Ekonomika
Vláda schválila návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 60 miliard korun. Rozpočet počítá s růstem platů učitelů a zdravotníků, zvýšením odvodů za státní pojištěnce a růstem důchodů. Platy učitelů už od letošního září stouply o osm procent, platové tarify vzrostly o šest procent. Od listopadu stoupnou mzdy policistům, hasičům, pracovníkům ve veřejné sféře, ale také asi 22.000 vojáků.
Vláda schválila návrh rozpočtu na příští rok, schodek má být 60 miliard korun
Vláda schválila návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 60 miliard korun. Rozpočet počítá s růstem platů učitelů a zdravotníků, zvýšením odvodů za státní pojištěnce a růstem důchodů. Platy učitelů už od letošního září stouply o osm procent, platové tarify vzrostly o šest procent. Od listopadu stoupnou mzdy policistům, hasičům, pracovníkům ve veřejné sféře, ale také asi 22.000 vojáků. Kabinet už na jaře rozhodl, že stát odvede příští rok na zdravotní pojištění za děti, důchodce či nezaměstnané o 3,6 miliardy korun více než letos. Vláda schválila i zvýšení výdajů na vědu o 3,75 miliardy Kč.Ministr financí Andrej Babiš (ANO) se dohodl s ministrem vnitra Milanem Chovancem (ČSDD), že vnitro dostane do rozpočtu příští rok navíc 100 milionů korun na dobrovolné hasiče, 120 milionů na investice a 200 milionů na energetické úpravy budov v projektu zelená úsporám. Vláda také přidala během projednávání návrhu státního rozpočtu pro příští rok 100 milionů korun ministerstvu kultury. Peníze jsou určeny na živé umění a směřovat mají hlavně do regionů.
Opoziční ODS se návrh státního rozpočtu pro příští rok nelíbí. Podle ní je rozhazovačný. "Zásluhou podnikatelů, živnostníků a jejich zaměstnanců se české ekonomice daří a výběr daní roste. Vláda by měla přestat plýtvat těmito penězi a využít je k tomu, aby se v České republice žilo ještě lépe," uvedl předseda ODS Petr Fiala, podle kterého by vláda měla dosáhnout vyrovnaného rozpočtu a investovat do vzdělání či dopravní infrastruktury. "Místo toho vláda přijímá tisíce nových státních zaměstnanců, zvyšuje sociální dávky a neváží si tak úsilí aktivních a pracovitých občanů," doplnil Fiala.
Kraje se zaručily za zvýšení platů lékařů a sester v krajských nemocnicích
Na zvýšení platů o deset procent by měli dosáhnout lékaři a sestry i v krajských nemocnicích. Zajistit to má dohoda, kterou podepsali zástupci Asociace krajů s ministrem zdravotnictví Svatoplukem Němečkem z ČSSD. Připravovaná úhradová vyhláška na to podle něj bude stačit.
"Já tady mohu oznámit, byť úhradová vyhláška není definitivní a budou probíhat ještě další jednání, že se podařilo pro nemocniční sektor zajistit dostatek prostředků. Je to meziroční nárůst o šest procent, což představuje zhruba těch 7 miliard korun."
Připravovanou vyhlášku na příští rok ale kritizuje Asociace českých a moravských nemocnic, podle ní navýšení úhrad stačit nebude. Více místopředseda Asociace českých a moravských nemocnic Petr Fiala:
"Nezaručuje přidat nemocnicím tolik, aby mohly svým zdravotníkům přidat deset procent. To, co přidává, určitě nestačí na platy těch menších regionálních a městských nemocnic. Natož v následné péči, která dostává pořád méně a méně."
Vláda schválila růst platů lékařů a dalších zaměstnanců ve zdravotnictví o deset procent minulý týden. Opatření má pomoct udržet mladé lékaře a sestry v Česku. Kraje se v memorandu zavázaly, že mzdy se zvýší ve všech zdravotnických zařízeních, které zřizují.
Důchody budou od ledna vyšší, schválila to vláda
Od ledna se zvýší důchody, rozhodla o tom vláda. V průměru by měly vzrůst o 308 korun měsíčně. Průměrný starobní důchod by měl být od nového roku 11 tisíc 745 korun. Rozhodnutí je definitivní, vláda podle ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové z ČSSD využila obnovenou možnost zvyšovat penze bez souhlasu Parlamentu."Já bych ráda připomněla, že ta hodnota důchodů vůči průměrné čisté i hrubé mzdě od roku 1989 postupně klesá. Myslím si, že je fér, že tento pokles je přinejmenším nutné zastavit. Tímto se zastavil pokles hodnoty důchodů vůči průměrné hrubé mzdě."
Valorizace znamená růst výdajů na důchody o necelých 11 miliard korun. Důchody se zvyšují vždy od ledna, a to o růst cen a třetinu růstu reálných mezd. Tyto ukazatele za poslední období byly ale nízké, takže letos měsíční penze vzrostla v průměru jen o 40 korun. Zákonodárci proto už před časem přidali důchodcům jednorázově pro letošek 1200 korun navíc.
Finanční správa dostane právo zkoumat výši majetku poplatníků
Finanční správa dostane pravomoc prověřovat výši majetku poplatníků v souvislosti s daňovým přiznáním. Při podezření, že rozdíl mezi nárůstem jmění poplatníka a jeho vykázanými příjmy by byl vyšší než pět milionů korun, správa by ho mohla vyzvat k prokázání původu majetku a případně jej zdanit. Pravomoci finanční správy rozšíří návrh zákona o prokazování původu majetku, který podepsal prezident Miloš Zeman, informoval Hrad. Zákon má podle vlády pomoci odhalovat nepřiznané nebo zatajené příjmy poplatníků a následně je zdanit. V případě, že by poplatník nebyl schopen prokázat původ svých příjmů, byla by mu daň vyměřena dodatečně včetně penále. Jeho výše má být 50 procent doměřené daně, nebo 100 procent v případě, že poplatník nebude s daňovým úřadem spolupracovat. Za porušení povinnosti učinit pravdivé prohlášení o majetku bude hrozit podle předlohy až tříletý trest vězení místo nynějšího jednoho roku. Bude možný i peněžitý trest.
Od října definitivně končí takzvané stoprocentní hypotéky
Už od příštího měsíce končí takzvané stoprocentní hypotéky. Díky nim si klienti mohli financovat celou cenu nemovitosti úvěrem. Nově budou banky vyžadovat alespoň pět procent z jiných zdrojů. Hlavně z vlastních úspor. Od příštího dubna pak limit ještě klesne o dalších pět procent. Opatření tak zamezí například možnému předlužení řady domácností s hypotékou. V roce 2014 získalo takovou půjčku jen zhruba šest procent žadatelů o úvěr. Banky obvykle půjčují 70 až 80 procent z celkové částky nemovitosti. Hypotéky jsou stále relativně levné. Jen v prvním pololetí letošního roku banky na hypotékách rozpůjčovaly přes 106 miliard korun. Důvodem většího zájmu lidí je právě dostupnost hypotéky, ale taky rostoucí ceny nemovitostí a dobrá ekonomická situace.Vláda schválila novelu stavebního zákona
Vláda schválila novelu stavebního zákona. Novinářům to sdělila ministryně pro místní rozvoj (MMR) Karla Šlechtová (za ANO). Novela má zjednodušit povolovací řízení tím, že bude možné sloučit nyní oddělené uzemní řízení, stavební řízení i posuzování vlivu na životní prostředí (EIA). Oproti původnímu návrhu se do ní vrátily Pražské stavební předpisy. Ministerstvo si od novely slibuje také to, že ulehčí drobným stavebníkům. Umožní například svépomocnou výstavbu u všech typů rodinných domků bez určení zastavěné plochy. Na pozemku rodinného domu nebo domu určeného k rekreaci si bude moci každý postavit bazén nebo skleník pouze na základě jejich umístění bez následného povolování. Všechny dokumenty územního plánování budou povinně zveřejňovány na internetu, což umožní veřejnosti lepší kontrolu nad celým procesem.
Ministerstvo zemědělství chce podpořit znevýhodněné obce
Ministerstvo zemědělství chce podpořit život a podnikání v malých obcích do 500 obyvatel. Lidé ve zhruba 2 tisícovkách malých měst a obcí by tak mohli získat slevu 500 korun na sociálním pojištění a tamní podnikatelé až dvoumilionový úvěr, říká ministr zemědělství za KDU- ČSL, Marian Jurečka:"My jsme si vědomi toho, že pokud tam nezachováme aktivní život, pokud tam nebudou zůstávat mladí lidé a zakládat rodiny, nebudou tam podnikatelské příležitosti a pracovní místa, tak těžko můžeme říkat lidem, aby v těchto obcích zůstávali, trvale tady žili a zachovávali ráz těchto obcí a venkova. Chtěli bychom, aby tam byla funkční infrastruktura, nabídka služeb a i určitá spotřebitelská poptávka."
Návrh chce ministr zemědělství předložit na některé z dalších jednání koaliční rady. Podle ministerstva financí ale jde o nesystémové výjimky.
Nákupních parků v Česku letos přibyde
V Česku letos vyrostou další nákupní parky. Celkem jich bude šest. Přesto jich letos investoři otevřou přibližně o polovinu míň než loni. Ubývá totiž vhodných míst. Složité je i získávání potřebných povolení. Vůbec největší centrum, které letos developeři dokončí, vyroste v Havířově. Další dostaví v Šestajovicích u Prahy nebo taky v Brandýse nad Labem. Kromě oblečení tam lidé nakoupí třeba i potraviny nebo drogerii. Na konci roku by tak po celém Česku mělo být skoro 180 parků, dodává Jiří Kristek z poradenské společnosti Cushman and Wakefield.
"Což představuje plochu zhruba tři čtvrtě milionu metrů čtverečních. V porovnání s okolními státy jsme - co se týče celkového počtu metrů čtverečních - na druhém místě za Polskem."
Přestože se může zdát počet nákupních parků vysoký, prostor tu podle oslovených analytiků stále je. Je ale pravda, že vhodné lokality se hledají obtížně. Zatímco dříve byly parky doménou větších měst s asi padesáti tisíci obyvateli, dnes je investoři staví i v daleko menších městech. Říká Martina Drtinová ze společnosti GfK.
"Dneska už máme města, která mají třeba řádově deset tisíc obyvatel a už mají svůj retail park. Často je to tak, že v retail parku máme spíše levnější prodejny, které jsou dostupné širokému okruhu zákazníků. A je to vlastně to, co ta menší města potřebují."
Podle Martiny Drtinové lidé jezdí do nákupních parků hlavně za nákupy potravin. Během jedné návštěvy tam utratí průměrně 1600 korun. Zatímco třeba ve velkých obchodních centrech jsou útraty skoro o tisícikorunu vyšší. Lidé do nich totiž jezdí nejen za nákupy, ale taky za zábavou. Stejně tak, jako se mění nákupní chování zákazníků, proměňuje se i podoba míst, kam lidé chodí nakupovat. Například hypermarkety zmenšují svoje prodejny a třeba obchody s elektrem dnes slouží hlavně jako takzvané showroomy - tedy jako ukázkové prodejny. Zboží pak prodávají hlavně přes internet.
Do Česka přijelo více zahraničních návštěvníků
Do Česka přijelo v prvním pololetí 13,6 milionu zahraničních návštěvníků, o zhruba deset procent meziročně víc. V tuzemských hotelech, penzionech, kempech a soukromí se ubytovalo v prvních šesti měsících roku 5,3 milionu turistů. Jednodenních návštěvníků z ciziny přijelo 7,1 milionu. Mimo to přes ČR projíždělo 1,2 milionu turistů. Vyplývá to z údajů agentura CzechTourism.Řada firem dál používá zpoplatněné linky
Desítky firem v Česku dál používají zpoplatněné takzvané modré a bílé linky. Jejich využívání přitom omezuje novela zákona o ochraně spotřebitele. Zpravidla začíná číslem 81 nebo 84. Pro svoje zákaznické linky nebo infolinky je využívá přibližně třicet velkých firem - od bank, pojišťoven, až po dopravce. Firmy sice můžou bílou nebo modrou linku využívat - jenže jen pro styk s novými klienty. Pokud ale lidé mají u firmy uzavřenou smlouvu a potřebují vyřešit třeba reklamaci nebo taky poruchu vodovodu - musí mít společnost linku za běžnou cenu hovoru. Přestože novela zákona používání zpoplatněných linek omezila, podniky je dál používají. Česká obchodní inspekce už přijala několik stížností od lidí, říká její mluvčí Jiří Fröhlich.
"Zákon hovoří jasně, že prodávající v souvislosti s uzavřenou smlouvou nesmí používat takovou službu, jejíž vyúčtování by pro spotřebitele znamenalo účtování vyšších cen - než je běžná cena hovoru."
Jenže většina modrých a bílých linek je dražší. Jedna minuta volání může vyjít i na pět korun. Záleží na operátorovi. Co je ale důležitější - barevné linky se většinou nezapočítávají do takzvaných volných minut, dodává právník spotřebitelského centra Dtest Miloš Borovička:
"Člověk má pocit, že volá v rámci svého tarifu a třeba takový hovor na pojišťovnu může zabrat třeba 20-30 minut - je to poměrně běžné. Takový hovor potom může vyjít na několik desítek i stovek korun nad rámec tarifu."
Firmy se ale brání, že zákon neporušují. Některé podniky mají ještě jednu linku navíc - u ní jsou pak účtované běžné ceny. Řada společností od používání dražších linek ustupuje.
Prazdroj od října zdraží pivo a další nápoje v průměru o 3,2 pct
Plzeňský Prazdroj od října zvýší ceny piva a dalších nápojů v průměru o 3,2 procenta. Například půllitr desítky Gambrinus budou restaurace nakupovat o 60 haléřů dráž a dvanáctky Pilsner Urquell o korunu. Prazdroj nezvyšoval cenu čepovaného piva dva roky a lahvového rok a tři čtvrtě. Pivovar zdražení zdůvodňuje růstem cen surovin, zejména chmele, a také investicemi do modernizace a rozšíření prodeje. Napsaly to Lidové noviny. Další pivovary podle zjištění deníku nyní zdražení nechystají.ČR je 4. nejpopulárnější destinací mezi pracujícími cizinci
Česká republika je mezi pracujícími cizinci čtvrtou nejpopulárnější destinací na světě. Ve srovnání s loňským rokem si Česko polepšilo v celkovém pořadí o 14 příček. Žebříček vedou Singapur, Nový Zéland a Kanada. Vyplývá to z průzkumu HSBC Expat Explorer, který se uskutečnil v 45 zemích. Lidé pracující a žijící mimo svou rodnou zemi v průzkumu hodnotili tři aspekty života a práce v dané zemi. Šlo o ekonomiku, životní zkušenost a rodinu. Největším úspěchem ČR v žebříčku je celkové druhé místo v kategorii rodina, kde se hodnotí například vztahy a společenský život či vzdělání a péče o dítě. Kvalitu vzdělání považuje za lepší než v rodné zemi 64 procent v ČR žijících cizinců. Více než polovina respondentů (59 procent) tvrdí, že náklady na vzdělávání jsou v Česku nižší než v jejich domovské zemi.
Na jihu Čech začaly výlovy, třeboňští rybáři sloví 250 rybníků
Na jihu Čech začaly podzimní výlovy, potrvají do konce listopadu. Rybářství Třeboň, největší producent sladkovodních ryb v Evropě, plánuje na podzim z asi 250 rybníků vylovit zhruba 2300 tun tržních ryb, především kaprů. ČTK to řekl předseda představenstva Josef Malecha. Celkově má Rybářství Třeboň 450 rybníků, které představují asi 8000 hektarů vodní plochy, na tuzemské produkci ryb se podílí zhruba 15 procenty. "Zatím lovíme jen ty menší rybníky. Hlavní lovení jsme posunuli na říjen a budeme lovit až do konce listopadu," uvedl Malecha. Rybáři termíny změnili záměrně kvůli teplému počasí. Z největších jihočeských rybníků se budou letos lovit Rožmberk, Svět, Krčín a Tisý velký. Výlov rybníku Rožmberk je plánován na pátek až neděli 14. až 16. října. Loni výlov sledovalo odhadem 40.000 návštěvníků, sjíždí se sem lidé z nejrůznějších koutů republiky. I letos na ně bude čekat gastronomická nabídka a doprovodný program. Jako poslední se bude od 21. do 24. listopadu lovit třeboňský Svět.Začaly dny českého piva
V pátek začal čtvrtý ročník Dnů českého piva. Restaurace a hospody po celé zemi budou po týden nabízet pivní speciály a menu. Navštíví je také sládci, kteří budou hovořit o svých výtvorech a celkově o české pivní kultuře. Do akce se zapojí přes 6000 provozů. Akce skončí v sobotu 1. října Nocí otevřených pivovarů, zapojení výrobci připraví přednášky o pivu nebo noční prohlídky.