Denní souhrn zpráv

Sobotka: Česko by zřejmě neuznalo referendum o připojení Krymu k Rusku

Česko pravděpodobně neuzná referendum o připojení ukrajinského Krymu k Rusku, které se má na poloostrově uskutečnit koncem příštího týdne. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v Otázkách Václava Moravce České televize uvedl, že je chystané hlasování v rozporu s ukrajinskými zákony. Tamní ústava podle něho neumožňuje referendum o odtržení nějakého území, aniž by hlasování nebylo celostátní. Postup Ruska, jehož vojáci poloostrov údajně obsadili, porušuje podle Sobotky mezinárodní smlouvy. Premiér ocenil uvážlivý přístup ukrajinské vlády. "Chceme, aby si Ukrajina s Ruskem sedly k jednacímu stolu," zdůraznil Sobotka.

Zeman se setkal v Lánech s britským expremiérem Blairem

Prezident Miloš Zeman se v sobotu večer setkal s bývalým britským premiérem Tonym Blairem. Na zámku v Lánech měli debatovat například o Evropské unii a situaci na Ukrajině. Blair se účastnil odpoledne v Praze fóra zaměřeného zejména na ekonomiku. Zeman se s Blairem sešel před dvěma lety před zahájením olympijských her v Londýně. Lánské setkání na tuto akci navázalo. Někdejší britský ministerský předseda od něj tentokrát dostal anglické vydání známé knihy Osudy dobrého vojáka Švejka od Jaroslava Haška a několik CD s hudbou rozličných žánrů v podání českých kytaristů. Hra na kytaru prý totiž patří mezi Blairovy záliby.

Euro: V českém archivu se dochoval zápis z Babišovy schůzky s StB

V českém archivu se dochoval další písemný záznam o tom, že nynější místopředseda vlády a ministr financí Andrej Babiš (ANO) působil v 80. letech jako agent komunistické Státní bezpečností (StB), píše týdeník Euro ve svém pondělním vydání. Formulář z prosince 1984 zachycuje výpověď agenta s krycím jménem Bureš o podplácení v podniku zahraničního obchodu Petrimex, kde Babiš pracoval. Takzvaný agenturní záznam je možné podle Eura významem zařadit hned za zprávu o navázání spolupráce, která se nachází v torzu údajného Babišova svazku u StB. Babiš připouští, že za komunismu coby pracovník československého podniku zahraničního obchodu přišel s příslušníky StB do kontaktu. Odmítá ovšem, že byl agentem tajné policie. Kvůli zveřejněným archivním svazkům, které údajně dokládají jeho spolupráci s StB, podal žalobu na slovenský Ústav paměti národa (ÚPN). Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) uvedl, že informace o Babišově minulosti byly známé už před loňskými sněmovními volbami, znali je i voliči. Zda Babiš s StB spolupracoval, nebo ne, nechtěl ministerský předseda hodnotit, ponechá to historikům a soudu.

Stropnický: Zásah NATO na Krymu nepřipadá v úvahu

Případný zásah Severoatlantické aliance na ukrajinském Krymu, který obsadili údajně ruští vojáci, nepřipadá podle ministra obrany Martina Stropnického (ANO) v úvahu. Stropnický navíc soudí, že neúspěchem skončí monitorovací mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), jež se zatím na poloostrov ani nedostala. Připomněl, že Ukrajina není členským státem NATO, záležitost by musela projednat Rada bezpečnosti OSN, jejíž členem je i Rusko. Nemyslí si ani, že by bylo správné demonstrovat před Ruskem vojenskou sílu. Prostor pro sankce Západu vůči Rusku není kvůli ekonomické provázanosti podle něho nějak široký, diplomatická cesta řešení krize ale není "úplně bezzubá". "Diplomatický tlak lze stupňovat," řekl bez bližších podrobností Stropnický.

Lidé ve čtyřech městech ČR demonstrovali na podporu Ukrajiny

Stovky lidí v Praze, Brně, Plzni a Karlových Varech přišly v sobotu v podvečer na demonstrace pod společným názvem Za vaši a naši svobodu. Protest proti ruské intervenci na ukrajinském Krymu přišli vyjádřit s Ukrajinci a Rusy žijícími v ČR také čeští občané, mezi nimi i bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. V Praze na Václavském náměstí zavlály pod sochou svatého Václava žlutomodré vlajky Ukrajiny a vlajka EU. Přišly asi tři stovky lidí. V Plzni se na Masarykově náměstí demonstrace zúčastnilo asi 50 lidí. V Karlových Varech přišlo před ruský konzulát přes sto lidí. I před ruský konzulát v Brně přišlo protestovat asi 50 lidí, většinou Češi. Demonstrace na podporu Ukrajiny uspořádaly iniciativa Chceme demokratickou Ukrajinu a občanská sdružení Euromajdan.o.s., Euromaidan Brno, Bez komunistů.cz a Alternativa.

Singer: O slabším kurzu koruny nyní debatují bankéři

Slabší kurz koruny je aktuálně v České národní bance předmětem debat bankéřů, řekl v Otázkách Václava Moravce České televize guvernér ČNB Miroslav Singer. Slabší kurz domácí měny je realitou, ČNB intervence již přes čtvrt roku neprovádí. Bankéři debatují o tom, jak závazek držet kurz koruny nad úrovní 27 Kč/EUR ukončit, dodal guvernér. Podle Singera již nyní začínají přicházet údaje o tom, jak devizové intervence začínají působit na českou ekonomiku. Singer zopakoval, že česká ekonomika by se bez intervencí dostala do deflace. Už lednová čísla podle něj ukázala, že to byl správný krok. Potvrdil se rovněž předpoklad centrální banky, že ekonomika zažije oživení. To potvrdily i nejnovější údaje Českého statistického úřadu o hrubém domácím produktu. Česká ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí podle zveřejněného zpřesněného odhadu ČSÚ mezičtvrtletně stoupla o 1,9 procenta a meziročně o 1,3 procenta.

V boskovické nemocnici zemřel muž po otravě metanolem

Dvaapadesátiletý muž, který se před měsícem otrávil metanolem, zemřel v noci na pátek v boskovické nemocnici. Potvrdil to primář Vladimír Zemánek. Pacientův stav neumožnil výslech policií. Dosud se tak neví, kde jedovatý alkohol vypil. Policie u muže doma našla několik lahví s alkoholem. Ani v jedné z nich se ale nebezpečné množství metanolu nenašlo. Policie po zdroji otravy dál pátrá. Takzvaná metanolová kauza propukla v září 2012. Od té doby má okolo 50 obětí. Policie ukončila vyšetřování hlavní zlínské metanolové větve na konci loňského roku. Státní zástupce obžaloval přes 30 lidí.

Prima: Dvě Češky v Egyptě nezemřely na otravu

Dvě Češky loni v létě v egyptské Hurgadě nezemřely na otravu, jak se dosud spekulovalo. Televizi Prima to řekl ředitel Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování Milan Pospíšek. V sobotu se s týmem dalších českých policistů vrátil z Egypta. Závěry vyšetřování egyptské policie se podle něj shodují se závěrem českých kriminalistů, konkrétnější nebyl. V souvislosti se smrtí dvou Češek moravskoslezská policie 19. února obvinila Petra Kramného, manžela a otce zemřelých. Šestatřicetiletá žena a její osmiletá dcera z Karviné zemřely loni v egyptské Hurgadě v hotelu Titanic Palace. Kramný, který je od 20. února ve vazbě, vinu od začátku odmítá.

Italští studenti, kteří se v Praze přiotrávili, už odjeli domů

Zájezd italských studentů, z nichž se tři desítky v pátek zřejmě přiotrávily jídlem v centru Prahy, ráno odcestoval zpět do Itálie. Všichni, kteří byli v noci na sobotu hospitalizováni se zvracením a střevními potížemi, se ještě v sobotu vrátili z nemocnic. ČTK to řekl zdroj ze žižkovského hotelu Olšanka, kde byl zájezd ubytován. Příčinu možné otravy zjišťují hygienici, podle Českého rozhlasu budou výsledky rozborů odebraných vzorků nejdříve v pondělí. Alena Olexová z pražské hygienické stanice řekla, že studenti jedli na více místech. V hotelu hygienik neshledal pochybení a problémy kromě italských studentů neměli žádní další hosté.

Čeští dobrovolní hasiči letos oslaví 150 let své existence

Před 150 lety, 12. března 1864, byly schváleny stanovy prvního českého sboru dobrovolných hasičů, který vznikl ve Velvarech na Kladensku. Postupem času si vlastní požární jednotky zřídila většina měst i obcí, čímž se z dobrovolného hasičství stal masový fenomén, který mimo jiné sehrál úlohu v procesu emancipace českého národa. K myšlence nezištné pomoci při požárech i jiných neštěstích se v Česku aktuálně hlásí kolem 365.000 osob. První spolky dobrovolných hasičů se v českých zemích zrodily kolem poloviny 19. století v obcích s německým obyvatelstvem. Za nejstarší, a to dokonce v rámci celého rakouského císařství, bývá označován sbor, který vznikl mezi lety 1850-1855 v Zákupech na Českolipsku. Podobné organizace Němci záhy založili také v České Kamenici, Rumburku či Liberci. Historii těchto jednotek ale ukončila druhá světová válka a následný odsun.

V Čelákovicích hasiči zasahovali u požáru spojeného s výbuchem

V Čelákovicích hasiči zasahovali u požáru domu. Na místě došlo i k výbuchu. Příčinu výbuchu zjišťovali policisté. Na místě prověřovali, zda nešlo o zařízení pro výrobu drog. ČTK to řekla mluvčí středočeské policie Markéta Johnová. Požár byl nahlášený asi hodinu po nedělním poledni, na místě byly tři zraněné osoby, jednu transportoval do nemocnice vrtulník.

V Rudolfinu uctili památku 3792 zavražděných terezínských vězňů

Koncertem pro 3792 terezínských hvězd v sobotu večer v pražském Rudolfinu uctili památku terezínských vězňů. Vystoupení se konalo při příležitosti 70. výročí největší hromadné vraždy československých občanů během druhé světové války v nacistickém koncentračním táboře v Osvětimi. Z 8. na 9. března 1944 tam bylo zabito 3792 terezínských vězňů. Koncert byl součástí Mezinárodního festivalu česko-německo-židovské kultury Devět bran. Nabídl skladby zavražděných židovských skladatelů z Terezína Pavla Haase, Hanse Krásy či Viktora Ullmanna v podání Symfonického orchestru Českého rozhlasu pod taktovkou Libora Peška. Na úvod zazněl Ullmannův Koncert pro klavír a orchestr v podání Martina Kasíka. Následovala Symfonie pro velký orchestr Pavla Haase a Zdeňka Zouhara. Dismanův dětský rozhlasový soubor uvedl ve zkrácené verzi operu Brundibár Hanse Krásy a Adolfa Hoffmaistera. Program doplnila hudba Johna Williamse z filmu Schindlerův seznam v podání houslisty Pavla Šporcla a klavíristy Petra Jiřikovského.

Radokovu cenu získala inscenace Zlatá šedesátá

Projekt Zlatá šedesátá aneb Deník Pavla J., který v režii Jana Mikuláška uvedla brněnská Reduta a poté byl přenesen do Divadla Na zábradlí, je Inscenací roku 2013 a získal Cenu Alfréda Radoka. Divadlem roku se stala Komorní scéna Aréna Ostrava. Prestižní ocenění byla předána v sobotu večer v pražském Studiu hrdinů. Za herecký výkon byli oceněni Karel Dobrý v titulní roli hry Den opričníka, kterou uvedlo Studio hrdinů, a Tereza Vilišová jako Amy v inscenaci Můj romantický příběh. Nastudoval ji Daniel Špinar v Divadle Petra Bezruče v Ostravě. Nejlepší původní českou hrou se stal Plejtvák autora a režiséra Milana Šotka v produkci Cabaretu Calembour Praha. Radokovou cenu získal i Martin Chocholoušek za scénu k inscenaci činohry Národního divadla Jedenácté přikázání. Skladatel Emil Viklický převzal ocenění za hudbu k projektu Kabaret Shakespeare v režii Jana Nebeského v pražském Klubu Roxy/NoD. Talentem roku 2013 se stal člen pražského Švandova divadla Patrik Děrgel. První místo v anonymní soutěži o nejlepší původní českou a slovenskou hru získal Miloslav Vojtíšek píšící pod uměleckým pseudonymem S.d.Ch. za text Duchovní smrt v Benátkách.

Sport

Tyčkařka Jiřina Svobodová se v Sopotech stala halovou vicemistryní světa. Ve finále překonala 470 centimetrů a podělila se o druhé místo s Ruskou Anželikou Sidorovovou. Stejným výkonem zvítězila Yarisley Silvaová z Kuby, jež jako jediná skočila 470 na první pokus.

Běžkyně Lenka Masná skončila na halovém mistrovství světa v Sopotech šestá ve finále osmistovky. Titul získala Američanka Chanelle Priceová.

Pavel Maslák se stal halovým mistrem světa v běhu na 400 metrů. Ve finále v Sopotech zvítězil ve skvělém novém českém rekordu 45,24 sekundy. Z předchozího vlastního národního maxima ubral nevídaných 42 setin.

Tyčkař Jan Kudlička vybojoval na halovém mistrovství světa v Sopotech bronzovou medaili v osobním rekordu 580 centimetrů. Stejně vysoko skočil i vítězný Řek Konstadínos Filippídis, na pokusy českého atleta porazil i Němec Malte Mohr.

Mílař Jakub Holuša si po diskvalifikaci jednoho ze soupeřů polepšil v konečném pořadí závodu na 1500 metrů na atletickém HMS na páté místo.

Běžec na lyžích Martin Koukal skončil třetí v konečném pořadí dálkových běhů FIS Marathon Cupu, což je jeho nejlepší umístění v kariéře. Hned za ním byl další český reprezentant Petr Novák, který kvůli startu na olympijských hrách v Soči absolvoval jen tři ze šesti bodovaných závodů.

Biatlonista Ondřej Moravec skončil dvanáctý v závodu s hromadným startem na Světovém poháru v Pokljuce a zapsal si nejlepší výsledek po olympijských hrách v Soči, kde vybojoval tři medaile. Sedmý pohárový podnik sezony ovládl zkušený Švéd Björn Ferry, jenž navázal na triumf ze sprintu a stříbrnou příčku ze stíhačky. Jaroslav Soukup skončil s pěti chybami při střelbě třiadvacátý.

Skokan na lyžích Roman Koudelka byl sedmý a Jakub Janda devátý v závodu Světového poháru v Oslu. Na Holmenkollenu vyhrál Němec Severin Freund.

Snowboardistka Eva Samková se vrací do sportovního kolotoče. Olympijská vítězka ve snowboardcrossu odjela do Švýcarska, kde ji v úterý čeká závod Světového poháru ve Veysonnaz, odtud se rovnou přesune do španělské La Moliny, kde seriál vyvrcholí. Samkové patří v průběžném hodnocení třetí místo, chtěla by se na stupních vítězů udržet či poskočit vpřed.

Jen se soupeřkami ze Skandinávie prohrála běžkyně na lyžích Eva Vrabcová-Nývltová v nedělníní klasické třicítce Světového poháru v Osu. Na Holmenkollenu před tradičně báječnou atmosférou doběhla sedmá.

Rychlobruslařka Karolína Erbanová skončila na Světovém poháru v Inzellu pátá na kilometrové trati. Od třetího místa ji dělilo 18 setin sekundy.

Dvacetiletý tenista Jiří Veselý se v Indian Wells probojoval poprvé v kariéře do třetího kola na turnaji série Masters. Španěla Pabla Andújara porazil 6:1, 2:6 a 6:1. Třísetovou bitvu v sobotu svedl i Radek Štěpánek, světovou jedničku Rafaela Nadala v prvním setu porazil 6:2, ale španělský obhájce titulu další sady získal 6:4 a 7:5.

Čeští sledge hokejisté vydřeli na paralympijských hrách v Soči první vítězství. Po sobotní prohře s Norskem po samostatných nájezdech dnes také až v rozstřelu porazili Švédsko 2:1 a udrželi šanci na postup do semifinále.

Čeští hokejisté Milan Michálek a Aleš Hemský dovedli v sobotním utkání NHL Ottawu k výhře ve Winnipegu 5:3. První dal gól a na dva přihrál, druhý si připsal tři asistence, zaznamenal premiérové body po výměně z Edmontonu a navíc byl vyhlášen nejlepším hráčem večera. Všech pět gólů inkasoval v brance poražených Ondřej Pavelec a už v polovině utkání předčasně střídal.

Fotbalisté Chelsea porazili v anglické lize doma Tottenham 4:0, Petr Čech vychytal třináctou nulu v sezoně. Dvakrát skóroval Demba Ba.

Petra Kvitová suverénně prošla do 3. kola na turnaji v Indian Wells, Američanku Vandewegheovou porazila 6:1 a 6:3. Čeká ji Ruska Kuzněcovová.

Souboj českých tenistek o postup do třetího kola prestižního turnaje v Indian Wells překvapivě vyhrála Karolína Plíšková. Osmadvacáté nasazené hráčce a o jedenáct let starší Kláře Zakopalové odvrátila v prvním setu setbol a po necelé hodině a půl ji porazila 7:5, 6:2.

Fotbalisté Znojma v 19. kole první ligy deklasovali Jablonec 4:0 a zaznamenali svoji nejvyšší výhru v ligové historii. Hattrickem se o to zasloužil Václav Vašíček. Záchranářský souboj mezi Ostravou a Příbramí skončil remízou 1:1. Jihlava porazila Duklu 3:0 a Slovácko na svém hřišti zdolalo poslední Bohemians Praha 1905 1:0.

Hokejisté Lva Praha porazili ve druhém zápase osmifinále play off Kontinentální ligy Záhřeb 5:2 a v sérii hrané na čtyři výhry vedou 2:0. Domácí rozhodli o vítězství ve třetí třetině, kdy čtyřmi góly otočili vývoj duelu. Série pokračuje v pondělí na ledě Záhřebu.

Házenkáři pražské Dukly získali po čtyřech letech Český pohár. Ve finálové odvetě doma porazili mistrovský Jičín 30:24, v prvním utkání vyhráli venku o gól.

Jan Koukal prodloužil domácí kralování na squashových šampionátech. V Ostravě opět obhájil titul a zlatou medaili získal už popatnácté. Třicetiletý Koukal kraluje mistrovství republiky s jedinou výjimkou od roku 1999, pouze v dubnu 2009 vypadl nečekaně v semifinále. Mezi ženami uhájila pozici české jedničky Olga Ertlová ze Squash clubu Praha.

Liberečtí volejbalisté vyhráli stejně jako před rokem dlouhodobou část extraligy. Rozhodli o tom už v předposledním kole díky vítězství 3:0 nad Brnem, druhé České Budějovice už Severočechy nemůžou z první příčky sesadit. O třetí místo svedou za týden souboj čtyři týmy.

Počasí

Bude slunečno a rtuť teploměru bude mezi 12 a 16 stupni. Na horách bude kolem 8.