Hurvínek devadesátníkem

Hurvínek, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Co popřát a přinést devadesátiletému oslavenci? A když je navíc pořád kluk? S touto otázkou se museli vypořádat ti, kteří už dlouhá léta hrají na jednom jevišti s Hurvínkem - Spejbl, Mánička i Žeryk. Jak se jim to povedlo a jak vzpomínají na své první setkání s Hurvínkem, o tom se mohou přesvědčit návštěvníci výstavy věnované snad nejpopulárnější české loutce.

Hurvínek,  foto: ČTK
Výstavu (nejen) o Hurvínkovi připravilo Muzeum hlavního města Prahy a Divadlo Spejbla a Hurvínka. V expozici se objeví nejen oslavence Hurvínek, ale také Spejbl, paní Kateřina nebo Mánička. Autorkou výstavy je Denisa Kirschnerová, která hned na loutce Spejbla dokumentuje, jak se představitelé Spejbla a Hurvínka v letech měnili:

"To je ten úplně původní Spejbl, ten nejstarší, kterého tady máme. Je z padesátých let. Původní loutka z dvacátých let se nedochovala. My ve fundusu taky nemáme ty starší loutky, kterým jsme říkali myšky, protože většinou měly ouška a podlouhlé obličeje. Tady máme ´myšku´ a tady už jsou ty současnější loutky. Zásadní přerod do podoby, jaká je dnes, byl v šedesátých letech, kdy loutkoherci vyšli s loutkami na předscénu a divák měl najednou srovnání loutkovodiče a loutky. Loutky vypadaly tak drobně, že to bylo až legrační. Tak se loutky zvětšily a zaoblily a dostaly svou dnešní podobu."

Denisa Kirschnerová ukazuje divadýlko,  foto: ČTK
"Tady je divadýlko," ukazuje Denisa Kirschnerová, " když jej děti otevřou, můžou si vzít loutky a spustit i dialogy - máme tady nahrávku pana profesora Skupy, Miloše Kirschnera i Martina Kláska. Děti tak uslyší hlasy a současně si mohou vyzkoušet, jak s tou loutkou zahrát."

Tady ty loutky mají méně nití, než ty opravdové, ne?

"Mají. Chceme, aby se to dětem úplně nepletlo. Jsou ale poměrně věrné."

Kolik nití tedy Hurvínek má?

"Třináct. Hýbe i očima, má navázané patičky, bývá navázán i vzadu. To u těch maličkých nebylo možné tak věrně udělat. Spejbl má méně nití, než Hurvínek, nemá třeba navázané oči."

Kolik těch loutek máte?

Hurvínek,  foto: ČTK
"Ve skladu jich máme takových osmdesát. Nejsou to ale jen Spejblové a Hurvínkové, těch je tak třicet.

A Žeryka máte také v několika vydáních?

"Žeryk je taky v několika vydáních, podle toho, co jsme od něho kdy potřebovali. Žeryk také na výstavě vzpomíná na Hurvínka. Je tady jeho bouda, kam se děti můžou vydat s baterkou si odpočinout. Dospělí tam nesmí, pokud se tam nevplazí."

Má tam Žeryk barevnou televizi?

"Nemá, ale mohl by ji tam mít."

"Od Žeryka přicházíme k Máničce, která také vzpomíná na Hurvínka. Na to, jak se viděli ve třicátých letech poprvé. Tehdy si ještě onikali. Mánička mu vypěstovala kaktus, když jím děti dobře pohnou, tak jim vykvete. Je to Hurvulus solitarus, speciální kaktus, který je Hurvínkovi i podobný."

Hurvínek se pořád líbí

Josef Skupa s Hurvínkem,  foto: Česká televize
Víme třeba, kdy Hurvínek poprvé slavil narozeniny?

"Tím, že se narodil v roce 1926, tak v roce 1927."

Myslela jsem to spíše tak, kdy se to poprvé oslavovalo?

"Celkem si pamatuji, že se připomínala taková ta kulatější výročí a myslím si, že i za skupovské éry si to oslavili. Hurvínek byl prostě takový ´syn´ pana profesora. Neřeknu vám úplně přesně, jak to bylo toho kterého roku, ale vždycky i my za naší éry dbáme na to, aby se v kulatých výročích Hurvínek připomínal."

Je Hurvínek u dětí stále stejně populární?

Foto: ČTK
"Děti pořád chodí. Máme z toho radost. Máme i představení pro dospělé, ti také chodí. Nechci to zakřiknout, ale zatím mají Hurvínka rádi. Je mu devadesát, tak uvidíme, kolika let se dožije. My doufáme, že s námi bude ještě co nejdéle."

Výstava Ať žije Hurvínek je v Muzeu Hlavního města Prahy k vidění do 19.února příštího roku.