Fenomén Karel Kryl
Fenomén Karel Kryl. Tak se jmenuje kniha, kterou představí 5. prosince ve vídeňském klubu Nachtasyl její autoři Ivana Denčevová a Michal Stehlík. Vznikla na základě stejnojmenného rozhlasového pořadu. Kryl se stal symbolem odporu proti okupaci v roce 1968. V 25 letech mu vyšla deska Bratříčku zavírej vrátka. O pár měsíců později se stal politickým exulantem. Pracoval v Mnichově v Radiu Svobodná Evropa.
"Jeho písničky tak mohli posluchači poslouchat pouze z rušeného vysílání, případně z několika málo kusů pašovaných elpíček. Přesto je znaly téměř všechny generace, což, domnívám se, bylo i pro samotného Karla Kryla, když přijel v roce 1989 do Československa, velkým překvapením,"
uvedla autorka knihy Ivana Denčevová. Kryl byl také básník, výtvarník, rozhlasák i glosátor politického dění.
"Byl do jisté míry prorokem. Byla to tak výrazná osobnost, že když jsme chtěli v 90. letech žít v iluzi, tak nám ji do jisté míry bortil. Vznikl celý cyklus rozhlasových pořadů Fenomén K. K. Český rozhlas měl letos, kdy má Karel Kryl 70. výročí narození a 20. výročí úmrtí, tzv. Krylovský rok. Radiožurnál uspořádal na jaře mimořádně úspěšný koncert. Během deseti dnů bylo vyprodáno, 2000 lístků. Vznikla kniha o Karlu Krylovi. Končili jsme 17. listopadu její prezentací. Jsou tam rozhovory s pamětníky, eseje o Karlu Krylovi, o jeho době, o jeho hudbě, poezii. A proč prezentace v Nachtazylu? Těch dlouhých dvacet let, kdy Karel Kryl pochyboval, zda ho někdo ještě zná, měl jedinou možnost setkávat se s posluchači tak, že jezdil hrát pro krajany. Do Austrálie, do Kanady, do USA, po Evropě a on sám na to vždycky vzpomínal, i dotyční pamětníci, že to pro něj byla mimořádná událost."
V Klubu Nachtazyl bude na programu ukázka z rozhlasového pořadu i záznam koncertu, který tu měl Karel Kryl v roce 1987. Klub založil Jiří Chmel a bylo to i místo setkávání exulantů. A jak se lidé v knize na Karla Kryla dívají?
"Já jsem všem dávala stejnou otázku, zda byl či je fenoménem. Různě vnímali listopadové vystoupení Karla Kryla s Karlem Gottem. Sám Karel Kryl s tím měl mentální problém a říkal, že to byl jeho největší ústupek Václavu Havlovi. Někteří to hodnotí kladně, někteří záporně. Různé jsou také názory na to, zda jsme my sami Karlu Krylovi v těch 90. letech rozuměli. I my, s historikem Michalem Stehlíkem, jsme si kladli otázku, zda je Karel Kryl fenoménem. Pak jsem shodou okolností byla před 14 dny v Nachtazylu, kde byl koncert slovenské skupiny Živé kvety a jeden z přídavků, který byl vytleskán, byla Karavana mraků od Karla Kryla. A já jsem si říkala, tak to je ta poslední tečka. Ve Vídni v roce 2014 zazpívají jako přídavek Karla Kryla. Myslím, že i pro něj by to byla velká jednička."