Komisař Nielson bude v Praze vysvětlovat smysl rozvojové politiky

Různé formy podpory rozvojovým zemím, podněcování spolupráce s nimi či nárazová pomoc v případě pohrom a katastrof stojí EU miliardy eur ročně a jsou důležitou součástí jejího zahraničního působení, které si kandidátské země obvykle nejsou vědomy. Komisař Poul Nielson to chce napravit - jeho prvním cílem při putování do těchto států bude v pondělí Praha.

Tato věc není z hlediska přistoupení nových zemí k EU problematická, tak se o ní při vstupních rozhovorech prakticky nejednalo. Zároveň je to ovšem důležitá a zajímavá oblast naší činnosti, na které se Česká republika a další budou záhy podílet a spolurozhodovat o ní. Proto považuji za důležité na to nyní upozornit jak vlády, tak veřejnost," řekl Nielson před odjezdem do Prahy.

Hodlá Čechy ujistit, že v prvních pěti letech nebudou muset přispívat do Evropského rozvojového fondu (EDF), který slouží zemím Afriky, Tichomoří a Karibské oblasti. Jeho devátá verze podepřená smlouvou z Cotonou vstoupí v platnost od Nového roku; unie zde disponuje na pět let 13,5 miliardy eur. Češi a další nováčkové přispějí až do příštího balíčku od roku 2009.

Plně se budou naopak od prvního dne podílet na financování zahraničních aktivit EU orientovaných do značné míry na rozvojovou spolupráci s třetími zeměmi, včetně Balkánu či Turecka, a také na humanitární a potravinovou pomoc. Na tyto účely EU vydává ročně čtyři až pět miliard eur z celkového rozpočtu zhruba 90 miliard.

Nielsona v Praze v úterý přijme premiér Vladimír Špidla. Během dvoudenní návštěvy se sejde také s ministrem zahraničí Cyrilem Svobodou a dalšími členy vlády, s poslanci parlamentu, promluví se studenty VŠE i s protagonisty organizace Člověk v tísni.