Fax promluvil

Radovan Krejčíř, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Policie má prý důkaz, že uprchlý podnikatel Radovan Krejčíř chtěl padělat směnku dokládající, že v březnu 2002 půjčil sociální demokracii 60 milionů korun na předvolební kampaň. Podnikatel už několikrát posunul termín zveřejnění směnky s podpisem bývalého premiéra Stanislava Grosse s odůvodněním, že nechal odborníky prozkoumat její pravost.

Radovan Krejčíř, foto: ČTK
Nyní ale vyšetřovatel zajistil fax, z nějž někdo komunikoval se Seychelskými ostrovy, kde Krejčíř s rodinou žije. Jak ale zdůraznila Jana Pinková z protikorupční jednotky, policie zatím nemůže prozradit, komu přístroj patří: "V rámci prohlídky nebytových prostor byl dobrovolně vydán a Policii České republiky zajištěn faxový přístroj, který byl následně podroben znaleckému zkoumání. V rámci zkoumání vyšlo z paměťových médií tohoto přístroje najevo, že proběhla komunikace mezi Seychelskými ostrovy a tímto přístrojem."

O obsahu komunikace se Seychelskými ostrovy byl mnohem sdílnější premiér Jiří Paroubek: "Obsahem komunikace byl grafický návrh budoucí směnky, obsahující osobní údaje bývalého předsedy vlády České republiky Stanislava Grosse a dále ručně psané poznámky upřesňující barevnou úpravu směnky."

Sociální demokraté pravost směnky od začátku důrazně popírají. Podnikatel Radovan Krejčíř pochopitelně na její pravosti trvá. Policejní zprávu o možných důkazech o padělání směnky Stanislava Grosse pokládá za reakci sociální demokracie na klesající volební preference: "Je to všechno nesmysl a hovadina. Žádný fax s návrhem směnky nebo s nějakou barevnou dispozicí, jak to tam popisují, jsem samozřejmě neodesílal a ani nepřijímal. Jedná se jednoznačně o účelově vykonstruovanou lež a další formy jakýchsi zpravodajských her Policie České republiky. Já jsem přesvědčen, že je to prostě další snaha za každou cenu diskreditovat moji osobu a znedůvěryhodnit mé tvrzení a pravost směnky na Stanislava Grosse ze strany ČSSD a její Policie České republiky."

Stanislav Gross
Podnikatel Krejčíř, který se mimo jiné proslavil tím, že během domovní prohlídky a svého zadržení policii bez problémů ze své vily utekl, minulý týden tvrdil, že expertiza od renomované švýcarské firmy je hotova. Podle něj potvrzuje, že je jeho směnka s Grossovým podpisem pravá. Nové informace z policie ale podle premiéra Paroubka dokazují, že Radovan Krejčíř v této věci lže: "Je to lhář, korunovaný lhář, nechutný lhář. Doufám, že mu to někdo řekne. A ať sociální demokracii rychle zažaluje."

Policie případ vyšetřuje pro podezření z trestných činů padělání peněz a poškozování cizích práv, ale zatím nikoho neobvinila. Ministr vnitra František Bublan před časem řekl, že si Krejčíř v českém kriminálním podsvětí objednal výrobu zmiňované směnky, ale policie zatčením dvou Krejčířových kompliců jeho vazby zpřetrhala a výrobě směnky zřejmě zabránila.