Přehled tisku

Bohuslav Sobotka, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Komentáře českých deníků většinou označují výsledek senátních voleb za triumf Bohuslava Sobotky. Podle Mladé fronty Dnes z věcného hlediska neznamená úspěch sociálních demokratů zvrat mocenských poměrů, opoziční sociální demokracie má však nyní velkou šanci významně zasahovat do vládních reforem.

Bohuslav Sobotka,  foto: ČTK
Komentáře českých deníků většinou označují výsledek senátních voleb za triumf Bohuslava Sobotky. Podle Mladé fronty Dnes z věcného hlediska neznamená úspěch sociálních demokratů zvrat mocenských poměrů, opoziční sociální demokracie má však nyní velkou šanci významně zasahovat do vládních reforem. Podle autora komentáře sociální demokraté sice nemohou blokovat běžné zákony a zpomalovat reformu, ale musí se s nimi počítat. V případě zásadních změn, jako je například důchodová reforma, které se dotknou života všech, je dobré se dohodnout i s opozicí.

Podle Práva Sobotka přesvědčil příznivce, že je možné být protivládní a přitom korektní. Výsledek voleb Sobotku a jeho spojence povzbudil a má platnost i v širším kontextu. ČSSD prohlašuje, že nevyužije své převahy v horní komoře k rozdmýchávání konfrontace. Pouští se do složité práce, kdy bude muset přesně určit, v jakém bodě svede neústupné boje s koalicí a využije dostupných politických prostředků, a kde ušetří hlasivky a síly. Pokud se sociálním demokratům tento přístup vydaří, bude mít šanci na vítězství v příštích volbách do Sněmovny, míní komentátor Práva.

Také podle komentátora Lidových novin je většina v Senátu pro ČSSD nezpochybnitelným úspěchem a pro úřadujícího místopředsedu Bohuslava Sobotku ideálním odrazovým můstkem k definitivnímu získání předsednického postu na stranickém sjezdu. Autor ale píše, že volby přinesly několik témat, která by strana měla zohlednit. Například nakolik bude napříště partajní kandidátka "průtokovým ohřívačem kádrů". Pánové Škromach či Palas sice uspěli, jiní jako Špidla či Mládek nikoli. ČSSD je stranou, která trik s funkcionáři na nekonečné použití zkouší nejčastěji. To ovšem zdaleka neznamená, že to bude podobně vycházet i nadále, píšou LN.


Lidové noviny dále upozorňují, že vítězství levice v Senátu může mít dopad na schvalování českých vojenských misí v zahraničí. Vláda by chtěla výrazně posílit naši účast v Afghánistánu, socialisté jsou ale tvrdě proti. Pro vyslání vojáků do zahraničí je přitom nutný souhlas obou komor parlamentu. Pokud jedna odmítne, a levicový Senát to zřejmě učiní, nelze jej nijak přehlasovat. Premiér Nečas proto podle deníku vymyslel trik, jak výsledky voleb do Senátu obejít. O vládním návrhu totiž bude urychleně hlasovat ještě Senát ve starém složení, v němž má ODS většinu. Horní komora by o plánu na vyslání našich vojáků do afghánské mise měla rozhodovat ve středu. Socialisté se vztekají, píší Lidové noviny. "Je to poslední vzdech staré garnitury," reagoval místopředseda ČSSD a nový senátor za Hodonínsko Zdeněk Škromach.


Hospodářské noviny se zamýšlejí nad tím, jak může oranžový Senát ovlivnit klíčové vládní reformy. Komentátor deníku připomíná, že ČSSD sice nemůže reformy blokovat, může je ale komplikovat. Obává se také pokračujícího boje uvnitř vládní koalice a zdůrazňuje, že vláda má na reformy rok a půl. "Co nestihne do léta 2012, kdy začne kampaň před krajskými volbami, to nebude," píše komentátor HN. Deník na jiném místě však uvádí, že levicový Senát je zbraní, kterou mohou sociální demokraté využít jen zřídka. Zatím má ČSSD v horní komoře nadpoloviční většinu, ke skutečně významnému posunu v rozložení sil ale může dojít až při volbách za dva roky. A v té době už mohou být poměru v Senátu jiné než dnes.


Madeleine Albright
Mladá fronta Dnes přináší rozsáhlý rozhovor s bývalou šéfkou diplomacie USA Madeleine Albrightovou, která v Česku představuje svou novou knihu pamětí Tajná řeč broží. Právě brož totiž v době, kdy jednala s vrcholnými světovými státníky, zavedla jako svou diplomatickou zbraň. Při setkání s iráckým diktátorem Saddámem Husajnem si například připnula brož hada, protože právě jako o hadovi o ní před schůzkou psala irácká média. Přiznává, že i ruský prezident Putin se prý vždy nejdříve podíval, jak má brož, a podle toho teprve odhadoval téma rozhovoru. Kniha umožňuje nahlédnout do soukromí Albrightové i do zákulisí světové politiky. I dnes prý žije bývalá ministryně hlavně v letadle, protože je stále na cestách. Jednou by ale prý chtěla napsat knížku, jak Madlenka provází Prahou, uzavírá Mladá fronta Dnes.


Foto: ČTK
Lidové noviny spekulují o tom, zda propuštění obviněného muže, kterého policie podezírala v kauze zmizelé devítileté Aničky z Troje, byla chyba nebo záměr. Policisté minulý týden obvinili jednačtyřicetiletého muže z Mostecka, jehož DNA se objevila na Aniččině batohu, z omezování osobní svobody. Soud ale považoval důkazy, které policie shromáždila, za nedostatečné a muže propustil z vazby. Jak ale soudí deník, může jít o hru. To, že se hlavní podezřelý volně pohybuje, může podle kriminalistů pomoci případ vyřešit. Pachatel si totiž může uvědomit, že po sobě zanechal stopu a může se na místo činu vrátit. Potvrzuje to i Michal Mazánek, který vede tým na vyšetřování odložených případů vražd. Devítiletá dívka je nezvěstná od předminulé středy, kdy zmizela cestou ze školy.


Hospodářské noviny poukazují na to, že přibývá mladých lidí bez práce. Nejhůř shánějí zaměstnání učni. Vyplývá to z poslední statistiky o nezaměstnanosti absolventů škol. Od září hledá marně práci téměř 40 tisíc mladých lidí. To je podle deníku více než v letech 2007 a 2008, kdy ve světě vrcholila hospodářská krize. Úřady práce jim přitom v tuto chvíli mohou nabídnout jen asi pět a půl tisíce volných míst. Firmy dávají raději přednost uchazečům s určitou zkušeností. Vůbec nejhůře se práce hledá čerstvým držitelům výučních listů. Z nich nenajde práci až dvacet procent. S odmítnutím se setkávají hlavně ve stavebnictví a v gastronomii. Relativně dobře jsou na tom naopak ve strojírenských a elektrotechnických oborech. Podle odborníků by měly zejména střední odborné školy více spolupracovat se zaměstnavateli, aby vychovávaly ten typ absolventů, který je zrovna na trhu práce potřeba.


Podle Lidových novin více než třetina lidí koupí vánoční dárky až po svátcích. Krize podle průzkumu společnosti SANEP navíc až u nadpoloviční většiny Čechů ovlivní i počet dárků pod stromečkem. Většina dotázaných v průzkumu totiž přiznala, že se kvůli vánočním dárkům nechce letos zadlužit. Zadlužení připouští jen třicetina procenta respondentů průzkumu. Zhruba čtvrtina lidí chce na vánoční nákup vynaložit tři a pět tisíc korun, necelá čtvrtina počítá s částkou mezi tisícem a třemi tisíci. Více než deset tisíc korun utratí asi pět procent dotázaných. Na povánoční slevy pak čeká až čtyřicet procent lidí.


Lidové noviny přinášejí portrét mladého českého výtvarníka Martina Kohouta, jehož video na YouTube se dostalo do výběru nejlepších pětadvaceti tvůrčích videí světa v Guggenheimově muzeu. Video nazvané Moonwalk se minulý týden promítalo na venkovním plášti muzea. Do soutěže, která probíhá každé dva roky, se přitom přihlásilo celkem 23 tisíc děl. Absolvent pražské FAMU se minulý týden osobně zúčastnil vernisáže výstavy. Současný student výtvarné akademie v Berlíně však považuje za pošetilé nazývat videa "nejlepšími na světě za poslední dva roky". Podle něj nebyla dost jasná kritéria výběru a vedle výtvarných zde hrála roli i marketingová hlediska zúčastněných společností. Jeho video pochází z r. 2008 a na serveru YouTube ho zatím zhlédlo přes dvě stě tisíc uživatelů.