Hrad: Klaus pojede do USA, schůzka s Bushem zatím není potvrzena

Prezident Václav Klaus se chystá na návštěvu do Spojených států. ČTK to po dnešní Klausově schůzce s americkým velvyslancem Craigem Stapletonem řekl prezidentův mluvčí Tomáš Klvaňa.

Mluvčí původně potvrdil, že by se Klaus měl setkat rovněž s americkým prezidentem Georgem Bushem. Uvedl, že se počítá s jednáním na nejvyšší úrovni a případně s některými dalšími politiky. Později svůj výrok doplnil tím, že schůzka s Bushem není potvrzena.

Podle informací ČTK se zatím předpokládá, že by Klaus do Spojených států odletěl v polovině června. "Je to jedna z možností, ale termínů je několik," uvedl Klvaňa. Klaus dostal podle něj pozvání do Ameriky na několik konferencí. "Byla by to ale běžná pracovní cesta, a v programu by tudíž nechyběly ani schůzky na nejvyšší úrovni," poznamenal.

Kromě chystané cesty do Spojených států prezident na Hradě s americkým velvyslancem hovořil především o česko-amerických vztazích. "Byla to jedna z pravidelných plánovaných schůzek. Už dříve se totiž dohodli, že se takto budou scházet," řekl Klvaňa. Z velvyslanců, kteří působí v České republice, byl Stapleton u Klause zatím nejčastěji. "Spojené státy jsou naším významným spojencem," zdůvodnil tuto skutečnost Klausův mluvčí. V tisku se přitom nedávno objevily zprávy o tom, že česko-americké vztahy se právě s Klausovým nástupem na Pražský hrad zhoršily.

Klaus a Stapleton se totiž při jedné z předchozích schůzek údajně nepohodli kvůli útoku Američanů na Irák a také zařazení České republiky na seznam amerických spojenců v irácké válce. "Byly tady různé názory na různé věci. To, že jejich schůzky i nadále pokračují, je ale jasným důkazem toho, že se některé rozpory v médiích až příliš zveličují," dodal Klvaňa.