Hokejový brankář Dominik Hašek se vrátil ze zámoří

Dominik Hasek, foto: CTK

Po dvanácti letech v zámořské hokejové lize se domů, do Pardubic, vrátil jeden z nejlepších světových brankářů Dominik Hašek. Tentokrát natrvalo. Svou hvězdnou kariéru definitivně ukončil. Získal skoro všechno, co hokejista v NHL získat může. Krátce poté, co po dvanáctiletém čekání vyhrál Stanley Cup s týmem Detroit Red Wings, oznámil, že s hokejem končí. Jak sám řekl po příletu do Prahy, rozhodnutí to nebylo jednoduché:

Dominik Hasek,  foto: CTK
"Když slyšíte třičtvrtě hodiny v kuse "ještě jeden rok", tak to není jednoduché. Navíc spoluhráči se k tomu tématu vraceli. Já jsem o tom nechtěl mluvit, ale chodili za mnou a říkali, že určitě se uvidíme příští rok. Když jsem si ale potom v klidu s manželkou, tak týden, deset dní potom, sedli, tak jsme se rozhodli jednoznačně pro to, na co jsme se vlastně připravovali, když vyhraju Stanley Cup. To rozhodnutí nakonec bylo težké z toho důvodu, že hodně lidí chtělo, abych tam zůstal a pokusil se ještě jednou pohár vyhrát. Jako rodina jsme se ale jednoznačně rozhodli, že je čas vrátit se do České republiky."

Haškovi spoluhráči na otázku, v čem spatřují jeho přednosti, odpovídají jednoduše: "Byl prostě nejlepší, Pan brankář, který to měl daný od boha. Navíc byl abnormálně flexibilní. Kdyby někdo udělal takový rozklek jako on, tak skončí na chirurgii." Při strečinku Hašek dokázal dát bez mrknutí oka nohu do výše podél zárubně dveří. Právě provazy a rozštěpy vnesly spolu s mrštností do Haškova brankářského stylu neopakovatelné prvky, které mu nejprve vynášely posměch a později obdiv. Své o tom ví věhlasný Mario Lemieux a deset dalších střelců z NHL, jimž chytil trestné střílení; vyprávět by mohli ruští útočníci z finále naganské olympiády i hráči Colorada Avalanche, které vychytal na cestě za letošním triumfem ve Stanley Cupu.

S přibývajícími roky však bylo i pro Dominika Haška stále obtížnější se vyrovnávat se zdravotními problémy a udržovat špičkovou kondici. Navíc své hokejové sny si bohatě naplnil. I to nakonec přispělo k jeho rozhodnutí ukončit kariéru:

"Příště, kdybych hrál, tak už bych neměl takové odhodlání, takovou tu jiskru, jak se říká. Člověk, když něco takového nemá, tak nemůže hrát na takové úrovni, jako jsem hrál v posledních letech. Nechtěl jsem zklamat své příznivce, nechtěl jsem zklamat spoluhráče, protože si myslím, že když člověku chybí to odhodlání, nikdy nemůže podávat takové výkony, jako jsem podával. A to byl také jeden z důvodů. Když člověk něco vyhraje, tak zároveň s tím něco ztrácí."

Už před časem Dominik Hašek řekl, že jedním z důležitých motivů k návratu domů je rodina. Nechce totiž, aby jeho děti - dvanáctiletý Míša a sedmiletá Dominika - ztratily vazby na svou domovinu:

"Poslední tři roky sem pravidelně na tři měsíce přijížděla učitelka pro Míšu, která s ním trávila tak dvě až tři hodiny denně, aby byl připraven na ten přechod. Letos se připravovali i s Dominikou, která už byla v první třídě. Takže jsme se na to připravovali jako rodina. Myslím, že Míšovi to bylo jasné, pro Dominiku to bylo trošku nepochopitelné, že už se tam nevrátí. Slíbila kamarádkám, že se tam vrátí, až jí bude osmnáct let, na colledge a zase se uvidí. To už je samozřejmě věc dětí, co bude za hodně let, ale nijak jsme je nepřesvědčovali a byly na to připraveny, no."

V Americe je Hašek Dominátorem, v pardubické hale mu zůstala jeho stará česká přezdívka Hašan. Fanoušci si ale budou muset nechat zajít chuť na další jeho působení na ledě. Dominik Hašek se chce totiž plně věnovat obchodu a svým čtyřem fimám - Dominator, Hašek Sport, TP Louisville a Šampión.