Ivan Klíma - Velký věk si žádá velké mordy

Ivan Klíma

Do knihovničky Rádia Praha tentokrát Vilém Faltýnek bude zařazovat novou knihu Ivana Klímy. Známý prozaik se vydal na pole literární vědy titulem: Velký věk si žádá velké mordy.

Ivan Klíma

Karel Čapek patří mezi těch několik málo českých spisovatelů, o nichž se říká, že přesáhli český kontext, že jsou evropští, nebo dokonce světoví. Ale čteme ho, my Češi? Máme možná dokonce v knihovně nějakou tu Válku s mloky nebo Jak se co dělá. V dětské knihovničce zapátráme po Dášence. Pokud připustíme, že o Čapkovi nevíme ještě zdaleka všechno, objevila se právě pro nás na trhu poutavá monografie od Ivana Klímy. Velký věk si žádá velké mordy. Život a dílo Karla Čapka. Setkání dvou prozaiků v této knize - Klímy a Čapka - hodnotí historik František Černý ze Společnosti Bratří Čapků, jako zdařilé: Ivan Klíma prochází Čapkova díla v chronologickém pořádku a hledá souvislosti jejich rysů s rysy Čapkovy povahy a jasně je pojmenovává. Za nejvíce živé pro dnešní české čtenáře pokládají Klíma i Černý Čapkovu publicistiku. Pro naše americké posluchače ještě upřesním, že kniha by měla brzy vyjít v anglickém překladu také v Americe, v New Jersey.

Informuji vás o novinkách a proto jsem rozčarovaně zaznamenal, že právě v době, kdy jsme začali Knihovničku vysílat, přestal z ekonomických důvodů vycházet týdeník Nové knihy, který býval po desetiletí jediným uceleným přehledem knižní produkce. Naštěstí se právě v těchto dnech stal týdeník Nové knihy součástí Literárních novin, kde začal vycházet jako čtyřstránková příloha. Šéfredaktor Literárních novin Jakub Patočka říká: V prvních dvou přílohách Nové knihy čeká na čtenáře souhrn bibliografických údajů za období, kdy samostatný časopis Nové knihy nevycházel. Stručně o některých zajímavých, které bych si určitě přečetl, mít jen trochu času:

Tedy. Z odborné literatury by jistě stála za pozornost práce historika Vladimíra Nálevky Z neznámých stránek historie, věnovaná 20. století. Stejně tak práce Věry Olivové o manipulaci, kterou na dějinách první republiky prováděla společnost od dob války do současnosti. Tato kniha ovšem vychází už ve třetím, rozšířeném vydání. Poprvé vychází souhrnné pojednání o dramaterapii. Autor Milan Valenta shrnuje principy této metody, která pomocí divadelních postupů pomáhá léčit psychické poruchy a sociální vztahy. A pro radost z vyprávění příběhů bychom pro tentokrát mohli přibalit knížku vzpomínek Stanislavy Procházkové: Pod zelenou vlajkou aneb zdravotní sestrou v Libyi. Autorka vypráví o svém pracovním pobytu v severní Africe.