Klaus: Řešením je obnova koalice, nebo volby - třetí cesta není

Prezident Václav Klaus trvá na tom, že východiskem nynější vládní krize může být buď kabinet na základě bývalé koalice, nebo dohoda stran o předčasných volbách. Proto požádal předsedy dosavadních vládních stran o potvrzení, zda jejich dohoda o novém kabinetu definitivně ztroskotala. Třetí možnost - menšinovou vládu bez předem dohodnuté podpory - neumožní.

"Sděluji ČSSD, že žádná třetí cesta, to znamená menšinová vláda bez předem sjednané koaliční či eventuálně opoziční podpory, není východiskem. Vznik takové vlády neumožním," uvedl Klaus v tiskovém prohlášení.

Pokud mu lídři ČSSD, KDU-ČSL a Unie svobody-DEU potvrdí, že se nedohodli na novém kabinetu na základě koalice vzniklé po volbách v roce 2002, neprodleně zahájí s politickými stranami jednání o prozatímní vládě a o přípravě předčasných voleb.

Gross ve čtvrtek Klause informoval o výsledcích nočního jednání, z něhož vzešla dohoda lídrů ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU o novém kabinetu s jiným premiérem a v obnoveném personálním složení. Sociální demokraté včetně Grosse ale pár hodin poté ujednání odmítli, chtějí vládu bez stranických špiček. "Kdybych to bral osobně, cítil bych se jeho (Grossovým) včerejším jednáním podveden, protože jsem mu uvěřil, že udělá všechno pro to, aby dohoda z noci z 13. na 14. dubna 2005 byla realizována. Tyto osobní pocity si však jako hlava státu nemohu dovolit," reagoval na nečekaný zvrat událostí prezident.