Přehled tisku

mince1.jpg
0:00
/
0:00

Hospodářské noviny píší, že poslancům kvůli škrtům odpadne jedna z jejich oblíbených činností, totiž porcování medvěda - "dlouholetý, proslulý rituál, při němž poslanci neprůhledně rozdělují miliardy a posílají je do svých regionů na mnohdy pochybné účely."

Hospodářské noviny píší, že poslancům kvůli škrtům odpadne jedna z jejich oblíbených činností, totiž porcování medvěda - "dlouholetý, proslulý rituál, při němž poslanci neprůhledně rozdělují miliardy a posílají je do svých regionů na mnohdy pochybné účely."

Komentář deníku uvádí, že porcování medvěda, které před dvěma lety hájil třeba i nynější premiér Petr Nečas, bylo ostudou Česka, bylo nemravné, nikdo neposuzoval skutečné potřeby a záleželo jen na tom, co si kdo dokáže prolobbovat. I když velký medvěd nebude, existují rizika, že k něčemu podobnému přece jen dojde, např. ve formě malých medvídků, jako se tomu už v minulosti stalo. "Kde je garance, že se další takoví medvídci vybavení nevšední reprodukční schopností neschovají v neprůhledné houštině kolonek státního rozpočtu,“ ptá se komentátor a dodává, že heslo důvěřuj ale prověřuj, platí v medvědí kauze víc než jinde.


Lidí bez práce sice přibývá, ale na druhé straně firmy často nemohou najít zaměstnance na obsazení důležitých pozic. Hledají totiž specialisty, kterých je nedostatek. Tématu se věnují Lidové noviny, které upřesňují, že firmám chybí především obchodní zástupci a techničtí odborníci: nejčastěji konstruktéři, strojaři, servisní technici či vývojáři. Sháňka je ale také po lékařích a kuchařích. Nedostatek odborníků není českým specifikem, podobné problémy řeší i další firmy v Evropské unii. Právě proto připravují jakousi evropskou mapu trhu práce, podle níž by se dalo zjistit, jaké profese kde přebývají a odborníky pak přesouvat do těch zemí, kde je jich nedostatek.


"Stavět pro stát je zlatý důl, soukromníci platí méně,“ píše Mladá fronta Dnes a dodává, že ačkoli stavební firmy tvrdí, že nemohou seškrtat své faktury vůči státu, jak by chtěl ministr dopravy Vít Bárta, zdaleka nemají tak malé zisky, jak uvádějí. Marže většiny stavebních firem překračují tři procenta, která přiznává Svaz podnikatelů ve stavebnictví. U některých firem jde o deset procent a v jednom případě dosáhla dokonce marže 24 procent, píše deník, který zkoumal hospodaření největších firem, které získávají dopravní zakázky, za poslední dva roky.

Hospodářské noviny uvádějí, že na dráze se i přesto, že ministr dopravy s "okamžitou platností" v pondělí zastavil patnáct projektů na železnici, dále staví a firmy, kterým nechce Bárta proplácet faktury, v pracích pokračují podle původních plánů. Podle mluvčího resortu dopravy Jakuba Ptačinského ministrovy pondělní výroky neznamenaly, že by dělníci měli okamžitě odhodit lopaty a kdy přesně se práce zastaví, není zatím jasné. Podle mluvčího je třeba vždy dokončit nějaký logický celek. Mezi stavbami, kde se dále pokračuje, je například dlouhý tunel u Oseka na Berounsku nebo nádraží v Hořovicích. Správa železniční a dopravní cesty nyní řeší, jaké stavby může zastavit a jak je nechat zakonzervovat.


Foto: ČTK
Také ve čtvrtek se noviny věnují povodním. Deník Právo píše, že v oblastech, kde nyní odklízejí škody, se lidé mohou setkat s těmi, kdo zneužívají jejich neštěstí a nemusí jít jen o typický příklad rabování. Uvádějí případ, který se stal na Cvikovsku, kdy neznámý muž nabídl majiteli jednoho ze zaplavených domů pomoc a poté jej okradl o věci, které voda nezničila. Policie tedy lidem radí, aby byli obezřetní a doporučuje se spoléhat místo na kolemjdoucí spíše na sousedy, známé a prověřené dobrovolníky, jejichž pomoc zprostředkovávají obce a dobrovolnické organizace. Do vodou zasažených oblastí vyrazili také sběrači kovů, ti sice podle policistů majitele domů obtěžují, ale jejich jednání nemohou strážci zákona zabránit.


Mladá fronta Dnes uvádí, že zatímco na jedné straně tisíce rodičů nesouhlasí s příručkou sexuální výchovy pro školy, kterou vydalo ministerstvo školství, a podepisují proti ní petice, časopisy pro děti jsou mnohdy otevřenější než ona příručka a děti řeší problémy, o kterých se rodičům ani nesní. Deník cituje učitelku Zdenu Duškovou, podle níž se sice děti často v debatách jen předvádějí a nemůžou vše znát z praxe, nicméně některé mají opravdu už v dané oblasti zkušenosti. Celkově se ale děti chovají zodpovědněji než dříve, uvádí list. Ministerská příručka, která vzbudila tolik pozornosti, má jen doporučující charakter a záleží na školách, jak témata týkající se sexu s dětmi proberou. Rodiče, kteří s tím nebudou souhlasit, mohou dítě z výuky stáhnout.