Byly odposlechy v Česku zneužívány?

Víc než tři čtvrtě roku po zveřejnění tzv. Kubiceho zprávy se objevují další znepokojivé informace. Občanští demokraté obviňují demokraty sociální, že to byli oni za své vlády, kdo spustil mašinérii neopodstatněných odposlechů osob, které s vyšetřovanými případy neměly nic společného. Sociální demokraté se těmto obviněním brání, a tak je další roztržka na světě.

Jiří Paroubek, foto: ČTK
Inspekce ministra vnitra podle premiéra Mirka Topolánka pochybila, když loni spustila masivní vyšetřování včetně odposlechů novinářů v tzv. Kubiceho kauze. Prohlásil, že odposlechy byly nasazeny, aniž se zkoumalo, zda byly důvodné:

"Za minulé vlády Inspekce ministra vnitra nejenže odposlouchávala nevinné - Ivana Langera, Jana Vidíma, Jana Hrbáčka, Sabinu Slonkovou, ona navíc odposlouchávala hromadu rodinných příslušníků, nezúčastněných osob a náhodných jmenovců."

Mirek Topolánek také prohlásil, že na kauze měl osobní zájem tehdejší premiér Jiří Paroubek, šéf ČSSD. Bývalý předseda vlády ale taková tvrzení jednoznačně odmítá:

"To jsou strašlivé bláboly. Pan předseda Topolánek se opravdu vrátil do časů starého režimu, kdy bylo možné, aby předseda vlády takhle uvažoval nebo dokonce jednal. Pan předseda Topolánek účelově lže, protože samozřejmě musí mu být známo, že o odposleších rozhoduje nezávislý soudce na žádost nezávislého státního zástupce."

Ivan Langer, foto: ČTK
Aféru s neoprávněnými odposlechy začalo vyšetřovat ministerstvo vnitra. Hlavní podezření míří na Inspekci ministra vnitra, která v žádosti o odposlechy oklamala státního zástupce a soudce. Policie tak například odposlouchávala i advokáty. U nich je přitom nasazení odposlechů porušením ústavy. Česká advokátní komora se také proti tomu ohradila. Podle ministra vnitra Ivana Langera nesou za skandál politickou odpovědnost expremiér Jiří Paroubek a bývalý šéf resortu vnitra František Bublan:

"Mohu potvrdit, že bylo skutečně odposloucháváno 46 telefonních čísel. U 29 z nich byl dokonce proveden zpětný půlroční monitoring všech telefonních čísel, na které se z těchto čísel telefonovalo. Můžeme jen těžko odhadovat, kolik nevinných lidí se dostalo do soukolí této obludné mašinérie."

Současný poslanec za ČSSD František Bublan má ministrova obvinění za nesmyslná:

"Pan ministr moc dobře ví, že ovlivnit vyšetřování nebo dokonce trestní řízení z pozice ministra vnitra není vůbec možné. Takže to jeho obvinění je naprosto účelové a má spoustu trhlin. Především spočívá v tom, že to bylo v době, kdy já už jsem byl buďto na odchodu anebo dokonce už jsem ani na ministerstvu vnitra neseděl. Bylo to zahájeno za jeho působení, takže jaksi obviňovat z toho mně nebo dokonce premiéra Paroubka je naprosto nesmyslné."

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil tvrdí, že při povolování policejních odposlechů dochází k excesům a celý systém je nepřehledný:

"My jsme vždycky kritizovali praxi při povolování odposlechů v České republice. Je to praxe, která se rozvinula v posledních několika letech a hlavním problémem je obecná právní úprava a přílišná benevolence soudců při povolování odposlechů. Proto také máme připravenou právní úpravu, která zpřísní pravidla při povolování odposlechů. Ta právní úprava je napsaná, příští týden z ministerstva spravedlnosti půjde do vlády a vláda ji v dubnu projedná."