Krajané

V krajanské rubrice se nejprve zastavíme nad dopisy, které nám došly do redakce, a následně vám Vilém Faltýnek představí internetový projekt, pro krajany možná velmi zajímavý, jehož autorem je sociální ekolog Bohuslav Blažek.

Nejprve tedy k vašim dopisům. Pan Čížek z Hradce Králové, který z pracovních důvodů často pobývá v zahraničí, nás informuje o možnosti zachytit naše vysílání. Někdy jsou to někdy situace opravdu dost kuriozní, posuďte sami: "Začátkem tohoto roku jsem pracoval v Iránu. Zde jsem poslouchal vysílání pro východní Asii a Austrálii. První vysílání bylo silně rušeno arabsky mluvící stanicí, občas také čínským vysíláním. Druhé vysílání bylo v pořádku a dalo se rozumět všemu. V té beznaději v Iránu jsem ani nevěděl, kde se nacházím, zákazník mě to odmítl říci, jen podle tachometru taxíku jsem zjistil, že jsem 250 km od Teheránu směrem na severozápad. V takovéto situaci mi vaše vysílání pomáhá. Před odletem do Iránu jsem zaslechl, že v Iránu usekli zlodějovi čtyři prsty. V druhé polovině února jsem zaslechl vaši zmínku o výročí úmrtí Miloše Kopeckého. Zasmál jsem se, když jsem si uvědomil, co by mu zde asi usekli, kdyby se tady choval jako v té písni, kterou zpíval. A bylo mi dobře," napsal nám pan Karel Janouch. Dál také píše: "Dejte mě vědět, co vás zajímá a ze kterých zemí. Já mám obvykle málo času, ale pocit, že o poslechové informace někdo stojí, mě pomůže si čas najít." Za informace o dostupnosti Radia Praha v cizině jsme samozřejmě velmi vděční. Děkujeme a můžete-li, vytrvejte, pane Čížku!

Na konci března jsme vyhlásili novou soutěž naší stanice a samozřejmě jsme rádi, že přicházejí první reakce. Vyhlásili jsme dvě soutěžní otázky, ale samozřejmě nás potěší, když připojíte i pár slov navíc, jako třeba pan Karel Janouch z Montrealu, který píše o tom, že od svých šesti letech poslouchal rozhlasový příjímač: "To byla ještě rádia klasická, lampová, mě ale přitahovalo to zelené magické "oko" ladění, jak se roztahovalo a zužovalo při změně frekvence. V té době již též začala vysílat česká televize. Ta mě ale moc nepřitahovala.. To znamená, že rozhlas poslouchám již dlouho, dříve v Česku a dnes v Kanadě. Prožívám s ním dobré i zlé časy až dodnes. Poslech českého slova je vždy lepší než čtení tisku nebo dnes čtení řádků na počítači. Poslech rádia je pro mě jako poznávání cizích planet!" Tuto poslední větu pan Janouch zvýraznil červenou propisovací tužkou.

Dostali jsme také dopis od posluchačky Mileny Špačkové, která nás poslouchá na internetu. "Vážení, ráda poslouchám živé vysílání Radia Praha na mém počítači. Chtěla bych vás upozornit. že by bylo vhodné, aby hlasatel na samém počátku vysílání oznámil datum. Časový rozdíl mezi Českou republikou a jinými zeměmi může být značný a tato informace by asi byla u zahraničních posluchačů vítána. S pozdravem Milena Špačková." Tento problém si uvědomujeme, ale domnívali jsme se, že kdo nás poslouchá pravidelněji ví, že nový pořad vysíláme v premiéře každý den v týdnu a zprávy v jeho úvodu aktualizujeme průběžně. Možná je to ale prostor k diskusi. Možná bychom měli uvádět přesný čas, kdy má náš pořad uzávěrku. Co si o tom myslíte vy, ostatní posluchači? Budeme rádi, pomůžete-li nám najít nejvhodnější způsob. Na závěr dopisové části rubriky připomeneme panu Čížkovi Miloše Kopeckého.

Nové technologie se vyvíjejí a snad není daleko doba, kdy si krátké vlny budeme moci ladit všude po světě v digitální kvalitě. Dnes je na vzestupu internet a také jeho sítě mohou sloužit ke zdokonalení lidské komunikace. Sociální ekolog Mgr. Bohuslav Blažek na popud prezidenta Havla otevřel server, který je prostorem pro diskusi o Pražském hradu, o smyslu této mohutné historické památky a o jejím lepším využití. Server funguje, diskuse se rozbíhá. Máte-li tedy zájem do této diskuse vstoupit, stačí naťukat adresu http://diskuse.hrad.cz a můžete se začíst.