Kreml zvažuje reakci na české zmrazení ruské společnosti pro správu majetku

Kreml zvažuje odpověď na krok české vlády, která ve středu schválila přidání podniku pro správu ruského majetku v zahraničí na národní sankční seznam. Zápisem na sankční seznam se zmrazí veškerý majetek, který podnik v Česku vlastní či jinak ovládá. Podle agentury TASS o reakci Moskvy mluvil mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Ruské úřady podle něj nyní prozkoumají, jaký majetek má Česká republika v Rusku. „Tento hluboce antiruský postoj českých úřadů samozřejmě vyvolává naprosté rozpaky a tento postoj kategoricky odmítáme,“ uvedl Peskov. „Nyní je nutné zanalyzovat, co tu Češi mají,“ odpověděl podle TASS kremelský mluvčí na otázku, zda se Moskva chystá podniknout odvetné kroky. „Je jasné, že v případě formalizování nepřátelských kroků bude samozřejmě následovat naše odpověď,“ prohlásil.

Ruský podnik, jehož přidání na český sankční seznam ve středu schválila vláda, provozuje a spravuje v Česku řadu nemovitostí v majetku Ruské federace, převážně v Praze nebo Karlových Varech. Podnik Goszagransobstvennosť spadá pod správu záležitostí prezidenta Ruské federace. Český ministr Jan Lipavský ve středu na tiskové konferenci po jednání vlády řekl, že z příjmů této agentury je přímo financován ruský režim, který vede válku na Ukrajině. Podle vyjádření premiéra Petra Fialy na síti X se Česko bude snažit přesvědčit i ostatní státy EU, aby také zmrazily majetek daného podniku. Podle agentury TASS se zmrazení majetku týká desítek bytů, které ruský podnik v Česku pronajímá. Agentura připomněla, že opatření se netýká objektů ruské diplomatické mise, jako jsou ruská ambasáda nebo rezidence ruského velvyslance.

Ministr zahraničních věcí Jan Lipavský (Piráti) ve čtvrtek odmítl, že by zmrazení ruského státního majetku v Česku bylo nelegálním krokem. Je v souladu se zákonem, existují opravné prostředky, uvedl ve vyjádření, které ČTK poskytlo ministerstvo zahraničních věcí. "Odmítám vyjádření, že se jedná o nelegální krok, neboť je to v souladu s českým právem podle sankčního zákona. Existují tam opravné prostředky u ministerstva zahraničních věcí, případně u soudu," řekl Lipavský.