Drábek očekává koncem roku návrat nezaměstnanosti nad 9 procent

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek očekává pro konec roku zvýšení míry nezaměstnanosti znovu nad devět procent. Ministr to uvedl v České televizi. Naposledy nezaměstnanost překročila devítiprocentní hranici v dubnu, v červnu činila 8,5 procenta. Předpovídání nezaměstnanosti Drábek sice označil za věštění z křišťálové koule, jeho odhad ale hovoří o těsném překročení devítiprocentní hranice. Ministr přitom očekává, že po prázdninách se na úřady práce vrátí lidé, kteří přes léto získali sezónní práci. "Velký vliv na vývoj zaměstnanosti má i poptávka, která bude velmi důležitá, a to především zahraniční poptávka. To chci zdůraznit ... vzhledem k charakteru české ekonomiky pro nás je naprosto rozhodující zahraniční poptávka," uvedl ministr. Pro příští rok prý jeho úřad pracuje s odhadem průměrné míry nezaměstnanosti 8,8 až 9,8 procenta.

Drábkův oponent v pořadu předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik je větší pesimista. Podle něj nezaměstnanost bude mnohem vyšší, neboť vládní úsporná opatření donutí řadu firem propouštět. Jako příklad dal Kováčik stavební firmy, kterým stát hrozí uzavřením několika desítek dopravních staveb. Podle Drábka bude nutné najít pro propuštěné stavbaře jiné uplatnění. "Nebo ještě lépe bude najít jiné uplatnění pro ty firmy," řekl Drábek. Za reálný přitom považuje pro příští rok více než dvouprocentní růst ekonomiky, což by mělo přinést stavební firmám více zakázek mimo státní sektor.

Debata se týkala i chystaných změn zákoníku práce. MPSV chce například odstupné vázané na odpracovaná léta, prodloužit možné řetězení smluv na dobu určitou ze dvou na pět let, nebo zakázat lidem na podpoře přivýdělek. Úřad si od toho slibuje oživení nabídky na trhu práce. Zástupce Českomoravské konfederace odborových svazů Vít Samek s tím ale nesouhlasí. "Zhoršování pracovněprávní ochrany" podle něj nepovede ke zvyšování počtu pracovních míst. "Nelze dělat jen pasivní opatření, je třeba dávat prostředky na aktivní podporu zaměstnanosti," uvedl.

Autor: Peter Gabaľ