Hlavním dopadem války v Iráku na Českou republiku by bylo zdražení ropy

Hlavním dopadem případného válečného konfliktu v Iráku na český zahraniční obchod bude podle ekonomů pravděpodobně zdražení dovozů ropy. "V případě déletrvajícího konfliktu lze zmíněný dopad vyčíslit až na dvě miliardy korun měsíčně, o něž by narostl deficit zahraničního obchodu," řekl v úterý analytik HVB Bank Pavel Sobíšek. Podstatnější vliv na export by byl podle Sobíška spíše nepřímý a nastal by jen tehdy, pokud by se konflikt protáhl. Potom by hrozilo světové ekonomice zpomalení či recese kvůli nadměrně vysoké ceně ropy a vedlo by k omezení exportních příležitostí domácích firem. Přímý tuzemský obchod s arabským světem je však z hlediska celkového objemu zanedbatelný. "Konflikt v Iráku by mohl postihnout omezený okruh firem, nikoli však celou ekonomiku," domnívá se.

"Válečný konflikt v Iráku by zřejmě vyvolal dočasné zvýšení cen ropy a další oslabení dolaru směrem k 1,08 dolaru za euro," prohlásil analytik Raiffeisenbank Ivo Nejdl. Zdražení ropy se sice negativně promítá do domácí obchodní bilance, v tomto případě by však byl negativní vliv částečně kompenzován silnější korunou vůči dolaru. "Vyplnění nejčernějšího scénáře, který je založen na znehodnocení ropných nalezišť v Iráku, by přivedl světovou ekonomiku do další recese," soudí.

"Případná protestní blokáda ostatních arabských zemí by ovšem situaci vyostřila," upozornil hlavní ekonom Patria Online David Marek. V závěsu za cenami ropy by navíc začaly růst také ceny zemního plynu. Dovozy počítačových komponent a jiného zboží placeného dolary by zase mohly mírně zlevnit. Největší podíl z arabských zemí mají na českém vývozu Spojené Arabské Emiráty (SAE) s 0,55 procenta. Celoroční vývoz se přes miliardu korun loni přehoupl dále u Egypta, Alžírska, Íránu a Saúdské Arábie.

Autor: Eva Petržílková