Iva Bittová hudební meditací připomene vyhlazení terezínského rodinného tábora

Hudební meditace zpěvačky a houslistky Ivy Bittové dnes večer ve Velké dvoraně pražského Veletržního paláce připomene konečnou likvidaci takzvaného terezínského rodinného tábora v Osvětimi - Březince. Tábor českých Židů převezených do Osvětimi z Terezína byl vyhlazen nacisty ve dvou vlnách, druhá z nich se odehrála mezi 10. až 12. červencem 1944.

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) na úvod koncertu vyhlásí novou státní příspěvkovou organizaci Památník ticha. Převezme aktivity obecně prospěšné společnosti, která dosud v objektu bývalého pražského nádraží Bubny pod stejným jménem upozorňovala na židovské transporty. V příštích letech by pak měla být rekonstruována výpravní budova nádraží Praha - Bubny, která bude sloužit jako památník holokaustu.

Rodinný tábor, který vznikl pro Židy z terezínského ghetta, byl vybudován v září 1943. Nacisté ho využívali k propagandě, chtěli zachovat fikci, že lidi v táboře čeká běžný život. Židé nosili civilní oblečení, mohli psát dopisy a dostávat balíky. Podle vzpomínek spisovatele a překladatele Pavla Stránského tato sekce tábora měla posloužit jako alibi, když se objevily zprávy o organizovaných masových vraždách v Osvětimi. Každý transport měl zůstat v táboře šest měsíců a pak zemřít v plynových komorách.