Favoritem prezidentských voleb v USA je pro Horní Benešov John Kerry

John Kerry, foto: ČTK

Spojené státy v těchto hodinách žijí prezidentskými volbami. Poměr voličských preferencí mezi současným prezidentem Georgem Bushem a demokratickým senátorem Johnem Kerrym je velice těsný, jedná se o pouhá procenta, a oba kandidáti tak bojují o nerozhodnuté voliče. Favoritem českých krajanů žijících v USA je republikán Bush, tak to alespoň tvrdí bývalá dvojnásobná mistryně světa v krasobruslení Ája Vrzáňová. Do Spojených států emigrovala v roce 1950 a stále velmi aktivně podporuje českou krajanskou komunitu v New Yorku. Jak ale americké prezidentské volby prožívají v Horním Benešově na Bruntálsku, odkud pocházejí předkové demokrata Johna Kerryho? To u benešovského starosty Josefa Klecha zjišťovala Milena Štráfeldová:

John Kerry, foto: ČTK
Do volby prezidenta Spojených států chybí v tuto chvíli už jenom hodiny a vy máte zřejmě svého favorita v Johnu Kerrym. Je to tak?

"Určitě. John Kerry je pro nás už dva roky favoritem a nadále zůstává. Věříme, že zvítězí."

Jak vlastně prožívají občané Horního Benešova tuto událost?

"Ohlasy jsou kladné i záporné, někteří dokonce tipují v Tipsportu, mám ale za to, že o tuto věc se zajímá jen málo občanů. Ty zajímají jiné, podstatnější věci, nežli jak dopadnou volby v Americe."

Nechystá se někdo z vašeho města na volby do Spojených států?

"O tom, že by někdo odjížděl, nevím. Já odjíždím v úterý ještě s některými členy rady města do Prahy na agenturu Media Flow, kde budeme z úterka na středu sledovat průběh amerických voleb. Podle výsledku voleb se pak určitým způsobem zařídíme."

Jak si v Horním Benešově připomínáte předky Johna Kerryho?

"Zastupitelstvo města 14. září rozhodlo o udělení čestného občanství Johnu Kerrymu. Jak na to bude Kerry reagovat, zda to přijme, zatím nevíme, nemáme odezvu. Je pochopitelné, že v současné době má asi jiné starosti. Budeme tedy čekat až po volbách, jak se vyjádří."

Zůstala u vás vůbec nějaká památka po předcích Johna Kerryho?

"Po židovských předcích Johna Kerryho nezůstala prakticky žádná památka, máme pouze fotografii domu, kde jeho dědeček a pradědeček žili. Jinak tu žádné původní obyvatelstvo nezůstalo a veškeré dokumenty jsou uloženy v Zemském archívu v Opavě."

Reagoval nějakým způsobem John Kerry na informaci, že jeho předkové pocházejí z Horního Benešova?

"Jeho reakci jsme viděli pouze prostřednictvím americké televize, kde tuto situaci komentoval před zhruba půl rokem."

Ještě v tomto týdnu má zastupitelstvo Horního Benešova jednat o umístění pamětní desky věnované Johnu Kerrymu a jeho předkům. Z domu, kde žili, zůstala ovšem dnes jen část kamenné zídky. Kerryho dědeček Fritz Kohn se v Horním Benešově narodil 10. května r. 1873. Ještě před odchodem do USA v roce 1902 si změnil jméno na Frederick A. Kerry a konvertoval ke katolicismu. V Americe se stal úspěšným obuvníkem, v roce 1921 ale za nejasných okolností spáchal sebevraždu. John Kerry o svých židovských kořenech ze severní Moravy donedávna vůbec nevěděl. Byl považován za Američana irského původu.