Za odposlechy se budou skládat účty

Situace kolem odposlechů se v Česku musí radikálně zlepšit. Shodli se na tom ve čtvrtek prezident Václav Klaus a ministr vnitra Ivan Langer. Ten hlavě státu slíbil, že se o to osobně zasadí. Jako první krok nařídil policejnímu prezidentovi Vladislavu Husákovi, aby do konce prvního čtvrtletí zpracoval komplexní analýzu odposlechů včetně zhodnocení jejich efektivity za rok 2006. A co si od toho ministr Langer slibuje?

Prezident Václav Klaus a ministr vnitra Ivan Langer,  foto: ČTK
"Nebude to ad hoc, náhodou, ale bude to projev systémové změny, kdy každý rok bude česká veřejnost, tedy prezident, vláda a Parlament seznámení s tím, jaká je situace ve stavu odposlechů a efektivity jejich využívání."

Hlavu státu znepokojuje rostoucí počet odposlechů. Ministr se s prezidentem shodl, že policisté, státní zástupci a soudci by měli k odposlechům přistupovat odpovědněji. Jak sdělila nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká, na zastupitelství jsou v souvislosti s odposlechy už od loňska vnitřní kontroly:

"Kontrola má být zaměřena na obsah konkrétního návrhu, s ohledem i na probíhající trestní řízení, to znamená na důkazní stránku, na osobu pachatelů, na právní kvalifikaci a podobně."

Ke zlepšení situace kolem odposlechů by měl přispět i nový zákon, jehož návrh připraví ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil:

"Fakticky ten návrh přináší veřejnou kontrolu povolování odposlechů, protože podíváte-li se na odposlechy v České republice, pak jejich počet je velmi výrazný, mnohem vyšší ve srovnání s jinými zeměmi. A ukazuje se například z Německa, že takováto veřejná kontrola pomohla k tomu, že odposlechy byly více zodpovědněji povolovány."

Legislativní změny by podle ministra Pospíšila měly občanům zajistit právo dozvědět se, že byli odposloucháváni:

"V případě, že dotyčný je odposloucháván a odposlech není užit jako důkaz v rámci trestního řízení, tak se po určité době vyrozumí o tom, že byl odposloucháván. A bude mít možnost se obrátit na soud a žádat ho, aby přezkoumal, nakolik povolení odposlechu bylo důvodné a bylo legální."

Největší opoziční strana, sociální demokracie, se podle svého předsedy Jiřího Paroubka nebude k návrhu na legislativní změny týkající se odposlechů zatím vyjadřovat:

"My si počkáme na právní normu, a pak se k tomu budeme vyjadřovat. To je jediný možný seriózní přístup."

Šéf sněmovního bezpečnostního výboru, sociální demokrat František Bublan se nebrání možnosti, aby se lidé odposlouchávaní neoprávněně zpětně o této skutečnosti dozvěděli, případně s omluvou. Rozhodně ale nesouhlasí s návrhem, aby policie odposlouchávaného musela informovat, pokud do tří měsíců nezahájí trestní stíhání. "To je něco, co by policii ochromilo, protože jsou případy, které se táhnou třeba několik let,"řekl Bublan. Poukázal na to, že například při rozplétání organizovaného zločinu se případ neustále vyvíjí a policie postupně odhaluje další články mafie. Kdyby musela ve lhůtě informovat podezřelého o odposlechu, celý případ by spadl pod stůl, soudí František Bublan.