Duo Bohemia Berlin vystupuje úspěšně v Česku i ve světě

Duo Bohemia Berlin (Foto: Archiv Marty Vávrové)

Marta Vávrová - soprán a Petr Vašíček - klavír. Dohromady Duo Bohemia Berlin. Umělecká i partnerská dvojice českých muzikantů, kteří žijí v Berlíně a společně vystupují po celé Evropě, ve Spojených státech nebo v Jižní Americe. V loňském roce koncertovali i na mezinárodní konferenci Krajané a kultura, která proběhla v pražském Národním muzeu. A právě tam s nimi natočila rozhovor Milena Štráfeldová pro svou krajanskou rubriku.

Marta Vávrová a Petr Vašíček
Jak vlastně vzniklo Duo Bohemia?

/Vávrová/ "My jsme vznikli tak, že si můj dnes už manžel poslechl moje cédéčko, které jsem natočila s jinými kolegy, s Jaroslavem Krčkem. Tak jsme se seznámili a začali jsme spolu hrát."

Dobře, zkusíme to ještě trochu jinak. Jaké vlastně máte za sebou školení? Začněme u škol...

/Vávrová/ "Já jsem vystudovala v Budějovicích."

/Vašíček/ "Já v Mnichově a v Římě, klavír a dirigování."

Petr Vašíček a Marta Vávrová  (Foto: Archiv Marty Vávrové)
Vy jste tedy typický zahraniční Čech?

/Vašíček/ "My jsme v roce 1968 emigrovali. Byli jsme na dovolené v Západním Německu a po srpnu jsme se už nevrátili."

Od té doby stále působíte v Německu?

/Vašíček/ "Ne, mezitím v Itálii a pak jsem byl třináct let ve Vídni. V Berlíně jsem teprve od roku 2002, protože jsem chtěl vědět, jestli se město sjednotilo. Pořád to jsou dva Berlíny, to je ale jiná záležitost."

Antonín Tučapský
Kde je těžiště vašeho repertoáru?

/Vávrová/ "Asi v české muzice, Dvořák, Janáček, Martinů. Děláme i světové skladatele, ale soustředíme se na českou literaturu."

/Vašíček/ "K tomu bych ale ještě dodal, že vedle tradiční české hudby od Smetany po soudobé skladatele, po Tučapského, je to židovská hudba. My jsme teď připravili program židovské hudby z celého světa. Z Čech, ze Španělska, z Ameriky, z Ruska."

/Vávrová/ "Já bych zdůraznila právě pana Tučapského. Pan Tučapský je současný skladatel žijící v Londýně. Napsal pro nás cyklus a toho si nesmírně vážíme. Už proto, že to je česká věc, a vznikla v Londýně."

Marta Vávrová a Petr Vašíček  (Foto: Archiv Marty Vávrové)
Co vás přivedlo k židovské hudbě?

/Vašíček/ "Za A je velmi kvalitní, a pak samozřejmě přes Mahlera se asi každý hudebník dostane k židovské hudbě. Taky pro nás psali různí židovští skladatelé. A myslím, že evropská kultura je z velké části ovlivněna židovskou."

Kde všude koncertujete?

/Vávrová/ "Jeden nám hodně milý koncert byl ve Spillville v Iowě u českých bratří. Potom v Chile, v Londýně, v Německu, v Berlíně. V Čechách také, samozřejmě nezapomínáme na Čechy. Varšava, Slovensko, Vídeň..."

Marta Vávrová  (Foto: Archiv Marty Vávrové)
Čili pořádáte celé koncertní šňůry?

/Vašíček/ "Ano."

Kolik koncertů je to řekněme za měsíc?

/Vašíček/ "To je různé. Přes léto, kdy bývá málo koncertů, jsme byli na turné na Slovensku a v Maďarsku. My máme různé projekty, které pak nabízíme pořadatelům. Jako teď tu židovskou hudbu. A kdo se tak chytí, rybářsky řečeno."

A koncertujete výlučně jako duo, nebo se zapojujete i do některých dalších projektů?

/Vávrová/ "Zapojujeme se i do dalších projektů. Já jako soprán se snažím působit i s dalšími. Ale při těchto projektech, které děláme, jsme hodně činní spolu, jako partneři. Petr ale taky hraje s jinými zpěváky, já hraji s jinými orchestry nebo s filharmoniky. Prostě jako všichni muzikanti děláme to, co přijde, abychom byli činní."

Co kompakty, cédéčka, nahrávky?

/Vašíček/ "Marta jich má řadu. Od někdejšího pantonského, dnes supraphonského dvoucédéčka Erbenových Prostonárodních písní českých přes alternativu, která vyšla u Indies v Brně, až po její vlastní jihočeské věci. Ona to ve vší skromnosti neříká, ale soustředí se i na Adama Michnu z Otradovic. Tomu se věnuje systematicky, i když je v Německu úplně neznámý. Tím zajímavější je ale pro publikum. A to chceme teď natočit."

Adama Michna z Otradovic
Takže se vám ho tam už podařilo prosadit?

/Vávrová/ "Ano, v Německu se hodně snažím zařazovat do repertoáru věci, které se u nás běžně dělají v kostelích. A podařilo se mi i dodat jednomu sboru v německém kostele celou Mariánskou muziku. Zeptali se mne, jestli by ji mohli přeložit! Každopádně se mi ale snad podaří tu muziku i jméno Adama z Otradovic tam uvést ve známost."

/Vašíček/ "Já bych k tomu ještě dodal, že hrajeme taky soudobé autory. Marta připravuje česko - slovenské i soudobé slovenské autory, ty děláme v Německu systematicky."

Které například?

/Vašíček/ "Vladímíra Godára. My jsme provedli v německé premiéře jeho cyklus Vážné zpěvy a řadu dalších. Takže česko-slovenskou kulturní propagaci děláme rádi, protože se pořád cítíme jako Čechoslováci."


Zdenka Čuchnilová
A na závěr dnešní rubriky alespoň krátce zalistujeme v krajanském tisku. Jak uvádí týdeník Jednota z chorvatského Daruvaru, menšinová práva jsou v Chorvatsku chráněna řadou zákonů, i samotná ústava zaručuje příslušníkům národnostních menšin rovnoprávnost. To se týká i české menšiny. Loňské změny a doplňky ústavního zákona jsou ještě dál, přinesly tzv. doplňkový hlas v parlamentních volbách, o který menšiny dlouho usilovaly. Přesto se vnucuje otázka, zda menšiny budou moci toto právo plně využít. Upozornila na to poslankyně za českou a slovenskou menšinu Zdenka Čuchnilová. Problém totiž je v soupisu voličů. Pokud chce volič dát hlas svému menšinovému kandidátovi, musí být sám zapsán v menšinovém soupisu voličů. Přitom není uzákoněno, jak se údaj o příslušnosti k menšině eviduje nebo kontroluje.

Martin Gelnar a Pavel Beca v dokumentu České kořeny ve Švýcarsku
Zpravodaj Čechů a Slováků ve Švýcarsku informuje o tom, že před dokončením je další filmový dokument o zahraničních Češích - tentokrát o exulantech ve Švýcarsku. Snímek s názvem České kořeny ve Švýcarsku se natáčel v létě roku 2010 v několika švýcarských městech. Autoři v něm zachytili zajímavé osobní výpovědi a aktivity osmi českých rodin nebo jednotlivců a navštívili i legendární skautský tábor na Rýně. Pražská premiéra bude 28. února v Městské knihovně v Praze. Dokument navázal na podobný projekt nazvaný České kořeny ve Švédsku, který měl úspěch na několika filmových festivalech a promítala ho i Česká televize. Oba filmy vznikly díky spolupráci Mezinárodního českého klubu a Kam Studia z Kyjova.