouvy. Součástí dodatku je rozšíření schopností gripenů pro útoky na pozemní cíle. Zakotveny jsou i požadavky ministerstva obrany na výcvik pozemního a létajícího personálu. Během dvanáctileté smlouvy tak švédská strana vytrénuje 25 českých pilotů a 90 techniků. Cena nového pronájmu činí podle dřívějších informací zhruba 448 milionů švédských korun ročně. Při současném kurzu bude celková částka za dvanáctiletý pronájem přibližně 16,5 miliardy českých korun.

Ministr vnitra potvrdil odvolání exšéfa policie Červíčka

Ministr vnitra Milan Chovanec potvrdil platnost odvolání exšéfa policie Martina Červíčka. Poradní komise zamítla rozklad, který Červíček dříve proti svému odvolání podal. Sdělil to mluvčí vnitra Pavel Novák. Červíček rozhodnutí uznal. Soudní spor zahajovat nebude a chce dále zůstat u policie. Mluvčí Novák uvedl, že rozhodnutí, která Červíček za necelý rok a půl ve funkci šéfa policie uskutečnil, nadále platí. Chovanec nyní vybere nového policejního prezidenta v nabídkovém, případně výběrovém řízení. Jeho jméno by mělo být jasné nejpozději do léta. Policejní sbor zatím vede náměstek policejního prezidia Tomáš Tuhý, který již dříve naznačil, že by o prezidentskou funkci mohl mít zájem.

Tibetskou vlajku vyvěsilo přes 30 moravskoslezských obcí a měst

Přes 30 měst a obcí Moravskoslezského kraje v pondělí vyvěsilo na radnicích tibetskou vlajku jako připomínku 55. výročí povstání Tibeťanů proti čínské okupaci. V celé České republice se k této akci připojilo na 600 obcí, měst a městských částí. Například Opava vyjádřila tímto způsobem solidaritu s tibetským lidem už popatnácté. Ke kampani Vlajka pro Tibet se opakovaně připojuje také Havířov na Karvinsku, Frýdek-Místek či Kopřivnice na Novojičínsku. Už počtvrté zavlála tibetská vlajka také nad krajským úřadem Libereckého kraje. Česko se k celosvětové akci na podporu Tibetu aktivně připojilo v roce 1996, kdy vlajku vyvěsily první čtyři radnice.

Ubytovny pro lidi v tísni by měl podle Křečka provozovat stát

Ubytovny, v nichž končívají lidé v tísni, by měl podle zástupce ombudsmanky Stanislava Křečka provozovat stát. Zařízení by měl převzít od soukromníků, měla by fungovat neziskově a nabízet přijatelné bydlení. Křeček to řekl novinářům po jednání s vedením Sdružení nájemníků ČR. Shodli se na nutnosti přijetí zákona o sociálním bydlení. Také za to by měl být podle nich odpovědný stát, ne obce. Podle odhadů vládní agentury pro sociální začleňování v ubytovnách žije až 100.000 lidí. Často bydlí v nevyhovujících podmínkách a platí přemrštěné nájmy. Stát jim na ně poskytuje dávky, výdaje na ně výrazně rostou. Zatímco v prosinci 2012 se vydávalo 52.900 doplatků na bydlení, o rok později jich bylo už 77.800. Za loňský rok se vyplatilo 2,81 miliardy, za předloňský 1,67 miliardy. Důvodem je podle zprávy o vyplácení dávek nejen krize a zdražování bydlení, ale také to, že situace začali někteří majitelé ubytoven využívat.

MZe jedná o navýšení peněz na rozvoj venkova

Ministerstvo zemědělství (MZe) jedná s ministerstvem financí (MF) o možnosti navýšení částky ze státního rozpočtu na spolufinancování Programu rozvoje venkova (PRV) o 1,2 miliardy korun ročně. Na Žofínském fóru to uvedl ministr zemědělství Marián Jurečka. Tuzemské zemědělství a venkov by si do roku 2020 mohly oproti původnímu plánu polepšit zhruba o 8,5 miliardy korun. Podle údajů MZe je pro české zemědělství na nadcházející programové období 2014 až 2020 z Evropského zemědělského fondu pro rozvoj venkova k dispozici 2,17 miliardy euro, což je při kurzu 27 Kč za euro zhruba 58,6 miliardy korun. Na základě unijních pravidel musí být každý projekt realizovaný v rámci programu minimálně z 15 procent spolufinancován ze státního rozpočtu členské země. Při takovém příspěvku by celkový rozpočet na nadcházející období činil necelých 69 miliard korun. Roční navýšení o 1,2 miliardy korun by znamenalo navýšení celkové částky na 77,3 miliardy Kč. Zhruba 70 procent rozpočtu by měla představovat opatření zaměřená na obnovu, zachování a zlepšení ekosystémů, kolem 21 procent opatření na podporu konkurenceschopnosti zemědělství, potravinářství a lesnictví a osm procent má jít na rozvoj nezemědělského podnikání na venkově.

Nezaměstnanost v únoru zůstala na 8,6 pct.

Nezaměstnanost v Česku zůstala v únoru na lednových 8,6 procenta. Zatímco v lednu bylo bez práce 629.274 lidí, tedy nejvíce v historii ČR, v únoru počet nezaměstnaných klesl o 0,6 procenta na 625.390 lidí. Únor většinou patří mezi měsíce, kdy se nezaměstnanost vyšplhá nejvýš, letos ale měla na její vývoj pozitivní vliv mírná zima. Informoval o tom Úřad práce ČR. V dalších měsících by měl podíl nezaměstnaných klesat, především díky nástupu sezonních prací. "Únor potvrdil svou pozici měsíce, v němž se trendy na trhu práce nelámou," komentoval data analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Počet lidí bez práce ale klesl během měsíce téměř o 4000, což je podle něj druhý nejlepší únorový výsledek od finanční krize. "Zdá se tedy, že trh práce začíná reagovat také na oživení v ekonomice. Pro další měsíce očekáváme pokles počtu nezaměstnaných," dodal Sobíšek.

ČSÚ: Meziroční inflace zůstala v únoru na lednových 0,2 procenta

Meziroční inflace zůstala v únoru stejná jako v lednu, tedy 0,2 procenta. Zrychlil růst cen lihovin či potravin, naopak zpomalení zaznamenal růst cen pohonných hmot. Informoval o tom Český statistický úřad. Meziměsíčně se spotřebitelské ceny proti lednu zvýšily o 0,2 procenta. Pokračovaly tak ve velmi pomalém meziměsíčním růstu. Potvrzení lednové inflace je pro ekonomiku dobrá známka. Obavy, že by mohla spadnout do deflace, se nepotvrdily, řekl ČTK analytik Home Creditu Michal Kozub. Na meziměsíčním růstu se podle analytika Raiffeisenbank Václava Frančeho podepsalo zejména zdražení rekreací, což může být do určité míry důsledek devizové intervence. Na pokles cenové hladiny naopak působily ceny energií. Únorová inflace byla nižší, než očekávala Česká národní banka.

ČSÚ: Zahraniční obchod skončil v lednu přebytkem 15,5 mld. korun

Zahraniční obchod České republiky skončil v lednu podle metodiky národního pojetí, kterou nově statistici používají jako primární, přebytkem 15,5 miliardy korun. To znamená meziroční zlepšení o 12,9 miliardy korun, uvedl Český statistický úřad. V prosinci 2013 byl podle této metodiky zahraniční obchod v deficitu 9,3 miliardy korun. Metodika národního pojetí reflektuje změnu vlastnictví mezi domácími a zahraničními subjekty, nikoliv pouze pohyb zboží přes hranice, například i mezi vlastnicky propojenými firmami se sídlem v zahraničí. Celková obchodní bilance je tak měsíčně horší o zhruba dvacet miliard korun, předpokládali statistici.

Krabička cigaret zdraží letos o tři až čtyři Kč

Ceny tabáku a cigaret zřejmě letos opět stoupnou. Ministerstvo financí totiž předložilo novelu zákona o spotřebních daních, která by měla zvýšit cenu krabičky cigaret o tři až čtyři koruny. MF o tom informovalo v tiskové zprávě. Novela by měla začít platit ještě letos. Důvodem zvýšení daní je slabší kurz koruny, kvůli kterému neplní ČR sazby stanovené EU. Ty jsou totiž uváděny v eurech. Cigarety zdražily už v lednu o zhruba dvě koruny na krabičku. Stát by měl ve srovnání s nynější úpravou, platnou od ledna, získat navíc zhruba 2,8 miliardy korun ročně, tedy 0,23 miliardy korun měsíčně.

Povolení ohledně léčebného konopí má už třetí česká firma

Povolení k zacházení s konopím pro léčebné využití získala v těchto dnech třetí česká firma. Potvrdil to mluvčí ministerstva zdravotnictví Jan Štoll. Ze tří firem, které nyní mají povolení, ale jen jedna z nich, zlínský Elkoplast, má i povolení k dovozu. Konopí bude dovážet z Nizozemska. Všechny podmínky pro dovoz marihuany splnila také firma Phoenix a dá se očekávat, že i ona v případě potřeby požádá o dovozní licenci. Jméno třetí firmy, jež získala povolení, zatím zveřejněno nebylo. Novela zákona umožňuje léčbu dovezeným konopím od loňského dubna, pacienti na ně ale čekají marně. Do ČR může být celkově dovezeno takové množství, po jakém bude poptávka, dodávka však nesmí překročit limit daný OSN pro Česko, což je 36,62 kilogramu. Marihuana by mohla být využita pro léčbu pacientů s rakovinou, roztroušenou sklerózou či AIDS.

Pardubičtí policisté zadrželi distributory konopí a 31 kg drogy

Policie zadržela skupinu čtyř mužů, které podezírá z toho, že několik let distribuovali v Česku a zvláště v Polsku marihuanu. Tři z nich obvinili z nedovolené výroby a nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy, dva skončili ve vazbě. Při razii policisté zabavili 31 kilogramů drogy, jejíž hodnota na trhu se blíží dvěma milionům korun. Uvedl to vedoucí odboru obecné kriminality krajské policie Milan Šimek. Podle něj je to jeden z největších případů drogové kriminality od vzniku krajského ředitelství počátkem roku 2010. Obviněným hrozí osm až 12 let vězení, pokud by obvinění bylo překvalifikováno na organizovanou skupinu, trestní sazba by byla ještě vyšší, deset až 15 let.

Kvůli otravám metanolem stanuli před soudem v Olomouci dva lidé

Před olomouckým krajským soudem stanul provozovatel smíšeného zboží v Olomouci a prodavačka kvůli prodeji smrtícího alkoholu. Po jejich požití v říjnu a v listopadu 2012 zemřeli podle obžaloby dva lidé, další dva se otrávili. Muži hrozí až deset let vězení, žena je ohrožena sazbou až do výše pěti let. Jde o první soud v Olomouckém kraji v souvislosti s metanolovou aférou. Případem se bude soud zabývat do středy. Prodavačka odmítla vypovídat. Dříve však uvedla, že neokolkované lahve s rumem a vodkou vozil pan vedoucí a nabízet jej měla jen stálým zákazníkům.

iDnes: Češky v Egyptě mohla zabít elektřina

Šestatřicetiletou ženu a její osmiletou dceru z Karviné, které loni zemřely v hotelu v egyptské Hurghadě, mohl zabít elektrický proud. Uvedl to server iDnes. Policie z vraždy obou žen obvinila jejich manžela a otce Petra Kramného, který tvrdí, že je nevinný. Server uvedl, že podle důvěryhodného zdroje policisté Kramného podezřívají z toho, že zatím blíže neurčeným způsobem navedl elektřinu do koupelny hotelového pokoje, kde rodina loni v létě trávila dovolenou. "Ano, je to jedna z možných verzí. Myslím, že se vyšetřovatelé k této verzi přiklánějí," řekl Kramného advokát Jaromír Richter, který uvedl, že pro něj nebylo novinkou, že Češky nezemřely na otravu, jak se dříve uvádělo.

Požár u Hlavního nádraží v Praze nepřežil bezdomovec

Po pondělním požáru v technologických prostorách u pražského Hlavního nádraží našli hasiči ohořelé tělo. Pravděpodobně šlo o bezdomovce, sdělil mluvčí policie Jan Daněk a pracovníci hasičského sboru. Příčinou byla údajně neopatrnost při svícení a přitápění ohněm. Policisté nezaznamenali, že by mohl mít na smrti bezdomovce podíl někdo další, přesto ale nařídili soudní pitvu. Totožnost muže policie zatím nezná. Oheň vznikl v prostorách mezi železniční tratí a Španělskou ulicí. Podle hasičů bylo místo, kde hořelo, plné různého odpadu a obývali ho bezdomovci. Hmotná škoda zatím není vyčíslená.

Český turista zachráněn po pádu do ledovcové trhliny v Tyrolsku

Pětapadesátiletý český turista spadl v rakouském Tyrolsku do ledovcové trhliny. Po desetimetrovém pádu utrpěl lehká zranění a přivolaní záchranáři ho dopravili vrtulníkem do nemocnice u západorakouského města Landeck, uvedla agentura APA. Turista se s přítelkyní pustil na cestu ze severního vrcholu hory Sexegertenspitze přes ledovec Sexegertenferner a ve výšce kolem 3200 na mořem se propadl do hluboké trhliny. Jeho přítelkyně zatelefonovala na nouzovou linku a na pomoc dorazil šestičlenný tým záchranářů. Záchranný vrtulník jej pak z ledovce přepravil do nemocnice v obci Zams u města Landeck, sdělila místní policie.

Začíná Národní týden trénování paměti

V Česku odstartoval Národní týden trénování paměti. Lidé se na téměř 250 přednáškách po celé republice naučí třeba, jak si zapamatovat nákupní seznam o 150 položkách. Akci pořádá Česká společnost pro trénování paměti a mozkový jogging v rámci celosvětového Týdne uvědomění si mozku. Do kampaně se zapojila také Akademie věd, která pořádá přednášky seznamující s nejnovějšími vědeckými poznatky ve výzkumu tohoto nejsložitějšího lidského orgánu. Společnost pro trénování paměti se zaměřuje hlavně na seniory, pro které celoročně pořádá kurzy třeba v městských knihovnách. Ty vedou vyškolení lektoři, kterých je celkově přes 1600. Týden trénování paměti loni navštívilo téměř 6000 lidí.

Středověká šternberská madona bude půl roku vystavena v Praze

Expozici středověkého umění v Anežském klášteře na půl roku doplní tři nové sochy z období krásného slohu kolem roku 1400. Nejvýznamnější z nich je Madona ze Šternberku na Moravě, kterou zapůjčila římskokatolická farnost Šternberk ve spolupráci s Muzeem umění v Olomouci. "Šternberská madona je právem považována za jednu z vůbec nejkrásnějších středověkých soch, dochovaných na našem území," sdělila mluvčí NG Eva Kolerusová. Madona ze Šternberku zaujímá mezi sochařskými památkami pozdního středověku výjimečné postavení také proto, že se na jejích zádech dochovala nezřetelná, avšak čitelná signatura jejího tvůrce z okruhu Petra Parléře, stavitele Svatovítské katedrály. V Anežském klášteře bude vedle dobové repliky Krumlovské madony a sochy sv. Petra ze Slivice. Instalaci doplní dvě díla zapůjčená z muzea v rakouském Leogangu.

Grand Designérem roku 2013 je módní návrhářka Monika Drápalová

Hlavním vítězem cen Czech Grand Design 2013 se stala módní návrhářka Monika Drápalová. Poprvé tak vyhrála hlavní designérskou cenu módní návrhářka. Akademie designu ČR jí udělila titul Grand designér roku a získává částku 100.000 korun na vytvoření ceny pro vítěze příštího ročníku. Letošní vítězové dostávali skleněnou Kapku štěstí, kterou navrhla loňská Grand designérka roku, sklářská výtvarnice Lucie Koldová. Drápalová ji získala i v kategorii Módní designér roku, kde spolu s ní byli ve finále nominováni Jakub Polanka a Hana Zárubová. Móda letošnímu udělování cen vévodila, protože do síně slávy byla uvedena třiaosmdesátiletá návrhářka Zdeňka Bauerová, která je podle poroty synonymem české módy od druhé poloviny 20. století po současnost.

Grafickou Cenu Vladimíra Boudníka dostal Zbyněk Janáček

Cenu Vladimíra Boudníka udělovanou v rámci soutěže Grafika roku dostal výtvarník a pedagog Zbyněk Janáček. Pořadatelé oznámili také jména držitelů dalších 11 cen 20. ročníku soutěže. Prací přišlo 381 a 192 z nich je vystaveno v Clam-Gallasově paláci v Praze. V hlavní kategorii zvítězil Jan Měřička s rozměrným sítotiskem Let mrtvého konipasa. Mezi malými formáty zvítězil Ondřej Michálek s akvatintou nazvanou Znaky a v kategorii C určené studentům porota ocenila Maria Čumpelíka za pět metrů dlouhý obraz nazvaný Cesta. Cena Vladimíra Boudníka měla letos 19. ročník. Nese jméno po průkopníkovi netradičních grafických technik a uděluje se za významný přínos nebo přesvědčivý a výrazný soubor grafických děl objevného výrazu a formy.

Veletrh Art Prague představí tři desítky galerií a umělců

Na tři desítky galerií, jednotlivých umělců či uměleckých škol připravilo své prezentace pro 13. ročník veletrhu současného umění Art Prague, který potrvá celý týden. Bude při něm vystaveno na 600 děl v oblasti malby, sochy, kresby, instalace a nových médií. Všechna díla jsou prodejní. Mimo tradiční galerijní prezentace se návštěvníci mohou těšit i na bohatý doprovodný program zahrnující například tematické přednášky a diskuse, ve středu třeba od 18:00 diskusní panel na téma Umění a business - jak mohou spolupracovat umělci a umělecké projekty s firmami. Stejně jako v předchozích letech, i letos vybere čestná porota umělce do 35 let, který obdrží cenu veletrhu, která mu finančně umožní další profesní rozvoj.

Režisér Jiří Menzel převezme v Sofii čestný doktorát

Režisér Jiří Menzel převezme na festivalu Sofia Film Fest, který se koná od 6. do 16. března, titul doctor honoris causa. Za výjimečný přínos pro rozvoj současného evropského a světového filmu mu ho udělí bulharská Národní akademie divadelního a filmového umění Krasto Sarafova. ČTK to oznámila Menzelova asistentka Míla Řádová. Mezi dosud podobně vyznamenanými umělci byli podle ní například Nikita Michalkov, David Lynch, Edward Albee, István Szabó a Carlos Saura. Bulharský festival uvádí ve spolupráci s Českým centrem v Sofii filmy z československé nové vlny 60. let a také dva současné tituly. Jedním z nich je i zatím poslední Menzelův snímek Donšajni.

Sport:

Zástupci Českého olympijského výboru (ČOV) získali dalších sto milionů korun na podporu mládežnického a neprofesionálního sportu. Společnost Sazka, která se na spolupráci s ČOV dohodla již loni v srpnu, napodobila sázková kancelář Tipsport, která s olympijským výborem podepsala memorandum o spolupráci na dobu neurčitou.

Tyčkařka Jiřina Svobodová se v Sopotech stala halovou vicemistryní světa. Ve finále překonala 470 centimetrů a podělila se o druhé místo s Ruskou Anželikou Sidorovovou. Pro český skok o tyči získala Svobodová v Polsku druhou medaili po sobotním bronzu Jana Kudličky a zkompletovala sbírku celé výpravy, jejímž hrdinou byl šampion ze čtyřstovky Pavel Maslák. Zbývající česká finalistka Lenka Masná skončila na osmistovce šestá.

Fotbalisty Bohemians Praha 1905 povede Luděk Klusáček. Bývalý reprezentační asistent nahradí u posledního týmu první ligy Jozefa Webera, který byl odvolán. "Klokani" prohráli všechny tři jarní zápasy a 11 kol před koncem soutěže je od nesestupových pozic dělí čtyři body.

Fotbalisté Sparty Praha porazili v 19. kole první ligy mistrovskou Plzeň 1:0 a přiblížili se zisku titulu. Jedenáct zápasů před koncem sezony zvýšili náskok v čele tabulky na Západočechy na osm bodů. Šlágr rozhodl v osmé minutě premiérovým gólem v tomto ročníku Tomáš Přikryl a Sparta tak zopakovala loňskou jarní výhru nad Plzní 1:0. Hosté na Letné dohrávali po vyloučeních Tomáše Hořavy a Michala Ďuriše v devíti.

Jaromír Šeterle chce opustit post generálního ředitele fotbalové Slavie. Serveru aktualne.cz řekl, že nesouhlasí s odvoláním kouče Miroslava Koubka. Šeterle už prý úmysl odejít ze Slavie oznámil majiteli Aleši Řebíčkovi a jeho bratrovi předsedovi představenstva Adamu Řebíčkovi.

Hokejový útočník Jaromír Jágr dal opět najevo svoji touhu hájit i v příštím ročníku zámořské NHL barvy New Jersey. V klubu dvaačtyřicetiletá česká hvězda prožívá povedenou sezonu. Jágr poosmnácté v kariéře pokořil metu 20 nastřílených gólů. A nerad by během léta znovu čekal na angažmá na trhu s volnými hráči.

Útočník Roman Červenka rozhodl v prodloužení o vítězství hokejistů Petrohradu v třetím osmifinále play off Kontinentální hokejové ligy na ledě CSKA Moskva 2:1. Český reprezentant skóroval ve druhém utkání po sobě, jeho tým vyhrál i třetí zápas a sérii prvního kola Gagarinova poháru může ukončit již v úterý.

Snowboardcrossařka Eva Samková skončila druhá v kvalifikaci pro úterní závod Světového poháru ve švýcarském Veysonnaz. Olympijská vítězka ze Soči dnes prohrála jen s Kanaďankou Dominique Maltaisovou. V kvalifikaci snowboardistů dojel druhý David Bakeš.

Počasí

Slunečno. teploty mezi 12 a 16 stupni. Na horách bude kolem 8.