Kalendárium

Foto: www.marianskysloup.cz
0:00
/
0:00

Kalendárium připomene pohnutý osud mariánského sloupu na Staroměstském náměstí, přelomový okamžik Mariánských lázní nebo narozeniny zpěvačky Yvetty Simonové.

Karel Zeman
3.listopadu 1910 se v Ostroměři u Nové Paky narodil režisér Karel Zeman. V roce 1955 natočil dodnes oblíbený film Cesta do pravěku, který získal mnoho ocenění. Nebyl to ale jediný Zemanův film, který uspěl jak u diváků tak u odborníků - krátce po něm následovaly snímky jako Vynález zkázy nebo Baron Prášil.


268 let stál na Staroměstském náměstí Mariánský sloup. Před devadesáti lety byl prý jako symbol pobělohorského útlaku, stržen. Krátce po sametové revoluci vznikla Společnost pro obnovu mariánského sloupu. Její tiskový mluvčí Karel Kavička ale připomíná, že sloup byl vztyčen až dlouho po bitvě, která osudově poznamenala české země.

"Mariánský sloup vznikl na konci třicetileté války. V roce 1648 se švédská vojska pokusila dobýt Staré Město pražské. zradou obsadila Malou Stranu a Hrad. tenkrát všichni Pražané - měšťané, řemeslníci a také studenti se postavili na obranu Prahy. Je známá ta událost na Karlově mostě, kde se profesionálním žoldnéřům postavila studentská legie, kterou vedl jejich učitel, jezuita Palchý. Byl to samozřejmě nerovný boj. V nejtěžších chvílích se obránci obrátili na Pannu Marii s prosbou o pomoc. Vyslovili slib, že jestli se jim podaří odolat přesile, tak jako poděkování postaví v Praze Mariánský sloup. A tak se i v roce 1650 stalo."

Proč pak byl mariánský sloup stržen?

"V roce 1918 po zániku Rakousko-Uherska se konala první svobodnou neděli nového Československa na Bílé hoře takové shromáždění, na němž se provolávala hesla "Pryč od Vídně!" a "Pryč od Říma!" Tento zmanipulovaný dav pak dovedli řečníci na Staroměstské náměstí. Spoluorganizátorem akce byl také pražský bohém a přítel Jaroslava Haška Franta Sauer. Tam už byli připraveni žižkovští hasiči, kteří tam měli vozy, provazy, lana a ten dav provedl to, co provedl."

Sochař Petr Váňa, který vyhrál konkurz společnosti na zhotovení nového sloupu, už vytvořil velkou část repliky mariánského sloupu včetně sochy Panny Marie, která kdysi stávala na vrcholu.

"Když bylo 85. výročí stržení sloupu, jsme tuto sochu, připravenou pro mariánský sloup na Staroměstském náměstí, umístili k bočnímu vchodu do chrámu Matky Boží před Týnem, kde čeká na své umístění na náměstí."

Pražský magistrát ale tomu, aby byl mariánský sloup na náměstí znovu vztyčen, zatím není nakloněn.


Mariánské Lázně, foto: CzechTourism
O blahodárných účincích pramenů na místě budoucích Mariánských lázní se vědělo už od středověku, ale teprve před 190 lety byly vyhlášeny "veřejným lázeňským místem." Příliv lázeňských hostů znamenal velký stavební rozvoj a v druhé polovině 19. století byly Mariánské lázně povýšeny na město. Jejich věhlas se rychle šířil a mezi návštěvníky najdeme i slavná jména jako Johann Wolfgang Goethe, Thomas Alva Edison nebo ruský car Mikuláš II.


Osmdesáté narozeniny oslavila zpěvačka Yvetta Simonová. Rodačku z Českého Brodu proslavily především duety s jejím pěveckým partnerem Milanem Chladilem jako byly Děti z Pirea nebo Sentimentální.