Krajané

Ještě jednou se v našem vysílání vrátíme k jazykovým kurzům češtiny pro krajany, které v srpnu proběhly ve východočeské Dobrušce. Máme pro Vás informaci o setkání Společnosti pro vědy a umění, které proběhne napřesrok v Plzni. A alespoň krátce Vám připomeneme rockový festival CZ Rockfest, na který se před pár dny ve Spojených státech sjely tisíce našich krajanů. Připravila Milena Štráfeldová.

Už minule jsme v naší krajanské rubrice mluvili o kurzech češtiny, které každoročně v Dobrušce pořádá Univerzita Karlova pro naše krajany, žijící v zahraničí. Tentokrát se jich na náklady české vlády do východních Čech sjelo rovných šedesát. O jejich studijním programu i o tom, co pro ně jejich učitelé češtiny připravili pro volné chvíle, nám posledně vyprávěla Alena Obstová. Paní Obstová se jako organizátorka a lektorka věnuje kurzům v Dobrušce přes deset let. Byli jsme ale zvědaví i na to, kdo z našich krajanů letos vlastně do Dobrušky přijel a jak se jim tam líbilo.

"Já se jmenuji Shelley Sweeney. Jsem z Kanady a jsem z první generace v Kanadě. Otec a matka byli Češi. Tak pro mne bylo velmi důležité přijít sem a studovat česky. Já pracuji jako archivářka na univerzitě. My tam máme české kluby. Já chci pracovat pro Pramen, to je náš časopis."

Tak takhle se nám představila Shelley z Kanady. Kanaďané byli na letošním kurzu celkem tři. Účastnili se ho ale i další krajani z amerického kontinentu, ze Spojených států, ale třeba i z Chile, Kolumbie, Argentiny - odtud přijela dokonce čtyřčlenná skupina. A stejnou dálku, i když z druhé strany, museli do Dobrušky překonat studenti z Austrálie nebo z ruské Čity. Martin Ondroušek to měl do Čech přece jenom blíž. Žije totiž na Maltě - i když tak docela nezapře moravský původ:

"Já su Martin Ondroušek z Malty. Mluvím česky, protože rodiče doma mluví jenom česky. Já jsem se narodil v Olomouci. Pak, když jsem měl tři roky, tak rodiče emigrovali na Maltu. Maminka mne učila češtinu až do páté třídy, takže česky mluvím i čtu. Mám akorát trošku problémy s gramatikou, jinak všechno je v pořádku."

Martinovi čeština skutečně potíže nedělala, studoval proto v dobrušských kurzech v nejvyšší třídě. Litoval jen, že dobrou znalost češtiny může na Maltě celkem málo využít - trvale tam prý žije jen několik málo českých rodin. Zeptala jsem se, co se mu na letošním pobytu u nás nejvíc líbilo.

"Nejvíc se mi líbila Praha, protože v Praze jsem byl čtyřikrát a vždycky jsem jen jel rychle na letiště a odletěl jsem zpátky na Maltu. Ale tentokrát jsem měl poprvé tu šanci se podívat na Prahu a moc se mi líbila. Je to opravdu to nejkrásnější město na světě."

A do třetice bychom Vám chtěli představit paní Dolores z Marylandu. Na návštěvě v Čechách byla podruhé v životě a o kurzech v Dobrušce mluvila skoro s dojetím:

"Tady je velice krásně a lidi jsou tak hodní. Máme knedlíky, zelí a takové věci, co doma v Americe nemám. Ale vzpomínám si, že když jsem byla malá, tak jsem to měla. Ten kurz tady je velice dobrý, my v Americe moc nemluvíme, jsme daleko, a tak tu neslyšíme, tu češtinu. Ale máme veliký zájem se to naučit správně a vědět o vás tady, tak pro mě je to krásné. Moje maminka se narodila na Moravě a tatínek byl tady v Čechách, tak pro mne je to velice krásný výlet. Na lidi budu vzpomínat, na ty malinké kopce, co jsem viděla, ty pole, a ty krásné věci v Praze a všechno tady..."

Paní Dolores Gentes z amerického Marylandu jsme si nechali nakonec. Měla totiž pro nás i pořádné překvapení:

"Já mám 71 let. Vlasy jsou bílé a jsem taky stará, ale mám veliký zájem o češtinu, naučit se to správně. Tak ahoj!"


V červnu příštího roku se v Plzni uskuteční 21. výroční světový kongres Československé společnosti pro vědu a umění. Spolupořadatelem tohoto setkání bude Západočeská univerzita. Účastníci se budou věnovat transformaci české a slovenské společnosti na počátku 3. tisíciletí a jejímu místu v současném globálním světě. Bude pro ně připraveno přes třicet diskusních panelů, které budou paralelně probíhat ve čtyřech přednáškových sálech v historickém centru města.

Já na doplnění jen uvedu, že Společnost pro vědy a umění je jednou z našich nejvýznamnějších a nejstarších krajanských organizací. ředitel Československého ústavu zahraničního Jaromír Šlápota k tomu uvedl:

"Tato společnost má nezastupitelnou roli mezi všemi krajanskými spolky a mezi krajany. Společnost je celosvětová a jedna z jejích nejvýznamnějších činností je /v tom/, že zachycuje cesty našich emigrantů a exulantů a jejich činnost, kdy se stali významnými činiteli v různých částech a v různých státech světa."

Na konferenci v Plzni se bude mluvit i o tom, zda multikulturní vlivy jsou pro nás ohrožením nebo výzvou, jaký vliv má jaderná energetika na životní prostředí a zda obraz, jaký si uchováváme o první Československé republice, je legendou nebo skutečností. Hodně pozornosti bude věnováno vědě a vzdělání, roli univerzit v 21. století, informačním technologiím, problémům evropské integrace...

Ale protože se setkání Československé společnosti pro vědy uskuteční v Plzni, dozvědí se zájemci i o dějinách českého piva nebo o historii Škodových závodů a české průmyslové tradici. Všechny přednášky vyjdou i ve sborníku společnosti.

Pořadatelé zvou všechny členy společnosti. V Plzni pro ně bude zajištěno ubytování, několik výletů do západočeských lázní, případně s návštěvou tamních hradů a zámků. K jednání výroční schůze jsou pozváni představitelé českého a slovenského politického, kulturního, intelektuálního a duchovního života, včetně například prezidenta republiky.

K účasti se lze už nyní přihlásit přímo na Západočeské univerzitě v Plzni, nebo se můžete se svými dotazy a náměty obracet přímo na prezidenta Společnosti Miloslava Rechcigla do Rockvillu ve Spojených státech. Na naší internetové adrese www.radio.cz v krajanské rubrice najdete další spojení.


V Yorkvillu asi sto kilometrů od Chicaga se o minulém víkendu uskutečníl československý hudební festival Rockfest, na který se sjelo na dva a půl tisíce krajanů. Vystoupily tu české a slovenské skupiny Buty, Arakain, Kabát, Peter Nagy se skupinou Indigo, vrcholem prvního dne se stal koncert populární slovenské skupiny Elán a Jožou Rážem a samozřejmě s písničkou Voda, čo ma drží nad vodou.

Největším překvapením se ale stal František Nedvěd a jeho skupina Druhé podání. Českými úpravami skladeb kanadského písničkáře Gordona Ligtfoota se mu podařilo rozezpívat nejen ty starší, ale i docela mladé posluchače CZ Rockfestu. Byl na nich podle něj vidět i trochu stesk po domově a domácí muzice.

Nejvíc fanoušků přijelo na festival z Chicaga, kde žije velká česká komunita. O letošní ročník Rockfestu, který je největší česko - slovenskou přehlídkou populární hudby v Americe, měla tentokrát zájem i taková média, jako je právě Chicago Post, prodávaný po celých Spojených státech.