Nový skandál na české politické scéně - údajné odposlechy politiků a novinářů

Zleva: Ivan Langer, Renáta Vesecká a Jiří Pospíšil, foto: ČTK

Českou politikou otřásá nový skandál - hovory asi dvaceti politiků a novinářů měly být údajně odposlouchávány kvůli vyšetřování úniků ze zprávy policejního důstojníka Jana Kubiceho. Premiér Topolánek to označil za dračí vejce minulé vlády a bývalého ministra vnitra. Expremiér Paroubek na to reagoval tím, že je to hnusná lež. Kauzu sleduje Martina Lustigová.

Zleva: Ivan Langer, Renáta Vesecká a Jiří Pospíšil, foto: ČTK
Připomeňme nejdříve, o co v tzv. Kubiceho zprávě jde... 29. května přinesl šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jan Kubice do parlamentu svou zprávu. Podle ní prý politici spojení se sociální demokracií brání vyšetřování některých případů - například lednové vraždy Františka Mrázka nebo kauzy biolíh. Téměř celá zpráva, která měla zůstat utajena, unikla do médií. A tento únik je dodnes vyšetřován. Kvůli tomu, že mezi podezřelými jsou i policisté, se vyšetřování ujala Inspekce ministra vnitra.

A teď k aktuálnímu vývoji... Informace o možných odposleších se na veřejnost dostala po středečním zasedání vlády. Ministr vnitra Ivan Langer na dotaz novináře připustil, že má signály o sledování hovorů některých politiků a novinářů. Informace prý obdržel od jednoho novináře v SMS zprávě. Podle Langera existuje podezření, že mohou být odposlouchávány i některé prostory například v Poslanecké sněmovně, na ministerstvu vnitra nebo v Českém rozhlase.

Ivan Langer, foto: ČTK

Celá věc se podle ministra musí rychle vyšetřit: "Proto jsem požádal pana ministra spravedlnosti a paní nejvyšší státní zástupkyni o pomoc v této věci. A osobně se domnívám, že nejlepším řešením a jasnou odpovědí na všechny tyto otázky a spekulace by bylo rychlé dokončení vyšetřování, aby se řeklo, kdo může nebo nemůže za únik tzv. Kubiceho zprávy. A v okamžiku, kdy bude vyšetřování skončeno, zveřejnit vše, co v této věci bylo podniknuto." Nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká nechá v souvislosti s únikem tzv. Kubiceho zprávy prověřit postup policie, Inspekce ministra vnitra i státních zástupců. Chce zjistit, zda nebyl porušen zákon.

A jaké jsou reakce politiků? Podle premiéra Mirka Topolánka je s podivem, že "je tady fízlována celá řada politiků a novinářů". Expremiér a šéf ČSSD Jiří Paroubek zase tvrdí, že současná aféra je ukázkou "pokleslého projevu představitelů ODS omámených dočasným ziskem vládní moci". Jiří Paroubek označil Ivana Langera za lháře a vyzval ho k demisi. Podle bývalého ministra vnitra Františka Bublana by se Ivan Langer neměl k takovým informacím ani jako ministr vůbec dostat: "Jaké odposlechy jsou nebo nejsou nasazeny, jsem za svého působení nikdy nevěděl, ani jsem po tom nepátral. Ten rozsah, jak on ho uvedl, mi připadá přímo absurdní. Nedokážu si představit soudce, který by takový příkaz k odposlechu podepsal. Navíc to nemá žádný význam."

Sociální demokraté kvůli skandálům kolem údajných odposlechů politiků a novinářů vyvolají mimořádnou schůzi sněmovny. Lídři ODS mají předložit důkazy pro svá vyjádření, která ČSSD a jejího předsedu Jiřího Paroubka s odposlechy spojují. Když takové důkazy nedodají, měli by odstoupit, uvedl ve čtvrtek Jiří Paroubek.