Ministr Lipavský: Obětováním Ukrajiny si mír nezajistíme

Jan Lipavský a Petr Fiala na výroční schůzi českých velvyslanců v Praze

Snahy udržet silnou jednotu mezinárodního společenství tváří v tvář hlavnímu civilizačnímu konfliktu dneška, brutální ruské agresi proti Ukrajině, jsou oslabovány. Na každoroční poradě velvyslanců to dnes řekl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti).

Podpora Ukrajiny a jednota v této podpoře je podle něj klíčová, a proto Rusko neustává ve své snaze jednotu společností oslabit. Právě v regionu, do kterého spadá Česko, má Moskva pro Rusko slibné výsledky, míní Lipavský.

"Je třeba stále zdůrazňovat, že obětováním Ukrajiny Rusku si nezajistíme mír. Naopak tím lehkomyslně ohrozíme naši bezpečnost a hospodářské dopady budou nesporně dramatičtější," uvedl ministr. Pokud by ruský prezident Vladimir Putin vyhrál, bezpečnost, stabilita a prosperita Česka výrazně utrpí, dodal.

Loňský rok přinesl podle ministra řadu momentů, které pozměnily pohled na svět. "Byly to právě volby do Evropského parlamentu a hlasování v některých nám velmi blízkých zemích, které zřetelně ukázaly, že evropské společnosti se dále polarizují," poznamenal Lipavský.

Ve střední Evropě patří politická polarizace mezi nejsilnější

Jan Lipavský | Foto: Barbora Navrátilová,  Radio Prague International

Stále složitější je podle něj nacházet konsensus nad budoucím směřováním a klíčovými problémy, kterým země čelí. "Je to právě střední Evropa, která je oblastí, kde tato politická polarizace patří na evropském kontinentu mezi ty silnější. A hledání cest k upevnění společenské soudržnosti a k větší odolnosti bude v nadcházejícím období velkou výzvou pro všechny demokraticky smýšlející politiky. A bude to i v Česku, kde budeme čelit zpochybňování naší kulturní identity, a na tom samozřejmě už dneska již pilně pracují tajné, ale i jiné služby celé řady totalitních režimů," dodal.

Globální západ podle Lipavského čelí politickým výzvám a ambicím sílících hráčů, jeho hospodářská a mocenská převaha slábne. "Brutální útok teroristů z Hamásu proti Izraeli loni v říjnu a následná izraelská operace v Gaze připomněly rozdílné vnímání událostí. A to nejen mezi námi a zeměmi kulturně vzdálenými, ale i mezi spojenci," uvedl. Úkolem české diplomacie je podle něj vysvětlovat pozici ČR chytře, s empatií a bez naivity. "Izrael má právo na sebeobranu. Hamás fakticky drží jako rukojmí všechny Palestince, kteří sní o samostatné státnosti, na kterou ostatně mají právo a my ji také podporujeme," doplnil.

Novinářka Kurmaševová poděkovala české diplomacii

Ministr Lipavský avizoval i video, jehož prostřednictvím k velvyslancům promluvila novinářka Alsu Kurmaševová, která byla součástí poslední výměny vězňů mezi Ruskem a Západem. V projevu poděkovala české diplomacii za úsilí ve snaze o její osvobození. Při výměně vězňů se na začátku srpna do Německa a USA dostalo 16 lidí vězněných Ruskem výměnou za osm osob z věznic v západních zemích.

Rusko-americká novinářka žijící v Česku pracuje pro stanici Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL). Loni v květnu odcestovala do Ruska z rodinných důvodů. V červnu téhož roku byla před zpátečním letem zadržena na letišti v Kazani a úřady jí zabavily americký i ruský pas. V říjnu ji úřady obvinily z porušení zákona o zahraničních agentech, konkrétně z toho, že se sama nepřihlásila úřadům jako takzvaná zahraniční agentka. Letos v červenci ji ruský soud poslal na 6,5 roku do vězení. Uznal ji vinnou z šíření lživých informací o ruské armádě.

Autor: Zdeňka Kuchyňová | Zdroj: ČTK
klíčová slova:
spustit audio

Související