Ekologové se kvůli dálnici D8 obrátili na Evropskou komisi
Tři české ekologické organizace podaly kvůli průchodu dálnice D8 Krušnými horami stížnost k Evropské komisi. Nelíbí se jim, že dálnice, která má vést po povrchu částí přírodního parku Východní Krušné hory, poškodí rašeliniště a horské louky s ohroženými živočichy. ČTK to sdělili zástupci organizací Děti Země, Ekologický právní servis a Hnutí Duha. Ekologové uvedli, že území, kde žijí například tetřívek obecný a chřástal polní, musí být podle zákonů Evropské unie chráněno. "České úřady ovšem při přípravě návrhu domácí části evropské soustavy chráněných území Natura 2000 záměrně vypustily pruh tvořený dálnicí a sousedními pozemky," prohlásili ekologové. Plánovaná trasa dálnice podle ekologů ignorovala šetrnější alternativy, tedy tunel pod náhorní plošinou Krušných hor. Stížností se podle nich bude zabývat Direktorát pro životní prostředí Evropské komise. Měl by ji posuzovat, jako by Česká republika byla členským státem EU.
Politici na severu Čech naopak chtějí kvůli průtahům při schvalování výstavby speciální zákon o dálnici, který by stavbu urychlil. Návrh připravili například sociální demokraté či komunisté. Ochránci přírody proti dostavbě vystupují již několik let. Domnívají se, že státní orgány při povolování dálnice porušily zákony. Chtějí proto prosadit, aby například přes České středohoří vedl tunel dlouhý 3,5 kilometru.
Ministr dopravy Milan Šimonovský a jeho německý spolkový protějšek Manfred Stolpe v polovině dubna prohlásili, že napojení D8 na německou A17 bude dokončeno v roce 2005, průchod D8 přes České středohoří pak o rok později. Minulý rok ale Ředitelství silnic a dálnic uvedlo, že dohodnutý termín propojení dálnic v roce 2005 zřejmě nebude právě kvůli protestům ekologů dodržen.