Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

Zeman: Pomoc Ukrajině by měla být vázána tvrdými podmínkami

Tvrdými podmínkami by měla být podle prezidenta Miloše Zemana vázána případná pomoc Evropské unie Ukrajině. Podle něj by v současné době tato pomoc skončila v kapsách oligarchů. O dění kolem Ukrajiny se prezident zmínil při setkání s obyvateli Přerova. Návštěva přerovského regionu se stala jednou z posledních zastávek Miloše Zemana v Olomouckém kraji. Zeman zopakoval, že o sestavení vlády mohou rozhodovat jedině občané ve svobodných volbách. Zeman již ve středu uvedl, že by se na Ukrajině měly co nejdříve konat svobodné volby, nejlépe pod dohledem a s plnou kontrolou Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě. Česká republika by měla na Ukrajinu v této souvislosti podle něj vyslat své pozorovatele. Důvodem je podle něj riziko jejich falšování.

Zeman: Ministři se mnou sami konzultují problémy svých rezortů

Prezident Miloš Zeman si Během své návštěvy v Přerově pochvaloval dosavadní spolupráci s ministry nové vlády premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD), kteří prý bez vyzvání chodí na Hrad konzultovat problémy svých rezortů. Vláda dostala důvěru Sněmovny 18. února. "Uplynulo asi 14 dní od vyslovení důvěry vládě a mě velmi potěšilo, že už mě z vlastní iniciativy navštívili čtyři ministři nové vlády," uvedl Zeman. Jména čtveřice ministrů, kteří na Hrad přišli, prezident nezveřejnil. "Velmi si vážím právě toho, že to byla jejich vlastní iniciativa," řekl. Koaliční kabinet ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL dostal důvěru Sněmovny v polovině února.

Sobotka: Zeman pomohl zlepšit obraz Česka za hranicemi

Prezident Miloš Zeman v prvním roce ve funkci přispěl podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) ke zlepšení obrazu Česka za hranicemi. Změna se týká zejména Evropské unie, ale i dalších zemí. Zeman se na unii dívá mnohem optimističtěji než jeho předchůdce Václav Klaus. Česku tím podle Sobotky prokazuje dobrou službu. "Nejenom tím, že prezident republiky vyvěsil evropskou vlajku na Pražském hradě, to byl spíše symbolický krok, ale tím, že se přihlásil k přijetí společné evropské měny, že se přihlásil k naší aktivní roli v evropské integraci, tak podle mého názoru pomáhá zlepšovat obraz ČR v zahraničí," řekl premiér. Na Hradě je Zeman od 8. března loňského roku jako první přímo zvolený prezident Česka.

Sobotka: Vývoj na Krymu podtrhuje úsilí o energetickou bezpečnost

Události na Ukrajině okolo Krymu podtrhují úsilí o posílení energetické bezpečnosti, míní premiér Bohuslav Sobotka. Na tiskové konferenci po schůzce lídrů zemí EU zdůraznil, že unie by se v případě krizí měla umět rozhodovat svobodně, bez závislosti na ruské ropě a ruském plynu. Součástí závěrů summitu je odhodlání EU pomoci Ukrajině s dodávkami energetických surovin, diverzifikací jejich zdrojů a efektivním propojením s Evropou. Už delší dobu se hovoří o možnosti zpětných dodávek plynu z Evropy přes Slovensko. Sobotka zmínil potřebu silnějšího propojení energetických sítí, tedy plynovodů, ropovodů nebo elektrické rozvodné sítě tak, aby Evropa byla energeticky bezpečná. Mohla by se tak podle předsedy vlády v případě konfliktů rozhodovat svobodně bez závislosti na ruských dodávkách. Podle Sobotky jsou omezení daná energetickou závislostí vidět například v nynějším tvrdším postupu Spojených států vůči Moskvě. Sobotka také podpořil podpis politické části asociační dohody ještě s nynějším kabinetem premiéra Arsenije Jaceňuka.

V sobotu Zeman přijme britského expremiéra Tonyho Blaira

Prezident Miloš Zeman přijme v Lánech bývalého britského premiéra Tonyho Blaira. Sobotní setkání naváže na jejich schůzku z Londýna před dvěma lety. Sdělil to mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Setkání obou politiků se uskuteční večer. Blair se nejprve zapíše do pamětní knihy lánského zámku a později se Zemanem pohovoří mezi čtyřma očima. "Připomínám, že se současný prezident setkal s Tony Blairem v době kampaně pro přímou volbu prezidenta před zahájením olympijských her v Londýně. Lánské setkání na tuto akci navazuje," dodal Ovčáček. Blair byl předsedou britské vlády od roku 1997 do roku 2007. Stál v čele labouristické strany, která se pod jeho vedením transformovala v reformovanou "New Labour".

Obama navrhl na nového velvyslance v ČR Andrewa Schapira

Americký prezident Barack Obama ve čtvrtek navrhl na funkci nového amerického velvyslance v České republice Andrewa Schapira. Oznámil to Bílý dům. Stejně jako nynější americký velvyslanec v Praze Norman Eisen má Schapiro blízko k Obamovi. Byl jeho spolužákem na Harvardově univerzitě, kde koncem 80. let vystudoval práva. Schapirova matka pochází z Prahy. Zatím není jasné, kdy se budou konat slyšení v Kongresu a kdy pak Schapiro do Prahy nastoupí. Podle vyjádření náměstkyně amerického ministra zahraničí Victorie Nulandové chce americká diplomacie tentokrát zabránit obdobné situaci v minulosti, kdy bylo místo amerického ambasadora v Praze před příjezdem Eisena dva roky neobsazené. Investigativní organizace Středisko pro veřejnou integritu (CPI) uvedla, že Schapiro získal spolu se svou manželkou Tamarou Newbergerovou pro Obamovy kampaně na 700.000 dolarů (skoro 14 milionů korun).

Německo vítá aktivnější roli Česka v EU

Německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier vítá, že nová česká vláda chce hrát aktivnější roli v Evropské unii. Řekl to na tiskové konferenci v Berlíně po setkání se svým českým protějškem Lubomírem Zaorálkem. "Těší mě, že Česko přebírá velmi aktivní roli v Evropské unii. A samozřejmě mě těší i to, že se Česko rozhodlo přistoupit k fiskálnímu paktu, přestože není členem eurozóny," řekl Steinmeier. Podle Zaorálka je společným zájmem Česka a Německa zajistit úspěch evropské integrace a společné evropské měny. Zaorálek také vyjádřil přesvědčení, že se nová česká vláda částečně přiblížila pozicím Německa. "Nemusíme mít vždy stejné názory, ale připadá mi, že základní pozice máme totožné. Zájem o úspěch evropského projektu, zájem o úspěch společné evropské měny," řekl.

Ministr Babiš navrhne vládě centrální registr účtů

V Česku by měl vzniknout centrální registr účtů kvůli potírání daňové kriminality. Bude zřízen u České národní banky (ČNB). Novinářům to řekl ministr financí Andrej Babiš (hnutí ANO) po jednání s šéfem vnitra Milanem Chovancem (ČSSD). Registr bude upravený zákonem, který chce Babiš předložit vládě na nejbližším jednání. Na konkrétních případech by také měli pracovat specialisté v týmech podobných tzv. Kobře, která působí na Slovensku. Podle Babiše při vyšetřování podvodu musejí nejprve úředníci oslovit desítky bank a na odpovědi čekat, což by měl právě centrální registr změnit. "Některé daňové podvody budou trestné už v přípravě," řekl Chovanec. Podle něj to policii například umožní nasazení operativní techniky hned na začátku závažných daňových úniků nebo podvodů. "Česká Kobra" by se měla zabývat podvody se škodou přes 150 milionů korun. Pokud se útvar osvědčí, mohlo by v něm působit až 30 lidí. Podle Babiše jsou v Česku hlavně problémy s podvody se spotřební daní a DPH.

Do konce roku 2013 vydaly úřady církvím 119 pozemků

Úřady do konce loňského roku vydaly v rámci církevních restitucí 119 pozemků a pět staveb. Nejvíce pozemků z nich vydaly Lesy ČR, celkem 81. Státní pozemkový úřad vydal 27 pozemků. Povinných osob, tedy institucí, které žádosti církví evidují, je téměř 30. Loni, tedy ještě v době, kdy církevní společnosti mohly podávat své výzvy k vydání majetku, Lesy České republiky vydaly 81 pozemků. Vydaly také tři stavby. Státní pozemkový úřad vydal 27 pozemků a jednu stavbu. Církve mají podle zákona dostat nemovitý majetek v hodnotě přibližně 75 miliard korun. Během 30 let jim stát vyplatí také 59 miliard korun za majetek, který nemůže být vydán, neboť již dnes není v majetku státu. Současně se až na nulu bude snižovat státní dotace církvím. ČSSD a ANO navrhly, aby byly finanční náhrady sníženy o 13 miliard. Církve to odmítají, neboť zákonem schválená částka je z jejich strany kompromisem vzniklým během letitých vyjednávání.

Mládek: O limitech by vláda měla rozhodnout do konce roku 2015

O případném prolomení nebo ponechání limitů těžby uhlí v severních Čechách by mohla vláda rozhodnout do konce roku 2015. Na návštěvě obcí a měst, kterých by se prolomení dotklo, to řekl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). Sám by preferoval také krajské referendum, které by bylo závazné. Ale i to podle něj bude věcí dohody vládních stran. V příštím roce by měla probíhat debata o možném prolomení limitů a poté by mohlo padnout rozhodnutí o vypsání referenda. Neustálé odkládání rozhodnutí o prolomení limitů kritizuje část obyvatel obcí, kterých by se týkalo. Domnívají se, že těžba zajistí lidem v regionu novou práci. Starosta Litvínova Milan Šťovíček ale upozornil, že ve všech průzkumech z poslední doby byla většina lidí proti bourání obcí kvůli těžbě uhlí, tedy i proti prolomení limitů. Limity těžby hnědého uhlí v severních Čechách stanovilo usnesení vlády z roku 1991. Zaručují městům a obcím, pod nimiž je uhlí, že nebudou kvůli těžbě zbourány. Zrušení limitů by postihlo především Horní Jiřetín a jeho místní část Černice poblíž dolu ČSA. Hrana těžební jámy by se dostala jen pár set metrů od okraje Litvínova.

Česko v programu EU na vzdělání nedočerpá až 1,9 mld.

V programu EU Vzdělávání pro konkurenceschopnost (OP VK) hrozí, že Česko nedočerpá až 1,9 miliardy korun. Vyplývá to z materiálu ministerstva pro místní rozvoj. Ministerstvo školství proto plánuje vypisovat nové výzvy nebo dát zelenou projektům, které dřív na dotace nedosáhly. Radek Melichar z ministerstva ale upozornil, že původně hrozilo nedočerpání až pěti miliard. V programu bylo od roku 2007 do začátku letošního února proplaceno na projektech zkvalitňujících výuku 28,6 miliardy korun, což je 52 procent určené částky. Rozhodnutí o poskytnutí dotace ale ministerstvo vydalo na projekty ve výši 50,6 miliardy, což je 92 procent celkové částky. O další peníze Česko přijde i v druhém programu spravovaném ministerstvem školství Výzkum a vývoj pro inovace. Tomu hrozí nedočerpání až 7,5 miliardy korun. Ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) chce ale z této částky zachránit 4,5 miliardy.

Výjimku z kvalifikace dostanou učitelé nad 55 let i rodilí mluvčí

Výjimku z požadavků na kvalifikaci budou mít učitelé starší 55 let s víc než 20letou praxí, rodilí mluvčí a učitelé odborných předmětů s maximálně polovičním úvazkem. Po jednání s děkany pedagogických fakult a školskými odbory to oznámil ministr školství Marcel Chládek (ČSSD). Fakulty vypíšou mimořádné studijní programy, aby si ostatní učitelé bez kvalifikace mohli začít doplňovat vzdělání ještě letos. Učitelů bez kvalifikace je 17.000 z celkem asi 130.000 pedagogů. Část jich už ale studuje či plánuje studium zahájit. Podle zákona by ale stejně ke konci roku muselo kvůli nedostatečné kvalifikaci odejít ze školství 7000 vyučujících. Výjimku dosud měli kantoři starší 60 let a ti, kteří k 1. lednu 2005 měli nejméně 15 let praxe ve škole.

Temelínští hasiči mají novou techniku pro případ havárie

Temelínští hasiči si vyzkoušeli novou techniku, kterou společnost ČEZ pořídila v souvislosti s opatřeními vyplývajícími ze zátěžových testů EU po havárii v japonské jaderné elektrárně Fukušima. Speciální bagr a nákladní automobil, bourací kladiva a další vyprošťovací prostředky, osvětlovací balóny nebo mobilní čerpadlo umožní hasičům zasáhnout i v případě rozsáhlého poškození infrastruktury uvnitř areálu, řekl mluvčí elektrárny Marek Sviták. "Při cvičení si hasiči vyzkoušeli, jak rychle jsou schopni v krizových podmínkách zajistit doplňování nafty do cisteren. Námětem cvičení bylo selhání většiny z deseti možností zajištění elektrického napájení, areál o 123 hektarech se tak ponořil do tmy. V provozu zůstaly jen záložní dieselgenerátory, které elektřinou zásobují pouze havarijní bezpečnostní systémy," uvedl Sviták.

ČSÚ: Zisk českého zemědělství loni mírně vzrostl na 16,7 miliardy

Českému zemědělství se v loňském roce dařilo, zisk odvětví meziročně vzrostl o 300 milionů korun na 16,7 miliardy Kč. Jednalo se o druhý nejlepší výsledek od roku 1998, odkdy se tento ukazatel sleduje. Údaje zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Na růstu se podílela vyšší úroda hlavních rostlinných komodit, zvýšení cen mléka i nárůst dotací.

Nemocnice dostanou kompenzaci poplatků v červenci a říjnu

Nemocnice dostanou miliardu na kompenzaci zrušených poplatků v červenci a další miliardu v říjnu. Po jednání grémia ČSSD to řekl ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. Upřesnil, že hospodaření státních nemocnic skončilo loni s miliardovou ztrátou, krajské nemocnice zaznamenaly ztrátu zhruba 1,6 miliardy. Od ledna neplatí pacienti za den pobytu v nemocnici, znamená to pro nemocnice další výpadek z příjmů kolem dvou miliard korun, právě na to půjde vládní kompenzace. Podle návrhu, který ještě bude projednávat vláda, od pololetí stoupnou platby státu za děti, důchodce či nezaměstnané. V průběhu druhého pololetí celkově by tak byly navýšeny příjmy zdravotního pojištění o dvě miliardy. Návrh podpořila Česká lékařská komora, hejtmani a také Asociace českých a moravských nemocnic (AČMN), která sdružuje menší zařízení, a Asociace nemocnic ČR sdružující velká zařízení. AČMN přitom tento týden varovala, že nemocnice nemohou čekat až do pololetí. V akutní péči přicházejí po zrušení poplatků každý měsíc o dvě procenta příjmu, v následné a dlouhodobé péči o šest až deset procent.

Charita: Kvůli lhostejnosti lidí umírají bezdomovci na ulicích

Bezdomovci někdy umírají na ulicích kvůli lhostejnosti ostatních lidí, řekla mluvčí Diecézní charity Brno Diana Tuyet-Lan Kosinová. Veřejnost má podle ní zažito, že bezdomovci jsou špinaví, opilí a agresivní. Mnohdy to ale neplatí a i lidé bez přístřeší mohou mít vážné zdravotní problémy, které nesouvisejí s alkoholem. Ze zjištění pracovníků charity vyplývá, že někdy je neochotný i zdravotnický personál. Zdravotníci se brání tím, že práce s lidmi bez přístřeší bývá obtížná právě kvůli tomu, že jsou často opilí či agresivní. Ošetří je však vždy, když je to nutné.

Ministr kultury požádá vládu o peníze na opravy muzeí

Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) požádá ve středu vládu o zajištění peněz pro program péče o národní kulturní poklad. Ten financuje opravy či novostavby sídel velkých kulturních institucí. Čerpání peněz, kterých má být v programu k dispozici celkem deset miliard, má ale skluz. Za sedm let se utratilo jen 2,5 miliardy. Ministr požádá o financování programu na příští roky, aby mohly být naplánované práce hotové do konce roku 2018. Situace je podle MK kritická vzhledem k ukončení přípravy významných akcí, probíhajícím výběrovým řízením a předpokladu zahájení stavebních prací na rekonstrukci historických budov Národního a Uměleckoprůmyslového muzea a výstavbě depozitářů Národního filmového archivu a Uměleckoprůmyslového muzea. Bez finančního krytí celkových stavebních nákladů nelze podepsat smlouvy se zhotoviteli a začít stavět, upozorňuje MK.

Ministr Herman je pro zápis Stříbrného oltáře mezi národní památky

Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) podpoří návrh na zapsání Stříbrného oltáře z baziliky Nanebevzetí Panny Marie na Starém Brně mezi národní kulturní památky. Zápis oltáře navrhlo ministerstvu kultury už před dvěma roky občanské sdružení Moravská národní obec. Projekt podporují nejen památkáři, ale také vedení Jihomoravského kraje. Na oltáři je vyobrazena Černá madona. S oltářem je spojeno mnoho legend. Nejznámější je ta, že Černá madona ochránila Brno za třicetileté války před Švédy. Oltář je dílem augsburského zlatníka Johanna Georga Herkommera. Vznikl v roce 1736 a patří k významným dokladům barokního zlatnictví a stříbrnictví ve střední Evropě. Obraz madony kdysi věnoval brněnským augustiniánům císař Karel IV.

Hlavní cenu Cinema Mundi obdržel chorvatský film Halimina cesta

Chorvatský snímek Halimina cesta získal hlavní cenu filmového festivalu Cinema Mundi, který skončil v Brně. Letošní 5. ročník festivalu navštívilo zhruba 10.000 lidí, což je stejně jako loni. Festival nabídl v devíti dnech okolo stovky filmů. Zvláštní cenu získal kambodžský Chybějící obraz. Zlatého Leona za nejlepší studentský snímek si odnesl Jiří Fabík, absolvent Baťovy univerzity ve Zlíně. Ocenění za celoživotní přínos české kinematografii získala Věra Chytilová. "Letos slaví 85 narozeniny a velmi si jí vážíme," dodal Skupa.

V kostele sv. Šimona a Judy zahraje klarinetistka Sharon Kamová

Jedním z vrcholů komorních řady 79. sezony Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK bude 11. března V kostele sv. Šimona a Judy koncert izraelského tria v čele s klarinetistkou Sharon Kamovou. Uznávaná umělkyně v Praze poprvé představí svého bratra, violistu Ori Kama, a také klavíristu Matana Porata. Jde o stálou sestavu, která má v této sezóně řadu koncertů. Kamová debutovala ve svých šestnácti letech s Izraelskou filharmonií pod taktovkou Zubina Mehty. V roce 2006, u příležitosti 250. výročí narození W. A. Mozarta provedla ve Stavovském divadle v Praze jeho klarinetový koncert.

Sport

Skikrosař Tomáš Kraus skončil druhý v závodu Světového poháru v Arose a dosáhl nejlepšího umístění v sezoně. Z vítězství se v prvním závodu po olympijských hrách v Soči radoval domácí Švýcar Alex Fiva. Ženám kralovala Norka Marte Gjefsenová, Nikol Kučerová vypadla ve čtvrtfinále.

Roman Koudelka skončil čtvrtý v závodu SP skokanů na lyžích v Trondheimu, po prvním kole nečekaně vedl. Zvítězil domácí Nor Anders Bardal.

Čtyřstovkaři Denisa Rosolová a Pavel Maslák i mílař Jakub Holuša postoupili z rozběhů na halovém mistrovství světa v Sopotech, naopak vyřazen je koulař Tomáš Staněk. Holuša prošel přímo do sobotního boje o medaile. Do finále postoupila i osmistovkařka Lenka Masná díky halovému osobnímu rekordu 2:01,25 minuty.

Rychlobruslařka Martina Sáblíková skončila na Světovém poháru v Inzellu šestá v závodu na 1500 metrů. Zvítězila Ireen Wüstová z Nizozemska.

Rychlobruslařka Karolína Erbanová obsadila na Světovém poháru v Inzellu desáté místo v závodu na 500 m a dosáhla nejlepšího výsledku v sezoně.

Českým golfistkám Kláře Spilkové a Daniele Prorokové se nevydařil turnaj Ladies European Tour (LET) v Číně a ani jedna neprošla po dvou kolech cutem. Spilková skončila se skóre +9 na 85. místě a Proroková (+19) na 106. příčce. Z Číny se Spilková přesune do marockého Agadíru, kde loni skončila osmá a v roce 2011 sedmá. Lalla Meryem Cup se uskuteční 13. až 16. března.

Nejlepší český profesionální boxer současnosti Lukáš Konečný se opět utká o titul mistra světa. Ve Washingtonu nastoupí v sobotu 19. dubna proti domácímu Peteru Quillinovi a ve hře bude pás šampiona organizace WBO ve střední váhové kategorii. Pětatřicetiletý Konečný již boxoval o pás světového šampiona třikrát v kariéře, nikdy jej ale nezískal. Český boxer má na kontě 54 utkání mezi profesionály, z nichž 50 vyhrál. Všechny čtyři porážky si připsal v titulových duelech, naposledy podlehl v říjnu 2012 Zaurbeku Bajsangurovi z Ruska. Následně se rozhodl opustit lehkou střední váhu a zamířil o kategorii výš.

Dominik Hašek bude v klubu NHL Buffalo Sabres uveden do Síně slávy. Tohoto ocenění dosáhne devětačtyřicetiletý hokejový brankář jako 42. osobnost v týmové historii. Slavnostní ceremoniál si Hašek vychutná 29. března ve First Niagara Center před utkáním s Tampou Bay. Hašek v Buffalu působil v letech 1992 až 2001 a za tu dobu šestkrát získal Vezinovu trofej pro nejlepšího brankáře NHL. V letech 1997 a 1998 si vysloužil také Hart Memorial Trophy pro nejužitečnějšího hráče, kterou získal dvakrát jako první gólman v historii.

Počasí

Bude polojasno, teploty 8 až 12 stupňů C.