I Chilané se učí pít české pivo

Monika s Lucií vaří v Chile české pivo

Dvě mladé Češky se v chilském Santiagu pustily do vaření českého piva. Píše o tom Mladá fronta Dnes. Jejich minipivovar zatím vaří světlý ležák, který nazvaly Slavia. Chutná nejen českým krajanům a pracovníkům české ambasády, ale i hostům luxusnějších restaurací. Obě sládkové ale mají v plánu výrobu rozšířit a vařit více druhů piva.

Na samém začátku stál pokus připravit malou várku českého piva k posezení s chilskými přáteli. Monika Dvořáková a Lucie Drahošová je tehdy vařily doma v kuchyni, ve dvacetilitrovém hrnci. Jejich pokus měl úspěch a několikrát se zopakoval. "Můj chilský muž mě stále ponoukal, ať z toho uděláme byznys. Tak jsme se do toho před rokem opravdu pustily,"vypráví v Mladé frontě Dnes devětatřicetiletá matka čtyř dětí Monika Dvořáková. Minipivovar dnes v jedné várce vyrobí 300 litrů piva, které pak musí ještě týdny ležet v chladu. Obě sládkové přitom zatím všechno dělají samy. Samy musí vymýt, vydesinfikovat, naplnit, zazátkovat a olepit etiketou na 900 třetinkových lahví. Zabere jim to vcelku čtrnáct hodin práce. "Ale máme v naší manufaktuře celý proces pod kontrolou," říká Lucie Drahošová, která do jihoamerické země před lety přijela původně jen na dovolenou.

Obě ženy si udělaly sládkovské kurzy v Santiagu a později i v Praze. S českými sládky konzultují i na dálku. Chuť svého piva musely samozřejmě přizpůsobit chilským zvyklostem, Chilané nejsou zvyklí na typickou hořkou chuť českých ležáků. Na chuti Slávie se podepisuje i to, že namísto kukuřičného či rýžového sladu, z něhož se v Chile pivo často vaří, používají zásadně drahý ječný slad. Vozí ho z Německa. A co se chmele týče, nemohou dopustit na žateckou kvalitu, píše deník. Pečlivě vybíraly i jméno svého piva. První z nich měla původně za favorita název Checa, druhá Praga. Nakonec se shodly na kompromisu. Pivo se jmenuje Slavia a na etiketě se vidět známý pražský orloj.

Slavia jde hlavně na odbyt v dražších restauracích. Sládkové ale už chystají další značky, černý ležák a unikátní pivo s uzenou příchutí. To už ale bude vyžadovat rozšíření výroby, samy by na vše už nestačily. Slavia není ovšem první pokus o výrobu českého piva v daleké jihoamerické zemi, píše deník. Před lety existoval plán na vaření piva z dováženého koncentrátu. Mělo se čepovat na Velikonočních ostrovech, které spadají pod správu Chile. Projekt se ale zastavil. V chilských supermarketech lze dnes koupit pivo značky Primátor, ta jediná se z Česka do Chile dováží. Monika Dvořáková a Lucie Drahošová mají ale něco navíc. Případné zájemce o investiční vstup do svého minipivovaru mohou zaujmout vlastním příběhem. Dvě pohledné ženy se věnují typicky mužské profesi a na druhém konci světa vyrábějí nápoj typický pro jejich vlast, uzavírá Mladá fronta Dnes.

klíčové slovo:
spustit audio