Opozice žádá vysvětlení v kauze Krejčíř

Radovan Krejčíř, foto: MF Dnes (7.6.07)

Kauza uprchlého českého podnikatele Radovana Krejčíře opět rozvířila už beztak neklidné politické vody v Česku. Tento podnikatel, v Česku stíhán za řadu majetkových trestných činů, ale také za přípravu vraždy, nejdříve uprchl při zatýkání české policii, objevil se na Seychelských ostrovech, pak byl zatčen v Jihoafrické republice a následně propuštěn z vazby dříve než česká strana stačila dodat dokumenty k žádosti o jeho vydání do Česka. A tak se ministr spravedlnosti nestačí divit, zatímco opozice od něj žádá vysvětlení.

Uprchlý podnikatel se dostal z vězení na svobodu v pondělí. Jeho advokáti přesvědčili soud, že do čtyřicetidenní lhůty k dodání dokumentů z České republiky k žádosti o vydání se započítávají i volné dny. Prokuratura se domnívala, že se počítají jen dny pracovní, a podle toho dala instrukce i českým partnerům. Policie měla Krejčíře na pokyn prokuratury znovu zatknout na základě dalšího zatykače, ale neudělala to. Podle vyjádření státní prokurátorky Beverley Edwardsové tak nesmí učinit až do pátku, kdy se bude projednávat návrh Krejčířových obhájců na to, aby soud zakázal policii opětovné zadržení jejich klienta.

Jiří Pospíšil,  foto: ČTK
Z neschopnosti, která umožnila Radovanu Krejčířovi dostat se na svobodu, viní opoziční sociální demokracie české úřady a především ministry vnitra a spravedlnosti Ivana Langera a Jiřího Pospíšila. Žádají po nich vysvětlení a podle předsedy poslaneckého klubu ČSSD Michala Haška případně i demisi:

"Páni ministři, doložte, že jste konali, jak jste měli, že jste dostáli svých povinností ústavních činitelů a vaši podřízení pracovali tak, jak měli. Pokud ne, vyvoďte z toho jasnou politickou zodpovědnost."

Předseda ČSSD Jiří Paroubek dokonce naznačil, že nemuselo jít o chybu, ale o záměr Krejčíře propustit:

"Z toho já mohu vyvodit cokoliv. Třeba také to, že člověk, který se projevoval před volbami jako jeden z nejlepších předvolebních agentů ODS svými lživými tvrzeními ve vztahu k sociální demokracii, že byl takovýmto způsobem odměněn."

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil spoluzodpovědnost za to, že se uprchlík dostal z vězení, odmítl a odstupovat nehodlá:

František Bublan  (vlevo) a Jiří Paroubek,  foto: ČTK
"Já mám písemné dokumenty, jeden jsem dal přímo na net, kde je mně jako ministrovi jasně psáno: pošlete do 19. června. Já bych dal ruku na špalek za to, že 19. června to tam bude doručeno. Bylo mi řečeno i jak, diplomatickou cestou, všechno. Moji úředníci, dle mých informací, které jsem nechal prověřit Eurojustem, vedl jsem o tom dlouhou diskusi s experty Eurojustu, postupovali zcela standardně."

A co bude dělat ministerstvo spravedlnosti dál?

"Chci požádat skrze ministerstvo zahraničí o hlubší vysvětlení tohoto, proč takovéto rozhodnutí bylo vydáno, co k tomu jihoafrické soudy vedlo, co bylo příčinou. V zásadě je to o tom, že na jedné straně prokuratura jej chce dostihnout, a soudy tomu tímto příkazem brání. Je to, nechci říct přímo spor mezi těmito orgány, ale minimálně různý pohled na celou věc."

Podle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila jihoafrická prokuratura prověřuje okolnosti propuštění podnikatele Radovana Krejčíře z vězení. Jihoafrická policie dosud neví, kde se Krejčíř skrývá. Česká policie ho stále vede jako uprchlého.