Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

Štěch přirovnal dění na Krymu k Československu v roce 1938

Současné dění na Krymu a snahy jeho ruských obyvatel o spojení s Ruskem přirovnal předseda českého Senátu Milan Štěch k situaci v pohraničí Československa v roce 1938. Tehdy také část tamních obyvatel německé národnosti volala po připojení k nacistickému Německu. Připomněl i důsledky, které to nakonec mělo v podobě druhé světové války. Volání po právu na sebeurčení podle něj nesmí být nikdy nadřazeno mezinárodnímu právu, jehož součástí je nedotknutelnost suverenity a územní celistvosti. Uvedl to po setkání s předsedou černohorského parlamentu Rankem Krivokapičem, který také předsedá Parlamentnímu shromáždění Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Předseda Senátu také uvedl, že za současné situace "velmi zvažuje" uskutečnění své cesty do Moskvy v půlce března.

Zeman: Spory o jmenování profesorů jsou pěnou dní

Jádrem spolupráce hlavy státu a akademické obce má podle prezidenta Miloše Zemana být rozvoj znalostní společnosti. Vše ostatní, včetně sporů o jmenování profesorů, je pěna dní. Zeman to řekl při uvedení nového rektora Univerzity Karlovy Tomáše Zimy do úřadu. Prezident právě v Zimovi vidí záruku dobré spolupráce s akademickou obcí, při které "bychom neměli podléhat mediálním zveličením a žabomyším sporům, ale ptát se po reálné substanci této spolupráce". Tou je podle něj znalostní společnost. Zeman se ve svém vystoupení vrátil i ke sporu okolo jmenování literárního vědce Martina Putny profesorem. Prezident podle něj nemá právo hodnotit odbornou schopnost uchazečů, ale může zaujmout postoj k předpokladům typu morální integrity jednotlivých kandidátů. Důstojnost vysokoškolského profesora podle Zemana vyžaduje, aby u něho nedocházelo k "exhibicionistickým excesům". Prezident nechtěl jmenovat Putnu profesorem kvůli akademikově údajně nevhodnému chování na veřejnosti. Odborníci tehdy označovali Zemanův krok za svévolný. Zeman se poté rozhodl pravomoci jmenovat profesory vzdát. Téměř devadesát profesorů muselo pak na jmenování dlouhé měsíce čekat, než Zeman nedávno jmenovací dekrety podepsal. Předá je ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) 21. března.

ANO chce omezit vystoupení poslanců a zakázat alkohol ve Sněmovně

Klub ANO chce omezit vystoupení poslanců na plénu na dvakrát deset minut k jednomu bodu. Po jednání klubu to řekla místopředsedkyně Sněmovny Jaroslava Jermanová (ANO). Není jasné, jestli poslanci získají pro své návrhy podporu. Někteří z nich tvrdí, že zkrácením vystoupení na plénu chce ANO omezit opozici. ANO to odmítá. Hnutí zatím nemá pro své návrhy vyjednanou podporu. Jermanová uvedla, že je dosavadním přístupem některých kolegů zklamaná. V současnosti mohou poslanci mluvit na plénu bez omezení. Právo vystoupit přednostně má předseda dolní komory, šéfové klubů, stran a ministři. Každý klub si může podle dohody vzít pauzu na své jednání maximálně dvě hodiny za den. Poslanci hnutí Andreje Babiše by rádi ve Sněmovně také zakázali prodej alkoholu. Jermanová to zdůvodňuje tím, že ve většině zaměstnání konzumace alkoholu není dovolena.

Žalobci obvinili Rittiga a Nečasovou kvůli únikům z BIS

Podnikatel Ivo Rittig byl obviněn kvůli úniku informací z Bezpečnostní informační služby, napsaly s odkazem na nejmenované zdroje Lidovky.cz. V kauze byla podle serveru Novinky.cz obviněna také Jana Nečasová, dříve Nagyová. Obvinění by mohlo souviset s podezřením, že Nečasová Rittigovi předávala některé materiály tajné služby. Případ dozoruje olomoucké vrchní státní zastupitelství. Jeho šéf Ivo Ištvan informaci o obvinění nepotvrdil. Podle Novinek.cz je v kauze kolem úniku informací z BIS obviněno více lidí. Není však mezi nimi někdejší šéf Úřadu vlády Lubomír Poul, přes kterého se podle původního podezření policie mohla Nečasová i přes nedostatečnou prověrku dostat k důvěrným zprávám tajných služeb. Bývalá ředitelka kabinetu premiéra Petra Nečase je stíhána také v kauze údajného zneužití tajné služby ke sledování někdejší Nečasovy manželky Radky na podzim 2012. Figuruje také v případu z podplácení tří exposlanců ODS, kteří údajně získali pozice v podnicích se státní účastí výměnou za předem domluvené hlasování ve Sněmovně při schvalování rozpočtu. Rittig byl zase nedávno obviněn v kauze jízdenek pro pražskou městskou hromadnou dopravu.

Exposlanec ANO nedodal Sněmovně majetkové přiznání

Bývalému poslanci hnutí ANO Janu Sobotkovi zřejmě bude hrozit postih za to, že sněmovnímu mandátovému a imunitnímu výboru nedodal navzdory výzvám majetkové přiznání. Měl tak podle zákona o střetu zájmů učinit do měsíce po skončení mandátu. Výbor se obrátí na radnici v jeho bydlišti, aby zahájil přestupkové řízení. Po jednání výboru to řekla jeho předsedkyně Miroslava Němcová (ODS). Sobotka byl sice poslancem jen několik dní, dokument ale je podle Němcové povinen dodat. Za prohřešek proti zákonu o střetu zájmů mu hrozí až padesátitisícová pokuta. Sobotka nahradil loni koncem loňského listopadu Miloslava Bačiaka, který se vzdal mandátu kvůli své sporné minulosti. Stejný krok Sobotka učinil začátkem prosince potom, co se ukázalo, že před hnutím zatajil dluh. Přiznání dosud nepodali podle Němcové i dva členové bývalé úřednické vlády Jiřího Rusnoka, a to exministr zdravotnictví Martin Holcát a exministr životního prostředí Tomáš Jan Podivínský, který je nyní poslancem za KDU-ČSL. Výbor nemá ani majetkové prohlášení tehdejšího vedoucího Úřadu vlády Radka Augustina.

MŽP pošle na zateplení veřejných budov tři miliardy korun

Ministerstvo životního prostředí pošle do zateplení veřejných budov další tři miliardy korun. Chce tím snížit hrozící ztrátu peněz z fondů EU. Na 10. ročníku konference Fórum českého stavebnictví to prohlásila ministryně pro místní rozvoj (MMR) Věra Jourová. Právě její resort je koordinátorem operačních programů. Evropské peníze půjdou z Operačního programu Životní prostředí na rok 2014. Právě tento operační program je z hlediska čerpání peněz z evropských fondů nejproblematičtějším. Jen loni nevyčerpal takřka 5,3 miliardy korun. Ještě více peněz může životní prostředí ztratit letos. Jourová odhaduje, že se nestačí vyčerpat až 13 miliard korun. Nová výzva by měla očekávanou ztrátu snížit. Problémy s čerpáním však mají i další operační programy, například OP Výzkum a vývoj pro inovace či OP Podnikání a inovace. Celkem by ČR letos mohla přijít až o 24 miliard korun. Loni nedočerpala deset miliard korun, což bylo nejvíce ze zemí EU.

Vitásková: Cílem změn zákona je ovládnutí ERÚ zájmovými skupinami

Podle předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Aleny Vitáskové je cílem navrhovaných úprav energetického zákona její odstranění a ovládnutí ERÚ zájmovými skupinami. Pozměňovací návrh k novele zákona, který ve Sněmovně předložil poslanec ČSSD Milan Urban, prý ohrožuje nezávislost ERÚ a není v souladu s evropskou legislativou. Návrh byl podle Vitáskové předložen bez odborné diskuse a se snahou obejít meziresortní připomínkové řízení. Vitásková to uvedla na tiskové konferenci. Urban sdělil, že návrh na zřízení rady ERÚ považuje za naprosto standardní. Podle něj odpovídá zvyklostem v Českém telekomunikačním úřadu (ČTÚ), kde rada existuje již mnoho let. Návrh k novele energetického zákona by nově zavedl pětičlenné kolektivní vedení, kdy by radní po roce rotovali ve funkci předsedy rady.ERÚ vznikl na základě nového energetického zákona od 1. ledna 2001 vyčleněním oddělení z ministerstva průmyslu a obchodu a z ministerstva financí. Činnost zahájil 28. února 2001. Vitásková je v čele úřadu od srpna 2011.

Na prodloužení metra A jsou dokončeny hrubé stavební práce

Na stavbě prodloužení pražského metra linky A z Dejvic do Motola jsou dokončeny hrubé stavební práce. Dělníci v tunelu například pokládají poslední koleje na obratišti v budoucí stanici Petřiny. Na některých místech montují technologie nebo připravují obložení stanic. Termín dokončení samotné stavby je naplánován na letošní listopad. Nově budovaný úsek je dlouhý asi šest kilometrů. Doba jízdy z Motola na Můstek bude 15 minut. První cestující by se prodlouženým metrem měli svézt příští rok na jaře, řekl radní hlavního města pro dopravu Jiří Pařízek (TOP 09). Otevřou se čtyři nové stanice - Bořislavka, Nádraží Veleslavín, Petřiny a Nemocnice Motol. Praha by za stavbu měla zaplatit maximálně 22,5 miliardy korun. Podle Pařízka to je horní limit, v současné době se předpokládá, že by mohla být stavba o 1,5 miliardy levnější.

Stavební firmy: kvalita staveb výrazně klesá

Kvalita stavebních prací i nadále klesá. Většina stavebních společností (60 procent) působících na českém trhu totiž přiznává, že staví na takzvané "hranici bezpečné ceny". Vyplývá to ze specializované analýzy společností CEEC Research a KPMG Česká republika. Analýza zahrnuje názory více než 100 ředitelů stavebních firem. Až 14 procent z nich dokonce prozradilo, že jejich firma staví už pod hranicí bezpečné ceny. Jen každá čtvrtá firma uvádí, že se pohybuje nad touto hranicí. "Je to dlouhodobě neudržitelný problém, který povede k řetězovému krachu velkého množství stavebních firem. Až tímto způsobem dojde k redukci stavebních kapacit na trhu, půjdou ceny stavebních prací nahoru, a ti kteří přežijí, budou moci realizovat ozdravný proces svých firem," předpovídá další vývoj předseda představenstva developerské společnosti Trigema Marcel Soural. Krachy prvních stavařů se už na trhu prý projevily. "Dodávají se nekvalitní stavby, stavební firmy krachují, kvalifikovaní pracovníci odcházejí v lepším případě do jiných oborů, v tom horším na úřad práce," tvrdí obchodní ředitel společnosti PSG - International Aleš Ullmann. Stavebnictví však ani letos nečeká lehký rok, bankroty firem prý budou pokračovat. V současnosti je na trhu dokonce více firem než v roce 2008, kdy byl sektor na vrcholu.

Češi patří mezi nejspořivější v Evropě

Více než tři čtvrtiny Čechů spoří, zatímco evropský průměr činí 68 procent. Češi jsou tak za obyvateli Polska, Francie a Rakouska nejspořivější v Evropě. Vyplývá to z mezinárodního průzkumu ING, který dlouhodobě sleduje finanční chování obyvatel. Více než polovina lidí spoří kvůli vytváření finanční rezervy. Dalšími motivy jsou bydlení, dovolená a děti. Tři měsíce bez příjmů by zvládlo z úspor financovat 61 procent Čechů, celoevropský průměr je 55 procent. S výší svých úspor je ale podle průzkumu spokojeno jen 41 procent. Kvůli problémům evropské ekonomiky dále v průzkumu deklarovalo zhoršení svých financí 41 procent Evropanů. V Česku je to třetina lidí. Jen sedm procent Čechů pak uvedlo, že se jejich finanční situace zlepšila.

84. ženevský autosalon ukáže kupé Škoda i trojčata z TPCA

V Ženevě začíná 84. mezinárodní autosalon, na kterém se představí přes 100 světových a evropských premiér. Škoda Auto na nejdůležitější evropské výstavě první poloviny roku ukáže koncept svého prvního kupé VisionC. Kromě toho ukáže také novou Octavii G-Tec s pohonem na stlačený zemní plyn nebo outdoorovou Octavii Scout s pohonem všech kol. TPCA představí nová mini trojčata z Kolína. Jde o mini vozy Citroen C1, Toyota Aygo a Peugeot 108. Vyrábět se mají od května a konkurovat budou Škodě Citigo. Nová Toyota Aygo s e začne v Česku prodávat zřejmě v červnu. Tedy hned po květnovém zahájení výroby. Cenu vozu dosud zastoupení značky nestanovilo. Hyundai na výstavu chystá sportovní model PassoCorto nebo limuzínu vyšší střední třídy Genesis. Autosalon potrvá do 16. března. První dva dny jsou určené pro novináře, kterých se akreditovalo kolem 10.000. Organizátoři očekávají kolem 700.000 návštěvníků.

Jahn: Výroba aut v ČR by letos mohla být opět rekordních 1,2 milionů

Výroba osobních aut v českých automobilkách by se letos mohla zvýšit o dvě až šest procent až na 1,2 milionu a překonat tak rekord 1,195 milionu z roku 2011. V rozhovoru s ČTK to uvedl prezident Sdružení automobilového průmyslu Martin Jahn. Očekávání rekordní produkce nahrávají chystané nové modely v kolínské TPCA a také ve Škodě Auto. "Poptávka v Evropě se navíc zřejmě odrazila ode dna a za celý letošní rok se očekává růst o jedno až dvě procenta," uvedl Jahn. Negativní vliv na tuzemskou produkci by mohla mít kritická situace na Ukrajině. Stabilizace v regionu je přitom podle Jahna otázkou několika let. Na prodeje koncernu VW kam patří i Škoda v Rusku pak nepříznivě působí znehodnocení ruského rublu. Tuzemský automobilový průmysl si podle Jahna udržuje stabilní zaměstnanost v dělnických profesích, počet pracovníků ve výzkumu a vývoji se zvýšil o desetinu. Kvůli rozjezdu výroby nové generace modelů nabrala kolínská TPCA od podzimu 650 pracovníků, u dalších automobilek ale Jahn růst neočekává.

TPCA investovala do nových vozů 15 miliard Kč

Kolínská automobilka TPCA investovala do uvedení nové generace mini vozů Citroen C1, Peugeot 108 a Toyota Aygo zhruba 15 miliard korun. Z toho šest miliard přímo do vybavení továrny a zbytek převážně do vývoje. Na ženevském autosalonu, kde měla auta premiéru, to řekl mluvčí firmy Radek Kňava. Všechny tři vozy se začnou v Kolíně vyrábět v květnu a na trh mají postupně přicházet od června. K dostání budou ve tří a pětidveřovém provedení a s odklápěcí střechou. Auta jsou o dva až čtyři centimetry delší než první generace, zavazadlový prostor se zvětšil zhruba o tři desítky litrů na až 196 litrů. K dispozici budou dva benzinové motory o objemu 1,0 a 1,2 litru. Automobilka TPCA vyrábí mini vozy od roku 2005. Od té doby do loňska dodala na trh 2,33 milionu aut, z toho 765.862 vozů Aygo, 799.033 Peugeot 107 a 764.289 Citroën C1. Největším odbytištěm je Francie s podílem 19 procent, následuje Itálie a Velká Británie.

Hyundai v Evropě do tří let uvede 20 nových modelů

Jihokorejská automobilka Hyundai chce do roku 2017 v Evropě uvést 20 nových nebo inovovaných modelů. Během 36 měsíců chce tato firma zvýšit prodej na sedm milionů vozů. Uvedli to zástupci společnosti na tiskové konferenci na autosalonu v Ženevě. Vlnu nových modelů pod názvem "Product momentum 2017" zahájilo uvedení nové generace modelu i10, který se vyrábí v Turecku. Hyundai vyrábí většinu evropských modelů ve svých dvou závodech v ČR a Turecku, kde investovala přes tři miliardy eur. Na tyto závody připadá 90 procent aut prodaných v Evropě. V moravských Nošovicích vyrábí modely ix35, i30 a ix20. Loni závod vyrobil 303.460 osobních automobilů, což je o 425 více, než o rok dříve.

Škoda Electric zahájila sériovou výrobu 50 trolejbusů pro Sofii

Plzeňská Škoda Electric zahájila sériovou výrobu 50 trolejbusů pro Sofii. Tento týden vypraví do Bulharska prvních pět osmnáctimetrových nízkopodlažních kloubových vozidel typu Škoda 27 Tr. Celá dodávka v hodnotě 700 milionů korun bude ukončená v září. V Sofii slouží čtvrtým rokem 30 dvanáctimetrových škodováckých trolejbusů typu 26 Tr. Nové dodávky pro Sofii podpořil evropský operační program Regionální rozvoj 2007 až 2013. Škoda Electric uzavřela kontrakt loni v červnu po vítězství ve výběrovém řízení vyhlášeném sofijským dopravním podnikem. V tendru porazila konkurenty z Ukrajiny a Ruska. Ve druhém a třetím čtvrtletí dodá plzeňský podnik 100 vozů 26 Tr také do dalších bulharských měst - Burgasu, Varny, Staré Zagory a Plevenu. Kontrakt má hodnotu 1,2 miliardy korun.

Za vraždu spáchanou brzy po amnestii si pachatel odpyká 12 let

Za loňskou vraždu bezdomovce v Praze, kterou spáchal brzy po propuštění na amnestii, si Miloš Svozil odpyká 12 let ve vězení. Dovolání mnohokrát trestaného recidivisty odmítl Nejvyšší soud. Po amnestii vydržel Svozil na svobodě jen asi měsíc. Třicetiletého bezdomovce ze Slovenska podle rozsudku zabil v noci 3. února v přístřešku postaveném poblíž ulice Nad Pekařkou v Praze. Oba byli v době činu opilí. Slovák podle soudu začal Svozilovi vyčítat, že mu ukradl mobilní telefon, a udeřil ho pěstí. V následné rvačce Svozil zasadil nožem své oběti celkem šest ran do hrudníku. Poté odešel, mrtvolu objevil až ráno další bezdomovec, který v přístřešku přespával. U pražských soudů se Svozil hájil tím, že se pouze bránil útoku. Svozil byl v minulosti desetkrát trestaný. Před loňskou novoroční amnestií prezidenta Václava Klause jej jednou osvobodila i amnestie vyhlášená Václavem Havlem. Díky Klausově amnestii se na svobodu dostalo asi 6300 vězňů. Koncem letošního ledna policie stíhala 40 procent z nich. Při amnestii vyhlášené Václavem Havlem v roce 1990 se v Česku do dvou let vrátila do vězení zhruba polovina z propuštěných.

Zásilka 182 kg heroinu putovala z Turecka do ČR

Rekordní zásilku 182 kilogramů heroinu, kterou čeští celníci zadrželi o víkendu, vezl kamion po takzvané Balkánské trase z Turecka. Jeho řidič podle policie o drogách nevěděl a pašeráci tak pravděpodobně zneužili přepravní společnost. Zásilka heroinu ukrytá mezi nákladem s kuchyňskými potřebami směřovala do obchodní společnosti se sídlem v Praze. Droga podle dosavadních informací měla zůstat v České republice. Novinářům to řekli zástupci celní správy na tiskové konferenci v celním skladu v pražských Štěrboholích, kde byl náklad odhalen. Zásilka byla napěchovaná do 477 balíčků. Pašeráci je umístili do 53 speciálně upravených dřevěných palet, na nichž byly legálně přepravované kuchyňské potřeby. Podle vedoucího celního odboru pátrání začala prohlídka podezřelého kamionu v pátek odpoledne a skončila až v sobotu nad ránem. Podobně ukryté drogy odhalili čeští celníci naposledy v roce 1990 v Náchodě, kdy zadrželi 100 kilogramů kokainu z Kolumbie rovněž schovaného v paletách. V Česku by se 182 kilogramů heroinu dalo rozprodat nejméně za 723 milionů korun. Je to tak vůbec největší zásilka heroinu, jakou kdy celníci v České republice objevili.

NS odmítl dovolání Koženého s Vostrým v kauze Harvardských fondů

Nejvyšší soud (NS) odmítl dovolání bývalého prezidenta harvardských fondů Viktora Koženého a jeho kolegy Borise Vostrého. Definitivně tak potvrdil tresty deset a devět let vězení za podvody s cennými papíry. Uvedl to mluvčí soudu Petr Knötig. NS označil dovolání za zjevně neopodstatněné. "Pokud argumentovali tím, že vydáním daného rozsudku bylo porušeno právo na spravedlivý proces, pak tomu nelze přisvědčit," uvedl Knötig. Oba muži mají ještě možnost podat ústavní stížnost, museli by však argumentovat porušením základních práv. Škoda způsobená Harvardskému průmyslovému holdingu (HPH) přesáhla deset miliard korun. Oba pachatelé by ji měli podle pravomocného verdiktu uhradit. Kožený i Vostrý však byli souzeni jako uprchlí, žijí v zámoří. Kožený bydlí na Bahamách, Vostrý v Belize, kde získal občanství. Snahy českých úřadů o jejich vydání zatím končily bezvýsledně.

Libušín bude po požáru obnoven, pokryje to pojistka i sbírka

Chata Libušín na Pustevnách, kterou v noci na pondělí postihl velký požár, bude obnovena. Náklady pokryje zejména pojistka, muzeum společně s místními samosprávami a spolky také vyhlásilo veřejnou sbírku. Uvedl to ředitel Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm Jindřich Ondruš. Muzeum objekt spravuje. Požár způsobil podle odhadů škodu 80 milionů korun, kvůli vysoké škodě jej vyšetřují kriminalisté, příčina je neznámá. Policie nevyloučila, že objekt někdo zapálil úmyslně. Chata je národní kulturní památkou, navrhl ji architekt Dušan Jurkovič. Patřila do souboru nejznámějších beskydských secesních lidových staveb, které se staly symbolem Pusteven. Památkáři hovoří o nevyčíslitelné kulturní škodě. Požár zachvátil především pravou část budovy, kde se nacházela nejvíce umělecky hodnotná jídelna. "Dá se odhadnout, že asi 80 procent bylo zničeno," řekl Ondruš. Objekt pojmenovaný po bájné kněžně Libuši byl otevřen v roce 1899. Interiér zdobily fresky a sgrafita s motivy valašských a slovenských pověstí podle návrhů Mikoláše Alše. K unikátům patřily tři secesní lustry, příborník, skleník a hodiny.

Cranachův obraz doplnil expozici ve Šternberském paláci

Nově zrestaurovaný obraz od Lucase Cranacha staršího doplnil ve Šternberském paláci expozici děl tohoto autora ve sbírkách Národní galerie. Obraz pochází z doby kolem roku 1520, je vystavován jako oboustranný, kde na jedné straně je Žehnající Jezulátko s křížem a na druhé straně Kristus Trpitel. Jeho původ není známý, mohl být součástí diptychu či triptychu a sloužil patrně k soukromému uctívání. Dílo bylo dlouho v depozitáři, jeho stav neumožňoval vystavení. Teprve nedávno byl restaurován a premiéru měl v Ostravském muzeu, kde byl v únoru součástí výstavy Albrecht Dürer a jeho současníci. V Praze bude obraz vystaven v těsné blízkosti Dürerovy Růžencové slavnosti z roku 1506, jednoho z nejcennějších děl v českých sbírkách. Ve sbírce NG je soubor asi 20 deskových obrazů, které lze spojit s činností Lucase Cranacha staršího a jeho dílny.

Mezzosopranistka Vivica Genauxová vystoupí v Rudolfinu

Koncertní cyklus Collegia 1704 a České filharmonie s názvem Hvězdy barokní opery pokračuje 18. března v pražském Rudolfinu koncertem Il divino Boemo, na kterém zazní hudba Myslivečka, Glucka a jejich italských současníků. Jako sólistka vystoupí americká mezzosopranistka Vivica Genauxová za doprovodu barokního orchestru Collegium 1704. V předvečer mimořádného koncertu, od 17. do 18. března, se v Praze koná mezinárodní konference Il Boemo - Josef Mysliveček za účasti muzikologů z celého světa.

Technik uspěl v Kanadě se stížností na uznání diplomu z ČSSR

Absolvent dvou technických vysokých škol z bývalého Československa se v Kanadě po dlouhých letech dočkal uznání svých titulů. Komise pro lidská práva kanadské provincie Alberta uznala stížnost inženýra chemie Ladislava Mihalyho, jemuž odmítla místní profesní asociace akceptovat čtyři desetiletí staré tituly z univerzit v Praze a Bratislavě. Podle rozhodnutí komise, proti němuž se kanadští inženýři odvolali, nemusí rodák ze Slovenska skládat v Kanadě nové zkoušky. Podle kanadského listu Edmonton Journal požádal Mihaly Asociaci profesionálních techniků a geodetů Alberty (APEGA) o akreditaci v roce 1999. Dozvěděl se však, že jeho tituly z pražské a bratislavské technické univerzity asociace neuznává a musí složit nové zkoušky. To odmítl a před více než deseti lety se obrátil na komisi pro lidská práva s tím, že obyvatelé zemí EU nemusí podobné testy absolvovat. Mihaly bez ohledu na verdikt bude muset absolvovat zkoušky z kanadského práva a etiky, u kterých již třikrát neuspěl.

Ve Vysokých Tatrách se vážně zranil český horolezec

Český horolezec po pádu ze skalní stěny ve Vysokých Tatrách utrpěl vážná zranění dolních končetin, z místa neštěstí ho musel přepravit vrtulník. Televize Markíza, která o nedělním neštěstí informovala, uvedla, že zásah záchranářů byl mimořádně nebezpečný, neboť helikoptéra se pohybovala v těsné blízkosti masivu. Neštěstí se odehrálo na Javorovém štítu. Vrtulník Čecha s otevřenou zlomeninou nohy vyzvednul pomocí navijáku, posádka však předtím musela lano nastavit, neboť původní délka byla nedostatečná. Vrtulník při této operaci manévroval v těsné blízkosti hory, což by v případě nevhodných povětrnostních podmínek bylo nemožné.

Sport

Česká fotbalová reprezentace ve středu vstoupí do nové éry. Kouče Pavla Vrbu čeká v přípravném utkání v Praze proti Norsku premiéra na lavičce národního týmu. Pro pohodu a klid do další práce by pro něj bylo ideální, kdyby v Edenu odstartoval misi vítězstvím. Pro český celek je v úvodním letošním zápase motivací i nezdar v posledním vzájemném duelu před třemi lety v Oslu, v němž utrpěl prohru 0:3.

Brankář Petr Čech byl posedmé v kariéře a pošesté za sebou vyhlášen českým Fotbalistou roku. Za rekordmanem ankety se umístili Tomáš Rosický a Vladimír Darida. Mezi trenéry počtvrté za sebou triumfoval Pavel Vrba, osobností ligy se znovu stal Pavel Horváth z Plzně a talentem roku byl zvolen Matěj Vydra z West Bromwiche. Do Síně slávy vstoupil bývalý reprezentační trenér Karel Brückner.

Kapitán české fotbalové reprezentace Tomáš Rosický definitivně zůstává v Arsenalu. Londýnský klub oznámil podpis nové smlouvy, její délku však nezveřejnil. Podle informací isport.cz by kontrakt měl být dvouletý.

Fotbalisté Mladé Boleslavi v dohrávce 18. ligového kola zvítězili nad Slováckem 2:0 a domácí premiéra jejich trenéra Karla Jarolíma tak skončila úspěšně. Středočeši se v tabulce posunuli na čtvrté místo a navázali na loňskou stoprocentní bilanci se Slováckem, které v minulém kalendářním roce porazili ve všech šesti vzájemných zápasech.

Krasobruslař Tomáš Verner se přece jen představí na březnovém mistrovství světa v Japonsku. Sedmadvacetiletý český reprezentant původně plánoval, že po olympijských hrách v Soči ukončí aktivní kariéru, nakonec si ale svůj záměr rozmyslel a absolvuje ještě jeden velký závod.

Necelé dva dny po finálové bitvě v Dubaji se tenista Tomáš Berdych představil na exhibici v Hongkongu proti Lleytonu Hewittovi z Austrálie a bývalé světové jedničce podlehl 4:6 a 5:7. V rámci Světového dnu tenisu hráli Berdych s Hewittem na novém hongkongském velodromu. Berdych v novém vydání žebříčku obsadil pátou příčku. To je jeho dosavadní maximum. kterého dosáhl loni. Petra Kvitová zůstala devátá.

Počasí

Oblačno až zataženo, nejvyšší teploty 9 až 13 °C, v 1000 m na horách kolem 4 °C.