Gross připustil demisi, ČSSD nabízí KDU a US-DEU vládu bez lídrů

Premiér a šéf ČSSD Stanislav Gross ve čtvrtek připustil, že je ochoten vzdát se vládní funkce. Sociální demokraté současně vyzvali lidovce a unionisty k jednorázové dohodě o vytvoření proevropské vlády, v níž nebudou významní představitelé ani jedné ze tří stran. V čele nového kabinetu, který by dovedl zemi až k řádným volbám v příštím roce, by stál opět sociální demokrat, řekl novinářům Gross po jednání předsednictva a poslaneckého klubu ČSSD. Lidovci i unionisté stanovisko ČSSD uvítali, KDU-ČSL však považuje své zastoupení ve vládě za suverénní rozhodnutí strany.

"Česká strana sociálně demokratická nabízí jednorázovou dohodu tří parlamentních stran, která umožní vznik vlády proevropské většiny, ve které nebudou významní představitelé politických stran a v jejímž čele bude předseda vlády nominovaný Českou stranou sociálně demokratickou," uvedl premiér. Dodal, že na funkci premiéra by rezignoval poté, co by projekt nové vlády byl připraven a rozhodující politici by ho garantovali. Gross řekl, že sos sám by současně vybral jiného sociálního demokrata, který by ministerský tým sestavil. "Je to podmínkou dohody," řekl šéf poslanců ČSSD Michal Kraus. I pro příštího premiéra platí podmínka, že to nemůže být významný funkcionář ČSSD.

Předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek ČTK řekl, že vnímá velmi pozitivně, že v ČSSD padla jako reálná varianta demise premiéra Stanislava Grosse. "Setrvává naše stanovisko, že za nejlepší variantu pokládáme pokračování koalice 101 s jiným předsedou vlády nominovaným ČSSD. Pokud se ČSSD rozhodne do nové vlády nedelegovat vyšší stranické funkcionáře, budeme to vnímat jako její suverénní personální rozhodnutí. KDU-ČSL si ponechá vlastní suverénní rozhodování a jsme samozřejmě připraveni k intenzivnímu jednání," řekl.

Hlavní odpovědností nového kabinetu by podle Grosse bylo přijetí evropské ústavní smlouvy. ČSSD předpokládá, že tento scénář musí ještě v sobotu posvětit ústřední výkonný výbor strany, dohoda by mohla být hotova do příštího zasedání vlády.