Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

Sobotka: ČR nemůže kvůli Ukrajině zastavit obchod s Ruskem ani dostavbu Temelína

Česká republika navzdory dění na Ukrajině nemůže podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) zastavit své obchodní vztahy s Ruskem. Předseda vlády tak reagoval na výroky ministrů obrany a pro legislativu a lidská práva Martina Stropnického (ANO) a Jiřího Dienstbiera (ČSSD), kteří si po vojenském obsazení ukrajinského Krymu nedovedou představit, že by se vítězem tendru na dostavbu jaderné elektrárny Temelín stala firma s ruskou účastí. Sobotka uvedl, že není možné, abychom spálili všechny mosty s Ruskem. "To by byl velmi neprozřetelný krok a domnívám se, že nikdo od nás takovýto krok neočekává," řekl Sobotka na tiskové konferenci v Bohumíně na Karvinsku. Zároveň připomněl, že zásah vlády do tendru by byl komplikovaný, protože firma ČEZ, vlastník temelínské elektrárny, není plně ovládána státem. Podle premiéra je tendr na dostavbu Temelína transparentním výběrovým řízením podle pravidel. Premiér upozornil, že tendr neorganizuje vláda ČR, nýbrž společnost ČEZ, kde stát drží 70 procent akcií. Česko by podle něj mělo jít cestou diplomatického řešení, nikoliv volit obchodní sankce, které by negativně zasáhly nejen obyčejné Rusy či Ukrajince, ale i Čechy. Ministr obrany Stropnický prohlásil, že si dovede "dost těžko představit", že by ruské firmy dostavěly jadernou elektrárnu Temelín. Rusko podle něj na Krymu flagrantně porušilo mezinárodní právo a přesunulo se ze skupiny předvídatelných demokratických států. Prezident Miloš Zeman ruskou vojenskou intervenci na Krymu v souvislosti s Temelínem nezmínil. "Mohu jenom zopakovat svůj předchozí názor, že současný tendr by měl být bez vítěze ukončen a do toho nového tendru by se mohla přihlásit například francouzská Areva nebo případný jihokorejský investor," tlumočil Zemanův názor hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

Státní správa hmotných rezerv má zásoby ropy na 94 dnů

Státní správa hmotných rezerv (SSHR) má nyní zásoby ropy a ropných produktů na 94 dnů. Ze zákona to má být 90 dnů. V reakci na aktuální situaci na Ukrajině to sdělila mluvčí SSHR Karin Mikolajková. Kvůli situaci na Krymu v neděli jednalo vedení Bezpečnostní rady státu a SSHR vytvořila meziresortní pracovní skupinu. Ta bude každodenně provádět monitoring dodávek ropy do ČR a vyhodnocovat aktuální stav zásob. Premiér Bohuslav Sobotka v neděli po jednání předsednictva rady státu uvedl, že ropa by mohla proudit i ropovody IKL a TAL v případě, že by dodávky ropovodem Družba zcela ustaly. Mluvčí SSHR uvedla, že podle údajů ministerstva průmyslu a obchodu jsou zásoby plynu v podzemních zásobnících na území ČR na dobu přibližně 35 dnů. A to i v případě výpadku hlavní plynárenské infrastruktury, kterou vstupuje na území ČR ruský plyn tranzitovaný přes Ukrajinu. Ostatní infrastruktura stačí bezproblémově pokrýt domácí trh s plynem, dodala Mikolajková.

Analytici: Benzin v Česku kvůli Krymu podraží v polovině března

Ceny pohonných hmot v Česku kvůli konfliktu na Krymu stoupnou zhruba v polovině března. Důvodem ale budou především vyšší ceny ropy na světových trzích, shodli se analytici, které oslovila ČTK. Zvyšující se napětí mezi Ruskem a Ukrajinou se od rána do rostoucích cen ropy promítá, uvedl analytik Akcenty Miroslav Novák. Benzin a nafta by podle něj mohly za dva týdny zdražit o korunu za litr. Analytik Patria Finance Tomáš Vlk poznamenal, že pohonné hmoty v ČR zatím nezdražují, naopak. Přestože ceny v Rotterdamu rostou už několikátý týden, u domácích čerpacích stanic ceny mírně klesly. Natural 95 se podle posledních dat společnosti CCS prodával v průměru za 36 Kč/l a nafta za 36,13 Kč/l. Tento pohyb šel podle Vlka na úkor dalšího stlačení marží. Analytik Colossea Vít Jedlička ale uvedl, že ropa Brent v reakci na vývoj ukrajinské krize zdražila přes víkend o 2,5 dolaru na barel. Pokud by tento cenový nárůst přetrvával, mohlo by to znamenat zdražení pohonných hmot až o 50 haléřů na litr. Cena severomořské ropy Brent se vyšplhala až na 111,24 dolaru za barel, tedy na nejvyšší úroveň od začátku letošního roku. Cena americké lehké ropy Brent vystoupila na 104,65 dolaru, nejvýše od loňského září.

Konflikt na Krymu se již dotýká i českých firem na Ukrajině

Konflikt na Krymu již pociťují i české podniky, které podnikají na Ukrajině. Automobilka Škoda Auto snižuje objem výroby vozů v zemi, negativní dopad do vývoje obratu na tamním trhu registruje i společnost Hamé. Z Mladé Boleslavi se do závodu v ukrajinském Solomonovu dovážejí sady dílů, ze kterých se tam montují auta značky Škoda pro ukrajinský trh. Podle mluvčího automobilky Tomáše Kubíka má ale situace na Ukrajině negativní dopady na celou místní ekonomiku. Kvůli poklesu poptávky se snižuje výroba aut. Díly a příslušenství automobilů Škoda tvořily v roce 2012 asi 11 procent českého vývozu na Ukrajinu. Negativní dopad současné situace do obratu na ukrajinském trhu vidí i generální ředitel Hamé Martin Štrupl. Firma má na Ukrajině dceřinou společnost. Dopady pocítily i další firmy, například Bioveta z Ivanovic na Hané, která vyrábí veterinární přípravky, nebo společnost Grund, která dodává na Ukrajinu koupelnové doplňky. Ta už výrobu zboží určeného pro Ukrajinu zastavila. Český vývoz na Ukrajinu dosáhl v roce 2012 hodnoty 33,5 mld. Kč. Ukrajina se tak zařadila z pohledu vývozu na 17. místo. Saldo obchodní bilance dosáhlo kladné výše 11,3 mld. Kč.

ČEB nebude zatím poskytovat nové úvěry na projekty na Ukrajině

Česká exportní banka nebude kvůli současné krizi na Ukrajině financovat nové projekty v této zemi. Zároveň banka nebude navyšovat úvěrové limity na existující projekty tuzemských firem na Ukrajině. Uvedla to mluvčí banky Věra Dušková. Nedávno k podobnému kroku přistoupila EGAP. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) jedná s ukrajinskou stranou o ochraně ekonomických zájmů českých firem a subjektů na Ukrajině a uvažuje o případné pomoci. Sdělil to Filip Matys z tiskového oddělení MPO. Podle Matyse stále fungují česká zastoupení na Ukrajině včetně zahraniční kanceláře v Kyjevě, na kterou se mohou čeští exportéři obracet. Tuzemští exportéři se zatím na MPO s žádostí o pomoc neobrátili. "Námi oslovené české společnosti podnikající na Ukrajině zatím reagují zdrženlivě, je příliš brzy na to dělat závěry," dodal Matys.

Premiér Sobotka: Vláda chce zavést slevu na sociálním pojištění

Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka řekl na tiskové konferenci v Ostravě, že v Moravskoslezském kraji by se měl pilotně zkoušet projekt snížení sociálního pojištění. Měl by pomoci při zaměstnávání některých kategorií nezaměstnaných, týkal by se například lidí ve věku nad 50 let. Programy už připravuje vláda. Moravskoslezský kraj patří k regionům s nejvyšší nezaměstnaností v zemi. Práci tam nemá přes 90.000 lidí a podíl nezaměstnaných na konci ledna dosáhl 10,9 procenta. Téměř 40 procent nezaměstnaných tvoří lidé nad 50 let. Podle Sobotky by konkrétně zaměřené programy mohly těmto lidem pomoci více než například zavedení předčasných penzí. Vláda je podle něj připravena pustit se do určitého snížení sociálního pojištění pro některé kategorie, kromě lidí ve věku nad 50 let by šlo například o dlouhodobě nezaměstnané absolventy nebo matky po rodičovské dovolené.

Vláda: V plánu je sociální bydlení od r. 2017 či růst životního minima

V Česku by mohlo od roku 2017 začít fungovat sociální bydlení. Zákon, který ho upraví, by měl totiž podle chystaného plánu vlády platit od konce roku 2016. Nová opatření na podporu rodin by se měla zavést od pololetí 2016. Do konce příštího roku má resort práce navrhnout také podobu zákona o náhradním výživném. Za neplatiče by ho poskytoval stát, od dlužníků by ho pak vymáhal. Důchody by se od příštího roku měly znovu začít zvyšovat rychleji. Upravit se má životní minimum a případně také platy státních zaměstnanců. Každoročně by měla růst i minimální mzda. Od poloviny roku 2016 by se mohly dočkat odškodnění také protiprávně sterilizované ženy. Vyplývá to z návrhu legislativního plánu vlády. Přestože její šéf Jiří Dienstbier už dřív mluvil i o novele zákona o registrovaném partnerství, která by partnerům a partnerkám umožnila adoptovat potomka svého protějšku, norma v seznamu chybí. Vláda, v níž zasedají lidovci, se ji tedy zřejmě předložit nechystá. Změnu zákona by tak nejspíš navrhovali poslanci.

Prezident Zeman se zúčastní inaugurace rektora UK Zimy do funkce

Prezident Miloš Zeman se v úterý v pražském Karolinu zúčastní inaugurace nového rektora Univerzity Karlovy Tomáše Zimy. Hlavu státu na slavnostní akt pozvalo vedení vysoké školy. Zima se Zemanem na konci února diskutoval o dalším postupu ohledně jmenování nových profesorů. Zeman akt blokoval kvůli předchozímu sporu o jmenování literárního vědce Martina Putny. Krátce po setkání se Zimou ale jmenovací dekrety nositelům nejvyššího akademického titulu podepsal. Důsledkem kauzy okolo nejmenování Putny profesorem se vyhrotily vztahy Hradu a akademické obce. Noví profesoři převezmou své dekrety 21. března od ministra školství Marcela Chládka.

Ministr obrany podpoří zrušení vojenského újezdu Brdy

Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) je pro rušení vojenského újezdu Brdy, které připravují ministerstva obrany, vnitra a životního prostředí už 2,5 roku. Zákon o vojenských újezdech chce obhájit v prvním čtení na březnové schůzi Sněmovny. Návrh příští týden předloží spolu s náčelníkem generálního štábu poslancům sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost. Ministr v pondělí vojenský újezd v Brdech navštívil a jednal tam se zástupci obcí a vedení Plzeňského a Středočeského kraje. Plzeňský kraj podporuje návrh ministerstev, tedy rozdělení katastrů mezi obce obou krajů a návrat k historickým hranicím krajů i obcí před vznikem vojenského prostoru. Středočeský kraj chce naopak újezd zachovat a o jeho transformaci dále jednat.

Lidovci chtějí v europarlamentu prosadit lepší podmínky rodin

Kandidáti KDU-ČSL do evropských voleb chtějí v Evropském parlamentu prosazovat podporu rodin, snížení či odstranění DPH u výrobků pro děti, kvalitnější potraviny a lepší zaměstnávání českých občanů v unii. Při zahájení předvolební kampaně to v Praze řekl lídr lidovecké kandidátky Pavel Svoboda. Na úvod kampaně převzal žlutý štafetový kolík od dosavadní lidovecké europoslankyně Zuzany Roithové. Ta patřila mezi nejaktivnější české poslance Evropského parlamentu. Dvojka lidovecké kandidátky Michaela Šojdrová se v unii zaměří na podporu výměnných programů pro studenty vysokých škol. Chce také daňová zvýhodnění pro podniky, kde pracují lidé nejvíce ohrožení nezaměstnaností. Třetím v pořadí na kandidátce je Tomáš Zdechovský. Podle něj chce KDU-ČSL v eurovolbách získat alespoň tři mandáty. Dosud měla dva - kromě Roithové ještě Jana Březinu. Podle předsedy KDU-ČSL Pavla Bělobrádka neexistuje něco jako zlý Brusel, pouze neschopnost českých politiků v sídle unie něco vyjednat.

Správní radu Všeobecné zdravotní pojišťovny povede Jiří Běhounek

Novým předsedou správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) byl jednomyslně zvolen její dosavadní místopředseda, hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek (ČSSD). Běhounek to po jednání rady oznámil novinářům. Části jednání správní rady se zúčastnil ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD). Podle něho je nová správní rada dělná. Jednomyslné zvolení potvrzuje podle ministra silný mandát nového předsedy. Základním cílem VZP v letošním roce je podle něj vyrovnané hospodaření. Jako druhý cíl vidí ministr to, aby se VZP dařilo férově financovat zdravotní péči i smluvní partnery. VZP by měla také lépe komunikovat s poskytovateli péče. V třicetičlenné správní radě je dvacet členů nových. Mezi nimi jsou nyní například exministři zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) a Zuzana Roithová (KDU-ČSL) a noví ministerští náměstci Josef Vymazal, Tom Philipp a Lenka Teska Arnoštová. Do třicetičlenné správní rady volí 20 zástupců Sněmovna a deset jmenuje ministr zdravotnictví.

Přebytek státního rozpočtu v únoru stoupl na 50 miliard korun

Přebytek státního rozpočtu ke konci února stoupl na 50 miliard korun z lednových 45 miliard korun. Jde o nejlepší únorový výsledek nejméně od roku 2000. Informovalo o tom ministerstvo financí. Loni v únoru skončil rozpočet s přebytkem 5,6 miliardy korun. Na celý letošní rok je schválen rozpočet se schodkem 112 miliard korun. Celkové příjmy rozpočtu stouply meziročně o 35 miliard na 231,6 miliardy korun. Za růstem stály především peníze z EU (skoro 11 miliard korun) a také 8,5 miliardy korun z loňské listopadové aukce kmitočtů pro rychlé mobilní sítě. Výdaje státního rozpočtu meziročně klesly o 9,5 miliardy na 181,6 miliardy korun. Na sociálních dávkách stát vyplatil 75,3 miliardy, meziročně o 0,2 miliardy více.

Práce na opravě D1 mezi Lhotkou a V. Bíteší byly obnoveny

V pondělí byly obnoveny práce na opravě dálnice D1 mezi Lhotkou a Velkou Bíteší. Právě v tomto úseku eviduje Ředitelství silnic a dálnic největší skluz proti stanovenému harmonogramu, který dosahuje stovek pracovních dní. Kvůli problémům s nestabilním podložím loni stavební společnost OHL SŽ stavbu několikrát přerušila a požadovala více peněz na pokrytí neočekávaných víceprací. Toho nakonec dosáhla v říjnu, kdy jí ředitelství silnic rozpočet zvýšilo o deset milionů korun. Od dubna by měl být podle plánu ministerstva dopravy provoz v rekonstruovaných úsecích převeden do jedné poloviny dálnice. Ve druhém jízdním pásu bude vybourán povrch a začne se pokládat nová vozovka. Díky dřívějšímu provizornímu rozšíření dálnice bude provoz stále veden ve dvou pruzích v obou směrech. Pokládka povrchu ale pravděpodobně nezačne na všech úsecích zároveň. Dálnice je zhruba deset let za svojí životností. Oprava mezi Mirošovicemi na 21. kilometru a Kývalkou na 182. kilometru by podle odhadů ministerstva měla stát asi 14 miliard korun. Na opravované i nově stavěné úseky se počítá s využitím peněz z EU.

Ve Zlíně začal soud s hlavními aktéry metanolové kauzy

Krajský soud ve Zlíně začal projednávat hlavní, takzvanou zlínskou větev metanolové kauzy. Státní zástupce obžaloval 31 lidí, hlavní líčení se však týká jen deseti z nich. Na lavici obžalovaných ve Zlíně usedli i údajný hlavní míchač otráveného alkoholu, Slovák Rudolf Fian s bydlištěm na Karvinsku, jeho komplic, majitel firmy na výrobu autokosmetiky Carlogic z Řitky u Prahy Tomáš Křepela, a údajný hlavní distributor, dělník Jiří Vacula ze Zlínska. Mužům hrozí za úmyslné obecné ohrožení 12 až 20 let i výjimečný trest včetně doživotí. Podle obžaloby Křepela opatřil na přelomu srpna a září 2012 pět tisíc litrů metylalkoholu i prostory v Opavě a pomohl Fianovi, který byl obchodním zástupcem Carlogic, namíchat směs o objemu 10.000 litrů tvořenou z poloviny metanolem a z druhé půlky etanolem. Celou ji předali Vaculovi, o němž věděli, že obchoduje s alkoholickými nápoji. Podle státního zástupce Romana Kafky mohla tato směs zabít až 158.000 lidí. Metanolová aféra začala 3. září 2012 a vyžádala si pět desítek obětí. Obžaloba postihuje jen období do konce roku 2012. Hlavním aktérům tak klade za vinu 38 mrtvých a dalších 79 intoxikovaných včetně lidí s trvale poškozeným zdravím.

Policie testuje alkohol zajištěný kvůli metanovu na Žďársku

Policisté ve Žďáru nad Sázavou začali testovat všechen alkohol zajištěný v případě otravy osmapadesátiletého muže ze Žďárska. Využívají při tom dva mobilní spektrometry na testování alkoholu, které umožňují kontrolu bez otevření lahve. Oznámila to krajská policejní mluvčí Dana Čírtková. Jeden přístroj patří specialistům z Kriminalistického ústavu Praha a druhý kriminalistům z odboru kriminalistické techniky a expertiz Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje. Během pondělí oba přístroje testovaly alkohol, který policii zajistila při domovních prohlídkách a prohlídkách nebytových prostor. V neděli 23. února odpoledne byl v Novém Městě na Moravě hospitalizován muž ve velmi vážném zdravotním stavu, u něhož se projevovaly příznaky otravy methylalkoholem. Provedená vyšetření potvrdila, že muž vypil alkohol s vysokým obsahem metanolu. V pátek večer krátce po 19:00 v nemocnici zemřel. Při vyšetřování případu policie zadržela sedmatřicetiletého muže ze Žďárska. Našla u něj více podezřelého alkoholu. Muž je obviněn pro podezření ze spáchání trestného činu ohrožování zdraví závadnými potravinami. Je stíhán vazebně. Hrozí mu až osm let vězení.

Soud s Krejčířovou manželkou Kateřinou odročili na 20. března

Soud v jihoafrické metropoli Pretorii odročil stání s manželkou vězněného českého podnikatele Radovana Krejčíře na 20. března. Krejčířová je vyšetřovaná kvůli držení kradeného auta před soudem pro hospodářskou kriminalitu. Krejčířová se k soudu dostavila se synem Denisem. Obhajoba tvrdí, že rodina už policii předala vysvětlení, proč bylo auto nalezeno v rodinném objektu. Sám Krejčíř byl v Jihoafrické republice zatčen loni v listopadu a s pěti údajnými komplici čelí obviněním z pokusu o vraždu a z únosu. Tisk v Jihoafrické republice Krejčíře spojuje s řadou dalších zločinů, včetně asi desítky vražd.

Celníci zadrželi rekordní zásilku heroinu asi za tři čtvrtě miliardy korun

Čeští celníci o víkendu zadrželi v Praze zásilku 182 kilogramů heroinu v hodnotě téměř tři čtvrtě miliardy korun. Je to vůbec největší zásilka této drogy, jakou kdy celníci v České republice objevili. ČTK to oznámil mluvčí Generálního ředitelství cel Jiří Barták. Zásilka podle něho zřejmě nebyla určena pro český trh. Podobně velkou zásilku heroinu se v Česku podařilo zdržet naposledy v dubnu roku 1998. Při této doposud největší a nejúspěšnější protidrogové operaci s názvem Kanál zajistili policisté 120 kilogramů drogy v hodnotě téměř 290 milionů korun. Ještě více heroinu než o minulém víkendu se podařilo českým celníkům objevit v roce 1993 v nákladním automobilu s britskou poznávací značkou a tureckým řidičem. Šlo však o společnou akci s německou policií na bavorsko-českých hranicích. Heroinu se tehdy našlo téměř 300 kilogramů.

Na Pustevnách hořela národní kulturní památka chata Libušín

Na Pustevnách v Beskydech v noci hořela chata Libušín navržená architektem Dušanem Jurkovičem. Objekt je národní kulturní památkou, sloužil jako restaurace. Škoda se odhaduje až na 80 milionů korun, řekla krajská policejní mluvčí Jana Macalíková. Případ kvůli vysoké škodě převzali krajští kriminalisté. Policie nevylučuje, že objekt někdo zapálil úmyslně. Předběžně požár kvalifikuje jako obecné ohrožení. Požár byl nahlášen 20 minut po půlnoci. Hasiči ho dostali pod kontrolu před třetí hodinou ranní. Na místě zasahovalo přes 70 hasičů, byl vyhlášen třetí stupeň požárního poplachu. Požár zachvátil především pravou část budovy, nejvíce umělecky hodnotnou jídelnu, řekl ředitel Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm Jindřich Ondruš. Muzeum objekt od roku 1995 spravuje. Bude se snažit objekt obnovit. Chata patřila do souboru nejznámějších beskydských secesních lidových staveb, které se staly symbolem Pusteven. Památkáři hovoří o nevyčíslitelné kulturní škodě. Zničení chaty je podle ředitele o to bolestnější, že se připravuje evropská trasa mapující Jurkovičova díla. Architekt se ve Zlínském kraji výrazně podepsal také na podobě Luhačovic na Zlínsku. Jednu z tamních Jurkovičových staveb, Slováckou búdu, zničily plameny v roce 2002. Podle hasičů někdo požár založil úmyslně. Viníka se ale najít nepodařilo. Jednou z prověřovaných variant byl pojistný podvod.

Oscara za dokument má snímek o pražské rodačce Alici Herzové Sommerové

Oscara za nejlepší krátkometrážní dokument dostal v noci na pondělí film o pražské rodačce, klavíristce Alici Herzové Sommerové, která byla nejstarším známým člověkem, jenž přežil holokaust. Ocenění snímku The Lady in Number 6: Music Saved My Life (Dáma z čísla šest: Hudba mi zachránila život) se jeho hlavní hrdinka však nedožila. Zemřela týden před přádávání prestižních filmových cen ve věku 110 let. Tvůrci dokumentu v emotivní děkovné řeči proto pozlacenou sošku věnovali právě Herzové Sommerové. "Naučila nás všechny ve štábu, abychom se na věci kolem sebe dívali optimističtěji," prohlásil režisér Malcolm Clarke. Alice Herzová se narodila v roce 1903 do umělecky založené rodiny, mezi jejíž přátele patřili například spisovatelé Franz Kafka či Max Brod. Před druhou světovou válkou se stala mezinárodně uznávanou pianistkou, v roce 1943 byla s manželem a synem transportována do ghetta v Terezíně, kde odehrála spoluvězňům na 150 koncertů. Po válce se vrátila do Prahy. Jelikož nikdo z jejích blízkých vyjma syna nepřežil, odjela do Izraele, kde pedagogickou činností přispěla k zachování hudebního odkazu česko-židovských hudebních skladatelů. V roce 1986 se odstěhovala za synem do Londýna, kde až do své smrti žila a několik hodin denně hrála na klavír.

Architektka Eva Jiřičná oslaví 75. narozeniny

Před 75 lety, 3. března 1939, se narodila přední česká architektka Eva Jiřičná. Ve světě se proslavila zejména návrhy interiérů londýnských a newyorských módních obchodů a butiků. V Česku patří mezi její nejznámější realizace oranžerie v zahradách Pražského hradu, kongresové centrum ve Zlíně či pražský Hotel Josef. Zlínská rodačka Eva Jiřičná vystudovala architekturu na pražské technice a dále u Jaroslava Fragnera na AVU. Po studiu jí byla nabídnuta stáž v Anglii, kam také počátkem srpna 1968 odjela. Domů už se ale z rozhodnutí československých úřadů vrátit nesměla. Prvních deset let strávených v Británii pracovala Jiřičná v ateliéru, který připravoval projekt přístaviště v Brightonu. V roce 1984 si pak v Londýně založila vlastní ateliér - Eva Jiricna Architects (EJA). Její specialitou jsou zejména křehká schodiště ze skla a oceli, zavěšená na tenkých lanech.

Před 20 lety zemřela legenda českého protestsongu Karel Kryl

Před 20 lety, 3. března 1994, zemřel známý český hudebník Karel Kryl. Jeho písně, k nimž si sám skládal hudbu a texty, oscilovaly od něžné romance až po hořké protestsongy. Některé z nich, zejména legendární skladba Bratříčku, zavírej vrátka, se staly jedním ze symbolů přelomových let 1968 a 1989 v Československu. Kryla přitahovala hudba už od mládí. Vystupovat začal v polovině 60. let na malých scénách, od roku 1966 nahrával v rozhlase, později spolupracoval s divadlem Semafor. První a nadlouho poslední česká deska Bratříčku, zavírej vrátka vyšla Krylovi v roce 1969. Jen pár týdnů poté zpěvák emigroval do Německa. Do Československa se vrátil až po listopadu 1989, odehrál triumfální koncerty a poprvé mu také ve vlasti vyšly všechny jeho desky. Nové poměry ho nicméně nenaplňovaly uspokojením a své rozčarování nad politickým vývojem, a také rozdělením republiky, dával veřejně najevo. Až do své předčasné smrti se Karel Kryl pohyboval mezi Čechami a Mnichovem, kde v dobách emigrace našel druhý domov. Smrt jej zastihla právě v bavorské metropoli, pohřben je ale na břevnovském hřbitově v Praze.

V Praze začíná festival filmů o lidských právech Jeden svět

V Praze začíná festival filmů o lidských právech Jeden svět. Za jeho hlavní téma letos pořadatelé zvolili práci. Podle organizátorů je práce velké téma, které se týká vlastně všech. Řeší ho ti, kdo v ní tráví příliš času a ztrácejí kvůli ní soukromí, kdo ji hledají či se bojí její ztráty. Filmy diváky zavedou za zaměstnanci v Evropě i Asii. Tvůrci točí o vyhoření, nezaměstnanosti, chudobě, migraci i dětské práci. Přehlídka přináší ale také aktuální dokumenty, a to třeba o nedávno skončené olympiádě v Soči. V metropoli festival potrvá do 12. března, poté se přesune do dalších 33 měst. V hlavní soutěži se představí 12 dokumentů z celého světa. Další sekce se zaměřují na rodiny v ohrožení, moc médií či cesty ke svobodě. Festival slavnostně zahájí v kině Lucerna film Horníci pod palbou, o událostech ze srpna 2012, kdy několikadenní protest horníků v jihoafrickém dole Marikana ukončil krvavý zásah policie. Během zahájení festivalu bude udělena i cena Homo Homini, které předává společnost Člověk v tísni. Letos ocenění za podíl při ochraně lidských práv dostane pětatřicetiletá dagestánská právnička Sapijat Magomedovová.

Hlavní expozice na Helfštýně bude letos patřit italskému umělci

Tvorbě italského sochaře Maria Converia věnuje středověký hrad Helfštýn na Přerovsku svou letošní ústřední expozici. S akty a zvířecími figurami od tohoto jednasedmdesátiletého autora se budou moci návštěvníci hradu potkávat od konce dubna do konce srpna. Converio se zabývá tepáním ocelových plechů a Helfštýn zná ze svých návštěv kovářských setkání Hefaiston. ČTK to řekl kastelán Jan Lauro. Podle něj je autor kovářem, který má blíže k sochařství.

Sport

Necelé dva dny po finálové bitvě v Dubaji se tenista Tomáš Berdych představil na exhibici v Hongkongu proti Lleytonu Hewittovi z Austrálie a bývalé světové jedničce podlehl 4:6 a 5:7. V rámci Světového dnu tenisu hráli Berdych s Hewittem na novém hongkongském velodromu. Berdych v novém vydání žebříčku obsadil pátou příčku. To je jeho dosavadní maximum. kterého dosáhl loni. Petra Kvitová zůstala devátá.

Vedení fotbalové Slavie nečekaně odvolalo od A-týmu kouče Miroslava Koubka i asistenty. Novým trenérem mužstva se stane Nizozemec Alex Pastoor. Klub to oznámil na svém webu. Koubek trénoval Slavii od září, kdy na lavičce nahradil Michala Petrouše.

Kouč české fotbalové reprezentace Pavel Vrba na svém prvním srazu v roli trenéra národního týmu před středečním přípravným zápasem s Norskem přivítal kompletní tým. Všech osmnáct hráčů je v pořádku. Lehké potíže měl stoper Marek Suchý, který vynechal víkendový duel za Basilej, podle Vrby by ale měl být fit.

Hokejový obránce Ryley Miller bude v nejbližších dvou zápasech chybět v sestavě Komety Brno. Disciplinární komise extraligy mu zastavila činnost za atak na útočníka Třince Jakuba Orsavu v nedělním zápase 50. kola nejvyšší soutěže. ČTK to řekl tiskový mluvčí Českého svazu ledního hokeje Zdeněk Zikmund.

Od nové sezony se v České fotbalové lize a českých divizích budou po remízách kopat pokutové kopy. Vítěz rozstřelu získá druhý bod navíc. Stejné pravidlo se už od léta 2011 uplatňuje v nižších soutěžích Plzeňského kraje. FAČR se rovněž rozhodla podpořit regionální fotbal a od jara bude možné sledovat zápasy od třetí ligy až po krajské přebory na tvcom.cz.

Rudolf Kraj se po letech vrátil k boxu. Stříbrný medailista z olympijských her v Sydney 2000, který má za sebou i úspěšnou kariéru mezi profesionály, se před šesti lety začal věnovat podnikání. Pak mu ale box začal chybět, Kraj založil v rodném Mělníku klub a věnuje se trénování dětí a mládeže.

Dráhoví cyklisté Martin Bláha a Vojtěch Hačecký se stali vicemistry světa v bodovacím závodě dvojic madisonu. Na šampionátu v kolumbijském Cali zvítězili Španělé David Muntaner a Albert Torres. Bláha má v této disciplíně třetí medaili z MS - v roce 2009 byl třetí a v roce 2011 druhý s Jiřím Hochmannem. Bláha s Hačeckým byli v závodě na 50 kilometrů jednou ze čtyř dvojic, kterým se podařil únik a jež absolvovaly plný počet 200 kol. Z deseti hodnocených sprintů čeští jezdci vyhráli hned ten první a bodovali ještě v dalších čtyřech. Ziskem 12 bodů zaostali o šest za Španěly, kteří si připsali tři dílčí prvenství.

Teplé počasí neohrožuje mistrovství světa v letech na lyžích v Harrachově, které se bude konat příští týden od 13. do 16. března. Pořadatelé jen museli sáhnout k výrobě sněhu jinou technologií, a to na bázi škrábaného ledu. Uskutečnit by se měly i všechny naplánované tréninky, jediný tradičním strašákem harrachovských závodů zůstává vítr.

Počasí

Oblačno až zataženo, odpoledne a večer ojediněle slabý déšť. Nejvyšší teploty 9 až 13 °C, v 1000 m na horách kolem 4 °C.

Letošní zima v České republice může být nejsušší v historii měření. Podle statistik ČHMÚ spadlo v prosinci 40 procent a v lednu 62 procent dlouhodobého srážkového průměru. Únor bude pravděpodobně srážkově stejně slabý jako prosinec.