Exilová malířka Rut Kohnová vystavuje obrázky inspirované Kafkou

Malířka Ruth Kohnová

Svou tvorbu inspirovanou životem a dílem spisovatele Franze Kafky představuje v pražském Topičově salonu malířka Rut Kohnová. Výstava má název Pocta zeměměřiči K. a koná se také příležitosti letošního 90. výročí Kafkova úmrtí. Právě dílo světoznámého pražského spisovatele je významným námětem Kohnové tvorby, zejména jeho nedokončený román Zámek. Součástí expozice je i rozsahem menší výstava kreseb přímo k Zámku v sále Společnosti Franze Kafky v Široké ulici.

Autorka uvádí, že Kafkou se zabývá již mnoho let. První velkou výstavu ke Kafkovi měla v roce 1983 v Mnichově, další v Německu pak následovaly. V Praze se výstava jejích prací věnovaných kafkovským tématům koná poprvé. V Topičově salonu je vystaveno na šest desítek kreseb pastelkami na neopracované překližce. Jde o techniku, kterou Kohnová během své tvorby vyvinula.

Rut Kohnová se narodila v roce 1937 v Třebušicích u Mostu. V roce 1967 emigrovala do Německa a v současné době žije v Rottalu u Mnichova. První velkou výstavu měla v roce 1977 v Mnichově, v následujících letech vystavovala například v Grand Palais v Paříži, v Galerii Conrad v Basileji nebo v Městském muzeu v Deggendorfu. V rodné zemi se mohla prezentovat až po roce 1990.

Podstatnou součástí jejího díla jsou knižní ilustrace, ilustrovala například knihu Jana Amose Komenského Labyrint světa a ráj srdce, nejnověji česko-německé vydání Kytice, vydané v roce 2011 u příležitosti 200. výročí narození Karla Jaromíra Erbena. Kohnová je mimo jiné držitelkou ocenění Významná česká žena ve světě.