Křetínský: EU ztrácí konkurenceschopnost vůči USA kvůli klimatické politice

Evropská unie ztrácí konkurenceschopnost vůči Spojeným státům v důsledku své klimatické politiky. Pokud chce znovu získat atraktivitu pro investory, musí se vzdát ideologického přístupu k dekarbonizaci a začít k ní přistupovat racionálněji. Na konferenci SH!FTS pořádané deníkem E15 to dnes řekl většinový vlastník Energetického a průmyslového holdingu (EPH) Daniel Křetínský. Jeho holding provozuje mimo jiné uhelné zdroje energie, zavázal se, že do roku 2030 přestane uhlí pro výrobu elektřiny a tepla používat.

Křetínský upozornil, že energie jsou v USA výrazně levnější než v Evropě. Zároveň je ve Spojených státech kvalifikovaná pracovní síla, která ale má pro firmy nižší náklady než v EU a navíc je její mobilita vyšší. Pro investory je tak podle něj obtížné obhájit rozhodnutí o umístění investice do EU. "Spojené státy dnes vytvářejí lepší investiční prostředí, to je kritický problém," řekl.

Problém podle Křetínského vychází z evropských rozhodnutí přijatých v rámci úsilí o snížení emisí oxidu uhličitého (CO2). EU podle něj upřednostnila ideologické hledisko a nechovala se racionálně. Důsledkem bylo příliš štědré nastavení podpor pro obnovitelné zdroje energie v letech 2008 až 2010, na které státy dodnes doplácejí, a umělé zdražení emisních povolenek, které odradilo mimoevropské investory. V důsledku toho pak oslabila evropská konkurenceschopnost, řekl Křetínský.