Don Giovanni ve Stavovském divadle

Daniel Hůlka

Na scénu pražského Stavovského divadla se po roce vrátila letní inscenace "Don Giovanni", příběh nenapravitelného svůdce, který se v Mozartově operním zpracování - od pražské premiéry v roce 1787 právě na stejném místě - hraje po celém světě přes dvě století. Informuje Evelina Himalová.

Legenda španělského původu o donu Juanovi, která je vlastně splynutím pověstí o dvou rozličných prostopášnících - o donu Juanovi de Tenoro, jehož uchvátila kamenná socha, a donu Juanovi de Maňara, který skončil jako kajícník, je tentokrát, po pěti předcházejících ročnících stagiony pořádající Operou Mozart, pojednána ve změněném pojetí. Už sama scénografie, výtvarná i herecká stránka a aranžmá jako takové - podle Richarda Hese, který je letos režisérem a choreografem této opery - určují, že jde o inscenaci jinou, novou, moderní...

"Co se týče hudby, hudební dramaturgie, ctíme tradici. Tam jsme se neodvážili, nechceme, a nebyl to ani záměr nějakým způsobem do Mozarta zasahovat. Došlo k drobným úpravám recitativů a k vynechání závěrečné scény, která stejně vlastně už od samotného Mozarta byla původně škrtána. Takže na jednu stranu inscenace úplně nová, na druhou stranu inscenace tradiční, zajímavý mix,"

a jak Richard Hes ještě dodal, představení zajímavé nejenom pro zahraniční turisty, kterým je letní stagiona především určena, ale i pro domácí publikum. Pod hudebním nastudováním je podepsána Olga Machoňová-Pavlů, dirigentkou je rovněž žena - Miroslava Pacoláková. Obsazení rolí je mezinárodní. Diváci mají příležitost v alternacích vidět skvělé české i světové "Donny Anny", "Donny Elviry" i "Zerliny", "Leporelly", "Dony Ottavii", Masetty", "Komtury" a další. V titulní se objevují například brazilský pěvec Miguelangelo Cavalcanti nebo Petteri Falc z Finska, z našich Roman Janál, známý jako Don Giovanni i z prken Národního divadla, Martin Bárta, Oldřich Kříž, a v několika inscenacích je hlavním protagonistou popový zpěvák Daniel Hůlka, který Radiu Praha řekl...

"V roli se cítím dobře. Já mám Giovanniho strašně rád, takže prostě to rád hraju, rád to zpívám, a je to vlastně moje už čtvrtá sezóna s Giovannim."