Elita českých lékařů založila lékařskou akademii

Viceprezident britské Akademie lékařských věd a ředitel Národního institutu pro lékařský výzkum Velké Británie sir John Skehel (vpravo) a předseda České lékařské akademie Cyril Höschl, foto: ČTK

Česká medicína má od minulého pátku novou prestižní instituci - na padesát špičkových lékařů založilo Českou lékařskou akademii. Akademie chce nasměrovat rozvoj české lékařské vědy, podpořit mladé lékaře i reprezentovat naši medicínu vůči zahraničí. Více informací má Milena Štráfeldová:

Cyril Höschl (vlevo) a sir John Skehel, foto: ČTK
Myšlenka založit Českou lékařskou akademii vznikla po listopadu 89, na skutečný vznik si však tato společnost počkala až do 13. února letošního roku. Jejími členy jsou šéfové lékařských klinik, vedoucí výzkumných ústavů, vysokoškolští pedagogové i farmakologové, kteří představují elitu české medicíny a mají jméno i ve světě. Zahraniční lékařské akademie proto také vznik české společnosti uvítaly:

"Myslíme si, že současná doba je mimořádně zajímavá a důležitá v tom, že medicínské poznání se opravdu rychle vyvíjí. Těšíme se proto na spolupráci s Českou lékařskou akademií ve všech oborech lékařských věd,"

řekl při vzniku české společnosti sir John Shehel, místopředseda Britské lékařské akademie. Česká akademie chce podle svého předsedy Cyrila Höschla ovlivňovat strategii vývoje medicínských oborů, připravovat základní vědecká stanoviska k otázkám, jako je například klonování nebo euthanasie, ale také komunikovat s veřejností a médii. Chce rovněž připomenout úspěchy českého lékařství:

Viceprezident britské Akademie lékařských věd a ředitel Národního institutu pro lékařský výzkum Velké Británie sir John Skehel (vpravo) a předseda České lékařské akademie Cyril Höschl, foto: ČTK
"V české kotlině se jakoby zapomíná na ty, kteří se o naši současnost významně zasloužili. Česká virologie a imunologie 60. let se proslavila. Málokdo vzpomíná na jména, jako byl Milan Hašek, což byli lidé, kteří zde pracovali, zde žili a sahali téměř po Nobelově ceně."

Jedním z hlavním cílů akademie je ale podle Prof. Höschla podpora mladých vědců:

"Poslání České lékařské akademie je vytvořit zde atmosféru, řekněme psychologickou ale i hmotnou a ekonomickou, která by pomohla udržet v našich podmínkách mimořádné talenty tak, aby nám neodcházeli do jiných oborů, dneska mladí talentovaní vědci v oblasti medicíny odcházejí k farmaceutickým firmám, anebo aby neodcházeli do zahraničí."

Česká lékařská akademie chce proto společně s Nadací Academia Medica Pragensis například podpořit stáže mladých lékařů na prestižních klinikách v zahraničí. Dva mladí vědci se již nyní v USA zabývají výzkumem Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby. Na vzdělávání, výzkum, stipendia a granty letos akademie spolu s nadací vynaloží dva miliony korun.