Festival Mene tekel opět nabídne svědectví o zločinech totalitních režimů

r_2100x1400_radio_praha.png

Toto pondělí byl v Praze zahájen už třetí ročník mezinárodního festivalu proti totalitě Mene tekel. Festival bude po celý týden připomínat zločiny komunistického režimu. Na návštěvníky čekají desítky výstav, filmových představení, setkání s politickými vězni i další akce. O bližší informace požádala Milena Štráfeldová organizátora festivalu Jana Řeřichu:

Jan Řeřicha
"Je to přes třicet akcí. Jsou rozděleny v podstatě pro školní mládež, pro studenty, ale i pro pamětníky. Myslím, že rozhodně by bylo zajímavé, kdyby se lidi přišli podívat na výstavu do Karolina. Ta výstava má devět bloků včetně zahraničních, kde jsme se letos soustředili na Lotyšsko a Litvu, na druhé straně zase na Slovinsko a Chorvatsko. Rozhodně bude zajímavé setkání s legendami paní Ájou Vrzáňovou a panem Gustavem Bubníkem. Za odměnu za to, že vyhráli mistrovství světa, byla větší část jeho hokejového manšaftu zavřená. Paní Vrzáňová přiletěla z Ameriky jenom kvůli tomuto festivalu. Ve čtvrtek děláme obnovu politického procesu s jednou selkou, kulačkou, který se odehrál v r. 1955. Děláme to společně se studenty Právnické fakulty UK. A v pátek a v sobotu vlastně festival vrcholí mezinárodními dny. V pátek bude Den Chorvatska a Slovinska, kde budou úžasné dokumenty, které nelze jinak vidět, o chorvatském vězení pro politické vězně. Odpoledne je Slovinsko, o dětském koncentráku. To jsou věci, které by skutečně lidi neměli zapomínat."

Vy se v každém ročníku věnujete hodně i dětem. V Městské knihovně jsou připraveny celé bloky pořadů pro děti. O co jde?

"My se samozřejmě snažíme, aby se k těm informacím dostaly i děti. Vznikla velice hezká akce z iniciativy ministerstva obrany, aby děti natočily s pamětníky asi patnácti- až dvacetiminutové medailonky. My jsme si řekli, že to pomůžeme uvést do života, takže tam zveme štáb, ten film a pak zveme další školy, aby si žáci mohli popovídat se svými vrstevníky, kteří něco podobného dělají. Myslíme si, že je to může nalákat, aby taky začali aktivně přemýšlet o novodobé historii."

V této souvislosti se musím zeptat i na váš názor, jak se ve školách učí o komunismu? Ozvala se komunistická strana, která považuje výuku historie za neobjektivní...

"Současná výuka historie, novodobé historie zvlášť, téměř neexistuje. Proto my děláme jako součást festivalu mezinárodní konferenci o problematice výuky novodobé historie, a to nejen u nás, ale vlastně v celé Evropě. Je to ve spojení i s naším předsednictvím Evropské unie. Zúčastní se asi pětatřicet zahraničních studentů téměř ze všech států Evropy, kteří studují pedagogiku."

Jaká byla návštěvnost těch předchozích ročníků festivalu a kolik očekáváte letos?

"My jsme rádi, že festival se čím dál víc jakoby otvírá. První a druhý ročník jsme začínali skromně. Ale třeba už v tom prvním ročníku se lidi nevešli do sálu, když jsme uváděli nesestříhaný dokument o procesu s Miladou Horákovou. Ta návštěvnost je stále vyšší."