Do Prahy znovu přijíždějí krajané na svůj folklorní festival

Závěrečný průvod na Hradčanském náměstí v rámci předchozího ročníku Mezinárodního krajanského festivalu, foto: Radio Praha

Ve dnech 11. – 14. září proběhne v Praze již osmý ročník Mezinárodního krajanského festivalu. Přijedou na něj stovky českých krajanů především z jihovýchodní a východní Evropy. Ani letos na něm nebudou chybět krajané z Ukrajiny, dokonce i z Oděsy, kde rovněž krátce probíhaly boje s proruskými separatisty.

V Praze se představí deset tanečních, pěveckých i hudebních souborů z Chorvatska, Maďarska, Slovenska, Moldávie, Ruska i Ukrajiny. Často se jedná o čtvrtou či pátou generaci Čechů, jejichž předkové kdysi odešli za obživou nebo před politickým či náboženským útlakem do jiných zemí, ale na svoji vlast a její kulturu nezapomněli.

Ve čtvrtek 11. září v 10.00 hodin krajany v hlavním sále Senátu ČR přivítají významné osobnosti našeho politického života. Tam bude také v 11,15 tisková konference. Vystoupení krajanských souborů mohou vidět návštěvníci v sobotu 13.9 od 13.00 hodin ve Valdštejnské zahradě. Vyvrcholením a současně závěrem festivalu je již tradičně krojovaný průvod všech zúčastněných souborů, který vyjde v neděli 14.9. v 10.00 hodin z Toskánského paláce na Hradčanské náměstí. Zde u sochy TGM zazpívají jeho účastníci oblíbenou píseň našeho prvního prezidenta Ach synku, synku. Na Hradčanském náměstí budou také cenami odměněny nejlepší soubory a festival bude slavnostně zakončen.

Záštitu festivalu poskytla Stálá komise Senátu Parlamentu ČR, akci finančně podporuje MZV ČR. Organizátorem akce je Sedm paprsků, r.s.

Ředitelky festivalu Věry Doušové jsme se zeptali na podrobnosti. (K poslechu ve zvuku.)