Odposlechová bublina už asi splaskla

Ivan Langer, foto: ČTK

Aféra s údajnými odposlechy politiků a novinářů, ke které dal minulý týden impuls ministr vnitra Ivan Langer, bude zřejmě jen nafouklou bublinou. Nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká v neděli prohlásila, že se nestalo nic nezákonného. Tím ovšem není vyloučeno, že nějaké odposlechy mohly být. Pokračuje Zdeněk Vališ.

Ivan Langer,  foto: Autor
Policie, která vyšetřuje únik tzv. Kubiceho zprávy, nikdy z politických důvodů neodposlouchávala telefony dvacítky politiků a novinářů. Nikdy také nenasadila odposlechové zařízení do Poslanecké sněmovny a do Českého rozhlasu. Vyplývá to z šetření nejvyšší státní zástupkyně Renáty Vesecké.

"Obsah informací, které byly prezentovány ministrovi vnitra, není pravdivý."

Aféru spustil minulou středu ministr vnitra Ivan Langer, když řekl, že podezírá minulou vládu Jiřího Paroubka z ´fízlování´ politických protivníků a nepohodlných novinářů. Alarmující informaci přitom zveřejnil bez jediného důkazu, pouze na základě informace jednoho novináře. Langer ale stále odmítá připustit, že zveřejněním spekulace nějak pochybil.

"Jsem rád, že část těch podezření se podařilo vyvrátit. Věřím, že se podaří osvětlit i zbytek podezření."

František Bublan,  foto: Autor
Ministr neupřesnil, o jaký zbytek podezření se jedná. Opoziční sociální demokracie ale bude trvat na omluvě, protože vedení ODS ji lživě nařklo.

"Skutečně to vypadalo tak, jako kdybychom my nějak úkolovali státní zástupce nebo dokonce soudce."

Řekl České televizi stínový ministr vnitra František Bublan. Předseda sociální demokracie Jiří Paroubek vyzval rovnou vedení ODS k odstoupení.

"Vláda pana Topolánka není schopna duchovně morálního vedení země, ba ani její běžné správy. Špičky ODS, její tři nejvyšší představitelé pánové Topolánek, Nečas a Langer, zcela selhaly. Trvám na omluvě mě a celé bývalé vládě. Pokud těm třem pánům ještě zbylo trošku cti a slušnosti v těle, měli by také odstoupit."

Petr Nečas,  foto: Autor
Paroubek považuje celou aféru za součást diskreditační kampaně vůči jeho osobě. Jeho právníci proto chystají v souvislosti s kauzou kolem odposlechů žalobu. Místopředseda vlády Petr Nečas ale v reakci na Paroubkovo prohlášení uvedl, že tato situace má velmi snadné řešení.

"Nechť jsou zveřejněny seznamy všech lidí, kteří byli v souvislosti s tzv. Kubiceho aférou odposloucháváni a především odposlouchávání s tzv. únikem Kubiceho zprávy. V té chvíli bude mít česká veřejnost naprosto jasno."

Státní zástupkyně Vesecká totiž nevyloučila, že při prověřování případu Kubiceho zprávy skutečně někdo legálně odposloucháván je.

"Nikdo samozřejmě nemůže očekávat, že bych se vyjadřovala k tomu, zda skutečně operativně pátrací prostředky jsou využívány."

Aféra s údajnými odposlechy bude mít ale ještě jinou dohru. Přesune se do Poslanecké sněmovny, protože sociální demokracie požádala o svolání mimořádného jednání.