Obama v Praze rozptyloval obavy střední a východní Evropy z Ruska

Barack Obama, foto: Štěpánka Budková

Americký prezident Barack Obama se v Praze setkal nejen se svým ruským protějškem Dmitrijem Medvěděvem, ale i s jedenácti prezidenty a premiéry zemí střední a východní Evropy. Na společné večeři na americké ambasádě se mimo jiné pokusil rozptýlit jejich obavy z Ruska. Politici se také shodli, že Praha s uspořádáním podpisu smlouvy o jaderném odzbrojení uspěla. Více už Milena Štráfeldová:

Když před rokem prezident Spojených států Barack Obama právě v Praze představoval svou vizi světa bez jaderných zbraní, nikdo zřejmě nepředpokládal, že tady dojde i k podpisu nové odzbrojovací smlouvy s Ruskem. Obama poté, co s ruským prezidentem Medvěděvem smlouvu Start podepsal, nezapomněl Prahu pochválit:

Barack Obama,  foto: Štěpánka Budková
"Rád bych na úvod řekl, že jsem šťastný, že jsem znovu v krásném městě Praze. Česká republika je významný spojenec Spojených států a já mám velmi vřelý vztah k českému lidu. Jeho vztahy k americkému lidu jsou hluboké a Češi po mnoho desetiletí přispívali velkou měrou například k rozvoji Chicaga. Chtěl bych poděkovat prezidentovi a všem ostatním, kteří se podíleli na přípravách této mimořádné události."

Praha se díky podpisu smlouvy o snížení jaderných zbraní dostala na 24 hodin do centra světového dění. Během summitu to ocenil český prezident Václav Klaus.

Václav Klaus a Barack Obama,  foto: Štěpánka Budková
"Podpis významné mezinárodní dohody americkým a ruským prezidentem byl věcí mimořádnou, věcí mimořádně úspěšnou, ke které svůj malý příspěvek dala také naše země. Takže já jsem velmi rád, že se toto událo právě u nás, a jsem rád, že jsem měl příležitost dlouho hovořit s oběma prezidenty. A myslím, že velmi oceňují atmosféru, kterou zde v Praze našli."

Podobně se na brífingu po společné večeři Baracka Obamy s lídry jedenácti středo- a východoevropských zemí vyjádřil i premiér Jan Fischer.

"Považuji to za poctu, které se dostalo této zemi, a už možná viděno optikou těch uplynulých dvou dnů myslím, že všichni, kteří se podíleli na organizaci, obstáli. Takže Praha se určitě toho úkolu, který před ní stál, zhostila se ctí."

Jan Fischer,  foto: Štěpánka Budková
Hlavním cílem setkání Obamy s evropskými politiky na americké ambasádě byla snaha rozehnat jejich obavy, že po zrušení výstavby amerického protiraketového štítu v Polsku a České republice ztratil tento region pro Spojené státy na významu a že zde dojde k jakémusi "resetu" ruského vlivu. Podle premiéra Fischera ale na schůzce zaznělo:

"Především ujištění ze strany amerického prezidenta, že stále patříme do euroatlantického prostoru, ať už jsme plnými členy NATO, nebo jde o země, které o vstup do NATO usilují. Nezněly nějaké zřetelně artikulované obavy či strach. Byl tam všeobecně artikulovaný zájem, artikulovaná jasná potřeba, aby vztahy s Ruskem byly i do budoucna budovány jako zcela průhledné, efektivní, abychom se o nich uměli vzájemně informovat a měli pro takovouto komunikaci vybudovány mechanismy. S tím neměl americký prezident problém."

V pátek prezident Obama z Česka odcestoval. Už po víkendu se ale s řadou politiků setká znovu ve Washingtonu, na konferenci o jaderném odzbrojení.