Klaus odsoudil akce Ruska i Gruzie

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

Prezident oněměl, napsaly ve čtvrtek Hospodářské noviny o šestidenním mlčení Václava Klause k válce v Gruzii, ač se hlava státu v poslední době vyslovila ke všemožným evropským, světovým i civilizačním problémům.

„Proč tedy nyní Klaus mlčí ke konfliktu, v němž umírají civilisté, jejichž neštěstím argumentoval při balkánském krveprolévání?“– ptal se deník ve čtvrtek, kdy ve stejném duchu Lidové noviny položily otázku: „Jak to, že (...) ho nepřiměla k vyjádření ani ruská armáda na cizím území?“ Od Klause, muže obecně známého svou citlivostí ke ztrátě suverenity, zní to mlčení zvlášť znepokojivě, připomněl komentátor.

Záhy se prezident ozval.

Foto: ČTK
"Zase se nechce brát realita jaká je. Zase se vytvářejí mýty. Já jsem nevydal žádné silné prohlášení prostě proto, že se nemohu vézt na módní vlně toho, že zlatá Gruzie a zlé Rusko. Prostě to se mi zdá tak zjednodušené vidění světa, že bych o tom musel napsat rozsáhlý text, že to takhle nevidím," uvedl Václav Klaus v internetovém vysílání Českého rozhlasu a dodal, že nevidí situaci na Kavkaze tak, jako její kolegové z Pobaltí, Polska nebo Ukrajiny, kteří vyjádřili Gruzii solidaritu a označili ji za oběť ruské agrese.

Ve vyjádření pro páteční vydání Mladé fronty Dnes pak český prezident zásadně odsoudil – jak píše - „gruzínský útok na Jižní Osetii, vraždění civilistů v této oblasti i masivní nasazení ruské armády“. Podle prezidenta právě odtržením Kosova od Srbska, které on sám neschvaluje, získalo Rusko silné ospravedlnění pro svou akci.

Jižní Osetie,  foto: ČTK
V názoru o vážných chybách na straně Gruzie se tak hlava státu dostala do souladu se sociálnědemokratickým předsedou sněmovny Miloslavem Vlčkem. Dál na české politické scéně zašel už jen místopředseda komunistické strany Jiří Maštálka, který obvinil Gruzii z genocidy v Jižní Osetii a ospravedlňoval ruskou reakci.

Podporu Gruzii naopak vyjádřil Klausův stranický kolega, předseda Senátu Přemysl Sobotka, stejně jako ministr zahraničí, nestraník Karel Schwarzenberg i jeho předchůdce ve funkci, lidovec Cyril Svoboda: "Když vezmu do úvahy sílu a váhu dvou zemí, Ruské federace a Gruzie, tak jsem si jist, že k řešení jakýchkoli sporů se mohly použít jiné metody, než je metoda vtržení s vojáky na území cizího státu. O tom není nejmenších pochyb. Já tady nechci dělat jednoznačného obhájce toho, že se nestaly žádné chyby na straně Gruzie, nicméně není možné přistoupit na řešení, že se konflikt řeší tím, že se s armádou vstoupí na území jiného státu."

Česká vláda se bude situací na Kavkaze zabývat příští týden.