Do Česka přiletěly další dva americké vrtulníky Viper a Venom

Nákladní letoun dnes do Náměště nad Oslavou přepravil další dva americké vrtulníky, Viper a Venom. V Česku je tak nyní šest amerických vrtulníků, které mají postupně nahradit ruskou techniku. Na dotaz ČTK to uvedla Anežka Vrbicová z tiskového oddělení Generálního štábu Armády ČR.

ČR pořizuje osm víceúčelových strojů Venom a čtyři bitevníky Viper, vyrábí je firma Bell. Ve výzbroji nahradí ruské Mi-24V/35. Kromě 12 nových vrtulníků armáda z USA získá zdarma i osm modernizovaných strojů jako ocenění za pomoc Ukrajině. Česká armáda tak bude mít 20 amerických strojů.